Çifte Vatandaşlık Vermeyen Ülkeler

Çifte Vatandaşlık Vermeyen Ülkeler

Paylaş

Çifte vatandaşlık vermeyen ülkeler vatandaşlık hakkını yalnızca kendi sınırları dahilinde bulunduran ülkelerdir. Bu nedenle kişilerin vatandaş olabilmeleri için daha önceki ülkelerinin vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve farklı bir ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler, öncelikle çifte vatandaşlık detaylarına hâkim olmalıdır. Bunun temel nedeni çifte vatandaşlık durumunun her ülke tarafından kabul edilmemesidir.

Farklı bir ülkenin vatandaşı olmanız halinde kendi ülkenizin vatandaşlığını iptal ederseniz tüm haklarınızı ve sorumluluklarınızı devre dışı bırakmış olursunuz.

Estonya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık hakkınızın olmadığı, yabancı ülkelerden biri Estonya’dır. Estonya, dışarıdan göç alabilen, ikamet süresi doldurulduğunda vatandaşlık için başvurulabilen bir ülkedir. Vatandaşlık almak isteyen yabancı kişilerin bunun için gerekli prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir

. Tüm prosedür işlemleri sona erdiğinde son olarak kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmanız gerekmektedir. Ayrılmamanız halinde Estonya vatandaşlığına kabulünüz gerçekleşmeyecektir.

Estonya vatandaşlığını alan yabancı kişiler daha sonra kendi ülkelerinin vatandaşlığına dönebilirler ancak aynı şekilde çifte vatandaşlık yasaklıdır. Bu durumda bir tanesini seçmek mecburiyetiniz bulunmaktadır.

İtalya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık sürecinde sıkıntı yaşatan ülkelerden bir tanesi de İtalya’dır. İtalyan olabilmek için öncelikle herhangi bir akraba yoluyla kan bağınızın bulunduğunu ispat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında ikamet süresini doldurup yasal bir evlilik yapmanız halinde de İtalya vatandaşlığı alabilmeniz söz konusudur.

Her ne kadar vatandaşlık şartlarını sağlamış olsanız da çifte vatandaşlığa onay olabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle sürece devam ederken onaylanma sonrası yalnızca İtalya vatandaşı olacağınızı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından ayrılacağınızı bilmelisiniz.

Japonya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup hem de Japonya vatandaşlığı almak isterseniz böyle bir durumun mümkün olmadığını bilmelisiniz. Vatandaşlık alabilmeniz için ülkede birkaç yıl ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. Bununla beraber kan bağınızın, akrabalık ilişkilerinizin olması da sizi Japonya vatandaşı yapabilmektedir.

Gerekli prosedür işlemlerini sonlandırdıktan sonra mülakata çağırılmanız ve kültürel, tarihsel sorulara cevap vermeniz beklenmektedir. Bu aşamaların her birini geçmeniz halinde son olarak kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmanız istenmektedir.

Size tanınan sürenin sonunda kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmazsanız Japonya vatandaşlığınız iptal edilecektir.

Afrika Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık vermeyen ülkelerden bir diğeri Afrika’dır. Ülke genelinde yoğun nüfus ve fakirlik nedeniyle farklı bir ülkeden vatandaş alımları da durdurulmuştur. Bu durumda hem kendi ülkenizin vatandaşı olup hem de Afrika vatandaşı olmanız mümkün olmayacaktır. Başvurularınızı yaparken kendi ülkenizin vatandaşlığından feragat etmeniz gerekmektedir.

Çin Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık fırsatı bulundurmayan ve yabancı uyruklu kişilerin ikili vatandaşlık almasına izin vermeyen ülkelerden biri de Çin’dir. Çin’de vatandaşlık alabilmek için öncelikle ikamet süresini doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bunun dışında doğum, evlilik gibi akrabalık veyahut kan bağı detaylarıyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek mümkündür.

Yabancı uyruklu biri olarak tüm şartları sağlamanız ve vatandaşlığı elde etmeniz halinde son olarak kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmanız gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmediğiniz takdirde yasal sürecin işlemesi söz konusu olmamaktadır.

Çin, karşısındaki kişi hangi devletin vatandaşı olursa olsun çifte vatandaşlığa onay vermemektedir.

Norveç Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Norveç, dünya genelinde vatandaşlık başvurusunun en yoğun olduğu ülkelerden biridir. Her yıl milyonlarca kişi, Norveç vatandaşı olabilmek için başvuruda bulunmaktadır.

Vatandaşlığı elde edebilmek için kan bağınızın olması, ikamet sürenizin doğması veyahut evlilik gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde vatandaşlık almanız mümkün değildir.

Norveç vatandaşlığı almaya hak kazanan kişilerin kendi vatandaşlıklarından feragat etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple kendi vatandaşlıklarından vazgeçmeleri, vatandaşlık haklarını bırakmaları ve bunu yasallaştırmaları gerekmektedir.

İngiltere Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık konusunda sorun yaşatan ülkelerden bir diğeri İngiltere’dir. İngiltere vatandaşlığı almak için uzun ve uğraştırıcı bir süreç gerekmektedir.

Tüm şartları yerine getirmeniz, dil eğitimi sınavını vermeniz halinde vatandaşlığı alabilmeniz mümkün olmaktadır. Özellikle kan bağı ve evlilik dışında vatandaşlığı almak oldukça uzun sürmektedir.

İngiltere vatandaşlığı almak isteyen kişilerin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının olması mümkün değildir. Her iki ülkeden birini tercih edip seçiminizi yapmanız istenmektedir. Bu durumda bir ülkenin vatandaşlık haklarını alırken diğerinden feragat etmeniz gerekmektedir.

Bahreyn Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bahreyn vatandaşı olmamalıdır. Bahreyn birkaç Körfez ülkesi dışında, dünya ülkelerine karşı çifte vatandaşlığı yasaklamış durumdadır.

Yürüttüğü uygulama gereği kişiler, yabancı bir ülkeden gelerek Bahreyn vatandaşı olabilirler. Bahreyn vatandaşlığı kabul edildiği takdirde herhangi bir yabancı ülkenin vatandaşlığını sürdüremezler. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da çifte vatandaşlık konusunda Bahreyn’den izin alamamaktadır.

Tayland Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Tayland özellikle iş fırsatı yakalayabilme, para kazanma amacıyla binlerce kişinin akın ettiği ülkelerden bir tanesidir. Dünya genelinde çok fazla göç alan ülkelerden biri olan Tayland, yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verebilmektedir. Ne var ki vatandaşlık almaya hak kazanan kişiler aynı zamanda kendi ülkelerinin vatandaşlığını sürdürememektedirler.

El Salvador Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık izni vermeyen ve yalnızca tek bir istisnaya sahip olan ülkelerden biri El Salvador’dur. El Salvador vatandaşı olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler; doğum, evlilik, kan bağı gibi yollarla vatandaşlığı elde edebilirler. Bu vatandaşlığın elde edilmesi sonrasında kişilerin çifte vatandaşlık elde etmek gibi bir şansı bulunmamaktadır.

Hem El Salvador vatandaşı hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmenizin tek yolu doğumdur. Doğum yoluyla El Salvador vatandaşı olan kişiler, çifte vatandaşlık hakkını elde edebilmektedirler.

Hindistan Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Kalabalık ve etnik bir yapıya sahip olan Hindistan, dünya genelinde vatandaşlık başvuruları alan ülkeler arasında yer almaktadır. Hindistan vatandaşı olmak isteyen kişiler; yatırım, kan bağı, doğum, evlilik veyahut ikamet süresi ile vatandaşlık alabilmektedirler. Bu süreç içerisinde kişilerin çifte vatandaşlık alabilmeleri mümkün olmamaktadır.

Kendi ülkesinin vatandaşlığını sürdürmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan vatandaşı olabilmek isterlerse Türk olmaktan çıkmak zorundadırlar.

Andorra Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte vatandaşlık konusunda yasaklı olan ülkelerden biri de Andorra’dır. Andorra, onlarca ülkeden, binlerce turist ağırlayan doğal güzelliklere sahip özel bir ülkedir.

Her yıl binlerce kişinin Andorra vatandaşı olmak için başvuruda bulunduğu bilinmektedir. Andorra vatandaşlığını alabilmek için ülkenin sunduğu kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Tüm şartlar sağlandığında çifte vatandaşlık alabilmek kolay olacaktır.

Hem Andorra vatandaşı olup hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız mümkün değildir. Ülke, yasal olarak çifte vatandaşlığa onay vermemektedir.

Hollanda Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Türkiye üzerinden en fazla göç alan ülkelerden bir tanesi Hollanda’dır. Hollanda’ya giden binlerce kişi sonrasında ikamet süresini doldurarak vatandaşlık elde etmek istemektedir.

Vatandaşlık elde edebilmek için ikamet süresi, kan bağı, doğum veyahut yatırım yardımcı olacaktır. Şartların yerine getirilmesi ve dil eğitiminin tamamlanması sonrasında Hollanda vatandaşı olabilmeniz mümkündür.

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup hem de Hollanda vatandaşı olabilmeniz mümkün değildir. Bu durumun evlilik ve doğum yoluyla elde edilen vatandaşlıklarda istisnası bulunmaktadır.

Panama Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Dünya genelinde doğal güzellikleri ve yaşam koşulları nedeniyle en çok tercih edilen ülkelerden biri Panama’dır. Panama her yıl binlerce kişinin vatandaşlık başvuruları ile ilgilenmektedir. Bu süreçte başvuruları yapmadan önce Panama’nın çifte vatandaşlık vermediğini bilmelisiniz.

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınıza devam edip hem de Panama vatandaşı olmanız söz konusu değildir. Panama vatandaşlığı için başvuru yaptığınızda, Panama hükümeti öncelikle kendi ülkenizin vatandaşlığından ayrılmanızı istemektedir. Bir sonraki aşamada Panama vatandaşlığı elde edebilmeniz mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir