Çin’de Yaşamak İstiyorum. Çin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çin Oturma İzni - Çİn'de Yaşamak ve Çalışmak İstiyorum

Paylaş

Çin oturma izni nasıl alınır, oturma izni almak için hangi adımlar atılmalıdır soruları sık sık sorulmaktadır. Türkiye’den her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan Çin Halk Cumhuriyeti aynı zamanda burada kalmak isteyen kişilere de imkân sunmaktadır.

Ülkede ikamet etmek, çalışmak ya da eğitim almak istediğinizde gerekli prosedürleri yerine getirerek istediğiniz gibi başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti oturma izni almak isterseniz bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu prosedürler hem sizin daha rahat giriş yapmanızı sağlayacak hem de ülkede uzun süre kalabilmenizi mümkün kılacaktır.

Özellikle 30 gün sonrasında zorunlu olduğu için temkinli davranılması tavsiye edilmektedir. Ülkeye gelip 30 günden fazla kalmak isteyenler zaman kaybetmeden hangi izni alacaklarına, hangi evrakları teslim edeceklerine dair bilgileri edinmelidir.

Çin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çin’de oturum almak için yapmanız gereken ilk iş çalışma izni almaktır. Ülkede çalışmak için yeterli donanıma sahip olmayan hiç kimseye oturma izni de verilmemektedir. Bunun için kişilerin önce çalışma izinleri için adım atmaları daha sonra oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çin’de çalışmak istiyorum diyenlerden biri olarak oturum izni başvurusunda en önemli nokta davet edilmektir. Ülkeye davet edildiğinize dair bir evrakınız olmazsa başvurunuzun onaylanması mümkün değildir. Sizi davet eden firmanın davet mektubunu kaybetmemeye özen göstermeniz oldukça önemlidir.

Çin Oturma İzni İçin Z Vizesi Zorunlu mu?

Çin’de çalışmak için ihtiyacınız olan en önemli belge vizedir. Ülkede oturum izni alınabilmesi için Z vizesinin alınması zorunlu görülmektedir. Hem oturmak hem de çalışmak isteyenler Z vizesini alabilmeleri halinde oturma hakkı elde etmiş kabul edilmektedirler.

Vize işlemlerinin başlatılabilmesi için Çin’de bulunan iş yerinden ya da okuldan davet mektubunun yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize için gerekli evrakları teslim ettikten sonra mülakata çağırılmanız ve onay alırsanız vizeye hak kazanmanız mümkündür. Sonrasında önce çalışmaya başlamanız arkasından oturma izni için başvuru yapmanız istenmektedir.

Çin Z Vizesi Nasıl Alınır?

İkamet izni başvurusu için atılması gereken ilk adım Z vizesi almaktır. Z vizesi aynı zamanda çalışma izni olarak da tanımlanmaktadır. Dolayısıyla vizeyi alan kişi doğrudan işe başlayabilir, arkasından da oturma izni adımını atabilir.

Z vizesi için yetkili kuruma başvuru yaptığınızda sizden öncelikle evrakları isteyecektir. Evraklarda herhangi bir eksik olmadığını gördüğünde sıkıntısız şekilde mülakat aşamasına geçişinize izin verilecektir.

Z vizesi mülakatında Çince bilip bilmediğinizden iş yeri detaylarınıza kadar pek çok soru sorulacaktır. Aynı zamanda kültürel donanımınız da kontrol edilecektir. Sonrasında onay alıp oturum izni için başvurularınızı başlatabilmeniz mümkündür.

Çin Z vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Çin vizesi için istenen ilk evrak pasaporttur. Pasaportunuz en az 6 aylık kullanım hakkına daha sahip olmalı ve herhangi bir yırtık ya da eksik parça bulundurmamalıdır.
  • Çin’de yaşamak istiyorum diyorsanız çalışacağınız adresin bilgilerini içeren evraklar, sizin üniversite diplomanız ve CV belgeniz de evraklar arasında yerini almalıdır.
  • Gerekli evraklardan bir diğeri sabıka kaydınızdır. Sabıkası olan herhangi biri vize ve oturma izni için kesinlikle uygun görülmemektedir.
  • Yabancı istihdam izin belgesi, Yabancı Uzmanlar Dairesi tarafından verilen yabancı uzmanlar için Çin çalışma izin belgesi de gerekli diğer evraklar arasında yerini almaktadır.
  • Çalışılacak olan kurumdan alınan davet mektubu da istenen bu evraklar arasında yerini almalıdır.

Çin Daimi İkamet Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi nasıl alınır sorusunu soran kişiler, oturum izni için Z vizesi almalıdır. Bununla beraber bir de daimi oturma niyetleri varsa Z vizesine ilave olarak D vizesi de almalılar.

D vizesi ancak çok uzun süreli kalmayı düşünen kişilere verilmektedir. Daimi kalma planı olduğu için kişinin iyi düşünerek böyle bir başvuruda bulunması gerekmektedir.

Daimi ikamet izninin Z vizesinden daha zor alındığı bilinmektedir. Bu bakımdan kontrollü şekilde başvuruların yapılması ve herhangi bir eksik evrak olmadan adım atılması önerilmektedir.

Daimi ikamet başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Çin’e girdikten 30 gün içinde bu başvuru yapmak durumundadır.

Çin Oturma İzni - Gerekli Şartlar ve Belgeler - Oturum Vizesi Ücreti

Çin Oturma İzni – Gerekli Şartlar ve Belgeler – Oturum Vizesi Ücreti

Çin Daimi İkamet Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin vizesi için gerekli evraklara göz gezdirirken Z vizesi için geçerli olan evraklarla daimi oturma vizesi için olan evrakların farklı olduğu görülmektedir.

Daimi oturma izni alabilmeniz için Z vizesi belgelerini olduğu tespit etmeniz gerekmektedir. Bunlara ilave olarak bir de yabancılar daimi ikamet statüsü onay formunun aslını da teslim etmeniz istenmektedir. Bahsi geçen bu evrakı alabileceğiniz kurum ise Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’dır.

Çin Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Çin vizesi online başvuru süreci olan ancak tamamı resmi evraklarla gerçekleşen bir süreçten oluşmaktadır. Bu süreci sağlıklı şekilde tamamladığınızda kişinin oturma iznini alması çok uzun zaman almayacaktır.

Öncelikle ülkeye ilk giriş yaptığınızda oturma izni için atabileceğiniz adım, Yerel Halk Hükumet Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’nden ikametgâh belgesi almak olmalıdır. Bu belge 30 gün boyunca her gün yanınızda olmalıdır.

Vize ya da oturma izni için başvuru yaparken gerekli evraklar arasında da bulunmalıdır.

Başvuru yapacağınız ikinci adres ise konsolosluk ya da büyükelçilik olmalıdır. Z vizesini almadan oturma izni almanız mümkün olmadığı için önce Ankara ya da İstanbul’da vize başvurunuzu yapmalısınız.

 Çin Oturma İzni Başvurularını Acente Yapabilir mi?

Çin oturma izni için başvuruda bulunurken birçok kişi acentelerle işbirliği yapmayı düşünmektedir. Acenteler süreci takip edebilmek açısından yardımcı olmaktadır ancak özellikle evrak teslimi konusunda çok dikkatli olunması önerilmektedir.

Konsolosluk, evrak teslim edecek olan kişilerin bizzat teslim etmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Kişiler evrakları acente aracılığıyla gönderdiğinde bazı sorunlar doğabilmektedir. Bu bakımdan süreç acenteler ile geçirilse de başvuru esnasında kişinin kendisinin ilgilenmesi çok daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Çin Oturma İzni Başvuruları Reddedilebilir mi?

Çin vizesi için gerekli belgelerde herhangi bir eksiklik olması halinde başvurularda reddedilme durumlarının olduğu bilinmektedir. Bunun yanında kurumun sizden istediği bilgileri eksik sunmanız, merak edilen herhangi bir soruda çelişkili cevaplar vermeniz vizeyi d oturma iznini de almanıza engel olacaktır. Dolayısıyla pek çok kişinin vizesinin sıklıkla reddedilmesinin temel nedeni bu hatalardır.

Her şeyi dört dörtlük yapabilmek amacıyla Çin vizesi yetkili acente ile anlaşabilirsiniz. Ücret ödeyip sizin için bu süreci takip etmelerini talep edebilirsiniz. Bunun yanında acenteyle iş yapmak istemezseniz kendiniz de başvuruda bulunabilirsiniz.

Çin Oturma İzni Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Çin oturma izni için başvuru yapan kişiler vize alacaklarsa seyahatlerinden 1 ay öncesinde başvurularını gerçekleştirmiş olmalılar. Bunun yanında vizenin onay almasının ardından oturum izni için başvuru yapılacaksa kontrollü ve doğru şekilde evrak teslimi de gerçekleştirilmelidir.

Çin oturma izni başvurularının en geç 7 iş günü içerisinde neticelenmesi beklenmektedir. Bunun yanında sistemin meşgul olması iş yoğunluğunun fazla olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Dolayısıyla başvuruların birkaç gün önceden yapılarak esnek davranılması tavsiye edilmektedir. İstenen son dakika evraklarıyla beraber sıkışıklık ve geç kalma olmaması büyük önem taşımaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir