Çin Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Çin de diğer pek çok ülke gibi vatandaşlığı konusunda kıstaslara sahip. Kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapması nedeniyle özellikle vatandaşlık şartları biraz daha ağırdır. Öncelikli durumlar dışında, aklına her esen başvuruda bulunamaz mantığı işlemektedir. Ayrıca Çin vatandaşı olmak için bazı özelliklere de sahip olmanız gerekir. Bu özellikleri bulduklarındaysa başka bir ülkenin vatandaşı olma hakkınızı elinizden alırlar.

Aranan İlk Şart, Kan Bağıdır

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmak niyetindeyseniz, işinizi en kolay halledebileceğiniz yol kan bağı yoludur. Eğer anneniz ya da babanız Çin vatandaşı ise siz nerede doğmuş olursanız olun Çin vatandaşı olarak kabul edilirsiniz. Fakat bu başka bir ülkenin vatandaşlığı kabul edilmediğinde geçerlidir. Yani çocuk, dünyanın neresinde doğarsa doğsun Çin vatandaşı olabilir. Bunu sağlamak için başka ülkenin vatandaşı olmaması yeterlidir.

Çin, çifte vatandaşlık konusunda oldukça keskin kurallara sahip olduğu için Çinli bir anne ile yabancı bir babanın çocuğu söz konusu ise sadece anne dikkate alınır. Yani babalık hakları gereği çifte vatandaş olma hakkında sahip değildir. Bu nedenle anne ya da babanın vatandaşlıklardan birini seçmesi gerekir. Ne yazık ki anne ya da babanın seçtiği bu durum daha sonra da düzeltilemez.

Çin’de İkamet Etmeniz Gerekmektedir

Çin vatandaşlığı almanın şartlarından bir diğeri de ikamet etmektir. Ülke, vatandaşlık için başvuru yapma hakkını size kendi veriyor. Eğer kendi kıstaslarına göre ikamet ettiğinizi onaylarsa o zaman vatandaşlık için başvurma hakkınız doğuyor. Ülkede, kalıcı olmanız için belli bir iş üzerinde yetkiniz bulunmalıdır. İş hayatındaki yatırım gücünüz vatandaşlığınızı destekliyor.

Yani sıradan bir iş teklifi ile çalışma izni temeline dayalı vatandaşlık elde etme hakkınız yoktur. Kendi işinizi kurmak istediğinizde durum farklı bir hal alabilir. Fakat yine de ülkenin kendi inisiyatifinde olduğunu unutmamalısınız.

Yatırım ile Vatandaşlık Hakkı Kazanma

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen herkes, kolaylıkla parasını verip bunu elde edemiyor. Çalışma ya da iş kurma durumunuzu başvurularınız esnasında özellikle detaylıca belirtmelisiniz. Nihayetinde yatırımınızın meblağsı da ciddiyse değerlendirilmeye alınabilir.

Çin’de yatırım yoluyla vatandaşlık söz konusu değildir. Sadece 1,3 milyon dolarlık yatırımda bulunanlar ülkenin başkentinde oturma izni alabiliyor. Bu iznin doğurmuş olduğu pek çok haktan faydalanabiliyor. Bu yatırımın dışında kendi iş yerinizi açmak istediğinizi ileri sürerek vatandaşlık talebinde bulunmanız kabul görmüyor.

 Çin Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüm şartları sağlamanız durumunda Çin, sizin vatandaşlık hakkınıza onay verecektir. Bu süreci atlattıktan sonra oturma izni ya da çalışma iznine dair de sorununuz kalmayacaktır. Fakat Çin’in vatandaşlık konusunda çok keskin olduğunu bilmelisiniz. Hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun Çin vatandaşı olmak istediğiniz an, çifte vatandaşlık hakkınız ortadan kalkıyor. Yani aslında Çin Halk Cumhuriyeti’ni kendi ülkenize tercih ediyorsunuz. Neden mi? Çünkü kendi ülkenizdeki vatandaşlığınız düşüyor. Türkiye’de vatandaş olan herhangi biri, Çin vatandaşlığı için başvuruda bulunduğunda eğer onaylanırsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma durumu ortadan kalkıyor. Bu nedenle son derece iyi düşünülüp karar verilmesi gereken bir durumdur.

Başvuru Aşaması ve Süreci

Çin vatandaşlığına başvuruda bulunduğunuz zaman ülke, tüm gerekli incelemeleri kendi yapacaktır. Siz teslim etmeniz gereken evrakları teslim edeceksiniz. Sonrasında onay gelmesini bekleyeceksiniz. Bu süreçte hemen her ülkede kabul gören bazı durumlar Çin için de geçerlidir. Kendi ülkenizde büyük suçlara karışıp hüküm giymişseniz başvuru hakkınız söz konusu olmaz. Bu suçlar arasında özellikle insan ticareti ve terör başlıkları ciddiyetle reddedilir. İkisi, ülke sınırlarına dâhil olduktan sonra affı olmayan suçlar kategorisine girmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. asd dedi ki:

    heralde bir türk vatandaşı olarak alıp başımı gideyim başka bi ülkeye desem beni alacak bir tane ülke yok

  2. Ercan dedi ki:

    Türkün türkten başka dostu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir