Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Çin vizesi, Çin için seyahat planı yapanların dikkat etmesi gereken unsurlardandır.

Özellikle vize prosedürleri hakkında yeterince bilgisi olmayanların tüm bilgileri edindikten sonra seyahat planı yapmaları önerilmektedir. Aksi halde meydana gelebilecek herhangi bir eksiklikte aksaklıklar meydana gelebilmekte ve ne yazık ki süreç zorlaşmaktadır.

Çin vizesi için gerekli evraklar, prosedürler doğru yapılması halinde ülkeye girişte herhangi bir zorlanma söz konusu olmayacaktır.

Kanunlara dayalı olarak rahatlıkla girilebilmekte ve seyahat süresi boyunca kalınabilmektedir.

Yabancıların ülke içerisine girerken bu süreci tamamlamaları ülke güvenliği açısından öncelikli tutulmaktadır.

Çin Vizesi Zorunlu mu?

Çin vizesi 2019 yılında da daha önce olduğu gibi zorunlu tutulmaktadır. İki ülke arasında yapılan anlaşmalar neticesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler, Çin ziyaretinde bulunmak istediklerinde vize temin etmek mecburiyetindedir. Aynı şekilde Çin vatandaşları da Türkiye’ye seyahatlerinde vize ile giriş yapmaktadır.

Ülkeye ticari, aile ziyareti, turistik ya da eğitim amacıyla ziyarette bulunmak isteyen kişiler umuma mahsus pasaportlular vize alarak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Bu pasaport grubuna dâhilseniz öncelikle vize başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Bunun sonrasında seyahatinizi daha sağlıklı şekilde yapabilirsiniz.

Çin vize başvurusunu doğru zamanda yaptığınızda seyahatlerinizden hemen önce alarak gecikmelerden kaçınabilirsiniz.

Kimler Çin Vizesinden Muaf?

Çin vize muafiyeti konusunda yapılan anlaşmalara bağlı kalan bir ülkedir. Bu bağlamda vize temin etmek isteyen kişiler her şeyden önce muaf olup olmadıklarına bakmalılar.

Muaf grubunda yer alıyorlarsa hiçbir vize işlemine gerek kalmadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Çin vizesinden muaf olan grup diplomatik pasaportu olan gruptur. Siyah renkli pasaportunuz varsa ülkede 30 gün süreli vizesiz seyahat hakkınızı kullanabilirsiniz.

Diplomatik pasaportun yanı sıra hizmet pasaportu olanlar ve hususi pasaport sahipleri de muafiyet hakkına sahiptirler.

Gri ve yeşil pasaportlular olarak bilinen bu grup da 30 gün süre ile vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Çin Vizesine Nasıl Başvurulur?

Çin vizesi son durum 2018 yılında belirlenmiş ve bu tarih sonrasında başvuru süreci açıklanmıştır.

Kişiler öncelikle yetkili kuruma gidip Çin’e seyahat etmek istediklerini belirtiler.

Sonrasında seyahatlerinin nedenini ve hangi tür vizeyi talep ettiklerini dile getirirler. Bu konuda hem fikir olunduktan sonra yetkili kurum kişiye gerekli olan evraklar listesi verecektir.

Bir sonraki görüşme tarihine kadar vize gerekli evrakları toparlanıp ve yetkili kuruma kişi tarafından teslim edilecektir.

Kurum, evrakları aldıktan sonra inceleme sürecini başlatacak ve belirtilen sürenin sonunda vizenin onay ya da ret cevabı kişinin kendine bildirilecektir.

Başvuru sürecinde eksik evrak olması ya da herhangi bir hata yapılması halinde süreç durdurulmakta ya da başvuru doğrudan reddedilmektedir. Dolayısıyla kişinin olumsuz yanıt alması söz konusu olmaktadır.

Çin Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Çin vizesi kolaylaştı haberlerinden sonra birçok kişi Çin seyahati planı yapmaktadır.

Çin seyahatini düşünürken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri nereye ne şekilde başvuru yapılacağıdır. Zaman kaybı olmaması adına doğru kuruma başvuru yapmak önemlidir.

Çin vizesi için başvuru yapılması gereken kurum Çin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğudur. Bununla beraber doğrudan kurumun kendine gitme fırsatı olmayanlar farklı şehirlerde görevlendirilmiş kurumlara da gidebilmektedir. Bu bağlamda Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu; Uşak, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Isparta, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Denizli, Kocaeli, Antalya ve Çanakkale şehirlerinde görevli kurumlar da bulundurmaktadır.

Belirtilen şehirlerin dışında olan kişiler ise başvurularını doğrudan Ankara’dan yapabilmektedir.

Çin Vizesi Türleri

Çin vize çeşitleri nelerdir, ben hangisine başvuracağım sorusu kişilerce çok sorulmaktadır.

Birçok ülkenin aksine Çin’de vize çeşitliliği konusunda ciddi bir kalabalık bulunmaktadır. Bu nedenle hemen herkes başvuru öncesinde tereddüt edebilmektedir. Bu noktada temel olarak 2 ayrımın yapıldığını bilmek gerekmektedir. Bunlardan ilki kısa süreli Çin vizesidir. Kısa süreli Çin vizesi de kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır.

İkinci kategori ise uzun süreli Çin vizesidir. Uzun süreli Çin vizesinde de farklı alt kategorilerin olduğu, kişilerin seyahat amaçlarına ve sınıflarına göre seçim yaptığı bilinmektedir.

Kısa Süreli Çin Vizesi Türleri

Çin vizesi nasıl alınır 2018 yılından sonra daha sık sorulmaya başlanan bir sorudur.

Ülkeye seyahat edecek olan kişiler seyahatleri öncesinde hangi vize türünü bildiklerinde işlemleri daha kolay yapabilmeleri mümkündür.

Kısa süreli Çin vizesi kendi içinde 10’a ayrılmaktadır. 10 ayrı vize türünden hangisi size daha çok hitap ediyorsa ona başvurmanız gerekmektedir.

L, M, F, G, X2, J2, C, Q2, S2 ve R vizeleri kısa süreli vizeler olarak bilinmektedir. Bunlar arasında en sık tercih edilense L vizesidir.

L vizesi Çin’e turistik gezi için gelen kişilere verilen vizedir. M vizesi ise ticari amaçla ülke ziyaretinde bulunmak isteyenlere verilmektedir.

F tipi vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler yatırım yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir vizedir. Bununla beraber G tipi vize ise ülkeden transit geçiş yapacakların kullanabileceği kısa süreli vizedir.

Çin İçin X2, J2, Q2, S2 ve R Vizeleri Kimlere Verilir?

Çin seyahatinizde tercih edeceğiniz vize kısa süreli olacaksa bu durumda X2, J2, Q2, S2 ve R vizeleri alabilirsiniz.

Bu vizelerin arasından en sık tercih edilen X2 olmaktadır çünkü X2 vizesi 180 günden daha kısa süreli eğitim alıp ülkesine dönecek olanlara verilmektedir.

J2 vizesi ise basın mensubu olup işini yapmak isteyenlere verilen vizelerdendir.

Uluslararası tren, hava ve deniz yolunda mürettebat görevi gören kişiler ise C tipi vize almaktadır. Bununla beraber aile birleşimi söz konusu olduğunda Q2 verilmektedir.

Ailesinden biri çalışmak için Çin’e gelen kişilerin aile üyeleri için S2 vizesi başvurusu yaptığı bilinmektedir.

R tipi vize ise dünya çapında başarıya imza atan kişilerin alabileceği vize çeşididir.

Uzun Süreli Çin Vizesi Türleri

Çin Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmadan hemen önce hangi vize için adım atacağınızı bilmeniz önerilmektedir. Bu noktada kalacağınız zaman dilimi esas alınmaktadır.

Uzun süreli Çin vizesine başvuru yapacak olan kişiler alternatif olarak sunulan 6 alt kategoriden bir tanesini seçmek durumundadır.

En sık kullanılan uzun süreli vize D tipi olmaktadır. D tipi vize oturma izni isteyenlere verilen vizedir. Bunun yanında 180 günden uzun kalmak isteyen basın mensuplarına verilen J1 vizesidir.

Q1 vizesi ise Çin’de ikamet etmek isteyen Çin vatandaşlarının yabancı aile üyelerine verilen vizedir.

Çalışma ya da eğitim için 180 günden daha uzun süre Çin’de kalması gerekenler S1 vizesi alırken yalnızca öğrenci olanlar X1 vizesi almaktadır. Bunlara ilaveten Çin’de çalışmak istiyorum diyenler için Z tipi vize bulunmaktadır.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Çin vizesi için başvuru yapan kişiler eğer ticari ya da yatırım yoluyla vize talep edeceklerse yetkilendirilmiş kurumdan davetiye almak zorundadırlar.
  • Turistik gezi için ülkeye gelen kişiler turizm amaçlı davetiye mektubu alıp bunu dosyaya koymak durumundadır.
  • Başvuru dilekçesi de doldurulmuş şekilde evraklar arasında yerini almalıdır.
  • Aile birleşimi için vize talep edenlerin evlilik cüzdanı ve kendi kimliklerini yanında bulundurması gerekmektedir.
  • Pasaport ve sağlık raporu da evraklar arasında yer almalıdır.
  • Kişinin vereceği vesikalık fotoğrafın ise son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Çin Vizesi Kaç Günde Verilir?

Çin vizesi için başvuru yaptığınızda dönemin çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Yoğun bir dönemde başvuru yaptıysanız vizenin 15 iş gününe kadar verilmesi söz konusu olmaktadır.

Yoğun bir dönemde yapmadıysanız 7 iş günü içerisinde vize başvurunuzun sonucuna kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir