Çok Girişli Schengen Vizesi (Multiple Vize)

Paylaş

Çok girişli Schengen vizesi(multiple vize) en çok tercih edilen vize türlerinden bir tanesidir.

Kişi, multiple vizenin avantajlarının çok daha fazla olduğunu bildiği için öncelik her zaman multiple vizeden yana olmaktadır.

Bilindiği üzere Avrupa ülkelerinin çoğuna giriş yapabilmek için Schengen vizesi adı verilen, bir vize gereklidir.

Tıpkı İngiltere veya Amerika vizesinde olduğu gibi Schengen’de de uyulması gereken bazı prosedürler, iletilmesi gereken evraklar ve ödenmesi gereken belirli bir tutar bulunmaktadır. Bunca çabanın karşılığı olarak insan, uzun vadeli bir gezme programına sahip olmak istese de genellikle vizeler sadece gezi süresini kapsayacak şekilde verilmektedir.

Kişinin maddi birikimine, yaşına, mesleğine bağlı olarak vize süresi değişebilir.

Vize süresini etkileyen bu durum size verilen vizenin içeriğine bağlıdır. Schengen vizesi tek tip bir vize değildir.

Birkaç türü bulunmaktadır. Diğerlerine kıyasla Schengen mult vizesi her zaman daha avantajlıdır.

Schengen Multiple Vize Nedir?

Multi girişli Schengen vizesi hemen herkes tarafından istenen vizelerden biridir. Çok girişli vize olarak da çevirisi yapılan bu vizenin birkaç ülkeyi gezme amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Başvuru sürecini doğru tamamlayan ve herhangi bir eksiği bulunmayan kişiler, multiple vizeyi kolayca alabilmektedir. Bunun yanında eğer eksiğiniz ya da herhangi bir yanlışınız olursa diğer Schengen vizeleri gibi multiple vizeyi de kaybedebilmeniz mümkün olmaktadır.

Çok Girişli Schengen Vize Başvurusu

Schengen vize başvurusu kişilerin hangi ülkeye seyahat edeceklerine bağlı olarak yapılmaktadır.

Çoklu giriş fırsatı tanıyan multiple vizeyi istiyorsanız bu durum birkaç ülkeyi gezeceğiniz manasına gelmektedir. Dolayısıyla bunun için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Birkaç ülkeyi gezerek Schengen vizesini kullanmak isteyen kişiler hangi ülkeye ilk kez adım atacaklarsa oradan başvuru yapmalılar

Birçok kişi uzun süreli gideceği ülke üzerinden başvuru yapmaktadır ancak bu hata olur. Hangisine ilk kez uğranılacaksa ona gidip başvuru yapmak çok daha mantıklı bir adım olacaktır.

Başvuruyu yapacağınız zaman doğru şekilde hareket ederseniz vizenizin onay alma ihtimali biraz daha kolay olur

Schengen vizesini almak zor mu sorusu sıkça sorulmaktadır. Özellikle çok girişli türü almak için doğru başvuruyu yapmak önemlidir.

Çok Girişli Schengen Vize Başvurusunu Kişi Kendi mi Yapmalı?

Çok girişli Schengen vizesi için başvuru yapacağınız zaman kendiniz adım atabilirsiniz. Tüm bu süreç içerisinde evrak toparlamak, randevu alıp gitmek, beklemek gibi süreçleri yaşamak istemezseniz bu durumda yetkili bir firma ile iş birliği yapabilirsiniz.

Firma sizin yerinize tüm bu süreci tamamlayacaktır ve herhangi bir sorun da olmayacaktır. Size düşen tek şey ilk kez vize alıyorsanız parmak izinizi vermektir.

Çok Girişli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Çok girişli Schengen vizesi “multiple vize” olarak geçer. Vizenizi aldığınızda, vizenin içinde multiple şeklinde belirtiliyorsa, o vize çok girişlidir.

Tek girişli vizeler ile aralarında farklar bulunduğundan karıştırılmamaları son derece önemlidir.

Çok girişli vize adından da anlaşılacağı üzere, Avrupa ülkelerine bir kez girdikten sonra vize süreniz içindeki herhangi bir zaman diliminde yeniden Avrupa’ya girmenizi sağlar.

Örneğin siz şubat ayında 3 aylık, çoklu Schengen vizesi aldınız diyelim. Bu vizeniz mayıs ayında bitecektir.

Şubatta 15 gün boyunca Avrupa gezisi yaptınız, eğer nisan ayında vizeniz henüz daha bitmeden yeniden Avrupa’ya girmek isterseniz çoklu vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Kimler Çok Girişli Schengen Vizesi Alabilir?

Schengen vizesine yasal olarak başvuru yapmak isterseniz 18 yaşından büyük olmanız yeterlidir. 18 yaşından büyük olan herkes Schengen vizesi başvurusu yapıp onay ya da ret cevabı alabilmektedir. Bunun dışında sizden istenen kriterleri yerine getirmeniz de önemlidir.

Herkes başvuru yapabilse de çok girişli Schengen vizesinin kriterleri biraz daha keskin kabul edilmektedir.

18 yaşından büyük olduğu halde herhangi bir işte çalışmayan kişilerin bu vizeyi alabilmesi mümkün değildir. Bu ve bunun gibi bir durum söz konusu olduğu için ayrıntılı şekilde hazır olabilmeniz gerekmektedir.

Sabıkası bulunan, sağlık durumu seyahat etmeye elverişli olmayan hiç kimse çok girişli Schengen vizesi alamamaktadır. Bu iki unsur son derece hassas şekilde takip edilmektedir.

Daha Önce Vize Alanlar Çok Girişli Schengen Vizesi Alabilir mi?

Çok girişli vize nasıl anlaşılır, almak zor olur mu sorularının cevabı son derece basittir. Vizenizin üzerinde multiple ifadesi yer alıyorsa vizeniz çok girişli Schengen vizesi demektir. Bu vizeyi alabilmeniz için aranan şartlardan bir tanesi de daha önce vize kullanmış olmanızdır.

Daha önce vize almış ve ikinci kez alacak olan kişiler, çok girişli vizeyi alabilme konusunda daha şanslı kabul edilmektedir. Bu bakımdan öncesinde vize alıp almamanız önemlidir.

Daha önce vize almış ve vizeyi doğru şekilde kullanmış olan kişiler Schengen çoklu vizesini alabilirken kötü şekilde kullanmış olanlar hiçbir şekilde alım yapamamaktadır. Bu açıdan ilk vizede dikkatli olmak, ikincisinde avantajlı olmayı sağlamaktadır.

Çok Girişli Schengen Vizesinde Evraklar Önemli mi?

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir bilmeniz gerekir. Özellikle çok girişli vize için evraklar son derece önemli kabul edilmektedir. Bunun noktada evrakların güçlü olması avantajınıza olacaktır.

Evrakların güçlü olmasından kasıtsa çok fazla evrak sunup her bilgiyi ortaya koymanızdır.

Sakındığınız ya da sakladığınız bir şey olmadığı zaman vizeyi almanızın çok daha kolay olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Evrak bilgilerinde eksik bulunmayan kişiler yetkililer tarafından çok daha güven verici kabul edilmektedir. Aynı durum yanlış beyanda bulunmayan kişiler için de geçerlidir.

Schengen vizesi ekşi sözlük gibi ortamlarda da sık sık konuşulmaktadır. Yorumlara göz gezdirdiğinizde evrak gücü bulunan dosyaların daha kolay onay aldığını orada da görebilirsiniz.

Çalışıyor Olmak Çok Girişli Schengen Vizesi İçin Gerekli mi?

Çok girişli Schengen vizesi ücreti yatırılıp kolayca alınabilen bir vize değildir. Bu nedenle öncesinde detaylı şekilde araştırılması yapılıp başvurusu başlatılmalıdır. Bu vizeye başvuru yapabilmeniz için aranan temel şartlardan bir tanesi de iş hayatına devam ediyor olmanızdır.

Her ne nedenle olursa olsun işinden ayrılmış olan kişilerin, çoklu giriş vizesini alabilmesi mümkün olmamaktadır.

Çoklu giriş vizesini alabilmek için başvuru yaptığınız süreç içerisinde sigortalı bir işte aktif olarak yer alıyor olmanız gerekmektedir. Bunu kanıtlayarak evrak şeklinde teslim etmeniz de diğer istenen şartlar arasında yerini almaktadır.

Seyahat Amacı Çok Girişli Schengen Vizesi İçin Önemli mi?

İstediği vize Schengen vizesi olan kişiler, ne için seyahat ettiklerini iyi ifade etmeliler. Özellikle çok girişli Schengen vizesi için neden seyahat ettiğiniz çok büyük önem taşımaktadır.

Yetkililerle yapmış olduğunuz görüşmede yalnızca gezmek için yola çıktım ifadesini kullanırsanız vizeyi almanız bir hayli zordur.

Süslü ifadelerle, inandırıcı bir seyahat nedeni bulmanız gerekmektedir. Bu sayede bir fayda umarak seyahat ettiğinizi, kısa süre içerisinde ülkenize geri döneceğinizi de ispat etmeniz mümkün olmaktadır.

Yalnızca gezmek için yola çıktığını dile getirenlerin ülkesine geri dönüşüne inanılmamaktadır. Bu da çok girişli vize için onay alamama manasına gelmektedir.

Çoklu Schengen Vizesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu vize sisteminin en önemli kuralı kesinlikle vizeyi aldığınız ülkeye ilk olarak giriş yapmanızdır. Yani siz vizeyi Yunanistan konsolosluğu üzerinden aldıysanız, ilk olarak Yunanistan’a girmeniz gerekmektedir. Girişi oraya yaptıktan sonra dilediğiniz ülkeye gidip istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Hangi ülkeden aldıysanız o ülkeye giriş yaptığınız evraklarda görünmelidir. Sonrasında çıkış yapıp vize süreniz izin verdiği ölçüde seyahat etme şansınız bulunmaktadır. Bu kurala uyulmaması halinde vizenizi kötü kullandığınız tespit edilecektir. Çok girişli vize ile birçok yeri gezebilmek ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

Çok Girişli Schengen Vizesinin Süresi Önemli mi?

Çok girişli Schengen vizesi ile ilgili bir diğer önemli husus da kesinlikle vize süresidir. Vize süresi belli olduğu için hangi ülkelere seyahat edecekseniz buna göre planlama yapmalısınız.

Gününüze dikkat etmeniz gerekir aksi halde çok büyük bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Vize süresi son derece hassas bir durumdur ve eğer sizin yurtdışında bulunduğunuz süreçte biterse ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle vize süreniz bitmeden uzatma başvurusunda bulunmanız gerekir.

Daha uzun süre kalmayı düşünen kişiler, kalma kararı aldıkları gibi sürenin dolmasını beklemeden adım atmalılar. Bu sayede çok girişli vizenin sorun çıkmadan devam edilebilmesi sağlanabilmektedir.

Çok Girişli Schengen Vizesi ile İstenilen Ülkeye Gidilebilir mi?

Schengen vizesi çoğu Avrupa Birliği ülkesi olmakla birlikte AB üyeliği olmayan ülkeler içinde de geçerlidir.

Avusturya, Belçika, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç gibi 22 tane ülke Avrupa birliği ülkesi olarak vize ile giriş hakkı tanımaktadır.

Schengen vizesi olan herkes bu ülkeler arasında seyahat edebilmektedir. Bu 22 ülke dışında Schengen ülkesi olmayan ancak bu vize ile seyahat hakkı tanıyan ülkeler de bulunmaktadır.

Bulgaristan, San Marino, Vatikan, Monako ve Hırvatistan ülkelerine çok girişli Schengen vizesi ile gidip dilediğiniz gibi seyahat edebilme fırsatınız bulunmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Zehra dedi ki:

  Son zamanlarda kimse alamıyor bu vizeyi. Ülkenin diğer ülkelerle ilişkileri sağ olsun!!

  • Kadir dedi ki:

   Neden ben 3 günde aldım. Multi olarak 3 yıllık. Onlar ilişkiden ziyade paraya bakıyor zehra hanım. Adamlarda haklı Euro 7 lira olmuş neredeyse şimdi oradan bir su içiyorsun örnek 4€ 30 lira para ödüyorsun. Adamlar maaşına parana bakıyor yoksa orada aç kalacağını biliyor. O yüzden de ret ediliyor. Kimse kusura bakmasın.

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhaba
  Benim multi tip vizem mevcut almanya girişli 10 ocak başlangic 9 nisan bitiş tarihidir. Benim öğrenmek istediğim ailemde yaşanan bi takım sebeplerden dolayı 10 ocakta giriş yaptiğim almanyadan 20 ocakta cikis yaparak Türkiye ye geri döndüm. Fakat ben şu an için tekrar Almanyaya gitmek istiyorum. Bu durum mümkün müdür? Cevaplarsanız sevinirim.

 3. nuran dedi ki:

  Mustafa Bey, size 3 aylik vize vermisler. 10 gün konaklama yapmissiniz. Vize kisminda konaklayabileceginiz gün sayisi yazar. Mult yazan kismin hemen sağ tarafinda.Tekrar cikis yapabilirsiniz ama verilen konaklama sayisini gecirmemeniz gerekiyor.

 4. Fzt Fatih dedi ki:

  Merhaba ben İtalya’ya multiple vize için başvuru yapacak.10gunluk bir seyehat surem var. Ben sadece İtalya da bir otel ayarladım. Multiple vize çıkar mı acaba orda diğer ülkelere de belki gidebiliriz

 5. İshak dedi ki:

  Merhaba ben Almanyadan 5 yıllık multi vize aldım kendi aracımla da seyahatimi yapabilir miyim yoksa almanya ya uçup öyle mi gezmeliyim

 6. Tayfur dedi ki:

  İshak bey beş yıllık vizeyi nasıl aldınız kolay bişey deyil bilgi verebilirmisiniz

 7. Duran dedi ki:

  İki yıllık multi şengen 90 gün, soruyorum, bu doksan 90 gün iki yıl süresince mi kalma hakkıdır, aracı kurumda ki çalışan bir kişi, bu 90 günün her altı ay için geçerli olduğunu söyledi, işin doğrusu nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir