Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Danimarka Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka çalışma izni nasıl alınır, Danimarka’da çalışmak mümkün mü soruları merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Danimarka en sık tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır çünkü refah seviyesi birçok ülkeden çok daha iyi durumdadır.

Özellikle İskandinav ülkelerinden çok fazla göç alan ülkeye, Türkiye’den de giden kişi sayısı fazladır.

Danimarka’ya turistik gezi kadar iş için giden kişi sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur. Durum böyle olunca birçok kişi çevresinde gidenlerden örnek alıp araştırmaya kalkışmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda çalışma izni konusunda Danimarka kolay izin veren ülkeler arasında yerini almaktadır.

Danimarka Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Danimarka, dünyanın pek çok noktasından yetenekli işçi ağırlamaktadır. Gerek ticaret gerek bilim gerekse eğitim sektörlerinde Danimarka’ya çok sık göç olduğu bilinmektedir.

Kısa sürede beceri kazanmak ve mesleki anlamda ilerlemek isteyen kişiler, Danimarka’da iş bularak süreci başlatabilmektedirler.

Danimarka’da iş bulmak biraz zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle detaylı şekilde araştırma yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. İş bulduktan sonra firmaya kendinizi kabul ettirmelisiniz.

Arkasından çalışacağınız firma ya da kurum size bir davet mektubu göndermelidir. Davet edildiğinizi ve çalışmak için uygun bulunduğunuzu içeren bu mektupla Danimarka çalışma izninin ilk adımını atmış bulunmaktasınız.

Danimarka Çalışma İzni Süreci

Danimarka’da çalışma izni alabilmek için öncelikle sürecin nasıl işlediğini bilmek gerekir. Ülke, çalışmak isteyenler için 2 ayrı program yürütmektedir. Bunlardan ilki pozitif liste planıdır. Bu planda kastedilen bazı mesleklerin pozitif listede yer aldığı ve birçok kişi tarafından tercih edilebileceğidir.

Kişi çalışma izni için başvuru yaptığı zaman seçtiği iş, pozitif çalışma listesi programına uygun olursa onay alması çok daha kolay olmaktadır.

Çalışma izni sürecinde karşılaşılan bir başka program ise pay limit şemasıdır. Kişi belli bir yatırımla pay aldığı durumlarda çalışma iznini alması çok daha kolay olmaktadır.

Danimarka Çalışma İzni Türleri

Danimarka’da tek bir çalışma izni türü var gibi görünse de tercih edilen mesleğe dayalı olarak farklı çalışma alanları ve izinleri bulunmaktadır. Kalifiye eleman ile araştırmacı uzman aynı izni almamaktadır. Bu bakımdan önce hangi programın size uygun olduğunu seçmeli daha sonra çalışma izni için başvuruda bulunmalısınız.

Danimarka’da çalışmak için araştırmacı, doktora, konuk araştırmacı, bireysel nitelikler, çiftlik yöneticiliği, start-up, stajyer, sideline istihdamı, gönüllü çalışan, eğitim alanında çalışan gibi pek çok seçenek üzerinden çalışma izni verildiği görülmektedir. Bu türlerin her birinde izlenen prosedürler farklılık göstermektedir.

Danimarka Çalışma İzni Başvurusu - Ücretler - Şartlar ve Gerekli Belgeler

Danimarka Çalışma İzni Başvurusu – Ücretler – Şartlar ve Gerekli Belgeler

Danimarka Pozitif Liste Programı

Danimarka çalışma şartları ile birçok kişinin tercih ettiği ülkelerden biridir. Ülkede uygulanan pozitif liste programı, çalışmak için gelen yabancı uyruklu kişilere yardım etme amacıyla kurulmaktadır.

Danimarka’da kalifiye işçi eksiliğinin hissedildiği pek çok sektör ve firma bulunmaktadır. Kalifiye eleman olarak çalışmayı düşünenler için Danimarka çok doğru bir tercih olacaktır.

Çok hızlı ve kazançlı bir meslek bulmanız için kalifiye yeteneğinizi kullanmanız mümkündür. Bunun için uygulanan programın adı da pozitif liste programıdır.

Kişi, sahip olduğu yeteneğe dayalı olarak işçilik yapabilmektedir. Bu süreçte bu programa bağlı olarak başvuru yaparsanız sürecin daha hızlı ilerlediğini görebilirsiniz.

Danimarka Pay Limit Programı

Danimarka işçi maaşları sizi tatmin edecek kadar yüksek değilse bu durumda pay limit programına da dâhil olabilirsiniz. Bu program kapsamında işvereninizden daha fazla ödeme teklif edip yatırım yoluna giderseniz çalışma izninizi çok hızlı şekilde alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 375.000 DKK yani 55 bin dolar para ile bunu sağlayabilmeniz mümkün kabul edilmektedir.

Fast-Track Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fast-track, Danimarka’da iş alanında en çok tercih edilen yöntem olarak bilinmektedir. Kişinin çalışma izni alabilmek için bu yöntemi seçebilmesi mümkündür. Bunun için size bir iş teklifi yapılması gerekmektedir. Bu teklif Danimarka şartlarına uygun şekilde maaş içermek zorundadır. İşvereniniz böyle bir teklifte bulunarak sizi Danimarka’ya davet ediyorsa 1 ay içerisinde çalışma izninizi alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Fast-track çalışma izni için başvuruyu internet üzerinden yapmanız gerekmektedir. Sonrasında belgeleri bir araya getirerek teslim etmeniz yeterli kabul edilmektedir.

Danimarka Çalışma İzni Alma Şartları

Danimarka’da çalışma izni alınabilmesi için 3 temel şart vardır. Bu şartlardan bir tanesinin karşılanması halinde somut iş teklifinde bulunulması mümkün olmaktadır. Bu şartlardan biri teklif edilen işin pozitif listede yer alması, ikincisi yıllık ücretin 375.000 DKK’dan az olmaması ve teklif edilen işin özel bir nitelik gerektirmesi şartları sunulmaktadır.

Somut bir iş teklifli ile Danimarka’da çalışacaksanız bu şartlardan en az birinin karşılanması zorunludur. 

Danimarka Çalışma İznine Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Danimarka’da yaşam şartları sizin için de uygun ise bu durumda siz de orada kalıp çalışmayı tercih edebilirsiniz. Danimarka’da çalışmayı isteyenler çalışma iznine sahip olmak durumundadır.

Çalışma izni için başvurularınızı ülkeye gelmeden önce başlatmış olmanız gerekmektedir. Danimarka’ya ayak basmadan önce başvurular başlarsa kısa süre içerisinde onay alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Danimarka çalışma izni için en uygun başvuru zamanı 3 ay öncedir. Ülkeye gelmeden 3 ay önce başvuru yaparsanız inceleme süreci, evrak teslim etme aşaması sorunsuz şekilde ilerlemeyi mümkün kılacaktır.

Danimarka Çalışma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Danimarka Göçmenler Bürosu, çalışma izni almak için çaba sarf eden kişilere yardımcı olmaktadır. Başvurularınızı nereye ne şekilde yapacağınızı bildikten sonra başvuruları beklemek hiç de zor olmayacaktır.

Yapmanız gereken ilk iş kurumun resmi internet adresini ziyaret etmektir. Başvuruları buradan ilan eden kurum aynı zaman form doldurulmasını ve takip edilmesini de buradan sağlamaktadır. Bu bakımdan kurumu Türkiye’den bu adres üzerinden takip edebilirsiniz.

Danimarka’ya gittiğinizde ise başvurmanız gereken ilk yer işyerinizdir. Sonrasında sizi göçmenlik dairelerine yönlendirecekler ve başvuruyu tamamlamanızı sağlayacaklardır.

Danimarka Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

  • Danimarka’da çalışmak için belgeler listesine göz gezdirmelisiniz. Belgeler arasında öncelik her zaman pasaport olmaktadır. Pasaportunuzun orijinal halinde herhangi bir yırtılma ya da eksik yaprak bulunmamalıdır. Bununla beraber kullanım süresinin 6 aylık olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
  • Danimarka göçmenlik şartlarında olduğu gibi çalışma zihninde de sizden fotoğraf talep edilmektedir. 2 adet biometrik fotoğrafınızı teslim ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.
  • Danimarka göçmen alıyor ilanlarını muhakkak görmüşsünüzdür. Bu ilanların hepsi çalışmak isteyenlere yöneliktir. Değerlendirebilmek için çalışma iznini almanız istenmektedir. Çalışma izni için sağlık raporunuzun temiz çıkması temel şartlar arasında ye almaktadır.
  • Çalışma izni şartlarından bir diğeri sabıka kaydıdır. Sabıka kaydı herhangi bir suç nedeniyle kirli olanlar Danimarka’da çalışma hakkına sahip olmamaktadırlar. 

Danimarka Çalışma İzni Ne Zaman Sonuçlanır?

Danimarka’da işçi olmak veyahut herhangi bir firmada çalışmak gibi bir amacınız varsa bunu çalışma izni ile mümkün kılabilirsiniz. Çalışma iznini alabilmek için gerekli işlemleri yapıp beklemeye başlamalısınız.

Tercih ettiğiniz çalışma izni süreci değişkenlik göstermektedir. Her program için ayrı bir süreç belirlenmektedir. Fast-track gibi hızlı iş bulmaya odaklı olan programlarda 10 iş günü içerisinde çalışma izninin verilebilmesi mümkündür.

Yoğunluğun fazla olduğu durumlarda ise birkaç ay içerisinde çalışma izninin verilmediği çok iyi bilinmektedir. Dolayısıyla çalışma izni sonuçlanmak zorundadır.

“Danimarka Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 1 yorum

  1. Burda yani danimarkada çalışmak istiyorum düzenli olarak ve hoşuma giderse göçgelmek istiyorum 05352872056 meslek inşaat veya şöförluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir