Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Danimarka, Türk nüfusunun yoğun olduğu merkezlerden biridir. Doğal güzellikleri ve iş fırsatlarıyla pek çok Türk’e ev sahipliği yapmaktadır.

Kalabalık göçmen nüfus yoğunluğunu yalnızca Türkler değil diğer ülkelerden vatandaşlar da oluşturmaktadır. Bu açıdan zaman zaman düzenlemeye giden Danimarka, vatandaşlık isteyen göçmenler için farklı adımlar atmaktadır.

Her ne kadar Türkler için ayrı bir politika izlense de genel anlamda vatandaşlık adımlarını yumuşattığı söylenebilir. İzlenen politika gereği ülkede yer alan pek çok göçmen belli şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Aksi halde vatandaşlığın verilmesi söz konusu değildir.

Doğum ile Danimarka Vatandaşlığı

Doğumunuz Danimarka topraklarında gerçekleşmişse, Danimarka vatandaşlığına başvuruda bulunduğunuzda herhangi bir aksilik yaşamazsınız. Süreç içinde önemli olan doğumunuzu ispat edecek belgelere sahip olmanızdır.

Hangi şehirde dünyaya geldiğinizin önemi olmaksızın doğum belgenizi temin ettiğiniz an, vatandaşlık hakkınızı otomatik olarak alabilirsiniz.

Doğumunuzun Danimarka’da gerçekleşmesinin ardından ülkeye bir daha hiç ayak basmamışsanız, ailenizden herhangi biri Danimarka’ya uğramamışsa bu durumda en geç 22 yaşında vatandaşlığınız düşürülmektedir. 22 yaşınızın bitmesinin hemen ardından ülke vatandaşlığınız iptal edilmekte, haklarınızın fes edilmesi söz konusu olmaktadır.

Annenin Danimarka Vatandaşı Olmasıyla Vatandaşlık Alınır mı?

Annesi ve babası evli olan bireylerin iki ebeveyninden biri Danimarka vatandaşı ise bu durumda vatandaşlık elde etmek mümkündür. Anne ve babanız ayrı ise bu durumda ülke politikası oldukça farklı işlemektedir.

Annesi hem Danimarka vatandaşı hem de dul olan bireylerin otomatik olarak Danimarka vatandaşlığı elde etme hakkı bulunmaktadır. Bunun için boşanma evrakı ve doğum belgesi temini yeterli olmaktadır.

Annesi hiç evlenmemiş ancak çocuk sahibi olmuş bireylerin de vatandaşlık hakları bulunmaktadır. Bekâr annelerin çocukları da otomatik olarak Danimarka vatandaşı kabul edilmektedir.

Babanın Danimarka Vatandaşı Olmasıyla Vatandaşlık Alınır mı?

Annesi ve babası ayrı olan bireylerin Danimarka vatandaşlığı konusunda anneler daha büyük avantajdır. Evlilik dışı ya da boşanma yoluyla Danimarkalı bir babadan dünyaya gelirseniz bu durumda vatandaşlık elde etmek için birkaç yol denemeniz gerekmektedir.

Babanın çocuğun annesi ile evlilik gerçekleştirmesi sonucunda dünyaya gelen bebek, otomatik olarak Danimarka vatandaşı kabul edilmektedir. Bu süreçte çocuğun 18 yaşından küçük olması önemlidir. Bu durumun dışında Danimarka vatandaşı olan babanın çocuğun kendine ait olduğunu ispat etmesi gerekmektedir.

Babanın beyanı ile çocuğun Danimarka vatandaşı olabilmesi için en az 21 en fazla 23 yaşında olması gerekmektedir. Bunun yanında 16 yaşından itibaren Danimarka topraklarında ikamet ediyor olması önemlidir. İkamet süresinin en az 5 yıl olması şartı da başvuru esnasında istenmektedir.

Evlilik ile Danimarka Vatandaşlığı

Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler arasında en büyük sorunu Danimarka yaratmaktadır. Bireylerin evliliklerinin gerçek olması dahi vatandaşlık elde etmek için yeterli kabul edilmemektedir. Bu nedenle her yıl en az 2 bin evli çift, sınır dışına gidip gelmek zorunda kalmaktadır.

Evliliğinizin gerçekleşmesi ve vatandaşlık alabilmeniz için yabancı uyruklu olan bireyin en az 24 yaşında olması gerekmektedir. Bunun yanında çift arasında uçuk bir yaş farkı bulunmamalıdır. Yaş farkı ve işsizlik çiftin evliliğinin gerçekleşmesine engel teşkil etmektedir.

Evliliğiniz bir şekilde gerçekleşse dahi hemen vatandaşlık almanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle yetkilileri gerçek bir evlilik olduğuna ikna etmeniz gerekmektedir.

Sürekli Oturma İzni ile Danimarka Vatandaşlığı

Danimarka’ya gelip kısa süre içinde sürekli oturma izni almak oldukça zordur. Bunun yanında devamlı oturma iznine sahip olmadan vatandaşlık temin etmek ise imkânsızdır. Ülkeye gelip 7 yıl ikamet eden bireylerin daha sonra sürekli oturma izni elde edebilme şansı bulunmaktadır.

Sürekli oturma izni aldıktan sonra vatandaşlığa başvuruda bulunmak ise biraz zaman almaktadır. Bu süreçte son düzenleme ile göçmenlere puan sistemi getirilmesi ise işleri daha zorlu bir çıkmaza sokmuştur. Bu düzenlemeye göre iş hayatı, evlilik hayatı ve sosyal kurallara uyum sağlama konusunda puan toplayacak olan göçmenlerin 100 puana ulaşmaları durumunda sürekli oturma izni alabilecekleri açıklanmıştır.

Göçmenlerin 100 puanı alabilmek için iş hayatı dışında, sosyal hayatlarında da olabildiğince aktif olması gerekmektedir. Hobiler, eğlenceler ve kültürel faaliyetlerde yer alanlar, puan toplama konusunda oldukça başarılı olacaktır.

Dil Sınavı ile Danimarka Vatandaşlığı

Hemen her ülke gibi Danimarka’da da dil yeterliliği önemli kabul edilmektedir. Bu nedenle vatandaşlık almak isteyen adaylar önce dil sınavlarından geçmek zorundadır.

Pek çok ülke ile kıyaslandığında Danimarka dil sınavı konusunda biraz daha katı bir ülke. Bu nedenle sınavları ciddiye almanız, ülke kültürünü ve tarihini yakından tanımanız gerektiğini unutmamalısınız.

Vatandaşlık için kişilerin önce Danca 1 sınavını vermiş olmaları gerekmektedir. Vatandaşlığı aldıktan sonra Danca 2 sınavı da yapılmaktadır. Bu sınavda yetersiz olan adayların vatandaşlıkları tehlikeye girmektedir. Bununla beraber yapılan son düzenlemeler ile göçmenlerin Danca 3 sınavına girmesi zorunlu kılınmıştır.

Adayların vatandaş olabilmesi, ülkede kalıcılık kazanabilmesi için dil eğitimini başarılı şekilde tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Vatandaşlık Sınavı ile Danimarka Vatandaşlığı

Vatandaşlıklar ve göç konusunda şartları her geçen gün zorlaştıran Danimarka, göç nüfusunu azaltma politikası izlemektedir. Bu nedenle caydırıcı sınavlara her geçen gün bir yenisini daha eklemektedir.

Oldukça eski bir sınav olan vatandaşlık sınavı, pek çok ülkeye göre en zor Danimarka’da yapılmaktadır. Bunun yanında son düzenlemeler ile zorluk düzeyinin arttırılacağı da duyurulmuştur.

Ülkeye dair bilinmesi gereken her detaya yer veren sınavda özellikle ülke tarihi, coğrafyası, ekonomisi ve siyaseti hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Bununla beraber spor ve kültür alanında da kendinizi ispat edebilmeniz gerekmektedir.

Sosyal Yardım Almadan Danimarka Vatandaşlığı

Danimarka vatandaşı olma konusunda tüm engelleri aşan adayların dikkat etmesi gereken bir diğer sorun sosyal yardımlardır. Kendi ülkenizde ve Danimarka’da son 1 yıl içerisinde herhangi bir vakıf ya da kuruluştan sosyal yardım aldıysanız vatandaşlık hakkını elde etmeniz imkânsızdır. Bunun yanında eski kanunda yer alan son 5 yıla bakıldığında toplamda 2,5 yıldan fazla sosyal yardım almama zorunluluğu yeni bir düzenlemeyle değiştirilmiştir.

Son yasal düzenleme sonucu son 5 yıl içerisinde herhangi bir sosyal kurumdan ya da vakıftan 6 aydan fazla yardım almamış olmanız gerekmektedir. Bu düzenleme ile Danimarka’nın, çalışan ve aktif olan nüfus dışında kimseyi kabul etmediği rahatlıkla görülebilmektedir. Adaylar, çalışıyorlarsa bu avantajlarını muhafaza etmek zorundadır.

Temiz Sicil ile Danimarka Vatandaşlığı

Yabancı nüfusla ilgili katı kuralları olan Danimarka’nın göçmenlere sunduğu şartlardan bir diğeri de sicildir. Kendi ülkenizde herhangi bir sebepten ötürü hüküm giyme gibi bir durumunuz varsa bu şekilde vatandaşlık elde etmeniz mümkün değildir.

Danimarka sınırları içerisinde yaşarken 3 bin krondan daha fazla ceza gerektiren suç işleyenler vatandaşlık elde edememektedir. Vatandaşlığı kabul edilmiş göçmenlerin ise avantajları ellerinden alınmaktadır. Bu kişilerin yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunmak için 3 yıl bekleme zorunluluğu bulunmaktadır.

Danimarka Vatandaşlığı için Ücret Ödenir mi?

Danimarka vatandaşı olmak isteyen göçmenler, bunu gerçekleştirebilmek için belli bir bedel ödemek zorundadır. Vatandaşlık işlemlerinin başlatılması için 1000-1500 Euro arasında bir ücret talep edilmektedir.

18 yaşından büyük olan her aday, bu ücreti ödemekle yükümlüdür. Değişen hükümete göre ücrette azalma ya da artma görülebilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. omer dedi ki:

  merhabalar benım danımarkada 2018 12. ayına kadar oturumum var fakat ben bosandım turkıyeye dondum oturumum ıptal olur mu avrupaya seyahat edebılırmıyım ?

 2. ismail Kalkan dedi ki:

  merhaba omer …oturumun iptal olmaz oturumun bitim tarihine kadar danimarkaya serbestce girip cikabilirsin ama bu tarih doldugunda danimarkada bile olsan sinir disi edilirsin ..birde eger 6 aydan fazla bir suredir danimarkada degilsen otomatik olarak oturumun iptal edilmis olur….daha fazla bilgiyi gerekli belgelerinledanimarka konsoloslugundan alabilirsin

 3. faruk dedi ki:

  mrb ben 22 yasindayim 5 yildir dk yasiyorum babam burada yaklasik 30 seneye askin bir suredir yasiyor kucuk kardesim otomatikmen danimarka vatandasligina secildi ama ben tr vatandasiyim dk vatandasi olma sansim varmi babam uzerinden

 4. Korkut Sumru dedi ki:

  Danimarka’da çalışmak istiyorum. Danimarka’ya işçi olarak nasıl gidebilir? İşçi olarak gittikten sonra vatandaşlık alma şansım olur mu? Kaçak giderek vatandaşlık durumu mevcut mu?

 5. Po dedi ki:

  Sevgilim Danimarka’da doğmuş bir Türk, bu yıl evlenmeyi planlıyoruz fakat ben lise 1 terk biriyim aynı zamanda mesleğim Yok bu benim için büyük bir sorun mu? Yani Beni kabul etmeleri mümkün mü ?

  • Serkan Turan dedi ki:

   Eğer eşiniz çalışırsa sorun olmaz sayın Po ama oraya gidince size de bakabileceğinizi kanıtlamalı.

 6. guiseppe dedi ki:

  selam evlilik yoluyla dk vatandaşı olmak zor mu ? kız arkadaşım danimarka vatandası. kendı aramızda sade bır sekılde evlenıcez. tanışalı cok uzun süre olmadı ama boyle bır karar aldık. evlendıkten sonraki süreçte vatandaşlık ve oturum alma konusunda ki aşamalar nelerdir? kısaca bilgi verırsenız cok memnun olurum.. tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir