Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır?

Ekvator Ginesi vizesi alarak seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları süreci yakından takip etmelidir. Vize alınıyor mu, muafiyet hakkı var mı nereye başvuru yapılmalı pek çok detayın düşünülmesi gerekmektedir.

Vize prosedürleri bilinmediği takdirde seyahatinizden önce aksaklıklar yaşamanız, geç kalmanız yüksek ihtimaldir. Bu nedenle Ekvator Ginesi alabilmek için doğru adımların atılması önerilmektedir.

Ekvator Ginesi için kişinin seyahat amacını belirleyebilmesi gerekmektedir. Bununla beraber vize talebinde bulunulması ve tüm evraklarla işlemlerin sürdürülmesi önemlidir. Aksaklıklar olmaması adına doğru zamanda başvuru yapmak hassasiyet gerektirmektedir.

Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır?

Ekvator Ginesi seyahatine çıkmak isteyen kişiler her şeyden önce vize sorunsalını çözmeliler. Bunun nedeni Ekvator Ginesi’nin vizede herhangi bir muafiyet hakkı bulundurmamasıdır. Dolayısıyla kim giderse gitsin vize başvurusu yapmak mecburiyetindedir.

Pasaport türünüz hangisi olursa olsun ilk seyahatinizde 30 gün sınırı ile Ekvator Ginesi vizesi almanız gerekmektedir. İlk seyahatte 30 gün ikamet hakkı olmakla beraber ikinci ve daha sonraki seyahatlerinizde gün sayısı 60’a çıkarılmaktadır.

Başvuru yapmanız gereken resmi temsilciliği bulup randevu ile görüşmeye gitmelisiniz. Sonrasında sizden istenen tüm evrakları toparlamalı ve kuruma teslim etmelisiniz. Başlatılan inceleme sürecinin hemen arkasından vize onayını alıp almadığınız tarafınıza bildirilmiş olacaktır.

Ekvator Ginesi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Ekvator Ginesi vizesi için gerekli belgeler farklılık göstermektedir. Tercih ettiğiniz vize türü belgeleri belirleyici etkendir ancak bununla beraber ortak olan belgeler de bulunmaktadır. Tüm vize kategorileri için ortak olan belgelerin ilki pasaporttur.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, 2 yaprağının boş bırakılması ve seyahatiniz sonrasında 6 ay daha kullanılabilir durumda olması gerekmektedir. Bununla beraber yıpranmamış ve eksik yaprağı bulunmayan pasaportlar daha geçerli kabul edilmektedir.

Pasaportun yanı sıra; Sarıhumma, Hepatit A ve B aşılarının belgesi, HIV (AIDS) testi yapıldığına dair rapor, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi 2 adet biometrik fotoğraf, sabıka kaydı, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dokümanı belgesi gerekmektedir. Bununla beraber seyahat rezervasyon belgeleri de teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Ekvator Ginesi Vize Türleri

Ekvator Ginesi vize türleri temelde 2’ye ayrılmaktadır. Bu 2 vize türünden en çok tercih edileni turistik vizedir. Turistik vize, seyahat süresi kısa olan çoğunlukla görüp, eğlenmek için seyahate çıkan kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Bununla beraber kendi içinde farklı kategorilere ayrılan Ekvator Ginesi, vizeleri vize türüne göre belge gerektirmektedir.

Turistik vize almak isteyen kişi öğrenci ise farklı, ev hanımı ise farklı belgeler vermektedir.

Vize türleri arasında tercih edilebilen bir başka vize ticari vizedir. Ticari vize türü özellikle çalışan ve işveren olarak nitelendirilen kişilere verilmektedir.

Ülkeye iş yapmak için giden kişiler, ticari vize almak mecburiyetindedir. Bu şekilde onların da teslim etmesi gereken belgeler farklılık gösterebilmektedir. Ekvator Ginesi ticari vizesi de kendi içinde 2 kategoriye ayrılmaktadır.

 

Ekvator Ginesi Turistik Vizesi

Ekvator Ginesi turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle hangi meslekten ve yaş grubundan olduklarını belirtmeliler. Yaşınız da mesleğinizde vize kategorinizi seçebilmeniz açısından çok önemlidir.

Turistik vize kendi içerisinde; öğrenci, işveren, çalışan, ev hanımı, memur ve emekli olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır.

  • Öğrenci olan biri tüm ortak belgelere ilave olarak; öğrenci belgesi, transkript ve ailesinden maddi destek sağlayacak kişinin banka hesap dokümanını teslim etmelidir.
  • Emekli olarak turistik vize almak isteyen kişi; emeklilik belgesi, sağlık karnesi ve üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu teslim etmelidir.
  • Ev hanımı olarak turistik vize almak isteyen kişi; eşinin maaş dokümanını, kendi üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusunu ve banka hesap dokümanını teslim etmelidir.

Ekvator Ginesi Ticari Vizesi

Ekvator Ginesi ticari vizesine sahip olmak isteyen kişiler, alt kategorilerden yalnızca çalışan veyahut işveren seçeneklerini tercih edebilirler. Çalışan olarak vize almak isteyen kişi, işveren olarak vize almak isteyen kişiden farklı belgeler verecektir.

  1. Çalışanların ticari vize alabilmesi için; SGK giriş belgeleri, son birkaç ayın maaş bordrosu ve hizmet dokümanı, sağlık raporu, şirketteki görevi tanımlayan belge ve şirketin antetli kâğıdına yazılmış vize talep dilekçesi teslim etmelidir. Vize talep dilekçesi kaşeli ve imzalı olmak mecburiyetindedir.
  2. Ticari vize alacak olan kişi işveren ise; şirketin vergi levhası, faaliyet raporu, imza sirküleri ve ticari sicil gazetesini fotokopi şeklinde teslim etmelidir. Ayrıca herhangi bir davet varsa davet mektubunu da dosyada bulundurmalıdır.

Ekvator Ginesi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ekvator Ginesi, Türkiye’de herhangi bir konsolosluk veyahut büyükelçilik bulundurmamaktadır. Dolayısıyla başvuru yapmak isteyen kişiler tercihlerine bağlı olarak; İtalya, İspanya, Kamerun, Senegal, Belçika, Fransa veyahut Almanya üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bu ülkelerden herhangi birinin Türkiye temsilciliğini tercih edip başvurularını gerçekleştirebilirler.

Ekvator Ginesi Vize Başvurusu Kaç Günde Alınır?

Ekvator Ginesi vize başvurularını inceleme süreci oldukça yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle birçok kişinin mağdur olduğu gözlemlenmektedir.

Seyahatinize yetişememe, kaçırma veyahut herhangi bir aksilik yaşama durumunu engelleyebilmek adına uzun süre önceden başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Ekvator Ginesi vize başvuruları için en az 2 ay öncesinden başvuru yapmanız önerilmektedir. Normal süreçte 30 iş günü içerisinde değerlendirme yapılmaktadır. Gecikmelerin, aksiliklerin veyahut eksikliklerin olması halinde 45 güne kadar uzadığı bilinmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır? Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ekvator Ginesi Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.