En Kolay Çalışma Vizesi Veren 10 Ülke

Hem yabancı dil üzerine kendinizi geliştirmek hem de çalışma sahanızı genişletmek için yurt dışı ülkelerini tercih edebilirsiniz. Fakat ne yazık ki her ülke çok kolay çalışma izni vermemektedir.

Hemen her ülke, belli kriterler dahilinde çalışmanıza izin verir. Bazı ülkelerin kriterleri daha hafifken bazılarının şartları çok daha zordur.

1- Tayland’da Çalışma İzni

Birçok ülkeye göre en kolay çalışma izni veren ülkelerden biri, Tayland’dır. Gerekli evrakları toparlayıp teslim ettikten kısa süre sonra çalışma izninize çok büyük bir engel yoksa Tayland’da çalışabilirsiniz.

Çalışma izni alabilmek için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında pasaportunuz, daimi kalıcı olmadığınıza dair belgeniz, eğitim donanımlarınızı gösteren belgeniz bir nevi CVniz, çalışabilir olduğunuzu kanıtlayan sağlık raporunuz, altı adet fotoğrafınız bir dosya içinde teslim edilmelidir.

Çalışmak için gittiğinizde çalışacağınız yerin belli olması gerekmektedir. İşyerinin, Tayland sınırları içerisine kayıtlı, aynı zamanda yabancı çalıştırabilecek sermayeyi ödemiş olması gerekmektedir.

2- Zengin İş Adamları İçin Almanya Kapılarını Açıyor

Sıradan bir şirkette, mektup aracılığıyla çalışma niyetindeyseniz Almanya, bu konuda pek sıcak karşılama yapmayacaktır. Hatta çalışma iznini almamanız için özel bir çaba bile sarf edebilir. Çünkü şartları oldukça zor.  Fakat kendi işinizi kurmak niyetindeyseniz ya da güçlü bir yatırım amacınız varsa bu ülkeyi tercih edebilirsiniz.

Almanya’da 250 bin Euro yatırım yaparsanız ülke, size hem çalışma hem oturma hem de vatandaşlık izni fırsatı sunuyor.

3- Finlandiya, Çalışma İzni Konusunda Oldukça Uygun

Elbette diğer ülkeler gibi Finlandiya da belli bir ücret karşılığında çalışma izni vermektedir. Fakat birçok ülkenin aksine, gereken prosedür için başvuranların yükünü oldukça hafifletmektedir. Çalışma izni için başvuru ve değerlendirme süresi de diğer ülkelere göre oldukça kısadır.

Finlandiya’da çalışma izni ile oturma izni aynıdır. 3 aydan daha fazla kalma niyetindeyseniz muhakkak kalma izni almanız gerekir. Finlandiya oturma izni başvurularını, Ankara’da yer alan merkezden randevu alarak belirtilen tarihte yapabilirsiniz.

Başvurunuzu bizzat yapmanız, parmak izinizin alınması nedeniyle önemlidir. Sonrasında kısa süre içerisinde sonuçları öğrenebilirsiniz.

4- Dubai Çalışmaya Gelen Kişi İçin Kapılarını Açıyor

Birçok Avrupa ülkesinin aksine Dubai çalışma niyetiyle gelen kişilere sonuna kadar kapılarını açıyor. Hemen her sahada, eleman sıkıntısı yaşayan iş hayatı, çalışma niyetiyle gelenlere fırsatlar sunuyor. Bu durum, göz önünde bulundurulduğunda birçok ülkeye kıyasla daha rahat çalışma izni de alabilirsiniz.

Dubai’de çalışma izninden ziyade kısa süreli vizeler işlem görmekte. Gereken merkezlere başvuru yaptığınızda 90 gün, 30 gün, 14 gün ve 96 saatlik vize olmak üzere süreli vizeler bulunmaktadır.

Eğer herhangi bir iş teklifi ile geldiyseniz en uzun süreli vizeyi tercih etmelisiniz. Her ne kadar çalışan bulmakta zorlansalar da aklınıza yatan bir işi bulmanız zaman alacaktır. Bu nedenle başvuru yaparken bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

5- Ukrayna Yabancı Ziyaretini Arttırmayı Amaçlıyor

Son düzenlemeler göz önünde bulundurulduğunda Ukrayna, çalışma izni isteyen yabancılar için kolaylıklar sağlamayı planlıyor. Özellikle yatırım, ziyaret ve kalifiye eleman konusunda biraz daha istekli olan ülke başvurularla beraber prosedürleri de hafifletiyor.

Ülkede çalışma izni almak için; en az altı ay süreli pasaport, 1 tane fotoğraf, çalışabilir belgesi ve fotokopisi, seyahat sigortası, sağlık raporu belgelerini toparlamanız gerekmektedir.

Belgeler, dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Belgeleri hazırlamanız dâhilinde iş bulup teklif aldıktan sonra ya da kendi işinizi kuracağınızı ispatladıktan sonra çalışma izni almanız oldukça kolay.

6- Hollanda’da Çalışma İzni

Hollanda’da çalışma izni almak için öncelikle çalışmak istediğiniz şirketin, kendi ülkesinde aradığı elemanı bulamadığını ispat etmesi gerekir.

Sonrasında size iş teklifini ilan edip mektup olarak elinize geçmesini sağlamalıdır. Aslında gereken pek çok evrak teminini de işveren yapar. Bu nedenle işe başlayacak olan kişi için pek de yükümlülük yoktur. Tüm bu sorumluluğu ve prosedürü kaldıracak bir işveren bulmanız sizin için yeterlidir.

Hollanda’da yüksek eğitimli ya da özellikli çalışan olursanız %30 gibi bir oranla vergi avantajınız bulunmaktadır. Üstelik bu avantajdan, yaklaşık 10 yıl faydalanmanız mümkün. Ayrıca siz bu statüye sahipken eşleriniz ve çocuklarınız da oturma ve çalışma iznine doğrudan sahip olurlar.

7- İsveç Çalışma İzni Kolaylıkları

Birçok ülke gibi İsveç’te de çalışma işlemleri işveren tarafından düzenlenmektedir. Fakat gereken bazı evrakların teminini de siz yapmalısınız.

İsveç, çalışma konusunda işverene bazı zorunluluklar kılmaktadır. Ama çalışma izni almak çok da zor değildir. Öncelikle işverenin sizin niteliklerinize sahip vatandaş bulamadığını belgelemesi gerekmektedir. Sonrasında sizin maaş ve sigortalarınızı gerektiği gibi yapabileceğini ispat etmelidir.

Siz gerekli evrakları hazırlayıp izin için başvuru yaptığınızda, sonuç gelene kadar ülkede bulunmamalısınız. Ancak sonuç oldukça hızlı çıkacaktır.

Gereken işlemler yapıldıktan sonra bilmelisiniz ki bu, yalnızca bir tane iş için çalışma iznidir. Başka bir işe dâhil olmak istediğinizde yeni bir düzenlemeye gidilmelidir.

İsveç’te çalışma izni konusunda bilinmesi gereken bir diğer detaysa ülkenin çalışabilir avantajlarından faydalanmak için bir yıl boyunca çalışmanız gerektiğidir. Eğer bir yıl devamlılık gösterirseniz o zaman size tanınan haklardan faydalanabilirsiniz.

8- Yunanistan Çalışma ve Oturma İzni

Yunanistan’da çalışma ve oturma izni birlikte veriliyor. Özellikle maddi anlamda sıkıntısı olmayan bir yatırımcıysanız birçok prosedür rahatlıkla atlatılıyor ve hemen çalışma izniniz çıkıyor. Bunun dışında iş yeri sahibi olma niyetindeyseniz yine çalışma izninizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Yunanistan, özellikle maddi anlamda kalkınmasını destekleyecek çalışanlara ihtiyaç duymakta. Ülkede sağlıklı yatırım yapacaksanız, ekonomiyi destekleyecek kişilerden olacaksanız rahatlıkla çalışma izni temin edebilirsiniz.

Çalışma izni alabilmenin bir diğer yolu da evliliktir. Ülkeye resmi olarak vizeli giriş yaptıktan sonra evliliğinizi yapacaksınız. Evlilik ispatı sağlanana kadar geçici çalışma izni alacaksınız.

Arkasında bir yıl süre içerisinde birkaç kez denetleme geçireceksiniz. Eğer evliliğiniz sahte değilse çalışma izninize sahip olabileceksiniz.

9- Kanada’da Çok Rahat Çalışma İzni Alabilirsiniz

Kanada oldukça uzun süredir çalışma amaçlı gelen göçmenleri ağırlamakta. Pek çok ülkeye kıyasla artık bu konuda uzman olduğu da söylenebilir. Sistematik bir şekilde her çalışma izni isteyene cevap vermemekle birlikte birçok fırsat da sunduğu söylenebilir.

İşveren odaklı izin, açık çalışma izni, mezuniyet sonrası izin, co-op izni, kampüs dışı çalışma izni olmak üzere pek çok çalışma izni fırsatı sunulmakta.

Kanada’dan herhangi bir işverenden iş teklifi alırsanız işveren odaklı çalışma iznine sahip olursunuz. Bu iznin azami geçerliliği 4 yıldır. Eğer statüsü iyi olan bir mesleğiniz varsa Kanada, size açık çalışma izni vermektedir. Bu izni konumunuza bağlı uzatabilme şansına da sahipsiniz. Diğer çalışma izinleri ise öğrenciliğinizi, stajınızı ve mezuniyet yılınızı kapsar. Bu şekilde dilediğiniz zaman izin alıp çalışabilirsiniz.

10- Arjantin’den Çalışma Vizesi Kolaylığı

Vasıflı eleman konusunda son zamanlarda en çok sıkıntı çeken ülkelerden biri de Arjantin’dir. Bu nedenle neredeyse yalnızca evrakları teslim ederek bile kabul edilmektesiniz. Sağlık raporunuz ya da suç durumunuzla ilgili herhangi bir sorun olmaması halinde rahatlıkla çalışma izni alabilmektesiniz.

Arjantin’e çalışma izni için başvuru yaptığınızda gerekli olan belgeleri temin edip dosya halinde sunmalısınız. Evrakları özellikle gidecek kişinin teslim etmesi gerekmektedir.

İş teklifi alıp bunu kanıtladığınız takdirde Arjantin’e gitmek için sadece 3 haftanız kalabilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kübra dedi ki:

  Tayland vize istiyormu? Çalışma ve oturma vizesi almadan çalışılabilir mi?

 2. Mehmet ışık dedi ki:

  Kanada veya finlandiya ya gitmek istiyorum ne yapmam gerekiyor bu ülkenin vatandaşı olmak istiyorum nasıl

 3. Gürbüz dedi ki:

  Merhabalar bende kanada çalışmak istiyorum ne yapmalıyım sizin bir oneriniz varmı İngiltere de olabilir

 4. Gokhan dedi ki:

  Kanada. Isvicre. Finlandiya norvec ulkelerinde oturma calisma izini almam icin neler yapmam getekir

 5. Selvican Yalçın dedi ki:

  Tayland 30 gün ücretsiz vize veriyordu. İlk gittiğimde uçak bileti kanıtı bile istenmedi. Ancak bu yıl ki gidişimde kalacağım otelden dönüş biletime kadar kontrol ettiler. Çalışma vizesi gibi konularda yeni değişiklikler gelecek olabilir.

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Aslında sadece Tayland değil son zamanlarda dünyanın çoğu ülkesinde kontroller artırıldı.