Endonezya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Şartlar, Başvuru ve Avantajları

Endonezya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Endonezya, yasal olarak düzenlemeleri farklı bir ülkedir. Birçok açıdan ülkenin karmaşık bir kanun düzeni uyguladığı dikkat çekmektedir. Dolayısıyla Endonezya vatandaşlığı almak isteyen kişiler de kafa karışıklığı yaşamaktadır.

Kafanızın karışması ve yanlış adım atmamanız açısından Endonezya vatandaşlığını detaylı şekilde incelemeli, araştırmalısınız.

Hemen her ülkede olduğu gibi Endonezya’da da farklı alanlarda turist ağırlama durumu vardır. Birkaç günlük gelen turistlerle beraber okumaya, çalışmaya gelen uzun süreli misafirler de yer almaktadır.

Uzun süreli oturma izni alan pek çok kişinin bir süre sonra vatandaşlık fikrine sıcak baktığı dikkat çekmektedir. Endonezya, cazip teklifler alanlar için ideal sayılabilecek ülkelerden bir tanesidir.

Nasıl Endonezya Vatandaşlığı Alınır?

Endonezya, dünya genelinde en çok Müslümanın yaşadığı, kalabalık ülkelerden bir tanesidir. Bu denli yoğun ve kalabalık bir nüfusa sahip olduğu için ülkenin yeni vatandaş alımlarında son derece katı olduğu dikkat çekmektedir.

Nasıl Endonezyalı olurum diye soruyorsanız bunun için temel kriterlere uymanız gerekmektedir.

Endonezya vatandaşlığını alabilmenin altın kuralı babanızın Endonezyalı olmasıdır. Babadan gelen kanın değerli kabul edilmesi ve aile birliğinin bulunması, vatandaşlık alımı için son derece önemlidir. Endonezya vatandaşı olma hayaliniz varsa bunu ancak babanızla aranızdaki kan bağı ile kanıtlayabilirsiniz.

Endonezya’da Doğmakla Vatandaşlık Almak

Endonezya vatandaşlığı almak için farklı yöntemler bulunmaktadır ancak bu sürecin zorlu bir süreç olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle doğum ile Endonezya vatandaşı olmak isteyenler kendilerini uzun bir sürecin beklediğini unutmamalılar.

Dünyaya geldiğiniz ülke Endonezya ise bu durumda ülkenin vatandaşı olma hakkına sahipsiniz demektir. Yasal olarak ülke topraklarında dünyaya gelen bebekler, vatandaşlık hakkı alabilmektedir.

Hem ülke topraklarında ikamet edip hem de doğmanız halinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda anne ya da babanızdan birinin Endonezyalı olması, durumunuzu kolaylaştıracaktır.

5 Yıllık İkametle Endonezya Vatandaşlığı Almak 

Endonezya vatandaşlığına başvuruda bulunmak isteyen kişi reşit ise bu durumda kendi kararlarını kendisi verebilmelidir. Vatandaşlık başvurusu yaparken tercih ettiği yöntem ikamet ise bu durumda ikamet şartını yerine getirmesi son derece önemlidir.

Ülke sınırları içerisinde yaşayan ve hiç ayrılmadan 5 yıl boyunca Endonezya’da kalan kişiler vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanmaktadır.

Ülke toprakları içerisinde nerede ikamet ediyorsanız başvurunuzu yapıp bunu ispat etmeniz istenecektir. Ancak bu sayede 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

10 Yıllık İkametle Endonezya Vatandaşlığı Almak

Endonezya vatandaşlığı üzerine araştırma yapan pek çok kişi yanlış bilgi edinmektedir. Özellikle ikamet ederek vatandaşlık almak konusunda pek çok bilgi kirliliği bulunmaktadır.

5 yılda Endonezya’da kalıp daha sonra vatandaşlık almak isteyenler alabilir. Bunun yanında arada sırada ülkeden ayrılması gerekenler de olabilmektedir.

10 yıllık ikametle Endonezya vatandaşlığına başvurmanız demek ülke sınırlarına girip çıkma kapsamında toplam 10 yıl geçirmeniz demektir. Bu süreyi doldurduktan sonra vatandaşlık için başvurmanız mümkün olacaktır.

Evlilik Yaparak Endonezya Vatandaşlığı Almak

Endonezya, evlilik konusunda ciddi kurallara sahiptir. Evliliğini yalnızca vatandaşlık için yapan kişileri fark ettiğinde ülke hem vatandaşlığı almakta hem de kişiyi uzaklaştırmaktadır. Kaldı ki Endonezyalı bir bayanla dünya evine girmek istediğinizde de 2 kez düşünmeniz gerekmektedir.

Ülke, yabancı bir erkekle evlenen Endonezyalı kadınların mal mülk edinmekten yasal haklarına kadar birçok hakkını elinden almaktadır. İleride boşanılması halinde çocuğunu görme şansı tanımamaktadır. Dolayısıyla yalnızca vatandaşlık almak için evlenip daha sonra ayrılmak kişilerin mağdur olmasına sebep olacaktır.

Evliliğiniz gerçek olursa en az 5 yıl Endonezya’da evli olarak kalmanız gerekmektedir. Bu sayede vatandaşlık başvurusu yapabilir, haklarınızı kullanabilirsiniz.

Endonezya Vatandaşlığı Almak İçin Gerekenler

  • Endonezya vatandaşlığını almak için bazı şartları yerine getirmeniz istenmektedir. Bu şartlardan ilki kişisel sabıkanızın temiz olmasıdır. Daha önce herhangi bir nedenle suç işlemiş ve hüküm giymişseniz vatandaşlık almanız söz konusu olmayacaktır.
  • Cinayet, hırsızlık, tecavüz, taciz gibi ağır suçlar işleyen kişilerin vatandaşlık alması mümkün değildir.
  • Ülke güvenliğini tehdit etmeyeceğinizden emin olunmalıdır. Bu açıdan herhangi bir terör örgütüyle ilişiğiniz varsa vatandaşlık başvurunuz reddedilmektedir.
  • Aranan bir başka şart bulaşıcı hastalıklardır. Akut hastalıklardan cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadar her rahatsızlık vatandaşlık almanıza engel olacaktır.
  • Endonezya vatandaşlığını alabilmeniz için sizden beklenen bir başka şart çalışmanızdır. Çalışıp ailenize bakamayacaksanız ülkede kalabilmeniz ve ikamet etmeniz de mümkün olmayacaktır. Bu açıdan başvuru sürecinde en sık incelenen konulardan biri çalışmaktır.

Endonezya Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Endonezya vatandaşlığı için başvuru yapmak istediğinizde öncelikle hangi yolla başvuracağınıza karar vermelisiniz.

Evlilik yoluyla başvurulması ile kan bağıyla başvuru yapılması arasında büyük bir fark vardır. Bunun için öncelikle başvuru yöntemi belirlenmeli daha sonra ilgili kurumdan randevu alınmalıdır.

İlgili kurumdan randevu aldıktan sonra görüşmeye gidip evrak tertibi yapılmalıdır. Evraklarınızı teslim ettikten sonra inceleme süreci başlayacak ve vatandaşlık alıp alamayacağınız kararlaştırılacaktır. Onay almanız halinde sizi görüşmeye çağıracaklardır.

Vatandaşlık mülakatı olarak bilinen bu görüşmelerde öncelikle dilinizi test ederler. Konuşma düzeyiniz, ülkenin dilini ne ölçüde verimli kullanabildiğiniz ve yazma performansınız Endonezya vatandaşlığını alabilmeniz açısından kontrol edilir.

Endonezya Vatandaşlığı İçin Hangi Kuruma Başvurulur?

Endonezya vatandaşlığı için başvuru yapacağınız adres, ikamet ettiğiniz adres ile ilgilidir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet ediyor ve Endonezyalı olmak istiyorsanız bu durumda Cakarta Büyükelçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Cakarta Büyükelçiliği üzerinden yapacağınız başvurular, doğrudan Endonezya vatandaşı olmanız açısından yardımcı olacaktır.

İkamet ettiğiniz adres, Endonezya ise bu durumda Endonezya’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne durumu bildirebilir, ülkenin içişleri bakanlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede doğru noktalara doğru zamanda adım atmış olursunuz.

Endonezya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

Endonezyalı olabilmek için başvuru yapacağınız zaman iki yol tercih edebilirsiniz. Bunlardan biri başvuruyu kendiniz yapmanızdır. Vatandaşlık başvurusunu kendiniz yapacağınız zaman evrakları kendiniz bir araya getirip şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Tercih edebileceğiniz bir başka yol ise firmalarla görüşmektir. Endonezya vatandaşlığı için çalışan danışman firmalar, başvuru sürecinde sizin için evrakları bir araya getiren ve sizin yerinize sunan gruplardır.

Ülkenizde kullandığınız nüfus cüzdanınız, sahip olduğunuz mal varlığınız, banka dokümanınız, çalıştığınızı gösteren belge, ikametgâh adresiniz, sabıka kaydınız ve sağlık raporunuz bu süreçte bir araya getirilip dosyada yerini almalıdır.

Evlilik yoluyla vatandaşlık alacak olanlar, evlilik belgelerini de dosyada bulundurmalıdır. Doğum yoluyla başvurmak isteyenler ise doğum belgelerine yer vermelidir. Ülke bir süredir vatandaşlık düzenlemeleri yaptığı için istenen belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Endonezya’da Çifte Vatandaşlık Alınır mı?

Endonezya çifte vatandaşlık konusuna en soğuk bakan ülkelerden biridir. Uzun süredir bu konuda mağdur edilen vatandaşların yanı sıra yabacılarında şikâyet ettiği konular arasında yerini almaktadır.

Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup hem de Endonezya vatandaşı olabilmeniz mümkün değildir. Bunun yerine ülke kendi vatandaşlığınızdan çıkmanızı mecburi kılmaktadır. Dolayısıyla istenen evraklar arasında kendi vatandaşlığınızdan ayrıldığınıza dair bir belge bulunması da son derece önem taşımaktadır. Bu sayede başvuruların onaylanmasının ardından doğrudan Endonezya vatandaşı olarak kabul edilmeniz mümkün olmaktadır.

Endonezya çifte vatandaşlık konusunda detaylı çalışmalar yapsa da sonuç alınabilmesi mümkün olmamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Orhan dedi ki:

    Endonezya’da ticaretle uğraşmak.
    İş kurmak istiyorum hangi pasaport türünü yada vize türünü almam gerekli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir