Ermenistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Ermenistan çifte vatandaşlığı nasıl alınır sorusu ülkemiz vatandaşlarınca çok merak edilmese de 2007 yılında çifte vatandaşlık kanununun kabul edilmesiyle pek çok kişi tarafından ilgi çekici olmuştur.

Türkiye ile Ermenistan ilişkileri düşünüldüğünde hem Ermeni hem Türk vatandaşlığını aynı anda kullanmak isteyenlerin sayısı çok azdır.

Çifte vatandaşlık uygulamasına 2007 yılından sonra izin veren ülkeye dikkat çekici oranda başvuru olmuştur. Ülke, yasanının kabulünün ardından en çok göç alan ülkelerin başında gelmiştir.

Özellikle Ermeni göçmeni olarak başka ülkelerde yaşayan kişiler, Türkiye’deki Ermeni kökenli vatandaşlar Ermenistan’dan çifte vatandaşlık almak için harekete geçmiştir.

Ermenistan’ın çifte vatandaşlık uygulaması diğer birçok ülkeye daha yumuşak şartlara sahiptir. Ekonomik açıdan zengin pek çok ülke vatandaşlık konusunda ciddi zorlayıcı şartlara sahipken; Ermenistan’da şartlar daha makul durumdadır.

Ermenistan Konsolosluğu ya da Ermenistan Türkiye Temsilciliği çifte vatandaşlık uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahiptir. Ermeni olmak istiyorum diyorsanız; bir taraftan diğer vatandaşlığım da elimde olsun diyorsanız çifte vatandaşlık hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

Ermenistan’da Türk nüfusu çifte vatandaşlık yasasının kabulünden sonra özellikle soyunda Ermenilik olan Türklerin ülkeye göç etmesiyle hatırı sayılır şekilde artmıştır.

Ülkeye gitmek ve orada yaşamak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de Ermenistan ucuz mu sorusudur. Ermenistan pek çok ülkeye nazaran daha uygun yaşam şartlarına sahiptir. Yinede vatandaşlık işlemleri aşamasına gelmeden önce Ermenistan vizesi alarak ülkeyi gezip görmeniz, fikir edinmeniz önerilir.

Ermenistan Çifte Vatandaşlık Şartları

Ermenistan vatandaşlık başvurusunda aranan şartlara uyum sağlıyorsanız; çifte vatandaşlık alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Şartlar ülkede yaşıyor olmanıza göre değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde neden vatandaşlık almak istediğiniz konusu da şartları değiştirebilmektedir.

Ülkede bir süredir yaşayan kişilerin çifte vatandaşlık almak için yaptığı başvurularda olumlu sonuç alma ihtimali daha yüksektir. Ermenistan şartlar uygun olduğunda parasız vatandaşlık da verebilmektedir.

Parasız vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almasına karşın ayrıca yatırım şartını yerine getirenlere de vatandaşlık verebilmektedir.

Ermenistan’da Yaşayanlar için Çifte Vatandaşlık Şartları

Ermenistan çifte vatandaşlığına başvuruda bulunabilmeniz için her şeyden önce yaşınızın uygun olması gerekmektedir. 18 yaşın üzerindeki kişiler başvurularını kendileri yapabilir.

Çocuklarda ise başvuru için yasal varis çocuğun yanında bulunmalıdır. Bir diğer şart ise ülkede en az 3 yıl boyunca yasal olarak yaşamış olmanızdır.

Oturma izni, çalışma izni, eğitim gibi şartları yerine getirerek 3 yıl ülkede kalmışsanız; vatandaşlık almanız daha kolay olacaktır. Ermenistan yetkilileri ayrıca dil konusunda büyük önem vermektedir. Ermeni dilini, en azından günlük iletişiminizi kurabilecek seviyede bilmeniz gerekmektedir.

Ermenistan’da Yaşamayanlar için Çifte Vatandaşlık Şartları

Ermenistan’da 3 yılı geçirmemiş olanlar, çifte vatandaşlık için aile bağı, doğum, evlilik veya yatırım gibi durumlardan faydalanabilirler. Bu tür başvurularda inceleme aşaması çok detaylı olsa da vatandaşlık alma ihtimaliniz her zaman vardır. Bu tür başvurularda kişi Ermenistan’da yaşamadığından yaş, dil şartına ilaveten yasal anlamda temiz bir geçmiş ve ahlaklı iyi bir insan olmak da önem taşımaktadır.

Ermenistan Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ermenistan çifte vatandaşlık başvurularında başvuru türü ne olursa olsun bazı belgeleri herkes hazırlamak zorundadır. Bazı belgelerse başvuruda evlilik, doğum, aile bağı, yatırım gibi durumlar olmasına göre değişiklik gösterecektir.

Belgelerin en az 3’er kopya hazırlanması işinizi kolaylaştırır. Hazırladığınız tüm belgeleri ve kopyalarını noterde onaylatmanız gerekecektir. Belgelerin tamamının yeminli tercümanlarca Ermeni diline çevrilmesi gerekecektir. Başvuruda belgenin hem orijinal halini hem de çevrilmiş kopyasını sunmalısınız.

Ermenistan Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Başvuru nedeniniz ne olursa olsun başvuru sırasında yetkililere pasaportunuzu, pasaport fotokopinizi, kimlik bilgilerinizi gösterir belgeyi, ikamet belgenizi sunmalısınız. Ermenistan’da yaşayanlar yaşadıkları bölgeden ikamet belgesini alabilirler.

Eğer başvuruyu tüm aile için yapacaksanız; tüm bu belgelerin diğer aile fertleri için de hazır edilmesi gerekmektedir. Çifte vatandaşlık için başvuru formunu başvuru sırasında temin edebilirsiniz.

Değişiklikler olma ihtimaline karşı başvuru aşamasına gelmeden önce gidip istenen belgelerle ilgili güncel bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Ermenistan Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Ermenistan çifte vatandaşlığını istemenizde evlilik, doğum, aile bağı ya da yatırım yapmak gibi sebepler varsa yetkililere bazı ek belgeler sunmanız gerekecektir.

Ermeni vatandaşı ile evlenerek çifte vatandaşlık alacaksanız; evlilik belgeleriniz, eşin kimlik bilgilerini gösterir belge, eşin pasaport fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir. Aile bağı yoluyla başvuru olacaksa yani anne ya da baba Ermeni ise kişilerin doğum belgeleri ve nüfus kayıtları da ilave edilmelidir.

Yatırım ya da iş için ülkede yaşayacaksanız; yatırımınıza dair belgeler, iş yerinize ait belgeler, gelir durumunuzu gösterir belgeyi de hazırlamalısınız.

İstenen bu ek belgelerin de mutlaka en az 3 adet kopyası hazırlanmalı ve orijinal belge ile birlikte Ermeni diline çevrilmiş örneklerini de bulundurmalısınız.

Ermenistan Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Ermenistan’dan vatandaşlık almak için doğrudan başvuru, evlilik, doğum, yatırım gibi seçenekleriniz vardır. Ülkede çalışmak istiyorsanız; artık orada yaşamaya karar vermişseniz vatandaşlık almanız en doğrusudur.

Oturma izni, çalışma izni alarak da ülkede kalabilirsiniz ama vatandaşlık haklarından faydalanmanız imkansızdır. Seçimlerde oy kullanabilmek, Ermeni vatandaşlarının yararlandığı sosyal haklardan faydalanmak için eğer ülkede yaşamayı düşünüyorsanız vatandaşlık almanız daha doğrudur.

Ermenistan çifte vatandaşlığı için başvurular şahsen yapılmaktadır. Ülkede oturmamanıza rağmen vatandaşlık alacaksanız; vize alarak ülkeyi ziyaret etmeli ve burada başvurunuzu yapmalısınız.

Başvuruların sonuçlanması zaman alacaktır ama süre konusunda net bilgi verilmemektedir. Yoğunluk, başvurunun durumu, başvuran kişinin incelenmesi gereken evraklarının çokluğu, mülakat neticesi gibi birçok detay süreci değiştirmektedir. Sonuç tarafınıza telefon ya da adres yoluyla bildirilecektir.

Evlilik Yoluyla Ermeni Çifte Vatandaşlığı

Ermeni vatandaşıyla evlenerek Ermenistan çifte vatandaşlığından faydalanabilirsiniz. Evlilik yoluyla çifte vatandaşlık şartları, evlilik süresinin ne olması gerektiği gibi detayları en doğru şekilde yetkili birimlerden öğrenebilirsiniz.

Bazen tüm şartlar uygun olsa bile evliliğe güven duymayan yetkililer vatandaşlık vermek konusunda olumsuz yanıt verebilirler. Bu nedenle evliliğin gerçekliğini ispat edebilecek belgeleri ve bilgileri mülakatlar sırasında mutlaka paylaşmalısınız.

Yatırım Yoluyla Ermenistan Çifte Vatandaşlığı

Yatırım yoluyla ülkeden vatandaşlık alabilmeniz; ülkenin ekonomik durumuna katkı sağlayacağınız için daha kolaydır. Ancak ev almak gibi yatırımlarda tam vatandaşlık almanız mümkün değildir.

Ev almanız durumunda Ermenistan size sadece oturma izni sağlayacaktır. Oturma izninizi uzun yıllar yeniletmeniz mümkün ama vatandaşlık haklarından faydalanmanız imkansızdır.

Yatırım yoluyla vatandaşlık alabilmenin en kolay yolu iş alanında yatırımlar yapmak ve ülke ekonomisine uzun vadede katkı sağlamaktan geçmektedir.

Aile Bağı yada Doğum ile Ermenistan Çifte Vatandaşlığı

Ailesinde, soyunda Ermeni vatandaşlar olan kişiler, çifte vatandaşlık almak için doğrudan başvuruda bulunabilir. Soyla ilgili başvurularda geçmişe dair tüm nüfus kayıtlarının yetkililere sunulması önemlidir.

Annesi ya da babası Ermeni olan çocuk vatandaşlık hakkına sahip olarak doğacaktır. Anne ya da baba Ermeni değil ama çocuk ülke sınırları içinde dünyaya gelmişse yine vatandaşlık alma hakkı kullanılabilir. Doğum söz konusu olan işlemlerde doğum belgesinin ibraz edilmesi zorunludur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Azra dedi ki:

    Ermenistan vatandaşlık başvurusunu nereye yapabilirim? Türkiye’den yapma şansım var mı?

  2. Selçuk dedi ki:

    Ermenistan pasaportunun avantajları neler acaba? Babam ermeni vatandaşı ama ben değilim. Babamda çocukluğundan beri burada yaşıyor. Pasaport da almamış. Ben çifte vatandaşlık alıp pasaportunu da alırsam işime yarar mı?

  3. Zakaria dedi ki:

    Slm sayın yetkili ben hrıstiyanım ve ermeni vatandaşlığı şansım nedir ermenice bilmiyorum, müracatta harç ve masraflar ne kadar tutuyor. Ayrıca vize ücreti nedir saygılar e mail olarak bilgi verirseniz sevinirim