Ermenistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Çifte vatandaşlık yasasının kabul edilmesinin ardından en çok göç alan ülkeler arasında başı çeken Ermenistan, ülkesinden başka bir yerde yaşamak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır.

Vatandaşlık verme konusunda ekonomik yönden zengin durumdaki diğer ülkelere nazaran daha yumuşak şartları bulunmaktadır. Doğuştan vatandaşlık sahibi olmanın yanında, dışardan gelen insanların 3 yıl Ermenistan’da ikamet etme koşulu aranmaktadır.

Ermenistan Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Ermenistan vatandaşlığına başvuru için ilk adımda vize ve pasaport için gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bunun için konsolosluktan gerekli evrakların listesini almak ve en kısa zaman içinde hazırlanması vatandaşlık sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Ermeni vizesini almaya hak kazanan kişilere verilen Ermeni pasaportu aynı zamanda ülke sınırları içerisinde kimlik olarak da kullanılabilmektedir.

Ermenistan topraklarına ilk adımı atabilmek için en önemli belge Ermenistan vizesidir. Alınması oldukça kolay olan Ermenistan vizesi sonrasında ülkenin öne sürdüğü vatandaşlık koşullarını yerine getirmek kişilerin imkanlarına bağlıdır denebilir.

Ermenistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Son yıllarda düzenlenen vatandaşlık yasalarına göre, Dışardan gelen insanların vatandaşlık alabilmeleri için bazı koşullar bulunmaktadır.

Doğuştan kazanılmış olan vatandaşlık hakkı göç yolu ile Ermenistan’a gelmek isteyenler için geçerli olmazken, 3 yıl ülkede ikamet şartı sonrasında vatandaşlık başvurusuna hak kazanılmaktadır.

Kültürel yönden Türklerle benzer bir yapıda olan Ermenistan, ekonomik yönden oldukça zor durumda olan bir ülkedir. Genellikle ekonomik nedenlerle yapılan göçler göz önüne alındığında ülkenin genel durumu gözden geçirilmeli ve buna göre karar verilmelidir.

Ermenistan Vatandaşlığına Başvuranlarda Aranan Şartlar

Başka bir ülkede yaşama seçimini ekonomik yönden zorlayıcı olmayan ülkeler arasından yapacak olanlar için Ermenistan en uygun seçenekler arasındadır. Özellikle kökeni Ermenilere dayanan kişiler aslına dönmekte ve ait olduğu topraklara dönüş sağlamak istemektedir.

Vize alım noktasında oldukça kısa sürede onaylanan vize için başvurusunun Ermenistan Sınır Kapısında bile yapılması mümkündür. 18 yaşından büyük olan ve 3 yıl boyunca Ermenistan’da ikamet etmiş olan kişilerin vatandaşlık alma ihtimalleri artmaktadır. Ayrıca Ermenistan dilinin iyi derecede olması ya da sadece iletişim için yeterli düzeyde olması şartının sağlanması aranmaktadır.

Ermenistan’da Çalışma Yolu ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Ekonomik yönden hiç de parlak olmayan bir durumda olan Ermenistan pek çok kişinin sadece gezip görmek amacıyla tercih ettiği bir yerdir. Ancak vatandaşlık alıp buraya yerleşmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Sanayi ve ticaretin çok fazla gelişmediği ülkede tarım yoğunluktadır. Bu noktada ülke nüfusu baz alındığında tarım sektörü de Ermenistan halkı için yeterli gelmemektedir.

Ermenistan sanat alanında oldukça gelişen ve başarılı sanatçılara ev sahipliği yapmakta olan bir ülkedir.

Tüm bu avantaj ve dezavantajları düşünüldüğünde Ermenistan’a yerleşmek isteyenlerin ekonomik yönden iyi durumda olmaları gerekebilir. Aksi halde maddi beklenti ile Ermenistan vatandaşlığı almak sonrasında hayal kırıklığına neden olabilir.

Hayal kırıklığına uğranabilecek diğer çalışma konusundaki husus ise işsizlik oranının oldukça yüksek olmasıdır. Yüzde 30’lara ulaşmış durumdaki işsizlik ülkesinde çalışmak ve refah bir yaşam hayali, üzerine uzunca düşünülmesi gereken bir konudur.

Tüm bu şartlar gön önünde bulundurulduğunda yatırım ya da çalışma gibi şartları sağlamış olmak vatandaşlık için tek başına yeterli olmayan özelliklerdir.

Ev Alarak Ermenistan Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Ülke ekonomisine dışardan katkı sağlamak amacıyla pek çok ülke göç aldığı kişilerin ülkelerinden ev almaları karşılığında vatandaşlık hakkı vermektedir.

Ermenistan tam anlamıyla ev alma şartı karşılığında vatandaşlık hakkı vermezken, Batı Ermenistan bölgesinde ev alan kişilere 1 yıl oturma izni hakkı verilmektedir. Diğer yandan Başkent konumundaki Erivan şehri inşaat sektörü bakımından oldukça gelişmiş durumdadır.

Ermenistan Konsolosluğu ile iletişime geçerek bu konu hakkında detaylı ve en doğru bilgiye ulaşılabilir.

Evlilik Yolu İle Ermenistan Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Yabacı ülkelerden kolay yoldan vatandaşlık almanın en çok tercih edilen yöntemlerinden biri de evlilik ile alınan vatandaşlıktır. Birçok ülke bu konuda gereken hakkı yabancı vatandaşlara tanırken, Ermenistan ile ilgili bu konuda kesin bilgi bulunmamaktadır.

Çifte vatandaşlık yasasının çıkması ile kişilerin kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkmadan Ermenistan vatandaşı olabilmelerini sağlamaktadır. Bu olanak söz konusu ülkenin vatandaşlığını kolayca alabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Evlilik yolu ile vatandaşlık hakkındaki en doğru bilgiye Ermenistan Konsolosluğu’ndan ulaşılabilir.

Ermenistan Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor Mu?

Ermenistan hükümeti tarafından onaylanan çifte vatandaşlık hakkı neticesinde birçok Türk başta olmak üzere Ermenistan vatandaşlığına başvuruda bulunmuştur.

Türkiye ile sınır komşusu olan bir ülkede Türk olarak yaşamanın benzer adet ve görenekler bakımından pek çok avantajını yaşamak mümkündür.

Ülkemizden ve diğer Avrupa ülkelerinden Ermenistan’a yerleşmiş kişi sayısı oldukça düşüktür, hatta yok denecek kadar azdır. Ancak ülkelerini gezmek amacıyla gelen turistlere oldukça misafirperver bir yaklaşım sergileyen Ermenistan yerel halkı, kısa süreli gezi amacıyla gidenler kadar burada yaşamak isteyenler içinde büyük avantaj niteliğindedir.

Ermenistan Vatandaşlığının Avantajları

Başka bir ülkeye yerleşmek isteyenler için oldukça göreceli olan bu soru, pek çok Ermeni asıllı insan için cevabı evet olan bir sorudur. Ait olduğu kültürü ve ülkesini daha yakından tanımak isteyenler için cazip olan Ermenistan, çifte vatandaşlık ayrıcalığı sayesinde çok sayıda kişinin hayallerini gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Ekonomik yönden zayıf olmasına karşın Türk kültürüne benzer bir ülkede yaşamını devam ettirmek isteyenler için alternatif ülkelerden biridir. Bu konuda en doğru kararı vermek için daha önce Ermenistan’a gitmiş olan kişilerin tecrübelerinden faydalanmak gerekir.

Ermenistan Vatandaşı Olmanın Kolay Yolları

Her geçen gün ülkeler yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık verme şartlarını kolaylaştırmaktadır.

Vatandaşlık kanunları çerçevesinde bireylerin Ermenistan vatandaşlığını zorluk çekmeden alabilmeleri için öne sürülen kriterleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu noktada Ermenistan ekonomisine katkı sağlayacak bir iş imkanına sahip olmak ya da ülke kaynaklarına yatırımda bulunmak vatandaşlık koşullarından bazılarını tamamlamak için yeterlidir. Diğer yandan vize başvurusu sırasında Konsolosluk tarafından istenen belgelerin eksiksiz tamamlanması en geç 3 haftaya kadar Ermenistan vizesini almayı sağlayacaktır.

Temsilcilik hizmeti veren pek çok kuruluş ise bireyler adına vize işlemlerini gerçekleştirmekte ve sürecin daha hızlı olmasına katkı sağlamaktadır.

Ücretsiz Ermenistan Vatandaşlığı Mümkün Müdür?

Günümüzde pek çok ülke vatandaşı olmak isteyen bireylerden belli bir yatırım ya da ev sahibi olma koşulunun sağlanmasının ardından vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Böyle bir vatandaşlık şeklinin söz konusu olması ise maddi olarak oldukça pahalı bir vatandaşlık elde edilmesini sağlamaktadır.

Ermenistan sadece başvuruda bulunan kişilerin gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakarken, yüksek meblağlı yatırımlar vatandaşlık için söz konusu olmayan şartlardır. Bu doğrultuda başka bir ülkenin vatandaşlığı araştırmasına giren kişiler ucuz ve şartları kolay nitelikteki Ermenistan’ı tercih edebilirler.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemiz başta olmak üzere pek çok ülkede Ermenistan temsilcilikleri bulunmamaktaydı. Bu durum başvuru sürecinin daha uzun zamanlara yayılmasına neden olmaktaydı.

Artık İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan Ermenistan temsilcilikleri sayesinde vatandaşlık başvurularında bulunmak daha kolay hale gelmiştir. Konsolosluk telefon numaraları aracılığı ile de akla takılan sorulara kolayca cevap bulmak mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. tuna dedi ki:

  dedem ermeni kökenli vatandaşlık almada yardımcı olurmu bu

 2. Guven doganay dedi ki:

  Dedem erivan dogumlu ben vatandaslik alabilirmiyim.

 3. Arslan dedi ki:

  Babaannemin annesi ermeni kökenli ancak sonradan müslüman olmuşlar. nasıl ispatlayabilirim, kilise kayıtları yok, toroslarda yaşamışlar.

 4. hakan dedi ki:

  Benim eşim ermeni vatandaşı. Eş durumundan vatandaşlık müracaatı nasıl yapılır size kısaca anlatayım. Türkiye’ den apostilli doğum belgesi, pasaport belgesi, evlilik belgelerini nüfustan alıyorsunuz. Yanınızda ayrıca pasaport, eşinizin pasaportu ve evlilik cüzdanıda olması gerekiyor. Gelelim Ermenistanda evrakları nasıl teslim edileceğine. İlk önce pasaportunuzu ve evraklarınızı tercüme ettiriyorsunuz. Sonra ermenistanda sağlık raporu alıyorsunuz. Türkiyedende alabilirsiniz ama tercüme ettirmeniz gerekiyor. Bu bu tercüme işlemleri OVİR diye yere teslim ediyorsunuz. Ovirin yanında bu işlemleri yapan yer var oradanda yapabilirsiniz. Ayrıca 4 fotoğraf çekiliyorsunuz. Eğer Aslınız Ermeni ise vaftiz belgesinide koyuyorsunuz. Evet bunları teslim ettik eee sonrası ne olacak diye bekliyorsunuz demi. Tamam tamam devam ediyorum 🙂 Bunları teslim ettikten 1 ay sonra size vaftiz belgesi verirseniz 5 yıl değilseniz 1 yıl oturum izni veriyorlar. Yani olayın özü vaftiz belgeniz var ise 5 müslüman veya başka dinlere mensuğsanız 1 yıl oturum belgesi veriliyor. 1 Yıl sonra vatandaşlığa müraacat ediyorsunuz. Önce oturum sonra vatandaşlık yani. Şunuda belirteyim 1 ay kalmayacağım derseniz ya birine noter aracılığıyla oturum belgeniz almanız için vekalaet verebilirsiniz. Vekalette pasaport tercümesi gerekli olduğundan ilk evraktaki pasaport tercümesini 2 nüsha isteyin. Ha ben tekrar gelir alırım diyorsanız en az 2 ay içerisinden OVİR’den belgenizi almanız gerekiyor. Sevgilerle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir