Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Ermenistan, turizm yoğunluğu çok fazla olmamakla beraber sık ziyaret edilen ülkeler arasında yerini almaktadır. Çoğunluğun dini ve tarihi seyahatler olduğu bilinmekle beraber yurt dışından iş amacıyla Ermenistan ziyaretinde bulunan birey sayısı da az değildir.

Gelişmekte olan ülkeler arasında yerini koruyan Ermenistan, her geçen gün büyüyen turizm sektörüne sahiptir. Dolayısıyla gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından merak edilmektedir. Ne var ki Ermenistan’a girmek pek çok ülkeye seyahat etmekten daha zordur. Gerekli prosedürler oldukça ince elenip sık dokunmaktadır. Bu nedenle doğru bilgi edinip doğru adım atmak oldukça önemlidir.

Ermenistan Vize İstiyor mu?

Ermenistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ziyaretleri öncesi bazı prosedürleri yerine getirmelidir. Bu prosedürlerden ilki zorunlu vize temin etmektir.

Türkiye ve Ermenistan arasında yapılan vize anlaşması gereği iki ülke vatandaşları seyahatleri için vizeye tabidir. Devamlı gergin olan siyasi ilişkiler seyahat etmek isteyen vatandaşların ziyaret prosedürleri üzerinde oldukça etkili olmaktadır.

Ermenistan’a gitme tarihiniz belli olduktan sonra vakit kaybetmeden vize başvurusunda bulunmayı ihmal etmemelisiniz. Kimi zaman ufak detaylar sürecin olumsuz sonuçlanmasına, zaman kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Hangi Pasaportlar için Ermenistan Vizesi Gerekir?

Ermenistan’a yolculuk yapacak ya da Ermenistan üzerinden aktarmalı olarak farklı bir ülkeye geçecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarına bağlı olarak vizelerini farklı yöntemlerle temin edebilmektedirler.

Umuma mahsus pasaport sahibi olan bireyler başvuru kurumlarıyla ilgilenmek, sıra beklemek zorunda kalmazken hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar, başvurularını devlet kurumlarına yapmak zorundadır.

Sahip olduğunuz pasaport umuma mahsus ise rahatlıkla vize temin etmeniz mümkün olmaktadır. Aksi halde prosedürlerle zaman kaybetme ihtimalinizi muhakkak göz önünde bulundurmalısınız.

Ermenistan Vizesini Kapıda Almak Mümkün mü?

Ermenistan vizesini almak için birkaç alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki büyükelçilik ya da başkonsolosluğa başvuruda bulunup beklemektir. Bu şekilde vize alması gereken kişiler umuma mahsus pasaportu olmayan kişilerdir. Bunun yanında eğer vizenizi kapıda almak isterseniz bu durumda pasaportunuzun umuma mahsus olması gerektiğini unutmamalısınız.

Umuma mahsus pasaportunuz olduğunda havaalanında bulunan görevlilere bildirmeniz yeterli olmaktadır. Ülke sınırına girmeden birkaç dakika önce vizenizi alabilmeniz mümkündür. Bu şekilde gerekli prosedürler de oldukça azalır.

Online Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi için alternatif yollardan bir diğeri de internet ortamıdır. İnternet üzerinden başvuruda bulunduğunuz takdirde büyükelçilik ya da başkonsolosluk kurumlarına gidip beklemenize gerek kalmamaktadır.

İnternetten online başvuru adresine tıkladıktan sonra gerekli bilgileri teslim etmeniz gerekmektedir.

Sisteme girdikten sonra sayfada karşınıza çıkan ülkeler arasından Türkiye’yi seçmelisiniz. Daha sonra günlük vize türleri bulunmaktadır. Kaç günlük vize temin etmek isterseniz orada seçebilirsiniz. Açılan bir sonraki sayfada kişisel bilgileriniz ve ziyaret nedeninizle ilgili yazı kaleme almanız gerekmektedir.

Ermenistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ermenistan vizesi için alternatif yollardan hangisini kullanmak isterseniz isteyin belli bir ücrete tabii olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir.

Vizenizi almak için online başvuruda bulunmak isterseniz bu durumda 30 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 30 dolarınızı ödedikten sonra sonuçlarınızı bekleyebilirsiniz.

Vize başvurusunu büyükelçilik ya da başkonsolosluk üzerinden yapması gereken kişilerin ödeyeceği miktarlar düzenli olarak değiştirilmektedir.

Her yıl farklı yeniliklerle artan ya da azalan vize ücretlerini önceden tahmin etmek oldukça zorlu olmaktır. Bu nedenle en sağlıklı yöntem, vize başvurusu yapmak istediğiniz adresten ücret bilgisi edinmenizdir.

Ermenistan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ermenistan’a seyahat etmek için vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları birkaç yolla vize temin edebilmektedir. Bunun yanında hemen her yöntemde teslim edilmesi gereken evrakların aynı olduğu bilinmektedir.

Vize talebinde bulunmak isteyen bireyler, her şeyden önce pasaportlarını temin etmelidir. Pasaportlarınızın boş yaprak bulundurması gerektiğini unutmamalı, yıpranmış ya da yırtılmış yaprak olduğunda kabul edilmediğini bilmelisiniz.

Pasaport kadar önemli olan bir başka nokta formdur.

Vize formunu eksiksiz ve yanlışsız doldurmalı daha sonra ziyaret nedeninizden bahseden bir dilekçe yazmalısınız.

2 adet biometrik fotoğraf ve kimlik fotokopiniz de gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Gereken bir başka evrak ise sahip olduğunuz banka hesabıyla ilgilidir. Banka hesabınızın son 3 ay içerisinde aktif olması gerektiğini unutmamalı, ziyaretinizde size yetecek kadar para bulundurmalısınız.

Ermenistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Ermenistan vize başvurunuzu online olarak internet üzerinden yapmak isterseniz bu durumda başvurularınızın sonuçlanması yaklaşık 2-3 gün alacaktır.

3 günün sonunda vizenizi rahatlıkla alabilmeniz mümkündür. Aynı şekilde hızla vize temin edilen bir başka seçenek ise kapıda vize almanızdır. Kapıda vize alma işlemi evrakları teslim etmeniz ve formu doldurmanız kadar hızlı gerçekleşmektedir.

Vizenizi kurumlar üzerinden almak isterseniz bu durumda 15 iş günü beklemeniz gerekecektir. Araştırma ve sonuçlandırma evresinde vizenizin onay alıp almadığı belirlenecek ve sonuç size bildirilecektir.

Evraklarınızın eksiksiz olmaması durumunda kısa sürede vizenizi temin etmeniz mümkündür.

Ermenistan’a Kaç Günlük Vize Alınmaktadır?

Ermenistan’a yolculuk yapmak isteyen hemen her yolcu, online sistem üzerinden rahatlıkla başvuru yapabilmektedir. Kurumsal sorunlarla zaman kaybetmek istemezseniz gününüzü kendiniz belirlediğiniz, cüzi miktar ödediğiniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Online sistem üzerinde 21 gün ya da 120 gün olmak üzere iki ayrı seçenek bulunmaktadır. Kalmak istediğiniz gün sayısını belirledikten sonra ziyaretinizin başvurusuna devam edebilmektesiniz.

Kurumlar üzerinden başvuru yaptığınızda da vizenizi kaç günlük kalacaksanız ona göre alabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Zühre dedi ki:

    E devlet sonuçlarımda 4 nesil öncesinde Ermenistan’dan gelmişiz. Vatandaşlığını istemiyorum ama vize ya da oturma izni için bunun bir faydasını görür müyüm?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir