Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Estonya vizesi, Estonya ziyaretinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanan bir prosedürdür. Estonya ile Türkiye arasında imzalanan protokol gereği her iki ülke vatandaşları da vize ile giriş çıkış yapmaktadır.

Pasaport türünüz, vizenizle ilgili belirleyici etken olabilmektedir. Sahip olduğunuz pasaporta bağlı olarak vize muafiyetinden yararlanıp yararlanamadığınızı detaylı şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bununla beraber Estonya vizesi alırken gereken diğer prosedür işlemlerinin de çok iyi bilinmesi önemlidir.

Estonya vizesi almak isteyen kişiler Estonya vizesi için gerekli belgeleri, gidilmesi gereken adresleri, ücretleri ve daha pek çok detayı öğrenerek adım atmalıdır. Aksi halde süreç içerisinde gecikme, hata yapma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Estonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Estonya Vizesi Muafiyeti

Estonya seyahati isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları önce pasaportlarının muafiyeti karşılayıp karşılamadığına dikkat etmelidir. Umumi pasaport hamili olan vatandaşlar, Estonya seyahatlerinde vize temin etmek mecburiyetindedir. Vizeden muaf olan grup ise hizmet ve özel pasaport sahipleridir.

Hizmet pasaportu ve özel pasaport sahiplerinin başvuru yapmasına gerek kalmadan yalnızca birkaç evrakla seyahat edebilme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca diplomatik pasaport sahipleri de aynı şekilde vize muafiyeti hakkından faydalanabilmektedir.

Estonya, Schengen ülkesi olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından Schengen vizesine sahip olan kişiler de Estonya vizesinden muaf kabul edilmektedir.

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Estonya vizesi almak isteyen kişiler önce yetkili temsilcilikten randevu almalıdır. Randevu almama durumunda vize başvurusu mümkün değildir. Randevu aldıktan hemen sonra ilk görüşmeye gidilmelidir.

Görüşme sonrasında yetkililer gereken evrakların listesini verecek ve dosya oluşturulmasını isteyecektir. İkinci kez görüşmeye gittiğinizde Estonya vize başvurusunu resmi olarak yapmanız mümkün olacaktır.

Vize başvurunuz için herhangi bir eksiğiniz olmaması durumunda başvuru inceleme süreci başlayacaktır. Başvurular incelendikten sonra geri dönüş yapılacaktır.

Estonya Vize Türleri

Estonya vizesi 3 temel gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta ulusal vize kategorileri yer almaktadır. Aynı zamanda D tipi vize olarak da bilinen ulusal vize içerisinde eğitim, iş ve aile ziyareti nedeniyle yapılan yolculuklar yer almaktadır.

İkinci vize türü Schengen vizesi olarak isimlendirilmektedir. Aynı zamanda C tipi vize olarak da bilinmektedir. Schengen vizesi tekli ya da çoklu giriş, orada kalış durumlarında tercih edilebilmektedir.

Vizeyi alabilmek, kalış süresini belirlemek kişinin Schengen geçmişine de bağlıdır. Bunun nedeni Schengen vizesinin çok kapsamlı olmasıdır. Uzun süre kullanılmaya müsait olduğu için yeni seyahatlerde sık sık gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Son vize türü ise havaalanı transit vize türüdür. Transit vize de iki veya daha fazla ülke arasında seyahat eden kişinin Estonya’ya uğraması amacıyla kullanılmaktadır.

Estonya Vizesi İçin Gereken Belgeler

Estonya vizesi almak isteyen kişiler, başvurular esnasında yanlışsız ve eksiksiz evrak dosyası teslim etmelidir. Gerekli belgeler her ne kadar vize türüne göre değişiklik gösterse de ortak belgelerin olduğu da bilinmektedir. Bu belgeler arasında en önemlisi pasaporttur.

Pasaportun en fazla 10 yıl önce alınması gerekmektedir. Aksi halde başvurunun reddedilmesi mümkündür. Ayrıca seyahatiniz sonrasında en az 3 aylık kullanım süresi kalmalıdır. Yapraklarından en az 2 tanesinin boş olması herhangi bir noktasında yanlış veyahut eksiğin bulunmaması gerekmektedir.

Pasaport kadar önemli olan bir başka evrak, başvuru formudur. Başvuru formunda yer alan tüm boşluklar düzenli olarak doldurulmalıdır. Herhangi bir bilginin yanlış verilmemesi son derece önemlidir.

Vize için gereken evraklardan diğerleri; 2 adet biometrik fotoğraf, uçak rezervasyon belgeleri, otel ve konaklama evrakları, banka hesap dokumanı ve kimlik fotokopisidir.

Estonya Ulusal Vizesi

Estonya’da D tipi vize olarak bilinen ulusal vize, ülkeye uzun süreli gidenlerin tercih ettiği bir vizedir. Özellikle aile ziyaretleri ve eğitim amacıyla seyahat edenler bu vize için başvuru yapmaktadır.

365 güne kadar ikamet hakkı tanıyan vize, 12 ay boyunca ülkede kalabilmenize şans vermektedir. Bir veyahut çoklu girişe uyumlu olan vizeyle dilediğiniz zaman giriş çıkış yapabilmeniz mümkündür.

Genellikle eğitim ve turistik gezi amacıyla gidilen Estonya’ya öğrenci olarak vize almak isteyenler bazı ekstra belgeleri bir araya getirmelidir. Öğrenci belgesi, diploma, transkript, kabul eden okuldan davet belgesi, sponsor olan ailenin banka dokümanları başvuru esnasında yardımcı olacaktır.

Estonya vizesi almak isteyen kişiler iş için vize almak isterse bu durumda; şirket imza sirküleri, vergi levhası,  faaliyet raporu, SGK giriş belgesi ve son 4-5 ayın hizmet dokümanını teslim etmesi gerekmektedir.

Estonya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Estonya vizesi alabilmek için kişilerin Estonya Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilmesi mümkündür. Başvuruların İstanbul’a veyahut Ankara’da yapılabilmesi konsolosluğun da tercih edilmesini sağlamaktadır. Başvurularını şahsen yapmak isteyen kişiler, iki temsilcilikten herhangi birinden randevu alıp işlemlerini başlatabilirler.

Aracı firma ile başvuru yapılmak istendiğinde aracı firmanın diğer illerdeki şubeleri de tercih edilebilmektedir. Bu noktada şahsen ilgilenmek, belgeleri toparlamak daha az maliyetli olmaktadır.

Estonya Vizesi Kaç Günde Alınır?

Estonya vizesi için başvuruda bulunan birçok kişi Estonya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabını merak etmektedir. Vizenin çıkabilmesi için kişilerin seyahatten en az 1 ay önce başvuruda bulunması gerekmektedir.

Her şeyin yolunda gitmesi halinde vize almak en fazla 2 hafta sürecektir. 2.haftanın sonunda kişilerin onay alıp almadığı belli olacaktır.

Estonya vizesi başvurusunda hafta sonu, resmi tatil ve özel günlerin iş gününden sayılmadığı unutulmamalıdır. Kişilerin başvuru süresini iş günü üzerinden hesap etmesi gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir