Evlilikle Amerikan Vatandaşlığı – Amerikalı Biriyle Evlenmek

Paylaş

İlk olarak Amerikan vatandaşı biri ile evlenip Amerika’da yaşamak istiyorsanız evliliğinizi Amerika’da gerçekleştirmeniz, prosedürleri büyük ölçüde hızlandıracaktır. Eğer Türkiye’de evlendiyseniz izlemeniz gereken bazı yollar bulunmakta.

Eşinizin Amerikalı olması ile Amerika’da ikamet için hakkının bulunması arasında büyük fark vardır. Yani bir tanesinde eşinizin Amerikan vatandaşlığı bulunurken, diğer durumda Yeşil Kart sahibidir. Yeşil kart sahipleri, kalıcı olarak oturma ve çalışma iznine sahip olmalarına rağmen işlemler biraz daha zor ilerler. Eşinizin Amerikan vatandaşı olması, işlemleri daha da hızlandıracaktır.

Alacağınız Vize: Göçmenlik Vizesi

İlk olarak şunu iyi anlamalısınız, evlilikle Abd vatandaşlığı almak yorucu ve zorlu bir süreçtir. Eşinizin size kefil olması ve aile içi toplam gelirinizin Amerika’daki yoksulluk sınırından %125 daha fazla olduğunu ispatlaması gerekir.

Bu ispatlar sağlandıktan sonra yapılması gereken ilk şey, eşinizin sizin adınıza USCIS’e göçmen dilekçesi yollamasıdır. Bu dilekçe ile size Amerika tarafından bir göçmen vize numarası verilecektir. Bu numaralar verilirken o süre içerisinde Amerika’da bulunmanız önemlidir. Çünkü Amerika’da olmanız halinde vize numaranız geldiği gibi Amerikan vatandaşlığı ve kalıcı ikamet hakkı için başvuru yapabilirsiniz.

Amerika’da olmamanız halinde ise ABD konsolosluğuna giderek göçmen vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Bu nedenle az önce yukarıda belirttiğimiz gibi Amerika’da evlenmek işlemleri son derece hızlandıracaktır.

Göçmen vize numaranızı almanız halinde, evlilikle Abd vatandaşlığı almak konusuna bir adım daha yaklaşırsınız. Bu vize sonrası rahatlıkla Amerika’ya girebilirsiniz.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerikan vatandaşlığı için atmanız gereken bir diğer adım ise çalışma izni almaktır. Göçmen vizenizin çıkması halinde eğer ülke dışından Amerika’ya giriş yapacaksanız, giriş sırasında size bir pasaport pulu verecekler. Bu pul ile ülkeye girdiğiniz süreden Yeşil Kartınız çıkana kadarki süre çalışma izniniz, o pul sayesinde olacaktır.

Eğer başta belirttiğimiz gibi zaten Amerika’da evlenmiş iseniz, evlilikle Abd vatandaşlığı konusunda çok daha sağlam adımlar atabilirsiniz. Kalıcı ikamet için başvuru yaptığınız süreç içerisinde, kalıcı çalışma izni için de başvuru yaparak bu iki hakkı çok daha kısa sürede elde edebilirsiniz.

 1. asya dedi ki:

  Merhaba, türkiyede evlilik yaparsak ne kadar sürede amerikaya gidebiliyoruz, tüm prosedürleri ayarlarsak ?

  • Serdar 1981 dedi ki:

   Tüm işlemleri zamanında ve eksiksiz yaparsanız ortalama 1,5 yıl sürer..
   Vize görüşmesinde idari işlemlere kalırsanız dosyanızın durumuna göre 1 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösteren bekleme moduna geçersiniz…
   Moralinizi bozmak istemem ama çok sabırlı ve kararlı olmanız gerekiyor.

 2. derya dedi ki:

  merhaba Türkiye de yapılan evlilikte ABD konsolosluğuna hangi evrakları vermemiz gerek işlemleri hızlandırmak için
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 3. halil dedi ki:

  slm ben turkıye mardin mıdyattan halil american vatandası olmaıstıyorum

 4. azad dedi ki:

  eşim amarikan vatandaşı burda uzun süreli ikamet alması benim vize alabilemem için avantaj mı yoksa dezavantaj mı?ayrıca soyismi değiştiği için pasaportunu da değiştirmeli mi?

 5. silan dedi ki:

  merhabalar ben amerikan vatandasiyim fakat 7 senedir turkiyedeyim bu sene evlendim. esim icin bi an once vize basvurusu yapmak istiyor atmam gereken ilk adim nedir ? yardimci olursaniz sevinirim

 6. Zehra dedi ki:

  Abd vatandaşı ile evlilik yapmak istiyorum. Amerikada evlenmek icin gereken belgeler neler acaba?

 7. Huriye dedi ki:

  Amerika anlaşmalı evlilik yapmayı düşünen çok zekalı arkadaşlar hiçbir fikriniz yok galiba. Orası Türkiye değil! Karşılaşabileceğiniz yaptırımları bilmiyorsunuz. Saçma saçma şeyler denemeyin.

  • Fatih dedi ki:

   Amerikada yaşamak için yapılması gerekenler arasında en kolayı evlilik olunca insan risk almak istiyor. En kötü ne olabilir mi? Ülkeden atarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir