Fas Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Fas Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Fas vatandaşlığı nasıl alınır, vatandaşlığı almak için hangi yöntemler uygulanabilir soruları birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

Birbirinden güzel doğal manzaralı, gelişmiş yaşam koşulları ve egzotik içeriği ile Fas, ilgi çeken bir ülkedir. Dünyanın pek çok noktasından ziyarete gelen binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bununla beraber bu ziyaretlerin pek çoğunda kalıcı olarak ikamet etmek isteyen binlerce kişi olmaktadır.

Fas vatandaşlığını alabilmek için doğru yolu izlediğinizde çok zorlanmadan vatandaşlık almanız mümkündür. Bunun yanında sürecin belli bir prosedür dâhilinde ilerlemesi mümkün olabilmektedir.

Fas Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak Fas vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerden biri olursanız öncelikle bunu nasıl yapabileceğinizi araştırmalısınız.

Fas vatandaşlığı alabilmek için temel kriter, yasal olarak yaşınızın uygun olmasıdır. 18 yaşından küçük hiç kimse Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığından Fas vatandaşlığına geçiş yapabilme hakkına sahip değildir.

En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorusunun cevaplarından biri Fas’tır çünkü kuralları bellidir. Bu kurallara uyum sağlamanız halinde Fas vatandaşlığını alabilmeniz pek de zor olmayacaktır.

Doğru adrese başvuru yaptıktan sonra evraklarınızı teslim edebilir sonrasında vatandaşlık incelemesinden onay alabilirsiniz. Herhangi bir aksilik olmaması halinde Fas vatandaşı olmanız çok uzun sürmez.

İkamet Süresiyle Fas Vatandaşlığı Alınır mı?

Fas’ta ne iş yapılır, orada nasıl hayatta kalınır sorularının sizin için uygun cevaplarını bulduysanız vatandaşlığı almanız da çok zor olmayacaktır. Fas vatandaşlığını alabilmek için ülke içerisinde 5 yıl ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır.

5 yıl içerisinde ülke sınırları içinde ikamet eden kişiler bu esnada yasal ikamet izni bulundurmalıdır. Yasal ikamet hakkınızı dilediğiniz gibi kullanabilir, oturma izni ile 5 yılı doldurabilirsiniz. Bu süre içerisinde çalışma izninizin de olması avantaj kabul edilmektedir.

Özellikle çalışıp kendine bakabilen kişiler, vatandaşlık alırken herhangi bir zorlanma yaşamamaktadırlar.

Baba Aracılığıyla Fas Vatandaşı Olunur mu?

Birçok kişi Fas vatandaşı olabilmek için doğumun yeterli olduğunu düşünmektedir. Fas’ta doğmak, vatandaşlık almak için yeterli kabul edilmemektedir. Bu noktada size sunulacak en ideal çözüm babanızın Faslı olmasıdır. Babası Faslı olan ve Fas’ta dünyaya gelen çocukların Fas vatandaşı olması mümkündür.

Annesi ve babası Faslı olmayan kendisi Fas’ta dünyaya gelen çocuklar ne yazık ki Fas vatandaşlığına kabul edilmemektedir. Bunun için yalnızca babanın Faslı olması gerekmektedir.

Evlilikle Fas Vatandaşı Olunur mu?

Fas vatandaşıyla evlenmek, vatandaşlık sürecini olumlu şekilde etkileyecek bir adımdır. Bu durum yabancı kadınlar için daha pozitif bir anlam içermektedir.

Faslı bir erkek ile dünya evine giren yabancı kadın kısa süre içerisinde vatandaşlık elde etme hakkına sahip olmaktadır. Bu süre herhangi bir aksamanın olmaması halinde yalnızca 2 yıl olarak belirlenmektedir.

Evliliğinizin 2 yıl sürmesi, Fas vatandaşı olmanızı sağlamaktadır. Bu süreç içerisinde ikamet adresiniz, Fas olmak mecburiyetindedir.

Fas Vatandaşlığı Almak - Gerekli Belgeler - Şartlar- Avantajları

Fas Vatandaşlığı Almak – Gerekli Belgeler – Şartlar- Avantajları

Fas Vatandaşlık Şartları

  • Fas vatandaşı ile evlilik, doğum ya da diğer yollarla vatandaşlık için başvuru yaparken şartları karşılayıp karşılamadığınıza dikkat etmelisiniz.
  • Fas’ta yerleşik Türk firmaları bulunmaktadır. Bu firmalardan herhangi birine girip çalışmaya başlayabileceğiniz gibi Fas firmalarına girerek de çalışmaya başlayabilirsiniz. Yasal olarak para kazanmaya başlamak mecburiyetiniz vardır.
  • Zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olduğunuzu ispat etmeniz, vatandaşlık için oldukça önemlidir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa tedavi olmadan vatandaşlık alabilmeniz söz konusu olmamaktadır.
  • Sabıka kaydı, vatandaşlık için en esaslı belgelerden biridir. Kişinin daha önce topluma ya da devlete karşı işlemiş olduğu herhangi bir suçu varsa vatandaşlık alması mümkün olmamaktadır. Bunun için hüküm giymemiş olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Fas Vatandaşlığında Dil Önemli mi?

Her ülke kendi kriterlerini kendi kültürünü benimsetme yolunu tercih etmektedir. Siz de kendi ülke vatandaşlığınızın yanında Fas vatandaşlığı istiyorsanız ülkeyi öğrenmelisiniz.

Kültürünü, tarihini ve dilini çok iyi bilmelisiniz. Vatandaşlık sürecinde muhakkak karşılaşacağınız sorular ve değerlendirmeler olacaktır.

Fas dilini belli bir düzeyde bilmeyen hiç kimse vatandaşlık için onay alamamaktadır. Fas’ta eğitim ya da çalışma için giden pek çok kişi önce dilini öğrenmekte daha sonra vatandaşlık için başvuru yapmaktadır. Bu şekilde vatandaşlığı edinmek daha kolay bir hal almaktadır.

Fas’ta iş kurmak ya da herhangi bir firmada işe başlamak, evlenmek gibi toplumsal adımların her biri dil detayına bağlıdır. Konuşabilir durumda olmanız, başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Fas Vatandaşlığı İçin Gerekli Belgeler

Fas vatandaşlığına başvurmayı düşünen kişiler, vatandaşlık için öncelikle hangi yolu seçeceklerine karar vermeliler. Hangi yolu seçtiğinize bağlı olarak gerekli belgeler de değişkenlik gösterecektir.

Doğum belgesi, kimlik fotokopisi, ikametgâh adresi ve çalışma kurumunun bilgileri istenen temel belgeler arasında yer almaktadır. Bununla beraber 6 ay daha geçerliliğini koruyan pasaport, oturma izni, evlilik onay belgesi de istenen belgelerden birkaç tanesidir.

Kişinin sağlık raporu, adli sicil kaydı da Fas vatandaşlığına geçme aşamasında ihtiyaç duyulacak evraklardandır. Bununla beraber vatandaşlık başvurusu sürecinde kişinin 2 adet vesikalık resmi de bulunmalıdır.

Fas Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Fas vatandaşı olmak isteyen kişiler, vatandaşlık başvurusunu doğru adrese yapmak zorundadırlar. Doğru adrese yönlendirme olduğunda herhangi bir sorun olmadan, vakit kaybedilmeden sürecin başlaması mümkün olmaktadır.

Fas vatandaşlığı için başvuru yapacağınız ilk yer konsolosluk olmalıdır. Bunun için randevu almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Randevu alıp da vatandaşlık için harekete geçtiğinizde evraklarınızı ve başvurularınızı kendiniz teslim etmelisiniz.

Kendiniz başvuru yaptığınızda sürecin yasal olarak daha güvenli ilerlemesi mümkün olacaktır.

Fas Konsolosluğu’na yakın olmayan kişiler büyükelçilik üzerinden de başvuru yapma hakkına sahiptir. Bu adres üzerinden harekete geçip vatandaşlık detaylarını edinebilirsiniz.

Fas Vatandaşlığı Kaç Günde Belli Olur?

Herhangi bir ülkeden oturma izni almakla vatandaşlık almak arasında çok büyük bir fark vardır. Her ne kadar teknoloji ile bilgisayar sisteminden hızlı şekilde vatandaşlık adımları atılsa da temposu yoğun olan kurumlar, vatandaşlık işlemlerini geciktirebilmektedirler. Bu gecikmeler nedeniyle olabildiğince erken başvurmak gerekmektedir.

Fas vatandaşlığı için aceleci olmamaya özen göstermelisiniz. Siz oturma izni ile ülkede ikamet ederken diğer yandan vatandaşlık işlemleri de doğal sürecinde ilerlemelidir.

Birkaç ay içerisinde belli olan vatandaşlık süreci size geri dönüş yapılarak sonuçlandırılacaktır. Vatandaşlık onayı alsanız da başvurunuz reddedilse de haberdar olmanız sağlanacaktır.

Fas Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Çifte vatandaşlık, iki ülkenin karşılıklı olarak onay vermesi gereken bir süreçtir. Çifte vatandaşlığı isteyen binlerce kişi, seçim yapmak zorunda kalmadan iki ülkenin de vatandaşlık haklarına sahip olmayı dilemektedirler.

Her iki ülkenin de vatandaşlık haklarına sahip olurken aynı zamanda sorunluluklarını da aldığınızı unutmamalısınız. Bu bakımdan iki ülkenin vergilerinden, askerliğinden, toplumsal sorumluluklarından haberdar olup uygulamanız beklenmektedir.

Fas, çifte vatandaşlık için onay veren bir ülkedir ancak bunun için hükümet izni şartı konmaktadır. Kişinin çifte vatandaşlık alması için bu izni temin etmesi mecburidir. Bu sayede kendi ülkesinin yanı sıra Fas vatandaşlığını da almış olması mümkün olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti de çifte vatandaşlığa izin veren bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da Fas vatandaşlığını almak isteyen kişi 2 ülkenin de vatandaşı olabilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Sabri dedi ki:

    Benim eski dosya sabıka.var.fas.ülkesinde.ikamet adresim var.kalmama.engel.olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir