Filipinler Vatandaşı Olmak İstiyorum. Filipin Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Filipin’de Yaşayan Türkler

Filipinler vatandaşlığı almak istiyorum. Nasıl Filipin vatandaşı olabilirim? diyenlere yönelik olarak hazırladığımız içeriğimizde Filipin vatandaşı olmak için gerekli şartlar, belgeler ve atılması gereken adımlar üzerinde durduk. Filipin vatandaşlığı hakkında aklınıza takılan hemen hemen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Paylaş

Tayfunlarıyla ve doğal güzellikleriyle meşhur Filipin, yaşanılacak birçok güzel yere sahip okyanusun en güzel noktasındaki Uzakdoğu ülkelerinden bir tanesidir.

Filipin’de yaşam genellikle keyifli ve huzurludur. Ülkeyi ziyaret eden birçok kişi Filipin’de yaşamayı düşünmüştür. Filipin vize konusunda olduğu gibi vatandaşlık konusunda da sıkı politikalara sahiptir.

Çok az sayıda ülke ile sınırlı vize muafiyeti uygulaması olan Filipin, vatandaş kabul ederken de ince eleyip sık dokuyan ülkelerden bir tanesidir.

Filipin’e vatandaşlık için gitmeden önce vize almanız gerekebilir. Oradaki işlemleri yürütmek ve yasal olarak orada bulunabilmek için vize ve pasaport gerekliliği söz konusu.

Filipin Türk vatandaşlarına 29 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor. Bu süre zarfında çalışma izni, oturma izni ya da evlilik işlemlerini halledebilirseniz sorun yok ama süre yetmezse vizenizi uzatmak zorunda kalabilirsiniz.

Vize uzatmak için Manila ve diğer birçok şehirdeki imigration ofislerine giderek uzatmak istediğiniz güne göre ödeme yapmanız gerekiyor. Her vize uzatımında ödenecek miktar da artıyor. Bu nedenle ülkedeki vatandaşlık işlemlerinin sizi ilgilendiren kısmını en kısa sürede halletmeye bakmalısınız.

Filipin Vatandaşlığı için Genel Şartlar

Filipin vatandaşı olmak için ülke tarafından özenle incelenmeniz gerekebilir. Göçmenlik bürosu duruma göre daha detaylı araştırma için zaman ve bazı ek belgeler talep edebilir.

Filipin vatandaşı olmak için ilk şart başvuru yapan kişinin, başvuru yaptığı sırada 21 yaşında olmasıdır. Vatandaşlık için herhangi bir nedenle ama yasal olarak Filipin’de 10 yıl yaşamış olmalısınız.

Filipin’de ya da başka bir ülkede iyi bir eğitim almış olmanız işleri kolaylaştıracaktır. Filipin, ülkedeki terör ve suç eylemlerinin artmasından dolayı vatandaşlık vereceği kişide ahlaklı olmak şartında hassas davranmaktadır.

Filipin vatandaşı olmak için ayrıca İngilizce, İspanyolca ya da bölgesel dillerden en az birini bilmektir. Filipin vatandaş kabulü için 1935 yılından sonra doğmuş olmak şartı da aramaktadır.

Filipin Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Filipin vatandaşlık başvurusu için hemen her ülkenin göçmenlik bürosu tarafından istenen belgeler gerekmektedir. Birçok ülke için ortak olan bu belgelere ilaveten Filipin göç bürosu duruma ve şartlara göre ek belgeler talep edebilir.

Filipin vatandaşı olmak için ilk olarak geçerli bir pasaporta ihtiyacınız olacak. Onaylanmış ve kabul edilen dillerden biri ile hazırlanmış sabıka kaydı belgesi, kabul edilmiş bir dille hazırlanmış doğum belgesi gerekli olan diğer belgelerdir. Bunlara ilaveten yanınızda her ihtimale karşı kimliğinizi, fotoğrafınızı, eğitim durumunu gösterir belgeyi, Filipin’de okuyorsanız ya da çalışıyorsanız bunların belgesini bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Filipin Vatandaşlığı Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Filipin vatandaşlığının alınabilmesi için gerekli şartları taşıyorsanız ve belgelerinizi hazır etmişseniz yapmanız gereken tek işlem başvurudur. Başvuru için ilk etapta Filipin göç bürosunun internet sitesine girebilirsiniz. Burada vatandaşlık başvurusu kısmından başvuru kategorisini belirlemelisiniz. Bunun yerine doğrudan göç bürosuna giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Bürodan ya da internet sitesi üzerinden başvuru belgesini indirerek doldurmanız gerekmektedir. Doğru adımlarla ilerlediğinizden eminseniz; vatandaşlık için istenen ücreti ödeyerek devam edebilirsiniz. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra göçmenlik bürosu sizinle görüşmek için tarih bildirecektir.

Filipin Göçmenlik Bürosu ile Vatandaşlık Görüşmesi

Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra Filipin göç bürosu sizi görüşmeye çağıracaktır. Görüşmede bazı hususlara dikkat ederseniz; başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali daha yüksek olacaktır.

Görüşmede sizlere, ülke içinde kurduğunuz bireysel temaslarınız, yaptığınız işler ve faaliyetler sorulabilir. Vereceğinizi yanıtları önceden hazırlamalı ve görevliyi ikna edebilmelisiniz. Görevlilerle görüşmeniz bittikten sonra değerlendirme bir komite tarafından yapılacaktır.

Filipin Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Başvuru yapıp görüşmeye çağrıldıktan sonra vatandaşlık için çok az bir yolunuz kalmış demektir. Başvurunuzun onayı ya da reddi, toplanan komite tarafından belirlenmektedir.

Komitenin başvurunuzu incelemesi ve karar vermesi yaklaşık olarak 1-2 ay sürmektedir. Filipin çok detaylı inceleme yapmasına karşın vatandaşlık başvurularını hızlı sonuçlandıran nadir ülkelerden bir tanesidir.

Filipin Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Filipin vatandaşlığının alınabilmesi için tüm aşamaları başarıyla geçmişseniz yapmanız gereken son bir şey kalmıştır. Göçmenlik bürosu komitesi vatandaşlık için sizi uygun görmüşse ve başvurunuzu olumlu sonuçlandırmışsa artık yemin ederek vatandaşlığa geçebilirsiniz.

Vatandaşlık verildikten sonra vatandaşlığa geçişin nerede ve ne zaman gerçekleşeceğine yönelik size bildirim gelecektir. Bildirimde belirtilen tarih ve yerde vatandaşlık için bağlılık yeminini etmelisiniz. Törenden sonra hükümet size vatandaşlık belgesini teslim edecektir.

Filipin Vatandaşlık Başvurum Reddedildi. Ne Yapmalıyım?

Vatandaşlık başvurunuzun ne sebeple reddedildiği tarafınıza mutlaka bildirilecektir. Belirtilen sebepte düzeltme imkanınız olduğu dile getirilmişse ya da ret sebebi düzeltilebilecek bir durumsa bir şansınız daha var demektir.

Eksik belge ya da yanlış belge gibi sebeplerden reddedilmişseniz tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak başvurunuz kesin bir dille reddedilmişse tekrar başvuru yapmanız sonucu değiştirmeyecektir.

Evlilik Yoluyla Filipin Vatandaşlığı

Filipin vatandaşı olan biriyle evlilik bağı kurularak vatandaşlık almak mümkündür. Ancak formalite evliliği yapar vatandaşlık alır boşanırım diye düşünüyorsanız bu yöntemi unutmalısınız.

Gerçekten sevdiğiniz ve evlenmek istediğiniz için evlenmelisiniz çünkü Filipin’de boşanmak yasak. Sadece evliliğin iptali yolu var ki o da çok yıpratıcı ve maliyeti yüksek bir süreç.

Evliliğin Türkiye’de ya da Filipin’de gerçekleşmesinde sorun yok. Her iki durumda da evlilik yoluyla vatandaşlık almanız mümkündür.

Doğum Yoluyla Filipin Vatandaşlığı

Annesi ya da babası Filipin vatandaşı olan çocuklar, nerede doğduğuna bakılmaksınız Filipin vatandaşlığına kabul edilmektedir. Doğum yoluyla vatandaşlık alınırken birçok şart göz ardı edilmektedir.

Doğum yoluyla Filipin vatandaşlığı alacak olanlar ülkenin çifte vatandaşlık sisteminden de yararlanabilirler.

Eğitim Yoluyla Filipin Vatandaşlığı

Filipin’e gidip orda yaşamanın en keyifli ve faydalı yollarından birisi orada eğitim almaktır. Amerika eğitim sistemini birebir uygulayan Filipin’de lisans, yüksek lisans, master gibi eğitimler alabilirsiniz.

Eğitiminizi Filipin’de alarak, ülkede 10 yıl geçirebilirseniz vatandaşlık için hakka sahip olabileceksiniz. 10 yıl sonunda göçmenlik bürosuna başvurabilirsiniz. Eğitim 4-5 yıl gibi bir sürede biterse; Filipin’den çalışma izni alarak 5 yılı çalışarak doldurmanız da mümkündür. Ülke, eğitimini burada alanların çalışma izni konusunda daha rahat davranmaktadır.

İş Yoluyla Filipin Vatandaşlığı

Ülkeye doğrudan iş kurmak ve çalışmak için gidebilirsiniz. Bunun için Filipin’deki bir şirketten davet mektubu almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca ülkeye yatırım yapacağınızı bildirirseniz de çalışma iznini almanız kolay olacaktır. Filipin’de çalışma izni belirtilen sürelerde yenilenmelidir.

Ülkede çalışarak 10 yılı geçirdikten sonra göçmenlik bürosuna giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süre içinde kendi işinizde çalışabilir; başka şirketlerde çalışabilir ve iş değişikliği yapabilirsiniz. Diğer şartları da taşıyorsanız; Filipin göçmenlik bürosu vatandaşlık başvurunuzu kabul edecektir.

Filipin Vatandaşlığı Kaybedilir mi?

Filipin yasalarına göre doğrudan kendi vatandaşı olan kişileri bile vatandaşlıktan çıkartılabilmektedir. Doğal olarak sonradan alınan Filipin vatandaşlığı da kaybedilebilir. Vatandaşlığın kaybedilmesi ülkeyi tehlikeye sokabilecek her türlü nedenden gerçekleşebilir. Kaybedilen vatandaşlığın geri alınması mümkün değildir.

Aldıkları vatandaşlığı kaybedenlerin göçmenlik bürosuna tekrar başvuruda bulunması gereksizdir. Vatandaşlığın kaybedilmemesi için Filipin bağlılık yemininde sözü verilen her şeye dikkat etmek gerekiyor.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. ali sarı dedi ki:

  mülkiyet satın alınıp.oturum alınıyormu.

 2. Aydın dedi ki:

  Ben resmi olarak evliyim ben boşanmak istiyorum eşim zorluk çıkarıyor bu şekilde Filipinli bir Bayanla evlilik yapabilir miyim

 3. Burak dedi ki:

  Filipinli bir kızla internetten tanıştım bir süredir çetleşiyoruz. Evlilik düşünüyoruz ama benim filipinlere gidecek vaktim olmadığı gibi çok masraflı geliyor. Onu buraya getirip türkiyede evlenmem mümkünmü, prosedür nasıl bilen varsa yardımcı olabilirmi..

 4. Osman Kibar dedi ki:

  Kardeş Filipinler vatandaşına Türkiye kolay kolay vize vermiyor. İmkansız gibi birşey. Öyle internetten tanıştığın bir kız için de tek başına oraya gitme. Sağ dönemeyebilirsin. Bazı bölgelernde güvenlik sorunu var. Ben Filipinler vatandaşı ile evliyim. Gerçekten çok ciddi isen bana mail at sana yardımcı olayım. En azından ben birdaha giderken benimle beraber gidersin. Benim çevrem var orda. osmankibar0808@hotmail.com

 5. Cemil dedi ki:

  Osman Bey merhaba ben biraz filipin hakkında bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim eposta adresinize ulasamadim

 6. Hakan dedi ki:

  Arkadaslar yorumlari okudum.umarim yardimci olur.eger T.C devletinde evli iseniz filioinlerde veya baska bir ulkede evlenebilmeniz mumkun degil.filipinler Osman beyin dedigi gibi gercekten tehlikeli.Ben subat 13 ile mart 11 arasi oradatdim.yeni geldim.Inanin sigara icmek icin dahi disari ciksam kiz arkadasimin babasi ve abisi surekli benimle geziyordu.ama cokta korkulacak bir yer degil.taksilerin hepsi dolandirici.otellerin reaimleri ile gercekleri asla ayni degil.polis dahi olsa guvenilir olmayabiliyor.ve son olarak yeme icme konusunda cok zorluk yasabilirsiniz.donus biletiniz ve otel rezervasyonunuz varsa dil bilmenize gerek yok.cat pat ingilizce konusuyorsananiz bu yeterli.umarim yardimi olmustur.

 7. Raif AKBAŞ dedi ki:

  Filipinlerde oturma izni alabilmek için nekadar yatırım yada mülk sahibi olmak gerekiyor . Teşekkürler

 8. sinan dedi ki:

  gecen yil manila cebu boracayda toplam 1 ay kaldim hic bir sikinti yasamadim ilk firsatta tekrar gidecem gelmek isteyen ciddi arkadaslar varsa beraber gidebiliriz mailden yazabilirlr cripto24hotmail.com

 9. Mustafa dedi ki:

  Kasım 6 sında gideceğim malina ve bataan gelmek isteyen

 10. mehmet gören dedi ki:

  Şuan filipinlerde olan veya orada yaşayan veya orada çalışan biri banalütfen ulaşabilir mi ? Nasip olursa iş imkanı olursa oraya gitmeyi düşünüyorum.

 11. Burak G dedi ki:

  filipinlerden bir kızı eğer maaşı yoksa kendisinin turist vizesi alma kapasitesi yoksa(kısacası maddiyat) türkiyeye getirmeniz imkansızdan azcık kolaydır. sadece çalışma vizesiyle yapabilirsiniz, 15000 tl civarı para ve 3 ay harcarsınız. filipinlerin güvenlik meselesinde arkadaşların yazdıklarına katılmıyorum. son derece dost canlısı ve bence anadolu topraklarında yaşayan türk-kürt topluluğundan yüz kat daha samimi ve güleryüzlü insanlar. sadece tek tük bazı bölgeler iyi değil , eee türkiye’de her yere elini kolunu sallaya sallaya gidebilirmisin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir