Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi almak isteyen kişiler, süreci baştan sona takip etmeli ve kendileri için en doğru adımları atmalılar.

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Finlandiya aynı zamanda Schengen ülkeleri arasına da girmektedir. Daha önce almış olduğunuz Schengen vizeniz varsa seyahatinizi zahmetsiz ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vizeye sahip değilseniz bu durumda Finlandiya’nın vize şartlarına bakmalı, hangi durumlarda vizenin gerektiğini gözden geçirmelisiniz.

Finlandiya vizesi alma sürecinde ne gibi bir yol izlemeli, hangi adımları atmalısınız öğrenmelisiniz. Başvuru aşamasında yaşanacak herhangi bir aksilik daha sonra sorun yaşamanıza neden olabilir.

Finlandiya Vize İstiyor mu?

Finlandiya vize istiyor mu sorusu pasaportunuza göre değişen bir cevaba sahiptir. Türkiye’de geçerliliği olan bordo, gri, yeşil ve siyah pasaportlardan yalnızca bir tanesi dışında diğerleri muafiyet hakkı bulundurmaktadır.

Bordo pasaport, umuma mahsus olan pasaporttur. Bu pasaporta sahip olan kişiler, Finlandiya seyahatleri için vize almak mecburiyetindedir. Diğer 3 pasaporttan herhangi birine sahip olan kişilerse belli süreliğine vize muafiyeti avantajından yararlanabilmektedirler.

Finlandiya seyahatiniz öncesinde vize alması gerekenlerden biriyseniz başvurunun nereye yapılacağını, hangi evrakların gerekli olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Aksi halde gecikmeler ya da vizenin reddedilmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Finlandiya Vize Muafiyeti Kaç Gün?

Finlandiya vize muafiyeti şansı elde eden kişiler gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi olan kişilerdir. Seyahat edebilmek için bu tür bir pasaporta sahipseniz ülkenin size tanımış olduğu haktan sonuna kadar yararlanmanız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Finlandiya arasında yapılan anlaşma gereği, iki ülke vatandaşları da seyahat edecekleri 90 gün için vize muafiyeti hakkından yararlanabilmektedirler.

Türkler için de Finlandiyalılar için de geçerli olan bu düzenleme 3 ay boyunca seyahat etmenizi ve herhangi bir vize zorunluluğu yaşamamanızı gerektirmektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi nasıl alınır sorusu vize muafiyeti şansı bulunmayan kişilerce çok sık sorulmaktadır. Ya vize muafiyetinden yararlanamayan bordo pasaport kullanıcıları ya da ülkede 90 günden uzun kalmak isteyen ziyaretçiler, vizenin nasıl alındığını öğrenmek zorundadır.

Finlandiya vizesi nasıl alınır sorusuna verilecek ilk cevap başvuru için randevu almaktan geçmektedir. Başvuru için randevu aldıktan sonra vize başvuru dilekçesini teslim etmeniz gerekmektedir.

Teslim sonrasında kurum size gerekli evraklar listesini verecek ve bir sonraki görüşmeye kadar evrakları toparlayıp getirmenizi isteyecektir. Evrakları teslim ettikten sonra sürecin sonlanmasını beklemeniz ve onay ya da ret cevabının verilmesi kalmaktadır.

Sonrasında seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ya da reddedilme nedenini öğrenebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Finlandiya vize başvurusu yapacak olan kişi her şeyden önce nereye başvuru yapacağını bilmelidir. Doğru yere başvuru yaptığınız zaman süreç çok daha kısa sürede sonlanacak ve vize almanız tahmin ettiğinizden daha kısa sürecektir.

Pek çok kişinin yanıldığı konulardan biri olan başvuru adresleri ya Ankara’da ya da İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara’da yetkili kurum tarafından görevlendirilen diğer kurumlar yer almaktadır.

Başvurunuzu yapabileceğiniz bu kurumlar süreci yakından takip etmekte, incelemekte ve tarafınıza sonucu bildirmektedir.

İstanbul’da olan kişilerse Finlandiya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilmektedir. Başvurularınızı yetkili kuruma yapmak için öncesinde mutlaka randevu almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Finlandiya Vize Başvurusu Vekâletle Yapılabilir mi?

Finlandiya vize reddi çoğu zaman kişinin durumdan haberdar olmamasından kaynaklanmaktadır.

Vize başvuru alanında birçok firma hizmet vermektedir ancak her firma aynı kalite ve güvende çalışmamaktadır. Kişi kendi vakti olmadığı için yetkili firmalarla çalışmakta ancak reddedilmeyle karşılaşmaktadır.

Başvuru yaptığınız kuruma muhakkak kendiniz de gitmelisiniz. Eksik evrak, yanlış bilgi ve benzeri durumları kendiniz de takip etmelisiniz. Bir firma ile çalışabilirsiniz ancak firmanın yalnızca yardımcı olmasını sağlamalısınız. Bireysel başvurular bu süreç için çok büyük önem taşımaktadır.

Finlandiya Vize Türleri

Vize türleri dendiği zaman akla ilk olarak turistik vize gelmektedir. Turistik vize en çok tercih edilen vize çeşidi olarak bilinmektedir.

Gezinti amacıyla gidilen seyahatlerde turistik vizenin uzun süre kazandırdığı ve kişiye rahat rahat gezme şansı tanıdığı bilinmektedir.

Vize türlerinden bir diğeri ticari vizedir. Finlandiya turistik vizesinden sonra en çok kullanılan vize de ticari vizedir. İş için yapılan görüşmeleri konu alan ticari vize gerek kurumsal firmalar adına gerekse bireysel şekilde kullanılabilmektedir.

Bir başka vize türü ise ziyaret vizesidir. Finlandiya’da ikamet eden aile üyeniz varsa, akrabalarınız bulunuyorsa Finlandiya ziyaret vizesini alabilirsiniz.

Çok sık kullanılan bu vizeler dışında transit vize de sıklıkla tercih edilmektedir. Başka ülkelere giderken Finlandiya’ya uğramak niyetindeyseniz bu durumda transit vize alabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusu seyahatle ilgili en önemli sorulardan bir tanesidir.

Aranan evraklardan ilki pasaporttur. Pasaportun dışında rezervasyon belgeleri, sabıka kaydı, sağlık raporu, maaş bordrosu, banka hesap dokümanı, doldurulmuş şekilde vize başvuru formu da istenen belgelerdendir.

Vize için gereken belgeler tercih ettiğiniz vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Turistik vize için temin ettiğiniz belgeler ayrı iken ticari vize için temin ettiğiniz belgeler değişik olabilmektedir.

Ticari vize için firmanızın vergi levhası, imza sirküleri, gazete, kişinin çalışma pozisyonu, son 3 ayın maaş dokumanı da istenmektedir.

Finlandiya Vizesi İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

Finlandiya vize ister mi sorusu kadar belge sorusu da sık sorulmaktadır. Hangi belgelerin istendiğini öğrendikten sonra özellikle pasaport konusuna dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması dikkat etmeniz gereken en önemli unsurdur. Bunun dışında herhangi bir yaprağında eksilme olmaması, yırtık ya da okunaksız bir sayfanın bulunmaması gerekmektedir.

Pasaportunuzun seyahat sona erdikten sonra 3 ay 15 gün daha kullanım süresi olması gerektiğini bilmelisiniz.

Süre vizenizin kabulü açısından son derece önemlidir. Tüm bunlarla beraber en az 2 adet boş yaprak bulundurmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Finlandiya Vizesine Ne Zaman Başvurmalı?

Vizeye ne zaman başvurmalı sorusu oldukça önemli bir sorudur. Son düzenlemelerin ardından Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurularını seyahatten en az 17 gün önce yapmaları zorunlu kılınmıştır.

Kişi, ayın 27’sinde seyahat edecekse en geç 10’unda başvuruda bulunmalıdır. Yapılan bu düzenleme özellikle turistik vize için zorunlu tutulan düzenlemelerden bir tanesidir.

Kişi getirilen düzenlemeye uyum sağlamaması halinde vize başvuru reddiyle karşı karşıya kalacağını aklında bulundurmalıdır. Erken davranıldığında başvuru süreci daha kolay geçmektedir.

Finlandiya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Finlandiya vizesi için başvuru yapan kişi sürecin özel gün ve haftalara bağlı olarak değişebileceğini bilmelidir. Özel günlerde çok yoğun bir süreç baş gösterdiği için kişinin başvurusunun gecikebilme ihtimali son derece yüksektir.

Normal şartlar altında en fazla 10 iş günü içinde vize başvuru sonuçları açıklanacaktır. Bayramlar, tatiller ya da herhangi bir nedenle yoğun sezonlar söz konusu olduğunda başvuruların 20 güne kadar sarkabildiği, sonuçlanmadığı görülmektedir.

Başvurularınızın doğru zamanda sonuçlanması önemlidir. Özellikle seyahatinizi sekteye uğratmaması adına tam zamanında başvuru yapmanız birçok açıdan rahat etmenizi sağlayacaktır.

Zamanlamayı doğru şekilde hesap edip başvurularınızı yapmanız bu açıdan önemlidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Finlandiya Vize İstiyor mu? Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.