Fransa Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Fransa Vatandaşlığı Alınır?

Fransa Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Fransa Vatandaşlığı Alınır?

Paylaş

Fransa vatandaşlığı nasıl alınır ve uzun süreli Fransa oturma izni ile vatandaşlık arasında ne gibi farklar vardır konularını net olarak bilmelisiniz çünkü istediğiniz şeye ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Fransa’da uzun süreli ve sürekli yenileyerek ömür boyu yaşamınızı sürdürebilirsiniz ama bu durumda birçok haktan faydalanamayabilirsiniz. Bu nedenle Fransa’da ömrünüzü geçirmeyi düşünüyorsanız; ilk önceliğiniz vatandaşlık almak olmalı.

Fransa çifte vatandaşlık imkânı da sunduğundan avantajlarınızın iki katı fazla oluyor. Fransa vatandaşı olursanız; her şeyden önce Avrupa Birliği vatandaşı kabul edilmiş oluyorsunuz.

Avrupa Birliği ülkelerine rahat giriş çıkış gibi birçok avantajı da değerlendirebiliyorsunuz. Fransa’dan vatandaşlık almanın birkaç yolu var ama bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Fransa Vatandaşlık Şartları

Fransa vatandaşlığı için şartlar, ülkede ikamet edip etmemenize göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca vatandaşlık alma yolunuz; yani vatandaşlık almakta etkili olan şey her neyse şartlar değişir. Evlilik, doğum, yatırım gibi konularda Fransa göçmenlik başvurusunda şartlar değişebilecektir.

Fransa’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Fransa’da eğitim, iş, gezi gibi çeşitli nedenlerle 5 yıl geçirmişseniz; vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa’da yaşadığınız süre boyunca bir suça karışmamış olmanız; ülkeden uzaklaştırılmamış olmanız son derece önemli. Ayrıca vatandaşlık başvurusu için reşit olmak gerekiyor. 18 yaşından küçük kişiler için yasal varislerinin yanında olması gerekecektir.

Fransa’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Fransa’da 5 yıl boyunca yaşamadan vatandaşlık başvurusunda bulunmanız söz konusu değildir. Bu şartı bozan bazı durumlar dışında vatandaşlık için beş yıl beklemeniz gerekiyor.

Evlilik, doğum, yatırım gibi sebeplerle vatandaşlık başvurusu yapacaksanız; beş yıl şart ortadan kalkmakta, süre daha kısa olmaktadır.

Fransa Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Fransa vatandaşlık başvurularında pek çok belge talep edilmektedir. Yetkiler belgeleri tek tek incelemekte, ardından yapılan görüşmelerle karara varmaktadır.

Başvurular sırasında birçok belge zorunluyken; bazı özel durumlarda ek belgeler talep edilebilir. İlk etapta zorunlu belgeleri talep ederseniz; ek belge talebi geldiğinde kalan prosedürü kolayca halledebilirsiniz.

Fransa Vatandaşlığı Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Fransa’da göçmen bürolarından alabileceğiniz başvuru formundan 2 adet imzalı ve güncel bilgilerle doldurulmuş olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Başvuru yapan kişinin kimlik fotokopileri, ikamet bilgilerini içeren belge, doğum belgesinin aslı ve Fransızca çevirisi, Fransa’da ve Türkiye’de adli sicilinizin temiz olduğunu gösteren belge, iş durumunuzu ve maddi gelirinizi gösteren belgeler, varsa ülkedeki yatırımlarınızı, para birikimlerinizi ispat eden belgeler hazırlanmış olmalıdır.

Fransa Vatandaşlığı Başvuru için Özel Durumlarda İstenen Belgeler

Fransa vatandaşlığı başvurusunda evlilik gibi bir durum söz konusu ise yetkililer zorunlu belgelere ilaveten eşin kimlik fotokopisini, evliliği gösterir belgeyi, evlilik boyunca eşin Fransız vatandaşı olduğunu ispat eden belgeleri de hazır etmelisiniz.

Fransa’da doğum vatandaşlık almanın bir başka yoludur ve bu yolla vatandaşlık başvurusunda bulunuyorsanız; doğum belgesini ve dünyaya gelen bebeğin kimliğini de başvuru belgeleri içine ilave etmelisiniz.

Fransa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Fransa’dan vatandaşlık almak için birkaç seçeneğiniz var ama en kolayları doğum ve evlilik denebilir. Herhangi aracı bir durum olmadan vatandaşlık başvurusu yaparak vatandaşlık alabilirsiniz ki bu ilk yoldur. Ayrıca Fransız vatandaşı ile evlilik, Fransa’da doğum gibi vatandaşlık alma yollarınız da var.

Fransa’da ev almak doğrudan vatandaşlık kazandırmasa da vatandaşlık işlemlerinizde size olumlu anlamda destek olacaktır.

Evlilik Yoluyla Fransa Vatandaşlığı

Fransız vatandaşı olan biriyle evlilik yapmak vatandaşlığa giden yolu açacaktır. Üstelik bu yolla 5 yıl beklemenize de gerek kalmadan, evlilik başladıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yetkililer bir süre evli kalmanızı, evliliğinizin gerçek bir evlilik olduğunu ispat etmenizi isteyecektir. Bir süre gözlem altında olmanız bile mümkün yani tüm bunlara hazırlıklı olmanızda fayda var.

Doğum Yoluyla Fransa Vatandaşlığı

Doğum ile vatandaşlık veren ülkeler arasında Fransa’da yer alıyor. Fransa’da doğum yapmanın avantajları elbette çok fazla. Fransa sınırları içinde dünyaya gelen bebek şart aranmaksızın Fransız vatandaşı olarak kabul edilir.

Anne ya da babası Fransız olan bebekler de aynı şekilde Fransız vatandaşı kabul edilmektedir. Çocuk bu hakkını isterse reşit olduğunda da kullanabilir.

Fransa Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Fransa vatandaşlığı için başvuru süreci sizin bizzat başvurmanız ile başlar ve yetkililerin tarafınıza sonucu bildirmesiyle son bulur. Başvuru sürecinin hızlı ilerlemesi için evraklarda eksik veya yanlış olmamasına özen göstermelisiniz. Evrak aşamasını ne kadar kısa tutarsanız; işlemleriniz o kadar hızlı olabilir.

Fransa Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Fransa vatandaşlığına başvuruda bulunmak için Fransa’da olmanızda fayda var. Zaten ülkede yaşıyorsanız; başvuru yapmak daha kolay olacaktır. Vatandaşlık başvurularınızı, bulunduğunuz bölgedeki yetkili birime yapabilirsiniz.

Fransa vatandaşlık başvuru işlemleri göçmenlik bürolarınca yürütülse de evrak toparlama aşamasında pek çok birim ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Başvurularınızın sonuçları da yine aynı yetkili birim tarafından tarafınıza bildirilecektir.

Fransa Vatandaşlığı Başvurusu Sonucu

Fransa vatandaşlığı için başvurunuzu yetkililere bildirmenizin ardından hakkınızda detaylı inceleme yapılır. İnceleme aşamasında gerekli görülürse sizden ek bilgiler ve belgeler talep edilebilir; hazırlıklı olmanızda fayda var.

Yaptığınız başvurunun ne kadar süreceği yoğunluk, başvuran kişinin durumu ve daha birçok detaya göre değişiklik gösterebilir.

Başvurunuz neticeye vardığında yetkililer size ulaşıp bilgi verecektir. Olumsuz sonuçlanan başvuru kesin olarak reddedilmişse yeniden başvuru yapmaya gerek yoktur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Gökhan Işık dedi ki:

    Ben Fransa vatandaşı olmak istiyorum ama bazı çekincelerim var. Fransa’da Türklere karşı nasıl davranıyorlar acaba?

  2. Huseyin dedi ki:

    Merabalar türkülereyim fransız vatandaşı olmak istiyorum ne yapmam gerek

  3. Hasan dedi ki:

    Eşim çifte vatandaşlığa sahip ve Türkiyede evlendik 4 yıldır evliyiz. Vatandaşlığa geçebilmem için fransızca bilmem gerekir mi? Gerekiyorsa hangi seviyede bilmeliyim? Bir diğer konuda vize işlemlerinde olduğu gibi bu süreci siz takip ediyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir