Fransız Guyanası Vizesi Nasıl Alınır?

Fransız Guyanası Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Fransız Guyanası vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için mecburi olan bir vizedir. Ülkeye seyahat etmek isteyen vatandaşlar, Fransız Guyanası vize muafiyeti söz konusu olmadığı için vize başvurularını yapmak mecburiyetindedir.

Vize başvurusu öncesinde seyahatiniz hakkında tüm detayları düşündüğünüzden emin olmalısınız. Kaç gün kalacağınız, nerede konaklayacağınız, yanınızda taşıyacağınız para miktarına kadar planlamış olmanız gerekmektedir. Bu detaylı bilgilerin her biri vize başvurusunda yetkililer tarafından sorulmaktadır. Aynı zamanda havaalanında da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Fransız Guyanası Vizesi Nasıl Alınır?

Fransız Guyanası vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını merak eden kişiler önce detaylı bir bilgi taraması yapmalıdır. Resmi olarak temsilcilik görevini işleten kurumlardan bilgi edinmek en doğru olanıdır.

Sık sık güncellenen bilgileri takip etmemeniz, vize başvurusunda gecikmenize neden olabilir. Bu durumu engelleyebilmek adına önce yetkili temsilcilikten randevu almalısınız.

Randevunuzu alıp görüşmeye gittiğinizde size istenen evraklarla ilgili liste sunulacaktır. Daha sonraki görüşmeye dek gerekli belgelerin her birini temin etmeniz gerekecektir. Sonrasında inceleme süreci başlayacaktır.

Temsilcilik vize almaya uygun olduğunuza karar verdiğinde mail ile durumu bildirecektir. Sonrasında vizenizi alabilir, adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Fransız Guyanası Vizesi İçin Gereken Evraklar

Fransız Guyanası vizesi için gereken belgeler arasında en önemlisi pasaportunuzdur. Pasaportunuzun herhangi bir yaprağında yırtılma, eksilme olması halinde vize başvurunuz reddedilmektedir. Bununla beraber en fazla 10 yıllık vize başvuruları kabul edilmektedir.

10 yıldan eski olan pasaportlar güncellenmek zorundadır. Ayrıca seyahatinizden sonra pasaportunuzun en az 6 aylık kullanım hakkının bulunması gerekmektedir.

Gereken belgelerden bir diğeri başvuru formudur. Vize için doğru, eksiksiz ve net cümlelerle doldurulmuş olan başvuru formu çok önemlidir.

Başvuru formunuzda size ait kimlik bilgileri, ailenizin diğer üyelerine ait bilgiler, seyahatinizde yanınıza ayıracağınız para miktarı, ne kadar kalacağınız, neden seyahat ettiğiniz gibi pek çok detay bulunmaktadır. Doğru cevaplarla vizenizi almanız kolaylaşacaktır.

Vize için gereken diğer belgeler; otel ve uçak rezervasyonlarıdır. Biletlerinizi almak zorunda değilsiniz ancak rezerve ettiğinizi belgelemelisiniz. Bununla beraber yazılı bir vize talep dilekçesi, 2 adet biometrik fotoğraf,  seyahat sağlık sigortası ve banka hesap dokumanı da gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Fransız Guyanası Vize Türleri

Fransız Guyanası vizesi almak isteyen kişiler öncelikle hangi vize türünü alabileceklerini bilmeliler. Bunun için belirleyici olan etkenler yaşınız, mesleğiniz ve seyahat amacınızdır. İş için seyahat etmesi gereken biri ile turistik gezi için seyahat etmesi gereken kişi aynı başvuruyu gerçekleştirmemektedir.

Fransız Guyanası vize türleri arasında en çok tercih edilen turistik vizedir. Daha çok kültürel, eğlence temalı seyahatler gerçekleştirilmektedir. Sonrasında tercih edilen vize türü ise ticari vizedir. Çalışan ya da işveren olarak adada gerçekleştirilen herhangi bir iş aktivitesine katılabilmek vize ile mümkündür.

Vize türlerinden bir diğeri transit vizedir. İki veyahut daha fazla ülke arasında seyahat eden kişilerin konaklamak, ara vermek veyahut uğramak için Fransız Guyanası’na gelmesi transit vize alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Fransız Guyanası Turistik Vizesi

Fransız Guyanası turistik vizesini almak isteyen kişiler öncelikle turistik vizelerden kategori seçmek zorundadır. Ev hanımı, öğrenci, emekli, çalışan ve işveren kategorilerinden hangisine dâhil olunursa ona bağlı olarak evrak değişikliği yapılmaktadır.

  • Öğrenci olan biri; öğrenci belgesi, transkript, diploma, sponsor banka hesap dokumanı teslim etmelidir.
  • Ev hanımı olan biri genel evraklara ilave olarak; eşinin maaş bordrosunu, kendi banka hesap dokümanını, üzerine kayıtlı olan herhangi bir gayrimenkul tapusunun göstermelidir.
  • Emekli olan biri ise; emekli maaşının son 3 ayının belgesini, sağlık karnesini, sağlık sigortasını, üzerine kayıtlı tapu ve ruhsatları belgeler arasında bulundurmalıdır.

Fransız Guyanası Ticari Vizesi

Fransız Guyanası ticari vizesi almak isteyen kişiler, ülkeye iş amacıyla giren kişilerdir. Dolayısıyla ticari vize temin etmeleri gerekmektedir. Ticari vize alabilmek için öncelikle hangi meslekle başvuruda bulunduğunuza dikkat edilmektedir. İşveren ile çalışanın teslim etmesi gereken evraklar farklılık gösterdiği için bu ayrıntı önemlidir.

Çalışan olarak Fransız Guyanası ticari vizesi almak isteyen kişiler öncelikle davet mektuplarını temin etmeliler. Başka bir iş yeri, kişi veyahut kurum tarafından davet edilmeniz ticari vize alabilmeniz için önemlidir.

Ticari vizeyi alabilmek için çalışanın; SGK giriş belgesi, şirket görev kimlik kartı, son 3 ayın maaş dokümanı, son birkaç ayın hizmet belgesini sunması gerekmektedir.

İşveren olarak başvuru yapan kişinin ise; şirketin imza sirkülerini, vergi levhası fotokopisini, ticari sicil gazetesi ve ticaret odası faaliyet raporunu teslim etmesi gerekmektedir.

Fransız Guyanası Vizesi Kaç Günde Alınmaktadır?

Fransız Guyanası vizesini almak isteyen kişiler, başvurularını Fransa temsilciliklerine yapmalılar. Fransa Başkonsolosluğu veyahut Fransa Büyükelçiliği başvuruların yapılabileceği 2 adrestir. Kişiler, tercihlerine bağlı olarak Ankara veya İstanbul’da başvuru yapabilmektedirler.

Fransız Guyanası vizesi için ideal vize sonuçlanma süresi 7 iş günüdür. İş günleri içerisinde hafta sonları ve resmi tatillerin yer almadığı unutulmamalıdır. Başvurularınızı, seyahatinizden en az 25 gün önce yapmanız önerilmektedir. Bu sayede herhangi bir olumsuzluk yaşanması halinde düzeltme vaktiniz bulunacaktır.

Vize onayınızın olmaması veyahut evraklarda eksiklik bulunması halinde erken başvuru yapmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Gecikmeler ve aksiliklerle beraber en fazla 20 iş günü içerisinde vizenizi alabilmeniz muhtemeldir. Seyahat öncesinde bunu düşünerek adım atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir