Fransız Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Çifte vatandaşlık fırsatı sunması yönünde en çok tercih edilen ülkelerden biri de Fransa’dır. Ülke gerek sosyokültürel gerekse ekonomik açıdan oldukça doyurucu niteliklere sahip.

Aradığı kriterleri yerine getirmek şartıyla vatandaşlık için fırsat tanıyor. Üstelik hem kendi ülkenizin vatandaşı hem de Fransa vatandaşı olabiliyorsunuz. Bunun için dikkat etmeniz gereken temel husus, kendi ülkenizden izin belgesi almanız.

Türkiye’den başka bir ülkenin vatandaşlığını istediğinize dair belge almazsanız diğer ülkenin vatandaşı olduğunuz an Türk vatandaşı olmaktan çıkarsınız.

Evlilik Fransa Vatandaşlığı Fırsatı Sunar

Fransız vatandaşı olan bir eşiniz olacaksa siz de o vatandaşlıktan faydalanabilirsiniz. Vatandaş olma hakkınız için başvurularda bulunabilir, gereken şartları yerine getirdiğiniz takdirde kabul edilirsiniz.

Fransa’da evlenerek vatandaş olmak istiyorsanız 4 yıl boyunca evli kalmanız gerektiğini bilmelisiniz. Evliliğinizin gerçek bir evlilik olması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü Fransa, bu konuda oldukça sıkı bir politika gütmekte.

Size tanınan 4 yıl içerisinde oturma iznine sahip olursunuz, bu süre zarfında evliliğiniz denetlemeler geçirir. Gerçek bir evlilik olmadığı anlaşılırsa ülkeden sınır dışı edilirsiniz. 4 yıl sonunda evliliğinizin gerçek olduğu konusunda ikna edici olursanız rahatlıkla vatandaşlık alabilirsiniz.

Fransa’da Uyum Süreciyle Vatandaş Olmak

Fransa vatandaşı olmak isteyen kişiler, istenen evrakları teslim ettikten sonra onay almayı beklerler. Onay geldikten sonra hemen vatandaşlık verilmez. Yeterliliklerinizi ölçmek için sizi uyum sürecine alırlar.

Uyum süreci içinde ülkeye adapte olamaz, sorun çıkarır, suç işlerseniz vatandaşlığınız kabul edilmez. Fakat bir sorun olmadan atlatırsanız vatandaşlık almanız için engelle karşılaşmazsınız.

Fransa vatandaşlığı uyum süreci yaklaşık 5 yıldır. Bu beş yıl içinde, ülke içinde çalışmanız ve yaşamanız gerekmektedir. Boş bir şekilde gezmemeniz ya da beklenen adaptasyona aykırı davranmamanız gerektiğini bilmelisiniz. 5 yılı olması gibi çalışarak, ülke ekonomisine katkı sağlayarak geçirirseniz hiçbir problem olmayacaktır.

Eğitim Yoluyla Fransa Vatandaşlığı Almak

Ülkenizde ne gibi bir eğitim aldığınız önemli değil. Fransız vatandaşı olmak için Fransa’da herhangi bir üniversitede 2 yıllık bir üniversite okumanız gerekiyor. Bununla beraber yüksek lisans ya da doktora gibi üst eğitim basamakları da Fransa vatandaşlığı konusunda size öncelik kazandırıyor.

Fransa’da belli bir statü sahibi olarak çalışıyorsanız vatandaşlık sorunu çok rahat çözülebilir. Ayrıca vatandaşlıkla beraber birçok kolaylık da sağlanmaktadır.

Bilim, kültür, spor ya da bilim gibi sahalarda ülkeye ciddi katkıları olan statü sahiplerini ülke el üstünde taşıyor. Nihayetinde siz de bunlardan biri olmak için yüksek lisansla başlayabilir, her türlü haktan yararlanabilirsiniz.

Fransa Vatandaşlığı İçin Gereken Belgeler

Fransa vatandaşı olmak için bazı belgeleri bizzat kendiniz ya da posta yoluyla başkonsolosluğa teslim etmelisiniz. Bunlardan ilki, elbette başvuru formudur. Formda yer alan her bilgiyi samimi ve dürüst bir şekilde doldurmalısınız. Zaten incelenme sürecinde her bilgi tek tek doğrulanacaktır.

Başvuru formunun hemen arkasından önemli olan belge nüfus belgenizdir. Belgenizin iki adet fotoğraf ile birlikte teslim edilmesi gerekir. Sabıka kaydı, sağlık raporu, banka bilgileri ve farklılık gösteren diğer evraklar da teslim edilmesi gerekenler arasındadır.

Fransa Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ne sebepten Fransız vatandaşı olmak isterseniz isteyin, onay süreci için bilmeniz gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlardan ilki temel vatandaşlık yollarından herhangi birini tercih etmediyseniz onay almanız biraz zor olacaktır.

Evlilik ve eğitim Fransa vatandaşlığı için en garanti iki yoldur. Bunların dışında olan uyum süreçli vatandaşlık biraz uzun süreç gerektirebilir.

Ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız uyum sürecini çok dikkatli geçirmelisiniz. Yasalara uymaktan, iş hayatınızdaki başarıya kadar takip altında olduğunuzu bilmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir