Gambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Gambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Gambiya vizesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Gambiya Cumhuriyeti arasında imzalanan protokoller gereği her iki ülkenin vatandaşlarına da zorunludur. Dolayısıyla Gambiya seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle prosedür işlemlerini yerine getirerek vize başvurularını gerçekleştirmelidir. Daha sonra vize alımını yapıp diledikleri gibi seyahatlerine çıkabilmeleri mümkündür.

Gambiya özellikle doğal güzellikleri nedeniyle sık talep gören ülkelerden biridir. Dünyanın pek çok noktasında turistik amaçlı ziyaretlere ev sahipliği yapmaktadır.

Siz de seyahat etmek için Gambiya’yı tercih ettiyseniz öncelikle Gambiya vize muafiyeti hakkına sahip olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Pasaport türünüze bağlı olarak muafiyet avantajından yararlanabilirsiniz.

Gambiya Vize Muafiyeti

Gambiya seyahatine çıkmak isteyen birçok kişi Gambiya nasıl bir ülke, vizesiz giriş mümkün mü, nereleri gezilmeli gibi sorular sormaktadır.

Seyahati planlarken düşünmeniz gereken ilk detay vizedir. Gri, yeşil ve bordo pasaport sahiplerinin vizesiz giriş yapamadığı ülkeye vize alarak giriş yapılabilmektedir.

Gambiya vizesinden muaf olan tek pasaport türü diplomatik pasaporttur. Elinizde siyah pasaport olarak da bilinen diplomatik pasaport varsa yalnızca birkaç evrakla giriş yapabilmeniz mümkündür. Bununla beraber kapıda vize uygulaması da belgesiz giriş için fırsat yaratan yollardan biridir.

Gambiya Vizesi Nasıl Alınır?

Gambiya seyahatine çıkacak olan kişiler öncelikle yetkili temsilcilikten randevu almalıdır. Telefon veyahut internet üzerinden randevu alabilmek mümkündür. Daha sonra görüşmeye gidilmelidir.

Görüşmelere, başvuru sürecine şahsen katılmak mecburi değildir. Başka biri sizin yerinize işlemleri yürütebilmektedir. Bu noktada yetkili firmaları tercih edebilmek mümkündür fakat firmalara da ciddi miktarda ücret ödeneceği unutulmamalıdır.

Gambiya vizesi için görüşmeye gittiğinizde sizden istenen belgeler dile getirilecektir. Belgeleri bir sonraki görüşmeye kadar toparlamanız sonrasında teslim etmeniz gerekmektedir.

Teslim sonrasında vize inceleme süreci başlatılacaktır. Süreç içerisinde aksilik olmazsa vize alabilmek, Gambiya vizesi nasıl alınır endişesini yenmek kolay olacaktır.

Gambiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gambiya vizesi için gereken evraklardan ilki pasaporttur. Pasaportun vize almanıza yardımcı olabilmesi için düzgün ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış pasaportlar kabul edilmemektedir. Bununla beraber pasaportunuzun en eski 10 yıllık olması önemlidir. Seyahatiniz sona erdiğinde ise en az 6 aylık kullanım süresinin bulunması gerekmektedir. Bununla beraber en az 2 yaprağın boş bırakılması da vizeyi alabilmeniz için mecburidir.

Gambiya vizesi için doğru ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, 2 adet biometrik fotoğraf, otel veyahut konaklayacağınız adresin rezervasyon belgesi, uçak gidiş-dönüş rezervasyon belgesi, seyahat sağlık sigortası teslim edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların dışında en az 10 gün önceden yapılmış sarıhumma aşısının da belgesini göstermeniz gerekmektedir.

Gambiya Vize Türleri

Gambiya vize türleri arasında en çok tercih edileni turistik vizesi olmaktadır. Turistik vize, kısa süreli ziyaretler için en ideal vize türü olarak bilinmektedir. Bununla beraber misafir vize türü de bulunmaktadır. Kişiler isteklerine bağlı olarak ziyaret etmek istedikleri birileri olduğunda misafir vize türünü alabilmektedirler.

Turistik ve misafir vize türünün yanı sıra ticari vize türü de çokça tercih edilmektedir. İş dünyasının çalışan ve işveren olarak ticari vizeyi tercih ettiği görülmektedir. Tüm bunlarla beraber ekspres, hızlı ve acil Gambiya vizesi türleri de bulunmaktadır.

Kişiler zaman kaybetmek istemediklerinde bu 3 vize türünden herhangi birini alabilmektedir. Diğerlerinden farklı olarak daha hızlı ancak Gambiya vize ücreti daha yüksek olan vizelerdir.

 

Gambiya Turistik Vizesi

Gambiya vizeleri arasında en çok tercih edilen turistik vize kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Seyahat edecek olan kişinin yaşı, mesleği bu türler üzerinde etkili olmaktadır.

Öğrenci, çalışan, emekli, işveren, ev hanımı kategorilerinden hangisine dâhil olunuyorsa vize de buna bağlı teslim edilmektedir. Vizenizin sorunsuz şekilde teslim edilebilmesi için sizin bu kategorilerden hangisine dâhilseniz gereken özel belgeleri vermeniz gerekmektedir.

Öğrenci olan bireyler; öğrenci belgesi, ebeveyn izni, sponsorun banka hesap dokümanı ve transkript belgesi teslim etmelidir. Emekli olan kişiler; emeklilik belgesi, emeklilik maaşının son 3 ay bordrosu, sağlık karnesi ve varsa gayrimenkul tapusu istenmektedir.

Ev hanımı olan bireyler; eşlerinin maaş bordrosunu, kendi üzerlerine olan gayrimenkul tapusunu ve banka hesap dokümanlarını teslim etmek mecburiyetindedir.

Gambiya Kapıda Vize

Gambiya, vizede muafiyet hakkı tanımasa da kapıda vize hakkı sunan bir ülkedir ancak ne var ki kapıda vize uygulamasında saatlerce beklendiği, prosedür işlerinde sık sık aksilikler yaşandığı bilinmektedir. Bu durumu yaşamamak adına önceden başvuru yapıp vize temin etmek daha sağlıklı olmaktadır.

Gambiya kapıda vize almak isteyen kişiler, Banjul ve Amdalai gümrük kapılarında vize başvurusu yapabilmektedirler. Başvurmak ve gereken belgeleri teslim etmek sonucunda vizenizi alabilmeniz mümkündür.

Gambiya Ticari Vizesi

Gambiya ticari vizesi almak isteyen kişiler, çalışan veyahut işveren olmak zorundadır. Çalışan olarak başvurduğunuzda ortak belgelere ilave olarak SGK giriş belgenizi, şirketin antetli kâğıdına yazılı imzalı kaşeli talep dilekçenizi ve son birkaç ayın maaş bordrosuyla hizmet dokümanını teslim etmeniz gerekmektedir.

İşveren olarak ticari vize talep edenler ise; imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi fotokopilerini teslim etmelidir.

Gambiya Vizesi Kaç Günde Alınır?

Gambiya vizesi başvurusunun yapılması gereken adres Gambiya Konsolosluğu’dur. Konsolosluğa başvurunuzu yaptığınızda belgeleri teslim ettikten sonra sizin beklemeniz istenmektedir.

En geç 5 iş günü içerisinde vize onay veyahut ret cevabı mail ile tarafınıza bildirilmektedir. Gecikme aksilik olmaması için seyahatinizden 15 gün önce vize başvurusunu yapmanız önerilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Furkan Özdemir dedi ki:

    Değişik kültürler görmek istiyorum ve Afrika gezi yapacağım. Gambiya da yeşil pasaport için vize istemiyormuş ama gidip sıkıntı yaşayan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir