Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Gana vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanması gereken prosedürlerden bir tanesidir.

Gana vizesi olmadan ülkeye seyahat edebilmek mümkün değildir. Bu nedenle kişi seyahati öncesinde kararını verdiyse vize işlemlerine başlamalıdır. Bu şekilde kısa süre içerisinde vizesini alabilmesi mümkün olacaktır.

Vize alabilmek için yetkili temsilciliğe başvuruda bulunmak gerekmektedir. Süreç içerisinde istenen tüm belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmek önemlidir.

Herhangi bir aksilik olmaması durumunda gecikme yaşanmadan vizenin teslim edilmesi mümkündür. Kişilerin temin ettiği evraklarda eksiklik veyahut yalan beyan bulunursa seyahatin gerçekleşmesi söz konusu olmamaktadır.

Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Gana vizesi almak isteyen kişiler Gana vizesi nasıl alınır konusu üzerine derin bir araştırma yapmalılar. Araştırma sürecinde en önemlisi hangi belgelerin istendiği, hangi kuruma başvuruda bulunulması gerektiğidir.

Yetkili temsilciliği bulduktan sonra randevu almak gerekmektedir. Randevusuz, vize işlemlerini gerçekleştirmek mümkün değildir.

Temsilcilikten randevusunu alan kişi görüşmeye gidecektir. Görüşme sonrasında kendisinden istenen belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Belgeleri temin ettikten sonra tekrar temsilciğe teslim etmesi istenmektedir. Hemen arkasından başlayacak olan inceleme süreci, kişinin vize almaya uygun olup olmadığını ortaya koymaktadır. Onaylanma sürecinin sonunda vize almaya uygun görülmesi halinde kişiye mail ulaştırılacaktır. Sonrasında vizeyi alabilmek mümkündür.

Gana Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Gana vizesi için gerekli belgeler arasında ortaklar ve özeller bulunmaktadır. Ortak belgeler tüm vize türlerinin teslim etmesi gereken belgelerdir. Özel belgeler ise turistik, ticari ve ziyaret vizesi için özel olan belgelerdir.

Teslim edilmesi gereken ortak belgeler arasında öncelikle pasaportun temin edilmesi gerekmektedir. Pasaportu olmayan hiç kimsenin vize alabilmesi mümkün değildir.

Pasaportunuzun en az 6 aylık kullanım süresinin bulunması en fazla 10 yıl önce alınmış olması gerekmektedir. Bununla beraber Gana seyahati için en az 2 yaprağın boş bırakılmış olması ve düzenli bir pasaport bulundurulması önerilmektedir.

Pasaport kadar önemli olan bir başka belge Gana vize başvuru formudur. Başvuru formu içerisinde bulunan tüm boşluklar doğru bilgilerle doldurularak teslim edilmelidir. Bunlar dışında; 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat rezervasyon belgeleri, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dokumanı ve kişinin kimlik fotokopisi de teslim edilmesi gereken belgeler arasında yerini almaktadır.

Gana Vize Türleri

Gana vize türleri arasında en yaygın tercihe sahip olan turistik vizedir. Turistik vize, ülkenin dünyanın pek çok noktasından misafir ağırlamasını sağlamaktadır. Doğal güzellikleri ve egzotik yaşam alanlarıyla beğeni toplayan Gana en çok turistik vize sahipleri tarafından ziyaret edilmektedir.

Gana seyahatiniz için tercih edebileceğiniz bir başka vize türü ticari vizedir. Ticari vize, kişi veyahut şirketler tarafından düzenlenen mesleki çalışmalarda verilmektedir. Daha çok iş seyahatlerine uygun görülen ve kurallar çerçevesinde çalışanlara ya da işverenlere verilebilen bir vize türüdür.

Turistik ve ticari vizenin dışında Gana’nın sunduğu vize hizmetlerinden bir diğeri aile ziyareti vizesidir. Ülkede ziyaret etmek istediğiniz herhangi biri olduğunda aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

Gana Turistik Vize

Gana vizesi almak isteyen kişiler, turistik vize ile kısa süreli seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Turistik vize kendi içinde meslek ve yaş kriterlerine göre sınıflara ayrılmaktadır.

Gana turistik vizesini alacak olan kişi öğrenci, emekli, ev hanımı, çalışan, memur veyahut işveren olabilir. Dolayısıyla vize için gereken belgeler de bu kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Gana turistik vizesini almak isteyen kişi öğrenci ise; öğrenci belgesi, transkript, diploma ve aile izin belgesi alması gerekmektedir. Bununla beraber kendisine maddi imkân verecek sponsor kişinin de maaş bordrosunu vermesi istenmektedir.

Vize talebinde bulunan kişi ev hanımı ise; eşinin maaş bordrosu, kendi üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu ve banka hesap dokümanı göstermelidir.

Emekli olarak vize talebinde bulunan kişiler ise; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, sağlık sigortası, son birkaç ayın emeklilik maaşı bordrosunu göstermek mecburiyetindedir.

Gana Ticari Vizesi

Gana ticari vizesi talebinde bulunmak isteyen kişiler, ülkeye iş amacıyla giden kişilerdir. Seyahat nedenleri iki ülke arasında yapılacak herhangi bir iş anlaşması olabileceği gibi kurumsal şirketler için de olabilmektedir. Seminerler, konferansalar, uzun süreli iş eğitimleri için de ticari vize alınması gerekmektedir.

Gana ticari vizesi alacak olan kişi çalışan ise ortak belgelere ilave olarak; iş yeri imza sirküsü fotokopileri, son birkaç ayın hizmet dokümanı ve son 4 ayın maaş bordrosunu teslim etmek zorundadır.

Ticari vize talebinde bulunan kişi işveren ise bu durumda; şirket imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi belgelerine yer vermelidir.

Gana Ziyaret Vizesi

Gana seyahatine çıkmak isteyen kişiler, ziyaret vizesi başvurusunda da bulunabilmektedir. Ziyaret vizesini alabilmenin tek koşulu noter tasdikli akraba belgesidir. Ayrıca karşınızdaki kişi noterden alacağı bu belge ile bir de davet mektubu göndermelidir. Davet mektubunuzu yetkili temsilciliğe göndermediğiniz sürece ziyaret vizesini alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Gana Vizesi Kaç Günde Alınır?

Gana vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Gana Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilmektedir. Yapacağınız başvuru sizin 15 gün içerisinde vize almanızı sağlayacaktır.

15 iş günü vize talebinizin sonuçlanması için yeterli olmaktadır ancak zaman zaman yaşanan aksilikler sürenin 20 güne kadar çıkmasına neden olmaktadır.

Hafta sonları, resmi tatiller elçiliklerin çalışmadığı günlerdir. Bu nedenle iş günlerini doğru hesaplayıp seyahatinizden en az 1 ay önce başvuruda bulunmanız fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir