Gine Vizesi Nasıl Alınır?

Gine Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Gine vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerinden önce araştırmalarını yapmalılar. Gerekli belgelerin öğrenilmesi herhangi bir aksiliğin çıkmaması açısından oldukça önemlidir.

Doğal güzellikleri ve farklı kültürel aktiviteleri ile çokça tercih edilen adreslerden biri olan Gine, dünyanın birçok yerinden turist ağırlamaktadır. Türkiye’den de bir o kadar ziyaretçi kabul eden ülke birkaç prosedür işlemi sonucunda vizeyi kolaylıkla vermektedir.

Gine vizesi için başvuruda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, başvurularını yapmalı daha sonra evraklarını teslim etmeliler. Bu süreçte aksilik olmaması halinde kısa süre içerisinde vize alınıp seyahate çıkılabilmektedir.

Gine Vize Muafiyeti

Gine’ye yolculuk yapmaya hazırlanırken vize başvurusu yapmanız zorunludur. Vize almak zorunda olan kişiler pasaportlarına bağlı olarak muafiyet hakkına sahip olabilirler.

Gri, yeşil ve bordo renkli pasaportlara sahip olan kişiler vize almadan Gine’ye giremezler. Bunun yanında diplomatik pasaport sahipleri vizeden muaf kabul edilirler.

Siyah renkli pasaport olarak da bilinen diplomatik pasaport, kişilerin vize almadan ülkeye giriş yapmasını sağlamaktadır. Muafiyet hakkından faydalanabilmek içinse ülkede 90 günden daha uzun süre kalınması gerekmektedir.

90 günden uzun kalacak olan diplomatik pasaport sahipleri ancak bu şartla muafiyet şansını elde edebilmektedir. Gine Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmalar sonucunda vizeden muaf olabilmenin başka bir alternatifi bulunmamaktadır.

Gine Vizesi Nasıl Alınır?

Gine vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle başvuru yapacakları temsilciliği aramalılar. Daha sonra randevu alıp randevu günü görüşmeye gitmeliler.

Süreç içerisinde işlemleri şahsen yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle yetkili bir firma ile iş birliği yapabilmek mümkündür.

Gine vizesi için başvuruda bulunurken sizden istenen evrakları bir araya getirip teslim etmeniz gerekmektedir. Evrakları teslim etmeden önce herhangi bir eksik veyahut yanlış olmadığından emin olmalısınız. İnceleme süreci başladıktan sonra değişim ve ilave yapmak bir hayli zor olacaktır.

Tüm belgeler teslim edildikten hemen sonra inceleme süreci başlatılacaktır. İnceleme sürecinin arkasından vizeyi onayı alıp almadığınızı bildiren mail ile dönüş yapılacaktır.

Gine Vize Türleri

Gine’ye seyahat edecek olan kişiler Gine vize istiyor mu sorusuna cevap bulduktan sonra vize türüne karar vermeliler. Hangi vize türü seyahat amacınızı karşılarsa o vizeyi tercih etmeniz gerekmektedir. Bu açıdan en popüler olan vize türü turistik vizedir.

Turistik vize hem kısa süreli seyahatlerde tercih edilir hem de almak kolaydır. Bu nedenle her 3 kişiden 2’sinin turistik vize aldığı görülmektedir.

Gine vize türleri arasında tercih edilen bir başka vize türü de ticari vizedir. Ticari vize, seyahatini iş nedeniyle gerçekleştiren kişilere sunulmaktadır.

İş dünyasının birçok şirketin Gine üzerinde yatırımları bulunmaktadır. Dolayısıyla hem çalışanlar hem de işverenler sık sık Gine seyahatine çıkmaktadır.

Ticari ve turistik vizenin yanı sıra ekspres vize türü de bulunmaktadır.

Gine Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Gine vizesi için gerekli belgeler arasında ilk olarak pasaport yer almalıdır. Pasaportunuzun son 2 yaprağının boş olması, en fazla 10 yıllık bir pasaport olması gerekmektedir. Bunun yanında seyahatinizden sonra en az 6 ay daha kullanılabilir olması, yırtık veyahut eksik yaprağının bulunmaması gerekmektedir.

Pasaporttan sonra diğer önemli olan belge vize başvuru formudur. Vize başvuru formunda size ayrılan kişisel bilgiler, sağlık, para alanlarını doğru şekilde doldurmanız önemlidir.  Herhangi bir hastalığınız varsa yazmalısınız. Bununla beraber net cümlelerle seyahat etme nedeninizi de açıklamalısınız.

Başvuru formunun dışında satın almasanız da rezerve ettiğiniz uçak biletleriniz ve konaklayacağınız otel bilgileriniz yer almalıdır. Belge dosyanızda 2 adet biometrik fotoğraf, banka hesap dokümanı, kimlik fotokopisi ve seyahat sağlık sigortası yer almalıdır.

Gine Turistik Vizesi

Gine turistik vizesi kendi içinde mesleklere göre kategorilere ayrılmaktadır. Seyahat etmek isteyen kişiler bu kategorilerden hangisine dâhilse buna göre belge hazırlamak mecburiyetindedir. Öğrenci, ev hanımı, emekli, çalışan, işveren kategorileri Gine turistik vizesi için tercih edilebilen kategorilerdir.

Öğrenci olan kişinin Gine turistik vizesi için; güncel tarihli öğrenci belgesi, diploması, transkripti ve sponsor olacak kişinin banka hesap cüzdanını teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli olan kişinin; emeklilik belgesi, son birkaç ayın maaş dokümanı, sağlık karnesi ve varsa gayrimenkul tapusu teslim etmesi gerekmektedir.

Ev hanımı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin; eşinin maaş bordrosunu, kendi banka hesap dokümanını ve varsa üzerine kayıtlı tapu evrakını göstermesi istenmektedir.

Gine Ticari Vizesi

Gine ticari vizesi için çalışan veyahut işveren olarak iş seyahatine çıkmayı amaçlamalısınız. Gine’de iş yapabilmek için en uygun vize türün ticari vizedir.

Ticari vizeyi almak isteyen kişi çalışan ise bu durumda; SGK giriş belgesi, işyeri görev tanım kartı, şirketin imza sirküleri ve son birkaç ayın hizmet dokümanını teslim etmesi gerekmektedir.

İşveren olarak ticari vize alabilmek içinse; şirket vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet raporu ve ticari sicil gazetesi fotokopileri teslim edilmelidir.

Gine Vizesi Kaç Günde Alınır?

Gine vizesi başvurusunu yapmak isteyen kişiler bunun için Gine Konsolosluğu’nu tercih edebilir. Başvurunuzu yaptıktan sonra inceleme ve size geri dönüş yapılma süresi 1 iş günüdür.

Herhangi bir aksiliğin yaşanmaması halinde 1 günde vizenizi alabilmeniz mümkündür. Yoğunluğun olduğu günlerde veyahut resmi tatillerde vize alabilmeniz birkaç gün uzayabilmektedir. Bu nedenle seyahatinizden hemen önce başvuru yapmak yerine 10 gün öncesinden yapmak daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir