Green Card Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenler Neler?

Paylaş

Yeşil kart kazanmak, yeşil kart aldığınız anlamına gelmez. Yalnızca Green Card başvurusunda bulunma şansı elde edersiniz. Başvuruda bulunmadan önce yeşil kart için uygun olduğunuzdan emin olun ve sonra başvurun. Çünkü eğer uygun değilseniz, başvurunuz ret ile sonuçlanabilir.

Green Card Kazandıktan Sonra İlk Ne Yapılır?

Green Card kazandıktan sonra, göçmen vize başvurusu yapmanız gerekir. Başvurunuz, yalnızca yeşil karta ilişkin şartları yerine getirdiğiniz takdirde onaylanacaktır. Bu nedenle, başvurunuzun reddedilmemesi için eğitim veya iş deneyimi gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Ayrıca başvurunuz reddedilirse, başvuru için ödediğiniz ücretler geri ödenmez.

Çoğu maddi durumu yerinde olmayan birey, aile statüsüne ilişkin istisna alabileceklerini düşünerek vize başvurusunda bulunurlar ancak, yalnızca uygun kişiler göçmen vizesine sahip olabilir. Lütfen bu şartları karşılamıyorsanız başvurunuza devam etmeyin ve paranızı boşa harcamayın.

Eğer Amerika’daysanız Neler Yapmanız Gerekir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak göçmenlik harici bir vizeye sahipseniz, Green Card kazandığınız takdirde durum başvurusunu düzeltebilirsiniz. Bu başvuruyu bulunduğunuz bölgedeki Green Card acenteleri ve konsolosluklar aracılığı ile yapabilirsiniz.

Vize Bülteni

Vize Bülteni’nde, vize kullanılabilirliği hakkında önemli bilgiler bulunur ve yalnızca Green Card kazanılması halinde Amerika’da bulunanlar için geçerlidir.

Bültenin B Bölümü, cari ayın her coğrafi bölgeye göre kesme sayılarını belirtir. Rütbenizin numarası, bölgeniz için bildirilen kesme sayılarının altındaysa, gerekli mercilere başvurabilirsiniz.

Vize Bülteninin C Bölümü önümüzdeki ay için kesme numaralarını önceden belirtir. Bu nedenle, rütbe numaranız o kesme numarasının altındaysa durumun düzeltilmesi için önceden başvurabilirsiniz. Bu, USCIS’e vize numaranız tahsis edilmeden önce 6 veya 7 hafta uygunluğunuzu belirtme imkânı sağlar.

Green Card Kazandığınız Sırada Amerika’da Değilseniz

Yeşil kart kazanma sırasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuyorsanız hemen çevrimiçi form olan DS-260’ı kullanarak göçmen vizesi için başvurmalısınız. Burada önce vaka numaranızı girip sonra da sorulan soruları ayrıntıları doldurmanız gerekiyor.

Vaka numarası olarak geçen şey Green Card kabul numaranızdır. Birincil başvuran olarak, Green Card’a başvururken ailenizi DV girişine dahil ettiyseniz, DS-260’yı uygularken ailenizin ayrıntılarını da güncellemelisiniz.

Green Card İçin Ailenizin Durumu

“Evlilik halinde” veya “Başvuru yaptıktan sonra bir çocuğu oldu” gibi çekilişe başvurduktan sonra ailenizin şartları değişti ise, yeni aile üyelerinin ayrıntıları dosyanıza eklenmelidir. Aile üyeleri; eşleri (koca / karı) veya çekilişe girdiğinizde 21 yaşına gelmemiş evlenmemiş çocuklarınızı ifade eder.

Green Card başvurusunda bulunmadan önce aile üyeleriniz (eş ve / veya çocuklar) varsa, ancak yeşil kart başvurusunda yer almadıysa, vize görüşmesi sırasında dava vizeye dökülür.

Beyan eksikliği halinde ne siz ne de aile üyelerinizden herhangi biri vizeye tabidir. Çevrimiçi form DS-260’u gönderdikten sonra, onay sayfasını yazdırmanız gerekir.

Onay Sayfasının Yazdırılması ve Sonraki İşlemler

Baskı son derece önemlidir. Onay sayfasını vize mülakatına getirmeniz gerekir, bu yüzden kaybetmeyin. Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC), başvurunuzu inceler ve verdiğiniz verilerde herhangi bir sorun olup olmadığını belirler.

Verilerle ilgili sorunlar varsa KCC, DS-260’daki bilgileri güncellemek için CEAC’a geri dönmenizi isteyebilir. KCC yalnızca formunuzun eksiksiz olup olmadığını söyleyebilir.

Sizin veya aile üyelerinizin çeşitlilik vizesi için nitelikli olup olmadıklarını söyleyemezler. Sadece sizinle görüşen konsolosluk görevlisi bu kararı verebilir.

Hazırlanması Gereken Diğer Belgeler

Çevrimiçi DS-260’ınızı gönderdikten sonra rahatlamak için zamanınızın olacağını düşünüyorsunuz, ancak yapılacak daha fazla iş vardır. Mülakat sırasında sunmanız gereken destekleyici belgelerinizi hazırlamanız gerekir. Mülakata katılmadan önce önemli belgeleri kaçırmamak için görüşmeden önce hazırlanması en iyisidir.

Birleşik Devletlere eşlik edecek olan birincil başvuran ve aile üyeleri, mülakatta orijinal belgeleri veya belgelerin onaylı kopyalarını göndermelidir. Bu belgelerin fotoğraf kopyalarını ve sertifikalı tercüme belgelerini (varsa) getirmeniz gerekir.

Gönderilecek belgeler İngilizce olmalıdır. Değilse, belgenin tercüme edilmiş kopyası ve orijinal belge ile birlikte sunulması gerekir. Tercüme edilen kopyada şu ifadeler bulunmalıdır; Çeviri doğrudur ve çevirmenin çeviriyi yapma yetkisi vardır.

Mülakat İçin Gerekli Olan Belgeler

Green Card kabul mülakatı için gerekli olan belgeler;

 • ABD’de yüksek orta öğretim kursuna eşdeğer olan eğitim sertifikaları.
 • İş deneyimini belgeleyen evraklar.
 • Başvuru üzerine her bireyin uzun formundaki doğum belgesi. Kısa form doğum belgesi kabul edilmemektedir.
 • Bazı suçtan dolayı mahkum olursa mahkeme ve cezaevi kayıtları.
 • Kendi giderlerinizle alakalı olarak, hükümet tarafından ABD’den uzaklaştırıldıysa veya sınır dışı edildiyseniz, sınır dışı belgesi.
 • Evli iseniz evlilik belgesi. Orijinal evlilik cüzdanı veya düzenleyen makamdan mühür veya imza taşıyan cüzdanın bir kopyası.
 • Birden fazla kez evlendiyseniz, her evliliğin sona ermesini açıklayan; nihai boşanma kararı, ölüm belgesi (varsa) ve iptal kağıtlarını içeren belgeler.
 • Ülkeniz için askeriyede görev yapmışsanız askeri kayıtlar.
 • 16 yaşın üzerindeki kişiler için polis belgesi.
 • Evlat edinilmiş bir çocuğunuz varsa, evlat edinme kararı gibi belgeler.
 • Görüşmelerinizin yapılacağı Göçmenlik Bürosu’nun, yukarıda listelenenler dışındaki bazı belgeleri veya belgelerin orijinallerini isteyebileceğini lütfen unutmayın.
 • Sağlık durumunuzu belgeleyen ve yalnızca kabul edilen hastenelerden alınan sağlık raporu.

Mülakat İçin Yapılması Gereken Hazırlıklar

Randevu almadan önce gerekirse, tıbbi tetkikleri planlayın ve tamamlayın. Ülkenizde bir hastalık olması veya gidilen yerde hastalık riski olması nedeniyle gerekli görülen aşıları yaptırın (doktor ücreti uygulanabilir).

Devletin gerektirdiği standartlara eşit ve aynı ölçüde olan fotoğrafları getirin. Fotoğraf gereksinimlerini başvurudan önce mutlaka kontrol edin.

E-DV web sitesinden indirilen randevu bilgilerinin çıktısı ve DS-260 onay sayfasının yanınızda olduğundan emin olun. ABD’ye girdikten sonra, her aile ferdi için ayrı ayrı,  en az 6 ay geçerli pasaport süresinin olduğundan emin olun.

Başvuran, görüşmeden önce 330 dolar ödemek zorundadır. Aile üyelerinin de orada olması durumunda her birinin 330 dolar ödemesi gerekir. Bu ödeme karşılığında, iptal veya ret durumlarında geri iade yapılmaz.

Green Card Onaylandıktan Sonraki Süreç Nasıldır?

Görüşme bitiminde konsolosluk görevlisi, vizenizin onaylanıp onaylanmadığını size bildirir. Onaylanırsa, daha fazla talimat verilecektir. Onaylanmadıysa ret gerekçesi size bildirilecektir.

Pasaport verildiğinde, Green Card vizeniz pasaportunuzdaki bir sayfada olacaktır. Onu kontrol etmeniz gerekir ve herhangi bir hata bulunursa derhal konsolosluğa bildirmenizde fayda vardır.

Sonraki süreçte dokümanlar içeren mühürlü bir paket alırsınız. Bu paket sizin tarafınızdan açılmamalıdır. ABD limanına girerken (çoğunlukla ABD’ye giriş yaptığınız havaalanı) ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesine (CBP) gönderilmelidir.

Vizenizin süresi dolmadan ABD’ye gitmeniz gerekir. Genellikle, 6 ay geçerlidir, ancak bazen tıbbi muayeneniz vizenizin geçerliliğinden daha erken sürede biterse, geçerlilik altı aydan az olacaktır.

Web siteleri aracılığıyla hükümete 165 dolarlık bir göçmen ücreti ödemelisiniz ya da mühürlü paketi aldıktan sonra varış noktasında ödeme yapabilirsiniz. ABD’ye gitmeden önce çevrimiçi ödeme yaparsanız, yeşil kartınızı daha erken alırsınız.

ABD’ye gidip ödeme yaparsanız, yeşil kartın alınması biraz zaman alabilir. Burada sağlanan bağlantı, göçmen ücretini nereden ödeyeceğinizi açıklayan hükümet sitesidir (USCIS Electronic Immigration System).

Herhangi bir yerde göç görevlisi olduğunu söyleyen birisine ödeme yapmayın, çünkü bu şekilde dolandırıcılık son derece yaygındır. Online ödeme yapmazsanız, ABD’ye geldikten sonra ABD Gümrük ve Sınır korumasına giriş limanında ödeme yapabilirsiniz.

Amerika’ya Giriş Yaptığınız İlk An

ABD’ye girdiğinizde siz ve aileniz kapalı paketle birlikte giriş limanına gitmelisiniz ve CBP bu dokümanları gözden geçirmelidir. CBP’nin ABD’ye giriş izni verme veya ABD’ye giriş iznini vermeme yetkisi bulunmaktadır.

ABD’ye girişiniz onaylandıktan sonra siz ve aileniz ABD’ye Yeşil Kart sahibi (sürekli ikamet eden) olarak girersiniz. Bazı şartları yerine getirirseniz, 5 yıl sonra Amerikan vatandaşı olmak için vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. emrah dedi ki:

  anladığım kadarıyla kazandığımızı gördükten sonra DS-260 formunu internet üzerinden dolduruyoruz. çıktısını alıyoruz, sonra bu yaptığımız işlem mülakat başvurusu oluyor ve formu doldurduktan sonra mülakat tarihini bekliyoruz doğru anlamış mıyım? peki sağlık raporları vs.. ne zaman nerden alınıyor? yani sadece mülakat tarihi alıp gidince ordaki görüşmeden sonra hemen onaylanıp vize çıkmışmı oluyor?

  • admin dedi ki:

   Emrah bey DS-260 sonrasında internetten sıranızın gelmesini ve current bekliyorsunuz. Akabininde 2NL adı verilen resmi görüşme mektubunuz elinize geçtikten sonra randevu öncesinde sağlık muayenesi oluyorsunuz. Sizden istenen belgeler ve muayene sonucundaki sağlık raporu ile beraber mülakata gidiyorsunuz.

   • emrah dedi ki:

    teşekkürler. peki sağlık raporu işlemleri Ankara’da özel bir yerde yapılıyor değil mi? mülakata da zaten Ankara da giricez bildiğim kadarıyla. eh hayırlısı artık son 2 ay şansımıza bize çıkarsa en azından bilgimiz olsun bu konularda son anda koşturmayalım 🙂

    • admin dedi ki:

     Evet Emrah bey. Özel hastane ve masrafları biraz tuzlu oluyor ama değiyor tabi ki 🙂

 2. Cihan dedi ki:

  Ben amerikadaya yasiyorum ve cikti green card benim ilk ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

 3. deniz dedi ki:

  Kıymetli site yöneticisi
  biz 2018eu000003800 numarası ile Türkiye üzerinden başvuru yapıp mülakata gitmeye hak kazandık.ve mülakat yeri olarak da DS260 formuna Bangladesh olarak seçtik.vize alacağımız pasaportlarımızın teslimi için yine de CSC‘ye kayıt olmamıza gerek varmı.
  birde Belgelerimizin ingilizceye tercüme edilmesi gereklimidir.
  şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

 4. adminb dedi ki:

  annem amerikada ve kimliği geldi bize bi belge gelcekmiş kaç gun sonra gelir

 5. Ayşin dedi ki:

  Green card çıktıktan sonra evlenmek, evlenilen kişiyi de hak sahibi yapar mı?

 6. mehmet dedi ki:

  BANA ÇIKTI DS 260 DOLDURDUM ANCAK ONAY SAYFASINDA PASAPORT NUMARASINI KABUL ETMİYOR. SEBEBİ NE OLABİLİR. MÜRACAAT YAPILIRKEN DOĞUM YERİM YANLIŞLIKLA TUNUS YAZILDI BU OLABİLİR Mİ

  • yakup dedi ki:

   selam arkadaşlar bana mesaj geldi green card deparmant yazıyordu ben inanmadım üstelik ingilizce yazıyordu göcmenlik ücreti istiyorlardı bunun icin beni bilgilendirirmisiniz lütfen

 7. Serkan karacahisarlı dedi ki:

  merhaba, ds260 formunu bugün bütün uğraşmama ragmen work and education kısmını doldurmama ragmen bu siteye ulaşılamıyor mesajıyla sistem bilgileri save etmeden başa döndürüyor. Ama bu kısma kadar sorun cıkmadan save ediyorum. Bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Şu an çok endişeliyim girişi tamamlayamadığım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir