Grönland Vizesi Nasıl Alınır?

Grönland Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Grönland vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından temin edilmesi gereken vizelerden bir tanesidir. Neredeyse tamamı buz kütlesi olan Grönland adasının yıl içerisinde yüzlerce turist tarafından ziyaret edildiği görülmektedir.

Ziyaret eden kişiler arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yer almaktadır.

Grönland seyahatine çıkmak isteyen kişiler önce yetkili temsilciliği öğrenmeli daha sonra işlemlerini başlatmalıdır. Bu noktada hangi pasaport türüne sahip olunup olunmadığı önemlidir.

Bazı pasaportlar için muafiyet hakkı tanınabilmektedir. Sonrasında dikkat edilmesi gereken detay hangi vize türünün istendiğidir. Doğru vize türü tercih edildiğinde, evraklar hatasız şekilde teslim edildiğinde başvurular olumu yönde cevaplanabilecektir.

Grönland Vize Muafiyeti

Grönland vize muafiyeti hakkından faydalanabilecek olan kişiler, Schengen vizesi alabilecek olan kişilerdir. Daha önce farklı nedenlerden ötürü Schengen vizesi almış olmanız halinde herhangi bir vizeye gerek duymadan seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Schengen vizesi veren herhangi bir ülkeden vize almanız halinde Grönland ve daha pek çok adayı rahatça ziyaret edebilirsiniz.

Schengen vizesi kapsamında vize muafiyet süresi 90 gün ile sınırlı tutulmuştur. 90 günün sonunda ülkenize geri döneceğinize dair birtakım belgeler istenecektir. Kişi, seyahati esnasında istenen belgeleri yanında taşımalıdır.

Grönland Vizesi Nasıl Alınır?

Dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçi ağırlayan Grönland, vize politikası gereği biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bu süreçte öncelikle yetkili temsilciliğin bulunması gerekmektedir.

Temsilcilik bulunduktan sonra randevu talep edilmelidir. İlk görüşmeye gidildiğinde vize için gereken belgeler dile getirilecektir. Sonrasında belgeleri bir araya getirmeniz gerekmektedir.

Tüm belgeleri toparlayıp tek bir dosyada sunmanız önemlidir. Sonrasında vize inceleme süreci başlatılacaktır. İnceleme sürecinde vize almaya hak kazandığınız sonucuna varılırsa tarafınıza mail ile bilgi verilecektir. Bu sayede Grönland vizesi nasıl alınır sorusuna cevap bulunabilecek daha sonra seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Grönland Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Grönland vizesi için gerekli belgeler arasında ortak ve özel belgeler yer almaktadır. Özel belgeler tercih edilen vize türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ortak belgeler ise tüm vize türlerinin toparlaması gereken belgelerdir.

Ortak belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaport üzerine yapılan herhangi bir hata, vize almanız için en büyük engeldir. Bu nedenle kurallara uygun bir pasaporta sahip olmanız önerilmektedir.

En fazla 10 yıldır kullanılan, seyahat sonrasında en az 6 aylık kullanım süresi bulunan bir pasaportunuz olmalıdır. Bununla beraber seyahat öncesinde yapraklarından herhangi birinin eksik olup olmadığına dikkat edilmesi, en az 2 yaprağının boş bırakılması gerekmektedir.

Gereken belgelerden bir diğeri başvuru formudur. Yetkililer tarafından verilen başvuru formunu doldururken eksik olmayan bilgiler sunmanız gerekmektedir. Bununla beraber yanlış ve asılsız bilgilere yer verilmemesi de son derece önemlidir.

Grönland Vize Türleri

Grönland adasına seyahat etmek isteyen kişiler, seyahat amaçlarına bağlı olarak vize türü tercih etmek durumundadır. Herhangi bir iş nedeniyle yolculuk yapmak isteyen kişiler, ticari vize türüne başvuruda bulunmalıdır. Ticari vize, çalışanlar için ayrı işverenler için ayrı bir prosedür göstermektedir.

Vize türleri arasında tercih edilebilen bir başka vize türü de turistik vizedir. Gerek Grönland için gerekse Schengen vizesi için turizm temel neden kabul edilmektedir. Seyahat etmek isteyen hemen herkes turistik vizeye öncelik göstermektedir.

Prosedür gereği vize çeşitleri arasında bulunan ancak oldukça nadir kullanılan vize türü ise ziyaret vizesidir. Daha çok adada çalışan kişilerin akrabaları ve arkadaşları tarafından tercih edilmektedir.

Grönland Turistik Vize

Grönland turistik vizesini almak isteyen kişiler genellikle Grönland turu ile seyahate çıkan kişilerdir. Adayı merak eden kişiler bu vize türünü alabilmektedir. Kendi içinde alt kategorilere ayrılan turistik vize; öğrenci, emekli, ev hanımı, çalışan ve işveren olarak farklı dallara ayrılmaktadır.

Öğrenci olarak turistik vize talep eden kişiler; öğrenci belgesi, transkript, aile onay belgesi ve sponsorun banka hesap dokümanını teslim etmelidir.

Emekli olarak turistik belge almak isteyen kişiler; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, varsa gayrimenkul tapusu vermelidir. Ev hanımı olarak teslim edilmesi gereken belgeler ise; eşinizin maaş bordrosu, varsa üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusu, banka hesap cüzdanı gerekmektedir.

Grönland Ticari Vize

Grönland ticari vizesi de turistik vize kadar talep gören bir vizedir. Özellikle adada kalıp bilimsel araştırmaları yapan kişiler tarafından alınmaktadır. Dünyanın birçok firması tarafından takip edilen adada çalışanlar ve işverenler bulunmaktadır. Dolayısıyla vize belgeleri de buna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Grönland ticari vizesini almak isteyen kişi çalışan ise; SGK giriş belgesi, son 3 ayın maaş bordrosu, birkaç ayın hizmet dokümanı, vize talep dilekçesi sunmak durumundadır. Kişi işveren ise bu durumda; şirketin imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi belgelerinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Grönland Vizesi Kaç Günde Alınır?

Grönland vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ülke temsilciliğinin Türkiye’de bulunmadığını bilmeliler. Dolayısıyla ya Schengen vizesi başvurusunda bulunup seyahatinizi muafiyet hakkıyla elde etmelisiniz ya da yurt dışı ülkelerinden herhangi birinden vize başvurusunda bulunmalısınız.

Vize başvurusunda bulunduğunuz ülkeye göre süreç değişiklik gösterecektir. Schengen başvurusu ile 7 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Genel yoğunluk artış gösterdiğinde ise 15 – 20 iş günü kadar uzama olabilmektedir. Bu durumu yaşama ihtimalinize karşı seyahatinizden en az 1 ay öncesinde vize başvurunuzu tamamlamış olmalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. nur dedi ki:

    grönland okumak için gidiliyor mu ve vatandaşlık veriyorlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir