Guatemala Vizesi Nasıl Alınır?

Guatemala Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Guatemala vizesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Guatemala Cumhuriyeti arasında imzalanan protokole bağlı olarak muaf olmuş durumundadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Guatemala’ya gitmek isteyen kişiler, vizeleri olmadan yalnızca pasaportlarını kullanarak rahatlıkla seyahat edebilirler. Aynı durum, Guatemala Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerlidir.

İmzalanan karşılıklı protokole bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guatemala’ya seyahatleri vizesiz şekilde 90 gün olmaktadır. En fazla 90 gün kalabileceğiniz ülkede daha sonra vizenizin olması gerekmektedir. Aksi hale ülke dışına çıkarılmanız mümkündür.

Guatemala’ya Vizesiz Seyahat Nasıl Yapılır?

Guatemala’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerini yapabilmek için yanlarında belge taşımak zorundadır. Havaalanında gerekli belgelerin teslim edilmesi, gözden geçirilmesi sonrasında Guatemala seyahatinize başlayabilirsiniz.

Guatemala’ya seyahat etmek isteyen pek çok kişi öncelikle Guatemala vize var mı, vizesiz giriş mümkün mü sorularını sormaktadır. İstenilen evrakları bilip yanınızda taşıdığınız takdirde vizesiz seyahat hakkınızı kullanabilirsiniz.

90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişiler içinse Guatemala vize istiyor mu sorusunun cevabı evettir. Sonrası için vizenizin olması gerekmektedir.

Guatemala Vize Türleri Nelerdir?

Guatemala vizesi alacak olan kişilerin pek çoğu turistik vize almaktadır. Turistik vizenin hemen arkasından ziyaret vizesi, transit vize ve öğrenci vizeleri alınmaktadır. Bunlarla beraber din adamları, uluslararası sanatçılar, diplomatlar ve devlet büyükleri için alınan vizeler de çokça tercih edilmektedir.

Vizesiz seyahat hakkı bulunması, Guatemala için alınan vize sıklığını azaltmaktadır. Kısa süreli ziyaretler için vizenin muafiyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için pratik seyahat olanağı tanımaktadır.

Guatemala Vizesi Nasıl Alınır?

Guatemala’da uzun süre ikamet etmek isteyen kişiler vizelerini almak mecburiyetindedir. Bunun için öncelikle başvurularını yapmalı daha sonra istenen evrakları eksiksiz şekilde doldurmalıdır. Kişinin doldurduğu evrakları teslim etmesinin ardından onay süreci başlayacaktır.

Onay alınması halinde yolculuk yapılmasında herhangi bir durum görülmemektedir. Onay alınmaması durumunda ise düzenlenmesi gereken yerlerin düzenlenip yeniden başvurulması gerekmektedir.

Guatemala Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Guatemala vizesi alması gereken kişilerin yanlarında olması gereken temel evraklardan ilki pasaporttur. Pasaportla beraber 2 adet biometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır. Ayrıca doldurulup teslim edilmesi gereken vize başvuru formu da ihmal edilmemelidir.

Vize başvuru formunda sizin doldurmanız gereken her noktaya detaylı bilgi vermeniz önemlidir. Verdiğiniz bilgilerin yanlış veyahut eksik olması halinde vize başvurunuzun onaylanması söz konusu olmayacaktır.

Guatemala Vizesi İçin Pasaport Kriteri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gri, siyah, bordo veyahut yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz. Sahip olduğunu pasaportun rengi ve türü önemli olmaksızın Guatemala’da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz. Sonrası için vize almak istediğinizde pasaportunuzun özelliklerinin önemli olduğunu unutmamalısınız.

Pasaport sahiplerinin, pasaportlarının en az 2 sayfasının boş olmasına özen göstermesi gerekmektedir. Bununla beraber pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, üzerinde yırtık ve eksik yaprağın bulunmaması önemlidir.

Pasaportunuzda eksik yaprak olduğunda veyahut yırtılması durumunda vizesiz seyahatinizde dahi havaalanından geri döndürülmeniz muhtemeldir.

Guatemala Vizesi İçin Rezervasyon Belgeleri

Guatemala vizesi için teslim edilmesi gereken belgeler arasında rezervasyon evrakları da yer almaktadır. Öncelikle gidiş ve dönüş için uçaktan ayırtmış olduğunuz rezervasyon bilgisinin bulunması gerekmektedir.

Hem gidiş hem de dönüş rezervasyonlarının ayrı ayrı belgelenmesi ve teslim edilmesi önemlidir. Sonrasında ise konaklayacağınız yere dair rezervasyon belgenizin olması gerekmektedir. Kalacağınız otel, hotel gibi adreslerin bu belgesi dosyanızda yer almalıdır.

Guatemala Öğrenci Vizesi İçin Gereken Evraklar

Guatemala vizesi almak isteyen öğrencilerin öncelikle öğrenciliklerini ispat edecekleri belgeyi teslim etmesi gerekmektedir. Öğrenci belgesi veyahut diplomanın yanı sıra varsa davet belgenizi de dosyaya koymalısınız.

Sonrasında; nüfus cüzdanı ve fotokopisi, varsa dil sertifikası, okul ve konaklama kabul belgesi, 2 adet fotoğraf da dosyadaki yerini almalıdır.

Öğrencilerin Guatemala vizesi alabilmesi için pasaportlarının en az 1 yıl geçerliliğinin olması gerekmektedir. Herkesten farklı olarak öğrenciliğe dair teslim edilen belgelerde herhangi bir eksiklik olmaması son derece önemlidir.

Kamuda Çalışanların Guatemala Vizesi İçin Gereken Evraklar

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, Guatemala vizesi almak isteyen kişiler, standart evraklardan farklı olarak birkaç evrak daha teslim etmelidir. Bu belgelerden ilki çalışılan kuruma ait antetli kâğıda yazılı, ıslak imzalı çalışıyor belgesidir.

Çalıştığınız kurumda ne yaptığınız, ne kadar süredir orada bulunduğunuz, izne başladığınız tarih, izninizin ücretli olup olmadığını belirten evrakı teslim etmeniz gerekmektedir.

Çalışıyor belgesinin yanı sıra varsa kredi kartı, varsa gayrimenkul tapu ve ruhsat belgeleri ve banka hesap cüzdanı aslı da teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Özel Sektörde Çalışanların Guatemala Vizesi İçin Gereken Evraklar

Özel kurumlarda görev yapıp Guatemala’ya seyahati etmek isteyen kişilerin teslim etmesi gereken evraklardan ilki, kurumdan ıslak imzalı çalışıyor belgesidir. Görev tanımınızı barındıran ve aldığınız maaşı belirten özel antetli yazı olmalıdır.

Kurumdan alınarak teslim edilecek bir başka evrak son ayın maaş bordrosudur. Ayrıca çalışılan kurumun ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, ticaret odası sicil kayıt sureti ve kişinin varsa tapu, ruhsat fotokopileri de teslim edilmelidir.

Emeklilerin Guatemala Vizesi İçin Gereken Evraklar

Emeklilerin Guatemala vizesi alabilmesi için herkesten farklı olarak emeklilik belgesini teslim etmesi gerekmektedir. Bunun yanında emeklilik aylığının yattığı banka hesap dokümanı, varsa kredi kartı, banka hesap cüzdanı aslı da teslim edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Emeklilerin Guatemala seyahati için üzerlerine kayıtlı araçları varsa aracın ruhsat belgesinin fotokopisini de teslim etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde gayrimenkullerinin tapu fotokopilerinin de verilmesi önemlidir.

Guatemala Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Guatemala vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle aracı firmalarla iş birliği yapabilirler. Aracı firmalarla zaman kaybetmek istemeyen kişilerse konsolosluktan randevu almalıdır.

Randevunuzda gereken evraklar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sonrasında evraklarınızı toparlar daha sonra teslim edebilirsiniz. Konsolosluk parmak izinizi ve belgelerinizi alarak sürecin başlatılmasını sağlar.

Guatemala Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Guatemala vizesi almak istediğinizde başvurunuzu en fazla 60 gün öncesinden yapabilirsiniz. 2 ay öncesinden başvuru yapılması, oluşabilecek sorunların önceden çözülmesini sağlayacaktır. Bununla beraber başvurularınızı en geç 15-20 güne kadar yapabilirsiniz. Seyahat tarihinizden 15 gün öncesine kadar vize başvurusu kabul edilebilmektedir.

Yapılacak olan başvuruların, onaylanması konusunda aksilik oluşabilmesi açısından dikkatli olunması gerekmektedir. Guatemala vizesi için en doğru zaman 1,1-5 ay öncesidir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda yeniden başvuru yapabilme, düzeltebilme şansınız olacaktır.

Guatemala Vizesi Onay Süreci

Guatemala vizesi için başvuruda bulunan kişiler, bu süreçte tüm evraklarını eksiksiz şekilde teslim ettiklerinde konsolosluk tarafından süreç başlatılır. Onay sürecinde kişilerin vize almaya hak kazanıp kazanamadığı irdelenir.

Özellikle doldurulan formlarda doğru bilgi verilip verilmediği gözden geçirilir. Bilgileri doğru olan, istenilen evrakları eksiksiz şekilde teslim eden kişiler en geç 1 ay içerisinde vizelerini alabilmektedir.

Vize onay sürece konsoloslukta çalışan kişilere bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca sürecin yavaş işlemesi ihtimali de her zaman bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda vizenin geç kalması, aksiliklerin yaşanması muhtemeldir. Vize başvurularının bu durum göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir