Guernsey Vizesi Nasıl Alınır?

Guernsey Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Guernsey vizesi, dünyanın birçok ülkesinde seyahat etmek isteyen kişiler tarafından alınmaktadır. Doğal güzellikleri ile bilinen ada özellikle turistik seyahatler için en çok ziyaret edilen adresler arasında yer almaktadır.

Tüm dünyadan ziyaretçi ağırlayan Guernsey aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da ev sahipliği yapabilmektedir.

Kişiler, Guernsey’e seyahat etmek istediklerinde öncelikle doğru prosedürleri yerine getirmek mecburiyetindedirler. Doğru bilgilerle doldurulmuş, hatasız evraklar vize alma işlemini hızlandırmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra vizeyi alabilmek çok da zor olmamaktadır.

Guernsey Vizesi Nasıl Alınır?

Guernsey vizesi almak isteyen kişiler, yetkili temsilciliğe başvuruda bulunmak mecburiyetindedir. Önce temsilcilikten randevu alıp daha sonra görüşmeye gitmek gerekmektedir. Guernsey vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını bu adreste bulabilmek mümkündür.

Yetkili kurum önce sizden istediği belgeleri dile getirecektir. Daha sonra tüm belgeleri bir araya getirdiğinizde başvurunuzu resmi olarak kabul edecektir.

Guernsey vizesiz seyahat hakkı tanımadığı için vize almadan ülkeye giriş yapmak imkânsızdır. Tüm belgelerinizi teslim edip inceleme sürecinden onay aldığınız takdirde siz de rahatlıkla Guernsey vizesi sahibi olabilirsiniz.

Guernsey Vizesi İçin Gereken Belgeler

Guernsey vizesi için gereken belgeler yetkili temsilciliğin sizden talebine göre değişmektedir. Özellikle vize türleri arasından hangisini istediyseniz buna bağlı değişim gerçekleştirilmektedir.

Öğrenci olan biriyle emekli olan birinin teslim ettiği evraklar farklılık göstermektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde hangi vize türünü istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Guernsey vizesi alabilmek için teslim edilmesi gereken ilk belge pasaporttur. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, seyahatiniz sonrasında en az 6 aylık kullanım süresinin kalması önemlidir. Bununla beraber 2 yaprağı boş olması gereken pasaportta herhangi bir sayfanın eksik olmaması gerekmektedir.

Gereken belgelerden bir diğeri başvuru formudur. Vize başvuru formunu doldururken şahsınıza ait sorulan tüm sorulara detaylı şekilde cevap vermeniz gerekmektedir. Formun eksik veyahut hatalı doldurulması vizenin reddedilmesine neden olmaktadır.

Gereken diğer belgeler ise;  otel ve uçak rezervasyon belgeleri, banka hesap dokümanı, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, evlilik cüzdanıdır.

Guernsey Vize Türleri

Yalnıza 78 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Guernsey, Türkiye’nin birçok ilçesinden daha küçük bir adadır. Ne var ki doğal güzellikleri ile birçok ülkeyi geride bırakabilecek durumdadır.

Yaklaşık olarak 70 bin kişinin yaşadığı küçük adaya her yıl onlarca turist gelmektedir. Seyahat amaçlarının %90’ı turistik gezi olmaktadır. Dolayısıyla en çok tercih edilen vize türü turistik vizedir.

Turistik vize dışında her ne kadar az oranda görülse de ticari vize ve ziyaret vizesi alternatifleri de bulunmaktadır. Guernsey adası zaman zaman iş görüşmelerinin yapıldığı adreslerden biri olabilmektedir.

Guernsey Turistik Vizesi

Guernsey turistik vizesi kendi içinde alt kategorilere ayrılmaktadır. Kişiler öğrenci, emekli, çalışan, işveren veyahut ev hanımı olabilmektedir. Turistik vizeyi almak istediğinizde mesleğinize, yaşınıza bağlı olarak seçim yapmanız gerekmektedir.

Öğrenci olan birinin turistik vize alabilmesi için genel evraklara ilave olarak; öğrenci belgesi, diploması, devam ediyorsa güncel transkripti, aile onay belgesi, kendine sponsor olacak kişinin banka hesap dokümanını teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli olan birinin; emeklilik belgesi, sağlık sigortası, sağlık karnesi, üzerine kayıtlı tapu veyahut ruhsat fotokopisi vermesi gerekmektedir.

Ev hanımı olarak Guernsey’e gitmek isteyen kişiler ise; eşlerinin maaş dokümanını, üzerlerine kayıtlı gayrimenkul tapusu ve kendi banka hesap dokümanlarını dosyalarına yerleştirmelidir.

Guernsey Ticari Vizesi

Guernsey ticari vizesi normal durumlarda çok talep gören vizelerden biri değildir fakat almak isteyen kişilerin vize prosedürlerini bilmesi önemlidir. Ticari vize almak isteyen kişi, çalışan veyahut işveren olmak zorundadır.

Çalışan olarak vize almak istediğinizde öncelikle tüm belgelerinize ilave olarak; çalıştığınız kurumda görev tanımınızı belirten belge, SGK giriş belgesi, şirketin antetli kâğıdına yazılmış vize talep dilekçesi teslim etmeniz gerekmektedir.

İşveren olarak ticari vize almak isteyen kişiler ise; şirket imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, bağlı olunan odanın faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi fotokopisi bulundurmak zorundadır.

Ülkemizde Guernsey büyükelçiliği bulunmuyor.

Guernsey Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Guernsey vizesi başvuruları İngiltere Başkonsolosluğu’na yapılabilmektedir. Bununla beraber büyükelçilik de vize başvurularını kabul etmektedir.

Yarı bağımsız bir ülke olan Guernsey, tüm diplomatik işlemlerini İngiltere bünyesinde gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda bulunurken Guernsey temsilciliği bulabilmek mümkün değildir.

Guernsey vizesi başvurusunda bulunurken Ankara ya da İstanbul’da bulunan temsilcilikleri tercih edebilirsiniz. Başvurunuzu kendiniz yapabileceğiniz gibi tercih ettiğiniz bir firma aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Firmalar, sürecin hızlanması ve daha çabuk onay alması için yardımcı olabilmektedir. Ne var ki doğru ve güvenilir bir firma olduğundan emin olunmalıdır. Başvurularınızda firma aracılığı kabul etmek isterseniz ücret ödeyeceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız.

Guernsey Vizesi Kaç Günde Alınır?

Guernsey vizesi almak için başvuruda bulunan kişiler, seyahatlerinin takvimini iyi belirlemeliler. İş günleri içerisinde mesai düzeniyle çalışan temsilcilikler belli saatlerde vize işlemlerini yapmaktadırlar.

Saat 9.30’da başvuru alımları başladığında birçok firma erkenden giderek saatlerce beklemenize neden olabilir. Bu nedenle başvuru saatiniz sürecin hızlı işleyebilmesi için önemlidir.

Her şeyin düzenli ve sorunsuz şekilde ilerlemesi halinde Guernsey vizesini 15 iş gününde alabilirsiniz. Yaşanabilecek aksilikler, vize sürenizin 10 gün kadar uzamasına neden olabilir. Dolayısıyla Guernsey vizesi alabilmek için en geç 1 ay öncesinden başvuru yapılması gerekmektedir. Sonrasında vizenizi alabilir, seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir