Güney Kore’ye Yerleşmek İstiyorum. Nasıl Güney Kore’ye Yerleşebilirim?

Güney Kore’ye yerleşmek birçok kişinin hayali. Gelişmiş teknolojisi, kibar ve güler yüzlü insanlarıyla ideal bir ülke olan Güney Kore’nin tek problemi işsizlik.

Güney Kore göçmenlik konusunda biraz sıkı bir prosedür uyguluyor. Güney Kore göçmenlik fırsatlarından yararlanabilmek için öncelikle hangi yolu tercih edeceğinizi belirlemelisiniz. Vatandaşlığa giden yolda oturma izni, çalışma izni gibi detaylarla da uğraşmanız gerekebilir.

Güney Kore’ye daha önce gitmediyseniz ve Güney Kore vizesi hakkında bilgi almak isterseniz sizi buraya alalım.

İş Bularak Güney Kore’ye Yerleşmek

Herhangi bir ülkede vatandaşlık yolunda ilerleyebilmek için çalışmaya dayalı yolu değerlendirebileceğiniz gibi Güney Kore’de de aynı yoldan ilerleyebilirsiniz. Ancak bu anlamda başarılı olabilme ihtimaliniz biraz düşük olacaktır.

Güney Kore işsizlik sorununu ciddi seviyelerde yaşayan ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle iş bulma konusunu ülkeye gitmeden önce halletmenizde yarar var zira  süreç biraz uzun sürebilir.

İş bulabilmiş olursanız; ülkeye giderek çalışma izni alıp işe başlayabilirsiniz. 5 yıl boyunca ülkede kalarak süreyi doldurduktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. Güney Kore oturma iznine gerek olmadan sadece çalışma izni ile vatandaşlık sürecine kadar idare edebileceğiniz ülkelerden bir tanesidir.

Evlilik Yoluyla Güney Kore’ye Yerleşmek

Güney Kore oturma izni almak için evlilik fırsatı sunan ülkelerden bir tanesi. Kore vatandaşı olan biriyle evlenirseniz ve 3 yıl kadar evli kalırsanız; vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınız doğacaktır.

Güney Kore vatandaşı olmak için evlenilecek kişinin başka vatandaşlıklardan olma ihtimali de vardır. Amerika, Kanada gibi ülkelerin vatandaşlarıyla evlenerek de Güney Kore vatandaşı olmanın yolunu açabilirsiniz. Bu ülkelerin Güney Kore ile aralarında özel anlaşmalar olduğundan bu yolla vatandaşlık alma ihtimaliniz de vardır.

Evlilik söz konusu olsa bile ülke sıkı bir prosedür uygulayabilmektedir.

Güney Kore’de İngilizce Öğretmeni Olmak

Ülkenin vatandaşları İngilizce öğrenmek konusunda oldukça hevesliler. İngilizce bilen ve öğretebilen kişilere karşı insanlar çok ilgili. Bu nedenle Güney Kore hükümeti, ülkelerinde İngilizce öğretmenliği yapabilmek için sunduğu şartları hafifletmiş.

İngilizce öğretmenliği diploması olmadan Güney Kore’de İngilizce eğitimi verebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken İngilizce bildiğinizi belli sınavlarla ispat edebilmek olacaktır. Sınavlardan başarıyla çıktığınızda Güney Kore’de çalışma izni alarak İngilizce öğretmenliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğitim Aracılığıyla Güney Kore Vatandaşlığı Almak

Güney Kore’de lisans, yüksek lisans, master ve doktora eğitimlerini alarak kalabilmeniz mümkün. Eğitim bitene kadar vatandaşlık söz konusu olmadığından süreç uzun olacaktır ama etkili yöntemlerden birisidir. Güney Kore’de eğitiminizi başarıyla sonlandırıp mezun olabilirsiniz; kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Hükümet, ülkelerinde eğitim alıp mezun olan yabancılar için çalışma izni konusunda zorluk çıkartmıyor. Dolayısıyla önünüzde yasal bir engel de kalmıyor. Mezuniyetin ardından iş bulup anlaşma yaparsanız ve anlaşmayı her yıl yenilerseniz; Güney Kore’de yaşamaya devam edebileceksiniz.

5 yıl boyunca bu şekilde devam ettikten sonra gerekli belgeleri temin edip şartları yerine getirirseniz vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yatırım Yaparak Güney Kore’ye Yerleşmek

Günümüzde birçok ülke vatandaşlık verme yöntemleri arasında yatırım yapmayı eklemiş durumda. Yatırım yaparak vatandaşlık veren ülkeler bu yolla verdikleri vatandaşlıklar için ciddi prosedürler uygulamamaktadır. Ülkelerden vatandaşlık almak için yapılacak yatırım miktarı ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Güney Kore’nin vatandaşlık vermek için talep ettiği yatırım miktarı 400 bin won olarak belirlenmiştir. Güney Kore, ülkelerinde kurulacak yeni iş için en az 10 çalışan talep etmektedir. Yani açacağınız iş yerinde kendiniz ve aileden birileri dışında 10 kişi çalıştırabiliyor olmalısınız.

Yatırım yaparak çalışma sürecini başlattıktan sonra kısa sürede vatandaşlık başvurusu yaparak Güney Kore vatandaşı olabilirsiniz.

Kuzey Kore’den Göç Ederek Vatandaşlık Almak

Kuzey Kore kendi içinde kapalı bir ülke olduğundan ülkeye giriş ve çıkışlar genellikle kapalıdır. Bir şekilde Kuzey Kore’ye girmeyi başarabilir ve ardından da Güney Kore’ye geçebilirseniz kolaylıkla vatandaşlık alabilirsiniz.

Güney Kore’ye geldikten sonra korunma talep ederseniz ülke size hızlıca vatandaşlık verecektir. Bu yöntemde Kuzey Kore’den geçerek Güney Kore’ye geldiğinizi ispat edebilmeniz önemli bir detaydır.

Tercümanlık Yaparak Güney Kore’ye Yerleşmek

Türkiye’de çalıştığınız şirket Güney Kore ile iş birliği halindeyse, ülkeye gidebilmeniz çok kolay olacaktır. Güney Kore ile Türkiye arasında birçok iş anlaşması yürütülmektedir. Bu nedenle her iki dili ve ek olarak İngilizceyi iyi seviyede biliyorsanız Güney Kore’de tercümanlık işine başlayarak yerleşebilirsiniz.

5 yıl boyunca bu işte çalışıp diğer şartları da yerine getirdikten sonra Güney Kore’ye vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Güney Kore’ye Yerleşmek İçin Gerekli Şartlar

Güney Kore hükümeti ülkeye yerleşmek ve vatandaş olmak için bazı şartlar talep etmektedir. Öncelikle herhangi bir nedenden yasal olarak ülkede 5 yıl boyunca ikamet etmiş olmanız gerekiyor. Bu süre sadece evlilik söz konusu olduğunda 3 yıla iniyor.

Ek olarak adli sicil kaydınızın temiz olması, yeterli seviyede Kore dili bilmek şartları aranıyor. Tüm bu şartlar yerine gelip belgeler hazırlandıktan sonra Güney Kore yasalarına göre erişkinseniz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tobey63 dedi ki:

  Hayel meyal düşler gibi
  Ben bu ülkede yaşamak istiyorum domuz eti yemeleri hiç hoşuma gitmiyor ama yesinler bana zararı yok. Cidden güzel olurdu

  • Ahsen dedi ki:

   Tobey Güney Kore hakkında bir şey yaptınız mı yoksa uzaktan bir istek mi?
   Benim de aklımda böyle bir durum var ama yeni araştırmaya başladım. Eğer bilginiz varsa paylaşmanızı rica edeceğim.

   • Süleyman Aslan dedi ki:

    Güney kore’ye yerleşmek benim de en büyük hayalim. Şu an Korece öğreniyorum. Sonrasında ne yapabilirim bilmiyorum ama çok beğendiğim bir ülke. Daha önce de gidip görme şansım olmuştu ama Seul’de ve yalnızca 4 gün kalabildim.

 2. Sherap dedi ki:

  Size nasil ulasabilirim

 3. gül dedi ki:

  bende koreyi çok merak edenlerdenim, ve gidip görmek istiyorum.. ama tek başıma cesaret edemiyorum..

 4. Jasmin dedi ki:

  Universite okumayib ingilizce biliyorsak oyretmenlik yapa.bilirmiyiz peki?

 5. Mehmet dedi ki:

  Bende koreye gidecegim ama yanliz gitmek istemiyorum ve yanima bir bayan arkadasla gitmek gezmek istiyorum

 6. horihan dedi ki:

  merhaba ben güney kore ye gelebilmek için türkiye de hangi üniversite ve bölüm okumam gerekiyor?

 7. Havva dedi ki:

  Kore ye bende gitmek istiyorum 2021 mayıs gibi gitmek isteyen bayan arkadaslar varsa beraber gidebiliriz 🥰🥰🥰🤗🤗🤗

  • Sümeyra yayla dedi ki:

   Merhaba Havva hanım ben Sümeyra pasaport işlerini nasıl halletiniz ve ben ordan vatandaşlık almak istiyorum cevabınızı bekliyorum