Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Gürcistan vatandaşlık hakkı verdiği kişilere eski vatandaşlıklarından vazgeçme zorunluluğu koymadığı için kişiler çift vatandaşlık olarak var olan vatandaşlıklarını da kullanabilirler.

Gürcistan çifte vatandaş olabilmek için başvuru sırasında gerekli bazı evraklar talep etmektedir. Gürcistan, vatandaşlık konusunda çok katı kuralları olan bir ülke değildir. Bu nedenle vatandaşlık alma süreci genellikle kısa sürer.

Gürcistan’dan vatandaşlık verilmesi konusunda birkaç yıl önce bir faaliyet başlatılmıştır. Buna göre Laz, Gürcü, Çerkez kökenli olanlar başvuruda bulunarak vatandaşlık alabilmekteydi. Ancak bu faaliyete bağlı başvuruların alınmasına 2013 yılında son verilmiştir.

Şu anda Gürcistan vatandaşlığı alabilmek için Türkiye sınırları içinde başvuru yapabileceğiniz resmi ya da gayri resmi bir kurum yoktur. Yani Türkiye’den Gürcistan Konsolosluklarına, elçiliklerine giderek vatandaşlık başvurusunda bulunamazsınız.

Evlilik Yoluyla Gürcistan Çifte Vatandaşlık Hakkı Kazanma

Gürcistan vatandaşı bir kişi ile yabancı bir kişinin evlilikten sonra Gürcistan’da yaşaması ve yabancı kişinin vatandaşlık alabilmesi için gerekli belgeler birlikte Publi Centera’ya başvuruda bulunması gerekmektedir.

Vize gerekmediği için Gürcistan sınırdan rahatlıkla geçerek gün içinde başvuru işlemlerini gerçekleştirip çıkabilirsiniz.

Doğum Yoluyla Gürcistan Çifte Vatandaşlık Hakkı Kazanma

Yabancı kişi ile Gürcistan vatandaşının evlenmesi ile bu evlilikten dünyaya gelen çocuklar, doğuştan itibaren Gürcü vatandaşlığı da alacaktır. Bunun yanında anne ya da baba Türk ise çocuk Türk vatandaşlığına da devam edebilecektir. Böyle evliliklerden dünyaya gelen çocuklar çifte vatandaşlık hakkını kullanabilmektedir. Çocuklar 18 yaşını geçtikten sonra farklı ülkelerden vatandaşlık talep etmekte özgürdür.

Çalışma Yoluyla Gürcistan Vatandaşlık Hakkı Kazanma

Gürcistan’da gerekli izinleri sağladıktan sonra iş kurmuş kişiler Gürcistan vatandaşlığına başvurabilir. Bu durumdaki kişiler belirli bir düzen oturtmuşsa ve iyi bir gelirleri varsa vatandaşlık almak konusunda avantajlı kabul edilebilir.

Kişi kendisi vatandaşlık almışsa eşi ve evli olmayan çocukları da bu haktan yararlanabilirler. Tüm aile fertleri eski vatandaşlıklarını devam ettirebilir.

Gürcistan Vatandaşlık Başvuruları Nereden Yapılır?

Gürcistan’dan vatandaşlık alabilmek başvuru yapmak biraz külfetlidir. Gürcistan vatandaşlık başvurularını elçilik ya da konsolosluk aracılığıyla kabul etmediğinden; vatandaşlık başvurunuz için Gürcistan’ı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Gürcistan başvuruları, bireysel olarak almaktadır. Başvurularınızı Gürcistan Adalet Bakanlığı’na bağlı Adalet Sarayı’ndan yapabilirsiniz.

Gürcistan’ın bir dönem için başlattığı çifte vatandaşlık kampanyasında başvurular Türkiye’den de yapılabilmekteydi. Gürcü Kültür Evi, Gürcü vakıflar ve dernekler başvuruları almakla yükümlüydü.

Gürcistan Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Evraklar

Vatandaşlık başvurusu için acil bir durum söz konusuysa evrakların hazırlığını önceden yapmakta yarar var. Çünkü evraklarda Gürcü diline çeviri, noter tasdiki gibi detaylar gerekebiliyor. Gürcistan vatandaşlık başvurusu yaparken var olan vatandaşlığınızdan çıkmak gerekmemeniz; sizi fazladan birkaç belge ile uğraşmaktan kurtaracaktır.

18 yaşın üstünde olan kişiler için kimliğin Gürcü diline çevrilmiş, noter tasdikli kopyası ve hazırlanacak dilekçenin Gürcü diline çevrilmiş olarak noter tasdikli olarak hazırlanmış belgesi yeterli olacaktır.

18 yaşından büyük olanlarda çok fazla evrak talep edilmezken; 18 yaş altı kişilerde durum biraz farklıdır. 14 yaşından küçükler için alınacak vatandaşlıklarda ailenin vatandaşlık başvurusuna dair dilekçe hem baba hem anneden muvafakatname, başvurusu yapılacak çocuğun doğum belgesi, anne ve babanın nüfus cüzdanlarının fotokopisi gerekecektir.

Nüfus cüzdanı yerine pasaport fotokopisi de kabul edilmektedir. Hem 18 yaş üstü kişiler hem de 18 yaş altı kişiler için yapılacak başvurularda hazır edilecek belgelerin tamamı Gürcü diline tercüme edilmiş olmalıdır.

14 yaşından küçük çocukların başvurularında vatandaşlık kimlik belgesinde fotoğraf yoksa işlemler farklı ilerlemektedir. Bu tür durumlarda kimliğe apostil vurulmalıdır. Bu işlemi kaymakamlık ya da valilikten yaptırabilirsiniz.

14 ve 18 yaş aralığında olan çocuklar vatandaşlık dilekçelerini kendileri yazmalıdır. Başvuru sürecini göz önünde bulundurmakla birlikte, belgelerin hazırlanması ve Gürcü diline çevirmesi gibi zaman alıcı işlemleri de düşünerek başvuru sürecini buna göre başlatmalısınız. Belgeleri hazırlamanız Türkiye’de 1 iş günü içinde mümkündür.

Belge hazırlarken dikkat etmeniz gereken eksiksizlik olmalıdır. Başvuru için Gürcistan’a gideceğinizden herhangi bir eksiklik durumunda tekrar Türkiye’ye dönmeniz ciddi zaman kaybına neden olacaktır.

Türkiye’de belgelerin Gürcü diline tercümesini yapan birçok kurum bulabilmeniz mümkündür. Başvuru için hazırlığınız belgeleri kesinlikle Gürcistan Adalet Bakanlığı’na teslim etmelisiniz. Türkiye’de Gürcistan vatandaşlığı verdiğini vaat eden kurumlara itibar etmemelisiniz.

Gürcistan Vatandaşı Olmak için Gerekli Şartlar

Gürcistan, vatandaşlık vermek konusunda rahat ülkelerden bir tanesidir. Diğer ülkelerdeki gibi belli sürelerde oturma izinleri, eski vatandaşlıktan vazgeçme, dil bilme şeklinde zorlayıcı şartlar Gürcistan vatandaşlık başvurusunda karşınıza çıkmayacaktır.

Belgelerinizi hazır ederek başvurunuzu yapmanız yeterlidir. Ek olarak hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkede var olan bir sabıka kaydınızın olmaması, Gürcistan’da önceden oturmuş ya da çalışıyor olmanız vatandaşlık almak konusunda size avantaj sağlayabilmektedir.

Başvuruyu yaparken Gürcistan Adalet Bakanlığı’na bir miktar başvuru ücreti ödemeniz gerekebilir.

Gürcistan’dan Vatandaşlık Almak Ne Kadar Sürer?

Gürcistan’ın vatandaşlık başvurularında süreç birçok detaya göre değişiklik göstermektedir. Siz Türkiye’deki belgeleri ne kadar çabuk hazır ederseniz işlemler o kadar çabuk olacaktır.

Belgelerin hazırlanmasının 1 gün sürdüğü kabul edilirse; 2 gün için de Gürcistan’a giderek başvurunuz bırakmanız için verilse hazırlık sürecinin ortalama olarak 3-4 gün civarında olduğu söylenebilir.

Devletin başvuruyu inceleme ve onaylama süresi var olan başvuruların yoğunluğuna göre değişeceği için net bir bilgi yoktur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. beyza dedi ki:

  peki 2013 yılında geçerli olan gürcistan göçmeni olma şartı hala geçerli mi? ?? Batum göçmeni bir aileyiz ona göre gidip başvuru yapıcaz

 2. poyraz dedi ki:

  ab’ye vize muafiyeti geldikten sonra da bu kadar kolay verilir mi vatandaşlık. daha zor olmaz mı sizce

 3. Kadir dedi ki:

  Ben 16 yaşındayım gürcü vatandaşı olursam avrupa vatandaşıda sayılırmıyım yada vatandaş olabilmem için orda bulunmam lazımı

 4. Serfat Fert dedi ki:

  Cerkes kökenli kisilerin vatandaslik alabilmesi daha kolay mıdır?

  • Aylin dedi ki:

   Gürcistanlı biriyle evlenecem 2 cocuğum var ikiside erkek biri 12 yaşında diğeri 25 ben evlenince cifte vatandaş ne kadar sürede oluyorum .cocuklarımda çifte vatandaşlık ala biliyor mu? 13 yaşındaki oğlumun velayeti babasında bana bir cevap verirseniz sevinirim

  • Zeynep dedi ki:

   Sanırım çerkez ve Lazlar için süreç kolay oluyor.

 5. sinan demirhan dedi ki:

  ben gürçistan vatandaşı olmak istiyorum daha önçe o ülkeye gittim hatta oradan arkadaşımın arabası ile beraber çıkıp burada vekalet sistemi ile burada arabasını bile kullandım ama artık oraya yerleşip orada vatandaşı olup o ülkede kalmak orada işimi kurmak istiyorum yapmam gerekenler nedir ve netiçenin sonuu ne olur yardımı olursanız sevinirim

  • abdullah genc dedi ki:

   selam ben yerlestım ve vatandası oldum arkadaslar herkese tavsıye ederım yardım ısteyenler olursa yardım da

   • hamza dedi ki:

    abdullah bey selamlar whats appdan da yazdım size ben bu konuyla igileniyorum asıl amacım askerlik ve iş kurmak. ilginiz için teşekkürler.

   • rafet dedi ki:

    abdullah bey bende askerlik için başvurmak istşyorum nasıl olur sizce

   • Sevim dedi ki:

    Abdullahbey bende çocuklarımla batuma yerleşmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz tşk ederim

   • sevim özsoylu dedi ki:

    merhaba abdullah bey..ben türk kökenliyim emekliyim tiflis’ten ev almak ve yerleşmek istiyorum.sonrasında tabii vatandaşı olmak isterim.iş alanları yaratabilir yada çalışabilirmiyim..yani çalışma izni veriyormu yoksa sadece işmi kurmam gerekir..tşkler

   • ABDURRAHİM dedi ki:

    E DEVLETTEKİ SOY AĞACI UYGULAMASINDA DEDEMİN DEDESİ BATUM DOĞUMLU GÖRÜNÜYOR. BEN BUNU BELGELENDİRİP VATANDAŞLIK BAŞVURUSU YAPABİLİRMİYİM. BİLGİNİZ VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

   • murat erdoğan dedi ki:

    merhabalar nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bu konuda yardım edermisinz.

   • Yunusemre dedi ki:

    Selam abdullah bey benim annemin dedeleri nineleri gürcüstan doğumlu bende bu vatandaşlık işini düşünüyorum Metalurji ve malzeme müh. okuyorum şuan ilerleyen zamanlar sizden yardım almak istesem nerden ulaşabilirim bide şansım nedir sizce

   • faruk dedi ki:

    s a kardeşim telini yazarmısın

   • GÜLŞAH dedi ki:

    bende yerleşmek istiyorum..iş bulabilme şansım varmı..emekli maaşını oraya yönlendirebiliyormuyuz..yardım almak için size nasıl ulaşabilirim..

   • SEVINC dedi ki:

    ABDULLAH BEY MERHABALAR SİZİNLE KONU İLE İLGİLİ OLARAK GÖRÜŞMEK İSTERİM SİZİN İÇİNDE UYGUN OLAN VE KISA ZAMANDA . ŞİMDİDEN ÇOK TELEKKÜRLER

   • cemalettin bektaş dedi ki:

    slm kardeşim orada çalışmak y da işyeri açmak için vatandaş olma şartı nedir bir restaurant kurmanın bedeli nedir lahmacun pide vb

 6. mehmmt dedi ki:

  ben ticaretle uğraşıyorum gürcisdanda bayim var ben nasıl bir yola baş vurmalıyım

 7. Furkan K dedi ki:

  Şu an da hala kökenimize dayalı olarak başvurmamız mümkün müdür? Örneğin ben gürcüyüm fakat türk vatandaşıyım, ailem gürcistandan zamannda göç etmiş. 2013 de başvurular bitti deniyor, hala geçerli midir? Emin misiniz, ona göre Gürcistan’a gideceğim 🙂

 8. Nurşen peker dedi ki:

  Benim dedelerim batumdan 1877 1878 yillarinda türkiyeye gelmişler bizler türkiyede doğup büyuduğümüz icin tc vatandasiyiz ancak gürcüyüz ve 62 yaşimdayim ama gürcü vatandasligimida alip çifte vatandaş olmak istiyorum èşimde benim gibi gürcü kökenli eşim de çifte vatandaş olmak istiyor çifte vatandaş olabiliyormuyuz oluyorsak nasıl bir yol takip etmeliyiz bu işlemleri gerceklestirmek icin

 9. Esra dedi ki:

  Ben de kökeni Gürcistan’a dayanan Türklere verilen vatandaşlık konusunda bilgi almak istiyorum.. 2013 yılında kalktığı söyleniyor. Yeniden gündeme gelmesi söz konusumudur acaba

 10. Ömer dedi ki:

  Benim Gurcistanla hiç bir bağlantım yok yani Türk vatandaşıyım ama Gürcistan vatandaşlığına baş vurmak istiyorum nasıl yardımcı olabilirmisiniz?

 11. ilhan arslan dedi ki:

  Bende hiç bağım olmasada gürcistan vatandaşı olmak istesem ne yapmalıyım.

 12. meryem karaca dedi ki:

  mrb ben gürcü kökenli bir aileden geliyorum .büyükler batumdan gelmiş bende gürcü vatandaşı olmak için ne yapabilirim

 13. Cengiz dedi ki:

  Türkiye vatandaşıyım Gürcistan vatandaşı olmak istiyorum ve orda çalışmak istiyorum bu mümkün müdür acaba

 14. Demir dedi ki:

  Sayın yönetici ;
  Ben laz , çerkez ve gürcü asıllı değilim ancak Türkiye’de devlet dairesinde çalışıyorum . Lisans mezunuyum ve sabıkam temiz . Eğitimli ve düzgün bir kişiyim . Gürcistan ülkesini ve kültürünü sevdiğim için gerekli belgeleri hazırlayıp Gürcistan vatandaşlığına başvuru yapabilir miyim ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler ..

  • admin dedi ki:

   Demir bey;
   Türkiye’de çalışmaya devam edeceğinizi düşünerek durumu pek mümkün görmüyorum.
   Ancak bir Gürcistan vatandaşı ile evlenmeniz ya da Gürcistan’da çalışmanız durumunda mümkün olabilir.

 15. Uğur dedi ki:

  Merhaba.Benim Gürcistanla bağım yok ama gürcistan vatandaşı olmak istiyorum bana gerekli şartlari ve lazim olan evraklar hakkinda yardimci olursaniz sevinirim

 16. Tishuri dedi ki:

  Ben anlamadığım bir nokta var.
  Laz, Gürcü,Çerkes olanlar 2013 e kadar Türkiye içinde başvurabiliyorlardı da şimdi Gürcistana bireysel gidip bir başvuru mu yapılması gerekiyor ?

  • abdullah genc dedi ki:

   evet arkadasım vekalettlede yapabılıyorum ben bana ulasabılırsınız burda yasıorum buranın vatandası oldum evlılık kanalıyla calısma kanalıylada olabılırsınız

   • daniel dedi ki:

    ben lazim ama yurt disindayim size ulasssam ucreti fala nne ise gurcistan vatandasligina gecis mumkunmu

   • peri öztürk dedi ki:

    Abdullah bey benim Dedelerim Gürcistan doğumludurlar bende gürcistan vatandaşı olmak istiyorum.AİLECEK Gürcistana gelip orada mı baş vurumumuzu yapmamız mı gerekiyor.

   • oguz dedi ki:

    size nasıl uşabilirim

   • ömür kertlez dedi ki:

    evlılık nasıl olacak ben olabilirim

 17. Melissa dedi ki:

  benim annem gürcü vatandaşı ben türk vatandaşıyım annem benide gürcü vatandaşı yapmazmı

 18. Melissa dedi ki:

  benim annem gürcü vatandaşı ben türk vatandaşıyım annem benide gürcü vatandaşı yapamaz mı yani bir kolaylığı olur mu annemin gürcü olmasının

  • abdullah genc dedi ki:

   sen otomatık olarak gecebılıorsun kardesım cok rahat vatandası sayılırsın zaten

 19. erdem dişli dedi ki:

  Admşn mehaba anneannem Artvinli ismi naniş olan gürcü bir kadın. annem ile başvuru yapmamız , orada iş kurma planlarımızla birrlikte sizce mümkün müdür ? bu arada6 yaşında ikimiz de lisans mezunyuz

 20. Kaya dedi ki:

  Slm adim Kaya kiz arkadasim aslen gurcu ama 2013 gurculukten cikartmislar.Fakat Tiflisde annesinden kalma evi var.Tekrardan Gurcu vatansi olmak istiyor.Orda evi olanlar araba alip tutkiyede kullana bilirmi

 21. tolgahan seker dedi ki:

  admin, Buna göre Laz, Gürcü, Çerkez kökenli olanlar başvuruda bulunarak vatandaşlık alabilmekteydi. Ancak bu faaliyete bağlı başvuruların alınmasına 2013 yılında son verilmiştir. dediniz ama yukarıda beyza hanıma şartlar hala geçerli dediniz ?

  • admin dedi ki:

   Tolgahan bey;
   Şartlar aynı şekilde geçerli ancak şu an Türkiye’den başvuru yapılabilmesi mümkün değil.
   Gürcistan’daki kurumlar ile irtibatta olmalısınız.

 22. tolgahan seker dedi ki:

  benimde baba tarafım batum göçmeni, ben 5. kuşağım.. gürcistana gitsem başvursam vatandaşlık alabiliyormuyum ?

 23. özcan dedi ki:

  ben başvuru yaptım batumda halen haber gelmedi admin bunu nasıl öğrenirim

  • ABDULLAH dedi ki:

   ozcan bey batumdan yapılan yum basvular su anda ıptal oluyor daha dogrusu oturma ve calısma ıznı bıle kabul olmuyor.

 24. VİLDAN dedi ki:

  Merhaba,

  Ben Türkiye’den Gürcistana taşınıp orada iş kurmayı düşünüyorum eylül ayında temelli gidiş yapıcam. İlk gittiğimde yapmam gerekenler nelerdir? Yardımcı olur musunuz?

  • abdullah genc dedi ki:

   selam vildan hanım en guzel tercıhınız olur.ben yerlestım vatandasıda oldum yardımcı oluyorum gelecek olan kısılere ulasırsanız yardımcı olurum

   • peri öztürk dedi ki:

    Abdullah bey Gsm me atarsanız ulaşırız size cevap verirseniz sseviniriz.

   • Grkn dedi ki:

    Abdullah bey selamlar bende vatandaşlık almak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum

 25. Murat dedi ki:

  Etkili. Bir tavsiyem var tiflis e gidin ve hristiyan olun sonra başvuru yapın en fazla 1 ay sonra vatandaşımız.

 26. Murat dedi ki:

  Ben evliyim çifte vatandaş olmak istiyorum Gürcistan’lı olmak istiyorum zamanla Türkiye’den Eşimi ve oğlumu alıp sizin ülkenizde yaşamak istiyorum ben Gürcistan’a 5 kere geldim sizden biri olmak istiyorum hayalimde sizin ülkenizden çok menmunum

 27. Murat dedi ki:

  Ben evliyim çifte vatandaş olmak istiyorum eşim ve çocuğum orda yaşamak istiyorum cp 0537 337 48 01

 28. Orhan Arslan dedi ki:

  Merhaba Gürcistan da yatırım yaparak vatandaşlık alma olayı nedi?

  • ABDULLAH dedi ki:

   orhan bey yatırım yapmasananızda olabılır ıletısıme gecersenız yardımcı olabılırım s

 29. Cengiz dedi ki:

  Annem batum doğumlu, halen Gürcistan’da dayı çocuklarım var ve gürcü vatandaşı ben emekliyim Gürcistan vatandaşı olma şansım nedir, Gürcistan’a gitsem islemler daha kolay olurmu

 30. besim dedi ki:

  mrb bana yardımcı olacak varmı gürcustanda yerleşmek istiyorum vatandaşlığada sıcak bakyorum emeklıyım kaporta boya ustasıyım orada dükan servis açmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar

 31. Faruk KARATAŞ dedi ki:

  Arkadaşlar benim için çok önemli bir konu bilen varsa yardımcı olursa çok makbuke geçer ,ben Türk vatandaşıyım kız arkadaşım Türkmenistan Vatandaşı biz Gürcistan -Tiflis de evlenmek istiyoruz bununla alakalı nereye hangi evraklar veriyoruz ? Ve kaç günde işimiz biter? Hiç bir belge istemediklerini söylediler doğru mu bu

 32. Dileksahinoglucelik dedi ki:

  Benimde annemde babamda gürcü fakat dedelerim batımdan gelmiş hala akrabalarımız var orada ziyaret ettim çifte vatandaşlık için başvurmak istiyorum ne yapabilirim.

 33. hüseyin dedi ki:

  abdullah bey ben emekliyim ben türk vatandaşıyım aynı zamanda gürcistana gelecem gürcistan vatandaşı olabiliyormuyum

  • ABDULLAH dedi ki:

   evet huseyın bey olabılıyorsunuz tabıkıde whatsup uzerınden ıletıısme gecersenız yardımcı olmaya calısırız

   • Seballax dedi ki:

    Abdullah bey sizin yardımınızla bizim evlilikle baqlı gurcistan vatandaşlıq prosedürümüz ne durumda kaldı?hala bekliyoruz cevab alamadıq sizden lütfen bize ulaşa bilirmisiniz

 34. ABDULLAH dedi ki:

  ARKADASLAR askerlık tecılı yapmak ısteyen varsa yarımcı olurum ve garantılı yaparız sadece ıkıncı tecıl veyahutta yurt dıısı ıkıcı tecıl ıse bıze gelmeden once haber vermek zorundalar ıletısım xxxx ıyı gunler

  • Srkn dedi ki:

   Abdullah bey . Askerlik işini çözebiliyormusunuz . Ben bedelliyi bekliyorum . O zamana kadar trcil etmem gerekiyor. Yardım edebiliyormusunz

  • Fuat dedi ki:

   merhaba benim askerlik durumum bakaya gürcistan vatandaşı olabilirmiyim?

 35. BURAK A. dedi ki:

  Ben normal öğrenciyim üniversite vatandaşlık almak istiyorum ama oduruma göre orada yaşayıp yaşamayacağım belli değil arada giderim çıkarsa da kalmazsam eğer çıkma ihtimali var mı hiç gitmedim daha önce maksat çifte vatandaşlık olarak elimde orası kalsın istiyorum yaşım 20 yardımcı olursanız sevinirim

 36. Seballax dedi ki:

  Bizde evlilikle baqlı başvuruda bulunduk İNŞALLAH Abdullah beyin yardimiyla Gürcistan vatandaşlıqını alırız umarım tez bir zamanda.

 37. Asım dedi ki:

  BEnim dedelerim Batum doğumlu bununla ilgili vatandaşlık alabilir miyim yardımlarınızı rica ederim

 38. Ahmet dedi ki:

  Arkadasar vatandaslik almak istiyorsaniz orda yatirim yaparak limited sirket kurup vatandaslik alabilirsiniz.Dikkat etmeniz husus evlilik yaparak vatandaslik alabiyorsunuz diyenlerden kacin ben sirket kurarak vatandaslik aldim.suan komik rakamlarla ulkemizden mal getirip burda satiyorum sizlerde boyle yapin ve ustune basarak soyluyorum bizim turklerin cogunlugu insanlara vaadlerde bulunup yuklu miktarda paralar aliyorlar.

  • John dedi ki:

   hocam sen vatandaşlık almışsın soy muhabbeti ile alınıp alınmadığı hususunda bilgi verirsen hepimiz faydalanırız anne tarafından anneannem ve onun anne babası tiflis doğumlu görünüyorlar.
   Yardımcı olursan sevinirim.

  • murat dedi ki:

   iyi akşamlar ahmet bey bende yatırım yaparak vatandaşlık almak istiyorum size nasıl ulaşabilirim

   • abdullah dedi ki:

    murat bey yalan kanmayin gecen ole bir musteri bana geldi adami otele yerlestirip 6 bin euro sunu almis ahmet denilen sahis ve geri donmemis dikkatli olun birakin vatandasligini oturma izni bile yok o vatandasin

 39. Ferdi dedi ki:

  Ben türküm ama hiç gürcistan gitmedim gidip gezmek istiyorum ayrıca trabzonluyum gürcistan vatandaşı ola bilirmiyim yardımcı olabilir misiniz

 40. Srkn dedi ki:

  Benim askerlik tecilim bitti 30 yaşındayım . Galiba da kaçak görünüyorum. Yinede gürcistan vatandaşı olup tecil ettirebiliyormuyum

  • abdullah dedi ki:

   hayir gerek yok sadece buraya gelin biz siizin kacak islemlerinizi yasallastiriyoruz ve tecil ettirebiliriz telefondan ulasin iyi aksmalar

 41. Reis 1453 dedi ki:

  Soyağacı ile birlikte babamın annesinin babasını babasını babası gürcü olduğunu öğrenmiş oldum ve çifte vatandaşlık aklıma geldi akrabalarımın gürcü olmasının bana çifte vatandaşlıkda bir faydası olur mu

 42. murat kayaalp dedi ki:

  ahmet bey size nasıl ulaşabilirim?

 43. Ali Yasar dedi ki:

  Abdullah Bey, iletişim bilgilerim aşağıda diye yazmışsınız ama bilgileriniz yok.

 44. Nil dedi ki:

  Merhaba babam Gürcistan vatandaşlığı aldı. Benim de almam daha kolay olur mu. Yoksa aynı prosedürler yine geçerli mi.

  • abdullah dedi ki:

   hayir babanizdan yararlanabiliorsunuz tabikide ama yinede danismanlik alirsaniz iyi olur iyi aksamlar

 45. Barış Öztürk dedi ki:

  Büyük Dedem ve Büyük Annem Batum doğumlu.Sonra Türkiye’ye gelmişler.Dedem Türkiye’de doğmuş.Ben Gürcistan’dan vatandaşlık alabilir miyim?Bana yardımcı olur musunuz?

 46. tülay şahin dedi ki:

  Gürcistan güzel bir ülke rahat ve sakin seviyorum burada yaşamayı oturum iznimi aldım şirket kuruluşumu yaptım. Hakikaten çok kolay oldu. bürokrasi engeli yok uzun bekleme süresi yok

 47. öner onaylı dedi ki:

  Herkese merhabalar ben Ankara dan yazıyorum. E Devletten çıkan Soy ağacına göre Dedemin Dedesi ve dedemin Nenesi gilin Doğum yeri 1885 TİFLİS Bu vaziyette bende Vatandaşlık için başvuruda bulunabilirmiyim? Çifte vatandaşlık alabilirmiyim? Bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Saygılar.

 48. Berat dedi ki:

  Batum göçmeniyiz gürcistan vatandaşlığı almak istiyorum yardım için iletişimi nasıl sağlayabiliriz bir bilginizi göremedim

 49. Kubilay dedi ki:

  Merhaba soy agacina göre dedemin babası Tiflis göçmeni bu durum benim Gürcistan için çifte vatandaşlık almam konusunda yeterli olur mu

 50. Volkan dedi ki:

  Hiç bir yerde iletişim bilginizi bulamadım sayfanızda özel olarak iletişime geçmek istiyorum mail adresinizi paylaşabilir misiniz

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Sitenin en üstünde iletişim sayfası mevcut Volkan bey.

 51. muhammet dedi ki:

  Gereken evraklar nelerdir vatandaslik almak icin…

 52. ALİŞAN dedi ki:

  Merhaba,

  Eşim 2013 yılında tanınan hak ile Gürcistan vatandaşı olmuştu. O tarihte evli olmadığımız için işlemleri şimdi gerçekleştirmek istiyorum. 06.02.2016 yılında evlendik ve vatandaşlık için gerekli olduğunu söyledikleri 2 yıllık evli kalma süremiz dolmuştur. Batun Adliye sarayından işlemlerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Gerekli evrak listesi ve gereken belgeler hakkında bilgi rica ediyorum.

 53. denizerken dedi ki:

  merhaba benim eşimin soy ağacı incelemesinde gürcü olduklarını öğrendik biz şimdi ailecek dört bucuk yaşındaki oğlum ile birlikte vatandaşlık almak istiyoruz işlemler ile ilgili nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 54. ceyda şan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar Gürcistan la ilgili yapacağınız işlemlerde kurumsal firmalarla çalışın. bir danışmanız olsun ben öyle yaptım kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin zarar görürsünüz.

  • Ali Yaşar dedi ki:

   İyi günler Ceyda Hanım,
   bahsettiğiniz, kurumsal firmalar hangileridir, örneklendirir misiniz?

  • peri öztürk dedi ki:

   Ceyda hanım çok doğru söyluyorsunuz;

   • peri öztürk dedi ki:

    Slm Ceyda hanım hangi ildesin kurumsal firmalar hangileri isim verirmisiniz.Teşekkürler.

 55. levent dedi ki:

  amcalarım halalarım gürcüstan vatandaşı babam rahmetli 2inci dünya savaşında harp maduru olarak türkiyeye yerleşmiş bütün akrabalarım gürcüstanda çifte vatandaş olabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

 56. Ramazan dedi ki:

  Abdullah bey,veya Tulay hanim, iletişim bilgilleri verirseniz sizlerle irtibata geçmek istiyorum.
  Mükünse en kolay yolldan nasil Gürcüstan Vatandaşliği ni alabilirim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 57. ahmet dedi ki:

  evet Abdullah bey ve Tülay hanım bende ailemle gürcistan vatandaşı olmak istiyorum benimle iletişime geçerseniz sevinirim.

 58. Adil dedi ki:

  ben gürcistan vatandaşila evlenmek isiyorum nereye baş virmalıyım ?

 59. esra tan dedi ki:

  üzgünüm sitede irtibat numarası ve firma adı verilemiyor. ancak benim ve Ceyda hanımın işlemlerini yaptığı firmayı tavsiye edebilirim

 60. Sinan akpekmezci dedi ki:

  Babamım dedesi gürcistan dan gelmiş ben gürcistan vatandaşı olabilirmiyim

 61. tarkan dogu dedi ki:

  27 senedir burdayim, onceki hukumet yani saakashvili zamaninda vatandaslik alinabiliyordu, simdi ise imkansiz. ya 50 dolar verip 3 ay bekliceksiniz basvurunuzun sonucunu, yada 200 dolar verip bir ay. sonuc tabiki degismiyecek, kabul etmicekler sizi. mulakata cagircaklar ve 3-4 tane soytari gelip, dalga gececek sizinle. fuzuli ne paranizi nede zamaninizi harcamayin, taki bu xxx gidene kadar. gelelim bana, 27 senedir burdayim, coluk cocugum var gurcuden ve evliyim resmi olarak. ana dilim gibide gurcuce bilirim. normalde istemiyordum zaten ama es dost baski yapinca basvurdum..sonucmu? tabiki RED. milyon dolarlariniz varsa hemen verir xxxx, bunlar dolara tapar bakmayin heryerde kilise olmasina, herseyleri yalan bunlarin… gidin karadagdan alin vatandaslik… bu xxxx arasinda ne isiniz var

  • Dünya Evim dedi ki:

   Tarkan Bey merhaba,
   Ben bir çok ülke için vatandaşlık araştırması yapıyorum. Buraya denk geldiğimde çok fazla yorum var ve net cevaplar yok.
   Örneğin; Avustralya için bir iş yeri size sponsor olur ve sizin için çalışma izni alır, siz o iş yerinde 3 yıl çalışıp oturma izni hakkı kazanırsınız, farklı işlerle çalışırsınız. Sonrasında artı 4 yıl daha çalışır mulakattan geçerseniz vatandaşı olabilirsiniz.
   Burada anlamadığım iyi bir yönlendirme ve açıklama olmadığı gibi pazardan vatandaşlık satılıp alınıyor gibi ifadeler var.
   Yani Gürcistan vatandaşı olmak için çalışma izni almak zorunluluğu, oturma izni almak zorunluluğu ve belirli süre bekledikten sonra vatandaşı olma gibi bir serüveni yok mudur?
   Bilen bir kişi akademik bir dil ile anlatırsa çok memnun olurum.
   Teşekkürler.
   Ayrıca en kısa zamanda turistik gelmek istiyorum. Sanat’ın buram buram koktuğu memleketi görmek için can atıyorum. Batum dışında önerebileceğiniz başka il var mıdır? 🙂

   • Mehmet akça dedi ki:

    Bu yaz tekrar gittim. Tiflis çok güzelleşmiş, sanat ile dolu sokaklar.

 62. Fatih dedi ki:

  Merhaba,
  Gürcistan ile hiçbir bağım yok. çifte vatandaşlık alarak bu ülkenin imkanlarından faydalanmak istiyorum. bunun için ne yapmam gerekir ?

 63. denız dedi ki:

  Biri toplamda ne gerekli gürcistan vatandaşlığı için sıralayabilir mi?

 64. denizcan dedi ki:

  Vatandaşlık için gerekli belgeler nelerdir?

 65. Yasemin dedi ki:

  Gürcistanda evlenmek için gerekli belgeler neler?
  Orada evlenirsem 2. vatandaşlık alabilir miyim? Böyle bir şansım varsa erkek arkadaşımla Batumda evleneceğim. Yoksa burada.

 66. bilal cengiz akelçi dedi ki:

  size nasıl ulaşabilirim

 67. bünyamin dedi ki:

  merhaba ben türk vatandaşıyım gürci vatandaşlıgınıda almak istiyorum
  nasıl yaparım kaç günde sonuçlanır benimle iletişime geçermisiniz

 68. İrma dedi ki:

  Ben gurcistan vatandaşim turkiyede evlendim turk vatandaş oldum .şimdi çift vatandaşlik yapmak istiyorum ve çocuklarima da vatandaşlik almak istiyorum turkiyeden hangi evrak getirmem gerekiyor bilgi verirsiniz memnun olurum.

 69. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ben Gürcü – Türk çifte vatandaşıyım, 12 yaşında bir oğlum var ve oğlum sadece Türk vatandaşı. Oğluma Gürcü vatandaşlığı nasıl alabilirim.

 70. Murat Yaman dedi ki:

  Abdullah Bey size nasıl ulaşabilirim*

 71. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba E-Devlett ten baktığımda dedelerim batum doğumlu olduğu görülüyor. Soy ağacı bu şekilde kanıtlanabiliyor mu? Kanıtlanabiliyor sa bende soy ağacı yolu ile zorunlu göç ettirilen ailelerden sayıldığım için Gürcistan vatandaşlığı alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Aynı şekilde ben de bu konuda size ulaşmak istiyorum Abdullah bey, nasıl iletişim kurabiliriz?

 72. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Abdullah bey, aynı şekilde babamın dedesinin dedesinin kütüğünün Batum olduğunu öğrendik. Vatandaşlık almak istiyoruz. Size nasıl ulaşabilirim?

 73. Nur dedi ki:

  Merhaba Abdullah bey aynı şekilde edevlette kökenimiz gürcistan görünüyor.çifte vatandaşlık için başvuru yaptığımız da yeterli olucakmıdır.e devlet köken icin gecerli sayılirmi.

 74. volkan dedi ki:

  ne çok hain var. istemeyen durmasın bu ülkede.

 75. İshak dedi ki:

  Merhaba dedelerim Gürcistan Tiflis doğumlu soy ağacımız da açık bir şekilde görünüyor…vatandaşlık almak istiyorum üniversite son sınıf öğrencisiyim, konuya hakimseniz bana ulaşabilir misiniz acaba ? Nasıl bir yol izleyebiliriz…

 76. Özden dedi ki:

  Gerek içeriğiniz ile gerek yorumlarla konuyla ilgili aklıma takılan tüm sorulara cevap vermiş olduğunuz. Ben de eşim sayesinde Gürcistan çifte vatandaşlığını almak istiyorum. Korona dönemi sonrasında başvuracağım.

 77. Önder dedi ki:

  Gürcistan vatandaşlık başvurum red aldı. Tekrar başvurarak onay alan var mı aranızda arkadaşlar?

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Önder bey;
   Gürcistan çifte vatandaşlık başvurusunda red alıp daha sonra onaylanan pek çok kişi var.