Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Gürcistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Gürcistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Gürcistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Gürcistan’dan oturma izni almak günümüzde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Özellikle Türkiye’ye komşu olmasından ve dostluk ilişkilerinin gelişmiş olmasından dolayı giriş çıkışlar kimlik ile bile yapılmaktadır.

Bazı özel durumlarda zorluk çıksa bile genel olarak oturum izni çoğu insanın kolaylıkla ulaşabileceği bir konudur. Peki Gürcistan’dan oturum izni nasıl alınır? Gürcistan’dan oturum izni almak için kaç yol vardır?

Gürcistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Gürcistan’da oturmak isteyen kişi vizesiz ve pasaportsuz bir yıl orada kalabilir. Eğer Gürcistan’da oturmak isteyen kişi, oturmak dışında çalışmak, eğitim görmek gibi isteklerde bulunursa bu sefer gerçek bir oturum izni alması gerekir. Bu durumda kimlik geçersiz kalır ve pasaportla başvuru yapmak gerekir.

Gürcistan’da oturmak için vizesiz ve pasaportsuz oturmak dışında, başvuru yaparak oturmak isteyen kişiler öncelikle bulundukları ülkelerin Gürcistan Konsolosluğuna oturma izni başvurunda bulunmalıdır. Başvurular 30 gün içinde sonuçlanır ve başvuru yapan kişiden bazı belgeler istenir.

 • Gürcistan’dan oturum izni almak için pasaportun bir kopyası gereklidir.
 • Kişi yasal gelirini onaylayan bir belge çıkartarak Gürcistan Konsolosluğuna vermek zorundadır.
 • İki adet fotoğraf belgelerin arasında olmalıdır.
 • Kişi Gürcistan’da neden oturmak istediğini ispatlayan bir belge teslim etmelidir. (Örneğin kişi eğitim için başvuru yapacaksa nerede okuyacağına dair bir belge ya da öğrenci belgesi vermelidir.)
 • Gürcistan Konsolosluğuna başvuracak kişi vereceği belgeleri Gürcistan diline çevirerek vermek zorundadır. Eğer böyle bir durum mümkün değilse İngilizce ya da Rusça da kabul edilebilir.
 • Gürcistan’da oturmak için başvuru yapan kişinin başvurusu olumlu sonuçlanırsa kimlik kartı gibi bir oturum izni kartı bastırması gerekir. Eğer bu kart altı ay içerinde bastırılmazsa oturma izni alan kişinin izni iptal edilir.
 • Oturma izinleri altı yıla kadar geçerlidir. Eğer kişinin altı yıldan fazla Gürcistan’da bulunması gerekirse durumu kanıtlanmak şartı ile süre uzatılabilir.

Gürcistan’dan oturma izni almak isteyen kişi, birçok sebeple oturma izni alabilir ancak başlıca üç sebep vardır. Bunlar çalışma evlilik ve eğitim oturum iznidir.

Gürcistan Çalışma Yolu ile Oturum İzni

Gürcistan’da çalışma oturum izni almak isteyen bir kişi çalışma izni aldığında otomatik olarak oturma izni de almış olur. Gürcistan’da gerek girişim amacıyla gerek işçi olarak çalışmak mümkündür. Bu nedenle oturma izni için gereken belgelerin yanında Gürcistan’da yaşamak isteyen kişi, nerede çalışacağını gösteren ya da hangi alanda girişimde bulunacağını gösteren belgelerle beraber bulunduğu ülkedeki Gürcistan Konsolosluğuna başvurmalıdır.

Eğer bir kişi Gürcistan çalışma belgesi alırsa aynı zamanda Gürcistan’da kendi işini kurabilir. Kişi kendi işini kurduğu zaman bazı denetlemeler olur. Eğer iş sahibi işini Batum’da kurmuşsa çok fazla denetleme olmaz fakat başka bölgelerde ise denetlemelerde çok dikkatli olmak önemlidir.

Gürcistan’ın girişim ve çalışmak için geniş bir yelpazesi vardır. Çalışmak için giden kişilerin çoğu inşaat, tekstil, maden, demir-çelik, turizm- otelcilik, tarım, pazarlama sektörlerinde çalışıp girişim yapmaktadır.

Gürcistan Evlilik Yoluyla Oturum İzni

Gürcistan evlilik oturum izni almak isteyen bir kişinin bir Gürcistan vatandaşı ile yollarını birleştirmesi gerekir. Oturum için gerekli olan belgelerin yanında, Gürcistan’da evlilik oturumu almak isteyen kişi evlilik cüzdanı ve evlilik belgeleri ile Publi Center’a başvuru yapması gerekir. Başvuru sonucunda Gürcistan’da oturmak isteyen kişi eşi ile oturmaya başlayabilir, Gürcistan vatandaşı olabilir.

Gürcistan Eğitimle Oturum İzni

Gürcistan’da eğitim oturum izni almak isteyen bir kişi öncelikle eğitim alacağı okula kayıt olmalıdır. Kayıt işlemleri bittikten sonra okuldan bir öğrenci belgesi alarak Gürcistan eğitim oturum izni başvurusu yapılır.

Eğer eğitim amacıyla Gürcistan oturum izni alan kişi, okul dışında çalışmayı da düşünüyorsa öğrenci belgesinin dışında çalışma belgesi de götürmelidir. Bu iki belgeyle başvurduktan sonra kişi karşısına hiçbir sorun çıkmadan eğitim ve iş hayatına devam edebilir.

Gürcistan’ın Eski Gürcistan Vatandaşlarına Verdiği Oturum İzni

Eğer bir kişi eskiden Gürcistan vatandaşıysa ve evlilik, eğitim gibi sebeplerden dolayı farklı bir ülkenin vatandaşı olmuşsa bu kişilere oturum izni verilir. Eski Gürcistan vatandaşlarına verilen oturum izni sayesinde ülkesine geri dönerek oturmaya başlayabilir.

Gürcistan Özel Oturum İzni

Gürcistan özel oturum izni anavatanında çeşitli suçlamalara mahsur kalmış, mağdur olmuş ya da şiddet, tehdit gibi psikolojik ve fiziksel zarara uğrayan vatandaşlar için verilen oturum iznidir. Gürcistan’ın verdiği bu özel oturum izni geçici bir izindir. Bu izinden yararlanan kişiler Gürcistan özel oturum izni süreleri dolduktan sonra ülkesine geri döner.

Gürcistan Vatansızlar için Oturum İzni

Gürcistan vatanı belli olmayan ya da çeşitli sebeplerden dolayı anavatanını inkâr eden kişilere Gürcistan vatansızlık oturum izni vermektedir. Bu durumda olan vatandaşlar önce vatansız olduğuna dair vatansızlık başvurusu yapar.

Gürcistan tarafından kişinin vatansızlığı kabul edilirse vatansız sayılan kişi oturum izni başvurusu yapabilir. Başvuru belgeleri arasında vatansız sayıldığına dair bir belge de bulundurmalıdır.

Gürcistan Geçici Oturum İzni

Gürcistan’dan geçici oturma izni almak isteyen kişi bazı şartlara uygun olmak şartıyla oturum izni alabilir.

 • Eğer kişi başka bir ülkenin vatandaşıysa yani yabancı uyrukluysa gerekli belgeleri teslim ettikten sonra Gürcistan’da geçici olarak oturma iznine sahip olur.
 • Gürcistan kökenli bir kişinin Gürcistan vatandaşlığı sona erdirilmişse ve kalıcı olarak oturum izni almak istemiyorsa geçici oturma iznine gerekli sebepleri belgeleyen bir evrakla başvurabilir.
 • Bir kişi Gürcistan vatandaşı değil ise ve sağlık problemleri yaşayıp tedavisi için Gürcistan’da bulunması gerekiyorsa geçici oturum iznine başvurabilir. Geçici oturum izni alacak kişi gerekli evrakların yanında sağlık problemini belgeleyen bir doktor raporu da teslim etmesi gerekir.
 • Gürcistan’dan geçici oturma izni almak isteyen kişinin akrabası ya da bir yakını, arkadaşı Gürcistan’da oturuyorsa ve izin almak isteyen kişi yakınının yanında bir süre kalacaksa geçici oturum izni alabilir. Başvuru sırasında yanında kalacağı kişinin adresini gösteren ve yakını olduğunu belirten bir belge de vermelidir.
 • Gürcistan geçici oturum izni almak isteyen kişi, insan ticareti mağduru olmak gibi hassas bir konu yüzünden oturma izni almak istiyorsa o kişinin durumunu kanıtlayacak belgeler ile başvurması sonucunda geçici oturum izni alabilir.
 • Gürcistan geçici oturum iznine başvurmak isteyen kişi ünlü ya da nitelikli biriyse ve Gürcistan’da bir davet ya da iş görüşmesi, toplantı, konser gibi konular sebebiyle bulunması gerekiyorsa durumunu kanıtlayan bir belgeyle beraber geçici oturum iznine başvurabilir.
 • Kişiye eğer bir Gürcistan vatandaşı tarafından vasiyet ve miras kalmışsa ve bu miras Gürcistan sınırları içerisinde bulunuyorsa kişi, durumu kanıtlayan bir belge ile geçici oturum iznine başvurabilir.

Gürcistan’dan Oturma İzni Alma Maliyeti Ne Kadardır?

Gürcistan’dan oturma izni almak isteyen kişinin başvurusunun türüne göre fiyat belirlenir. Oturma izni alma maliyetleri değişebilir ve başvuru sonucu geldiği zaman, sonuç eğer olumlu ise fiyat on ile otuz gün içinde belirtilir.

Gürcistan oturma izni alma maliyetleri 200-500 Lari arasında değişiklik gösterir. 1 Gürcistan Larisi 2,3636 Türk Lirasına denk gelmektedir. Bu nedenle Gürcistan oturma izni alma maliyeti çok da yüksek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir