Guyana Vizesi Nasıl Alınır?

Guyana Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Guyana seyahatleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak şartı ile yolculuklarını gerçekleştirebilmektedir. Diplomatik ya da hizmet sebebiyle Guyana’ya seyahat etmesi gerekenler 90 gün süre ile vizeden muaf olarak kalabilirler.

Guyana vizesi için gerekli olan belgeler ve aşı konusu oldukça önemlidir. Olunması gereken aşılar ve seyahat sağlığı hakkındaki detaylı bilgi için Guyana vize merkezleri ile irtibata geçilebilir.

Guyana Vizesi Nasıl Alınır?

Guyana Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Turistik ya da çalışma amaçlı olsun, Guyana ülkesine her türlü amaç için gelen kişilerden vize istemektedir. Pasaport, kimlik fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, evlilik cüzdanı, öğrencilerin öğrencilik belgesi ve otel ve uçak rezervasyon belgeleri gibi önemli belgeler istenmektedir.

Guyana vizesine başvuruda bulunabilmek için aynı zamanda bankada yeterli miktarda paranın olduğunu gösteren belgenin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışma ya da ailesel nedenlerden gidecek olanların davetiye mektubu, devlet çalışanlarının memuriyet evraklarını da gerekli belgeler arasında bulundurmaları istenmektedir.

Guyana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Guyana vizesi için konsolosluğa yapılmış olan başvurular genellikle 2 haftaya kadar sonuçlanmaktadır. Vizenin çıkma süresinin uzaması, türüne ve vizenin alınma amacına göre farklılık göstermektedir.

Vize için istenen belgelerin eksik olması durumunda da belgeler tamamlanıncaya kadar süreç uzamakta ya da direkt olarak ret cevabı verilmektedir.

Guyana vizesini olağan süresinde alabilmek için bu alanda hizmet veren vize merkezleri ile iletişime geçebilir ya da Guyana Konsolosluğu’ndan detaylı bilgi alınarak belgeler eksiksiz tamamlanabilir. Başka bir ilden yapılan vize başvurularının sonuçlanması da zaman almaktadır.

Guyana Vize Ücreti Ne Kadardır?

Guyana vize ücreti alınmak istenen vizenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Guyana devleti vize ücretleri konusunda belirli bir yasalara tabii olmakta ve fiyat değişikliklerini normal kabul etmektedir. Turistik ve iş vizesi gibi türleri yaklaşık 60 Euro civarında bir ücrete alınabilmektedir.

Her yıl farklılık gösteren Guyana vize ücretleri hakkında en güncel bilgiye konsolosluklardan ulaşılabilir. Başvuru sonucunun ret olması ya da gereksiz ek masrafların ödenmesi halinde Guyana Konsolosluğu para iadesini gerçekleştirmektedir.

Guyana Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Resmi bir form olan Guyana vizesi başvuru formu Guyana başkonsolosluğu tarafından hazırlanmakta ve başvuru sahipleri tarafından eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Söz konusu formun istenen özellikler çerçevesinde doldurulması Guyana vizesine hak kazanabilmek için oldukça önemlidir.

Başvuru formunun ilk kısmı öncelikle kişisel bilgilerin yer aldığı soru kısımlarıdır. İsim ve soy isim, doğum tarihi, cinsiyet ve medeni durum gibi yerlerin doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Kişisel bilgilerin doldurulmasının ardından form içinde yer alan ve seyahat edecek birey hakkında bilgi edinmek amacıyla bazı sorular bulunmaktadır. Sorular genellikle sağlık ve aşı hakkındadır ve doğru bilgi vermek şartıyla doldurulmalıdır.

Guyana Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Guyana vizesi; aile, ticari, çalışma, öğrencilik ve turistik gibi birçok çeşidi bulunan bir vizedir. Guyana yatırımcı vizesi, basın vizesi ve konsolosluk çalışanları vizesi gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Guyana seyahatlerinin amacına yönelik çeşit sayısı artan ya da azalan vize de fiyatlar da farklılık göstermektedir.

Guyana vize çeşitleri arasında aile birleşimi ve göçmenlik gibi amaçlarda yer almakta ve bu başvurular doğrultusunda vize verilmektedir.

Guyana Vizesi Nereden Alınır?

Türk vatandaşları için İstanbul’da hizmet vermekte olan Fahri konsolosluk genellikle Guyana ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yönetilmesine yönelik hizmetler vermektedir. Guyana vizesi hakkında resmi bir yetkiye sahip olmamasına rağmen resmi prosedürler hakkında bilgi ve destek vermektedir.

Türk vatandaşları Guyana vize başvurusu için konsolosluk yetkileri olan ülkeler aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilmektedir. Belçika, Amerika, İngiltere ve Kanada’nın Guyana Büyükelçiliklerinin iletişim bilgilerine ulaşarak gerekli başvuruda bulunulabilir.

Guyana Vizesi Hakkında Nelere Dikkat Edilmeli?

Guyana seyahatlerini sorunsuz bir şekilde geçirebilmek için vize başvuru sürecinin sağlıklı bir şekilde atlatılması gerekmektedir. Olası aksaklıklara karşı Guyana Konsolosluğu uyarı da bulunmakta ve başvuruların bir ay öncesinden yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Ticari ya da öğrenim amaçlı vize türlerinin sonuçlanma süreleri 3 aya kadar uzayabilmektedir. Bu detay göz önünde bulundurularak başvuru süresi ona göre ayarlanmalıdır.

Kendi ülkesi dışındaki Guyana Konsolosluğu’na başvuruda bulunacak olan Türk vatandaşlarının pasaport geçerlilik süresinin başvuru tarihinden sonra 1 yıl geçerli olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Pasaport yıpranmış olduğu halde konsolosluktan vize için onay verilse dahi, Guyana sınır kapısından geçememe ihtimali yüksektir. Bu tür risklere karşı pasaportun yıpranmamış olmasına dikkat etmek gerekir.

Guyana’da Oturum Vizesi Şartları

Guyana 90 günden uzun süreli seyahatler için oturum izni alınması şartını ileri sürmektedir. Oturum vizesi almadan 90 günden fazla Guyana’da ikamet etmeye devam edilmesi halinde yasadışı göçmen sayılarak yasal işlemler başlatılmaktadır. Böyle bir muamele ile karşı karşıya kalmamak için 90 günden fazla Guyana ‘da ikamet edecek olanların oturum vizesine başvuruda bulunmaları önerilir.

İlk etapta 1 yıllık olan Guyana oturum izinleri gerek görüldüğü takdirde 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. Oturum izni vizesine hak kazanabilmek için öncelikle ülkeye ticari ya da turistik vize ile giriş yapılması gerekir.

Herhangi bir Guyana vizesini oturum vizesine çevirebilmek için İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçilmesi gerekir. Guyana’da süresiz oturum vizesi için ise profesyonel bir destek alınması gerekebilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir