Hindistan Yeni Delhi’de Ne Yemeli?

Paylaş

Çok geniş bir yemek yelpazesi olan Hint mutfağı, baharat ve yağ sevenler için birebir. Baharatlı patates köftesinden jalebisine kadar birçok farklı lezzetin bir arada bulunduğu Yeni Delhi, bilhassa sokak satıcıları ile lezzetleri tatmanıza fırsat tanıyor.

Pazarlarda, yol ortasında, şehir meydanında seyyar satıcıların sattığı sokak lezzetleri Hint mutfağının eşsiz tatları arasında. Bunların yanı sıra iyi bir otelde konaklarsanız muhakkak Hint mutfağının inanılmaz yemekleriyle tanışabilirsiniz.

Hint Pilavı: Biryani

Hemen her öğünde devamlı tüketilen lezzetlerden ilki biryanidir. Biryani, içinde kırmızı et bulunan salçalı, soğanlı, yoğun baharatlı, pirinçli bir pilav çeşididir. Özellikle Hindistan’a ilk gelenlerin tatması gereken bu lezzet ayrıldıktan sonra aklınızda kalacak çeşitlerden biri.

Yeni Delhi’de kaldığınız otellerde de sıradan restoranlarda da biryaniyi bulmanız mümkün.

Delhi’nin En Gözde Lezzeti: Tandoori

Tavuk etinin muhteşem baharat birleşimiyle marine edilmesinin arkasından ızgarada pişirilmesine tandoori adı verilir. Tavuk etine lezzetini veren elbette mangalda yağsız pişmesi ve marine edilmesidir. Hint mutfağının olmazsa olmazı naan ekmeği ile birlikte yenilen bu yemek, kişniş ile servis edilir.

Tandooriyi Yeni Delhi’nin restoranlarda görebilmeniz mümkün. Taze malzemeler ile yapıldığında akıllara kazınan bu yemeği, tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz.

Kahvaltıların Olmazsa Olmazı Chole Bhature

Delhi’de nereye giderseniz gidin hangi eve konuk olursanız olun muhakkak Chole Bhature ile karşılaşacaksınız. Genellikle kahvaltılarda tüketilen bu lezzet, içinde nohuttan çaya pek çok malzeme bulunduruyor. Soğan, turşu, puf ekmek ile servis edilen bu kahvaltı hayatınızda göreceğiniz en ilginç kahvaltı olabilir. Evinize döndükten sonra tarifini almadığınız için pişmanlık yaşayacağınız bir tat olduğuna emin olabilirsiniz.

Bir sokak lezzeti olan Chole Bhature, sokaklarda tüketilir. Ülkenin her yerinde satılmakla birlikte en güzeli Yeni Delhi’de yapılır.

Yeni Delhi Lezzeti: Aloo Tikki

Türk mutfağı ile Hint mutfağının ortak sebzelerinden biri patatestir. Hemen her çeşidi sevilen patates, Hint mutfağında da inanılmaz bir lezzete dönüştürülmüş. Aloo tikki, patates ve soğandan oluşan eşsiz bir tada sahip. Üstelik Hint mutfağının olmazsa olmaz baharatları da bu tada eşlik etmekte. Birçok mekânda karşınıza çıkacak olan bu lezzeti, Yeni Delhi’de sokak restoranlarında tüketmelisiniz. Yoğurt ile servis edilen aloo tikki, hayatınızda yediniz en güzel patates yemeği olabilir.

Yeni Delhi’nin En İlginç Besini: Mirchi Bajji             

Yeni Delhi’de dahi her mekânda çok güzel yapılamayan mirchi bajji, özel yapılan yerlerde tüketilmeli. Sokak ortasında yürürken elinize alıp atıştırabileceğiniz bu tadımlık parçaları, çok fazla yememeye özen göstermelisiniz.

Taze biber ile unun harmanlanmasından doğan mirchi bajji, birbirinden güzel baharatlarla kıvamını alır. Yeni Delhi’de daha çok ev atıştırması olarak tüketilen bu besin, kızartma olduğu için bir nevi cips yerine düşünülebilir.

Hint Yemekleri Nerede Yenilebilir?

Dahi bhalladan biryaniye kadar tatmak istediğiniz birçok lezzet, Yeni Delhi sokaklarında sizleri bekliyor. Bazı besinler sokaklarda, sıradan restoranlarda bulunabilirken bazılarını gerçekten özel yerlerde yemek gerekiyor. Bu restoranlardan birkaçı olan; tavuk tikkası ile ünlü Karim’sı,  Yeni Delhi’nin en iyi tandır yapan restoranı olarak bilinen Bukhara ITC Maurya Sheraton & Towers’ı, en güzel atmosfere sahip Chor Bizarre’ı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Yeni Delhi’nin Tatlısı: Jalebi

Pek çok Hint dizisinde adı geçen, Yeni Delhi’nin eşsiz lezzeti olarak bilinen jalebi, tatlılara bakış açınızı değiştirecek. Şuruplu simit olarak açıklanabilen bu tatlı, kızartılarak hazırlanmakta, biraz kıtır ve büyükçe yapılmaktadır.

Hemen her sokak başında jalebi satıcısına denk gelebilirsiniz. Gerçekten güzel bir yerden yediğinizde ise Hindistan’dan ayrıldığınızda aklınızda kalacak lezzetlerden biri olacağına emin olabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir