Hollanda’da Yaşamak İstiyorum. Hollanda’ya Nasıl Yerleşilir?

Hollanda’da yaşamak istiyorum. Hollanda’ya nasıl yerleşilir sorusu seyahat etmek isteyenler tarafından çok sık sorulur. Hollanda Türk nüfusunun en yoğun olduğu ülkelerden bir tanesidir.

Yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçi ağırlayan özel ülkeler arasında kabul edilir. Yaşam şartları birçok ülkeye kıyasla çok daha iyi olduğu için Hollanda’da yaşama hayali kuran binlerce kişinin olduğu söylenebilir.

Hollanda’da yaşamak zor mu, nasıl başarırım diyenler için belli bir prosedür bulunur. Prosedürü yerine getirdiğiniz zaman herhangi bir sorun söz konusu olmadan yerleşebilirsiniz. Yerleşmeden önce ülke şartlarını, nasıl geçineceğinizi düşünerek adım atmanız gerekir.

Hollanda’ya Nasıl Yerleşilir?

Hollanda’ya yerleşmek istiyorum diyenlerden biriyseniz her şeyden önce oturma iznini almış olmalısınız. Yalnızca istediğiniz için ülke sınırlarına girip kalmanız mümkün değildir.

Oturma izni almadan kalmanız halinde ülkede kaçak muamelesi göreceğinizden emin olabilirsiniz. Kaçak muamelesi görmemek adına oturma izni başvurunuzu yapmalı ve yasal olarak izin çıkmasını beklemelisiniz.

Oturma izninin de kendi için bazı şartları vardır. Şartları yerine getirmeniz halinde ülkede yaşamanıza izin verilir ve sonrasında süresiz ikamet ya da vatandaşlık gibi aşamaları düşünmeniz beklenir.

Hollanda oturma izni almak için uygun niteliklere sahipseniz zaman kaybetmeden başvurunuzu yapmalısınız zira ülkeye olan talep gün geçtikçe artış gösteriyor.

Hollanda Oturma İzni

Hollanda oturma izni nasıl alınır sorusunun cevabı bir hayli önemlidir. Bu sorunun cevabını doğru şekilde öğrendiğinizde artık Hollanda’da yaşayabilmeniz mümkündür.

Oturma izni alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususların başında ikamet süreniz gelir. İkamet süresini doldurmamış hiç kimse oturma izni de alamaz. İzni alabilmek için yasal yollarla en az 5 yıl ülke sınırlarında ikamet etmiş olmanız gerekir.

Yasal yollarla kısmı son derece önemli çünkü kaçak olarak kaldığınız süre kesinlikle kabul edilmez. Sürenizi doldurduktan sonra oturma izni almak için başvuruda bulunmanız beklenir.

Oturma izni her şekilde alınmak zorunda olunan belgedir. Kişi çalışmak, eğitim almak, uzun süreli yaşamak için oturma izni belgelerini tamamlamalı ve sonrasında yasal olarak yaşamaya başlamalıdır.

Hollanda Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

  • Oturma izni için gerekli belgelerin başında ülkeye girişinizi sağlayan pasaport gelir. Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve içerisinde en az 2 yaprağının boş bulunması gerekir. Beraberinde yapraklarında herhangi bir yırtılma ya da kaybolma durumunun da bulunmaması önemlidir.
  • Oturma izni alma şartlarından bir diğeri çalışabilirliği belgelemek olarak bilinir. Çalışabildiğinizi ve ailenize bakabildiğinizi son 3 ya d 6 ayın çalışma dokümanı üzerinden ispat etmeniz beklenir. Sonrasında Hollanda’da yapacağınız işle ilgili geniş bir açıklama yaptığınız evrakı da eklemelisiniz.
  • Hollanda’nın oturma izni belgelerinden bir diğeri sağlık raporudur. Bulaşıcı herhangi bir hastalık taşımadığınızı kanıtlamanız önemlidir.
  • Sabıka kaydı da ülke sınırlarına girip yaşayabilmeniz açısından gerekir. Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olma durumunuzda oturma izni almanız mümkün olabilir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopiniz, evli ise evlilik cüzdanınız ve eşinizin de aynı belgeleri teslim etmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Akraba Aracılığıyla Hollanda’ya Yerleşilir mi?

Hollanda’ya çalışmak için nasıl gidilir, orada yaşayabilmek için nasıl bir yol izlenmeli sorusu merak edilebilir. Soruya alabileceğiniz en ideal cevaplardan biri akrabalarınız olacaktır.

Akrabası olan kişiler Hollanda’da çok daha sağlıklı bir süreç başlatabilirler. Bir süredir Hollanda’da yaşamış oturma izni almayı başarmış ya da vatandaşlığa geçmiş olan kişilerle akrabalığınız varsa sizin süreciniz de kolay geçebilir.

Hollanda yüksek nitelikli göçmen arayan ülkelerdendir. Nitelikli bir akrabanız varsa ya da bu şarta siz kendiniz uyuyorsanız oturma izni almanız da ülkeye yerleşmeniz de tahmin ettiğinizden kolay olabilir. Eğer akraba aracılığıyla yerleşmek isterseniz bunun için verilen özel vizeye başvuru yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Hollandalı Partnerle Ülkeye Yerleşilir mi?

Hollandalı biriyle evlenmek ya da birlikte olmak ülkeye yerleşmek için avantaj kazandırabilir. Evlilik şartı aranmaksızın Hollanda vatandaşlığı olan biriyle uzun süreli ilişki de oturma izni almaya, yerleşmeye yarar sağlayabilir.

Süreç içerisinde dikkat etmeniz gerekenlerin başında ilişkinizin en az 5 yıllık olması yer alır. 5 yılı doldurduktan sonra başvuru sürecinde birlikteliğinizin avantajından yararlanabilirsiniz.

Birlikte olduğunuz kişi vatandaş değilse bu durumda oturma izni almış biri olmak zorundadır. Ayrıca her ikinizin de 21 yaşından büyük olma zorunluluğu da unutulmamalıdır.

İş Bularak Hollanda’ya Yerleşilir mi?

Hollanda’da iş bulmak gibi bir amacınız varsa öncelikle yatırımcı olup olamayacağınızı düşünmelisiniz. Yatırımcı olabilme şansınız varsa bu fırsatı kaçırmamalısınız çünkü yatırımcıların Hollanda’da oturma ve çalışma izni alması son derece kolay olur.

Yatırımcı olup çok büyük meblağlar yerine kendi işinizi yapıp girişimci de olabilirsiniz. Kendi mesleğinizi yapacağınızı ve bir iş yeri açacağınızı dile getirdiğinizde onay alma şansınız yüksektir.

Özellikle işinizin planı hazırsa girişim için yeterli miktarda paraya sahipseniz Hollanda’da yaşamak için yeterli içeriğe sahip kabul edilirsiniz. İşinizi açabilmeniz için başvuru yaptıktan sonra onay almanız yeterlidir. Sonrasında ülkeye yerleşebilirsiniz.

Hollanda’da Hangi Sektörde Çalışılır?

Hollanda’da iş sektörleri dendiği zaman akla ilk olarak tarım gelir. Tarım alanında kendini geliştiren ve bu alanda donanımlı ve gelişimsel bir bilgiye sahip olan kişiler çalışmaya başlayabilir. Tarım sektörü Hollanda’nın temel geçim kaynağıdır. Dolayısıyla sektörde bilinçli ve çalışkan kişilere her zaman ihtiyaç vardır.

Tarım dışında mühendislik alanında da Hollanda’nın açığı olduğu bilinir. Makine, inşaat, bilgisayar ya da gıda mühendisliklerinden herhangi birinde eğitiminizi alırsanız kolaylıkla çalışabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Teknolojiye yatkınlığınız varsa ve bu alanda herhangi bir mesleğe sahipseniz yine Hollanda için iyi bir seçenek olabilirsiniz. Bilhassa yazılım alanında başarılı olan kişiler Hollanda’da birçok iş seçeneği ile karşılaşabilirler.

Hollanda’da Moda Sektöründe Çalışmak

Hollanda’da nasıl iş bulurum diyorsanız seçenekleriniz arasında muhakkak moda da bulunmalı. Bugün için Hollanda devleti tarafından desteklenen ve yatırım yapılan alanlardan biri olan moda, yeni gelenlere kapısını açan bir sektördür.

Türkiye’de moda alanında eğitim alan fakat bir türlü iş yapma fırsatı bulamayan kişiler Hollanda’nın bu konuda büyük bir açığı olduğunu bilmeli. Hollanda devleti bu alanda iş yapmayı düşünen kişiler maddi desteğin yanında eğitim ve seminer gibi gelişimsel destekler de sunuyor.

Hollanda’da Medyada Çalışmak

Hollanda’da hangi işler yapılır sorusunu soran kişiler medyaya da ağırlık verebilirler. Türkiye’de pek çok öğrencinin mezun olduğu bu alan ne yazık ki yeterli istihdama sahip değil.

Eğitim aldığı süreçte kendini geliştirmiş olan ancak Türkiye’de iş bulamamış olan kişiler Hollanda’yı tercih edebilirler. Hollanda hükümeti, medya alanında nitelikli çalışanlara destek kararı almış ve bir süredir bu alana büyük oranda yatırım yapmıştır. Siz de medya sahasında uluslararası bir başarı elde etmek isterseniz devlet destekli bir meslek adımı atabilirsiniz.

Hollanda Yaşam Şartları Nasıl?

Hollanda yaşam şartı bakımından son derece verimli bir ülkedir. Tercih eden ve bu ülke sınırları içerisinde yaşamaya başlayan hemen herkes kısa süre içerisinde memnun kaldığını dile getirir.

Hollanda sınırları içerisinde uzun süre yaşamak niyetindeyseniz ülkenin çalışma kriterlerine bağlı kalmalısınız. Her ne kadar küçük bir ülke olsa da kendi prensipleri, disipline edilmiş bir kültürü vardır.

Kültürel dengeyi sağlamanız, ülke huzurunu bozmadığınızı ispatlamanız ve halkıyla iyi anlaşmanız Hollanda’da daha uzun süre kalmanız açısından yararlıdır.

Hollanda ekonomik açısından dünya devlerinden olmasa da birçok sektörde kendini ispat etmiş ülkelerdendir. Başarılı olduğunuz herhangi bir alan varsa bu sektörlerde işe başlayabilir, iyi bir gelir alarak yaşamınızı idame ettirebilirsiniz. Alınan maaşlar, ülkede yaşayabilmek için son derece idealdir.

Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Hollanda’da asgari ücret ne kadar sorusu sık sorulur. Türkiye’den birçok kişinin ziyaret ettiği ülkede kalıp çalışmak isteyen kişi sayısı da bir hayli fazladır.

Ekonomik açıdan güçlü bir yapısı olan ve bunu maaşlarda da az çok hissettiren Hollanda asgari ücret alacak kişilere 1500 Euro asgari ücret verir.

İşçi olarak herhangi bir iş yerine girdiyseniz alabileceğiniz en düşük ücret asgari ücret olur. Asgari ücretle çok konforlu bir hayat yaşanmasa da ülkede yaşayabilmeniz için yardımcı olabilecek bir miktardır.

Hollanda’da verilen asgari ücret yaşa göre farklılık gösterir. 15 yaşında olan kişiler 500 Euro civarında asgari ücret alırken22 yaş ve üzerine çıkanlar 1500 Euro alabilir. Her yaştan sonra alacağınız maaşa 20 ila 30 Euro arasında fark gelir.

Hollanda’da Maaşlar Ne Kadar?

Hollanda’da ne kadar maaş alırım diye soranlar ne iş yapacaklarına karar vererek hareket etmeliler. Kendi işini yapan kişiler ticaretten kazandıkları kadar ücret alırken belli bir iş yerinde çalışanlar sabit maaş üzerinden kazanç elde ederler.

Ülkede çiftçi, çoban, bahçıvan, denizci ya da veteriner olarak görev alan kişiler 2000 Euro civarında ücret alırlar.

Yaptığınız meslek araba tamir etmek ya da oto elektrikçilik gibi bir işse bu durumda 1750 ila 2250 Euro arasında maaş alabilmeniz mümkündür. Bu sektörde teknisyen ya da tekniker olmanız halinde 2000 Euro kadar maaş alırsınız.

Herhangi bir araç sürücüsü olduğunuz zaman kullandığınız araca bağlı olarak 3000 Euro kadar maaş almanız mümkündür. Bunlar yerine otel müdürü, mağaza müdürü ya da restoran müdürü gibi mesleklere sahip olursanız 4000 Euro kadar kazanma şansınız olur.

Hollanda Eğlence Sektöründe Maaşlar Ne Kadar?

Hollanda’da maaşlar nasıl sorusu sektöre göre değişkenlik gösterir. Çalıştığınız kuruma göre farklı kazançlar elde edebilirsiniz. En çok ziyaretçi ağırlanma nedenlerinden biri olan eğlence alanında kendiniz için ideal bir iş bulabilirsiniz.

Eğlence sektöründe kumarhaneler için krupiye ya da krupiyer, müzisyen, çalgıcı, büyük otellerde çocuklar için palyaço, oyun ablası ya da abisi olabilirsiniz. Ayrıca aktör ya da otel animatörü olmanızda da herhangi bir sakınca bulunmaz. Dilediğiniz herhangi bir işe başvuru yapıp kendinizi deneyebilirsiniz.

Eğlence sektöründe çalışan kişiler çalıştıkları otele ya da şirkete göre faklı maaşlar alırlar.

Kimileri 3000 Euro’ya kadar maaş alabilirken, kimi şirketlerde 2000 Euro kadar verilir. Tercih ettiğiniz iş yerinin büyük ve popüler olması alacağınız maaşı da arttıracaktır.

Hollanda’da Ulaşım Fiyatları

Hollanda’da ulaşım birçok ağ üzerinden yapılabilir. Özellikle bisiklet, kişisel araç gibi özel binekler kullanılsa da beraberinde tren, tramvay, metro da sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarındandır.

Ülke içinde en çok tercih edilen bir başka ulaşım aracı da otobüstür. Otobüsler için şehir içinde rahat edilmesi adına akıllı otobüs kartlar kullanılır. Yalnızca otobüslere değil diğer araçlara da kullanılabilen akıllı kart size özel olup ülkede rahatlıkla seyahat etmenize yardım eder.

Şehir içinde yakın mesafeler için seyahat etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bisiklet edinmelisiniz çünkü bisiklet kullanan kişilerin sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Kişisel seyahatlerden keyif alıyorsanız bu durumda kişisel aracınızı kullanabilirsiniz. Hollanda’nın karayolu bir hayli gelişmiş durumdadır.

Hollanda’da Ev Kiraları

Rengârenk evleri ile gören herkesi kendine hayran bırakan Hollanda yaşanılan şehre göre gider farklılığı yaratır. Başkentte yaşayan biriyle taşrada yaşayan birinin giderleri birbirinden çok farklıdır.

Hollanda’ya yeni gelmiş ve hayatını yeni kuran birinin bu süreçte düşüneceği ilk şey evdir. Ev kiraları başkent ya da büyük şehirlerde farklı olurken şehirden uzak bölgelerde biraz daha ucuzdur.

Bekâr birinin 1 odalı kiralayacağı bir e v ortalama olarak 700 Euro civarında olacaktır. Kalabalık bir aile söz konusu ise bu durumda kiralanabilecek evin değeri 1200 Euro kadar olabilir. Daha lüks biraz merkeze yakın oda sayısı fazla olan evler ise 1600 Euroluk kira değerlerine sahiptir.

Hollanda’da Restoran Fiyatları

Hollanda’da yalnızca evde yemek yemezsiniz çoğu zaman çalışacağınız için özellikle öğle yemeklerini dışarıda geçirmeniz gerekir.

Hem ucuz hem de lezzetli şeyler yiyebileceğiniz birçok seçenek olduğunu bilmelisiniz. Genel olarak uygun fiyatlı gibi görünse de tercih ettiğiniz restoranın çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

Şehirde ucuz yemek yemek isterseniz 1 kişi için 15-20 Euro maliyetli yemekler bulabilirsiniz. 2 kişilik yemek yerseniz bu durumda orta halli bir restoranda 60 ila 70 Euro ücret ödersiniz. Yemeğin yanında tercih edilen içecekler ise kola 2.30 Euro, kahve 2 Euro, bira 3.50 Euro kadar edecektir.

Hollanda’da Süpermarket Fiyatları

Hollanda’da eviniz için bir şeyler almak isterseniz bu durumda markete gidebilirsiniz. Ürün çeşitliliği son derece zengin olan süpermarketlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Süpermarketlerde 1 litre süt 0.95 Euro, yumurta 1.10 Euro, peynir 10 Euro, su ise 0.85 Euro maliyete sahiptir. Ayrıca tavuk göğsü 8.50 Euro, pirinç 1.80 Euro, elma 2 Euro olarak bilinir. Ülkede 1.50 Euro’ya portakal, 1.30 Euro’ya muz alabilirsiniz.

Patates 1.83 Euro iken soğana 1.33 Euro ödeyebilirsiniz. Beraberinde kırmızı et tüketmek isteyenler ise 15 ila 20 Euro arasında ücret ödemek durumundadırlar.

Hollanda’da Giyim Maliyeti Ne Kadar?

Hollanda’da giyim konusunda çok yüksek rakamlar söz konusu değildir. 1 kot pantolon için harcayabileceğiniz para 85 Euro ile 120 Euro arasında değişir. Üzerinize alabileceğiniz bir elbise popüler mağazalara bakıldığında 35 Euro kadar tutabilir. Beraberinde tişört, etek gibi ürünler için 30 ila 50 Euro değerinde harcamalar yaparsınız. Alacağınız ayakkabılarsa 8* Euro ile 200 Euro arasında değişir.

Hollanda’da Hangi Şehirde Yaşanmalı?

Hollanda 12 ayrı il ve 3 ayrı deniz aşırı kamu yönteminden meydana gelir. Başkenti Amsterdam olarak bilinir ve ülkeye yerleşmek için gelen kişilerin büyük çoğunluğu başkenti tercih eder.

Diğer ikamet edilecek şehirler ise Rotterdam, Lahey ve Deventer olarak dile getirilebilir. Bu şehirlerde ikamet etmek hem son derece eğlenceli hem de bir o kadar güzeldir.

İyi bir işiniz varsa bu büyük şehirlerde ikamet etmeniz daha yararlı olacaktır. Başkente kıyasla biraz daha az maliyetli olan bu şehirler aynı Hollanda ruhuna sahiptir.

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Hollanda’ya nasıl gidilir sorusu Türkiye’den seyahat etmeyi düşünenler için merak edilen bir sorudur. İstanbul, İzmir, Ankara ya da Antalya üzerinden Hollanda’ya uçuşlar bulunur. Aktarmalı uçuşlar sizin için sorun teşkil etmiyorsa Türkiye’nin pek çok ilinden İstanbul’a gelip oradan Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz.

Uçuş maliyeti ve deneyimi tercih edilen firmaya göre değişebilir. Aynı şekilde dönem dönem yoğun olan uçuşlar dönem dönem daha sakin olabilir. Tatillerde, yılbaşı gibi özel dönemlerde uçuşları erkenden ayarlamanın büyük avantajı olacaktır.

Hollanda’nın başlıca havalimanı Amsterdam yakınında bulunan Schiphol’dür.  Schiphol dışında başka bir havalimanı tercih edilirse bu durumda Rotterdam The Hague, Eindhoven ve Maastricht Aachen havalimanları kullanılır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eda Cansever dedi ki:

    Akraba durumundan Hollanda’ya yerleşmeyi düşünüyorum. Fakat oradaki hayat şartlarının nasıl olduğunu doğru düzgün bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?