İngiltere Evlilik (Aile Birleşimi) Vizesi

İngiltere Evlilik Vizesi

Paylaş

İngiltere evlilik vizesi pek çok kişinin başvuruda bulunduğu vizelerden biridir.

Çoğu zaman ülkede oturma izni alabilmek için yapılan bu başvurular, gerekli şartların sağlanması halinde vatandaşlık başvurusu için de yapılabilmektedir.

Doğru şekilde başvuru yaptığınızda evlilik vizesini almanız ve ülkede daha uygun koşullarda yaşamanız mümkün olmaktadır.

Her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de evliliğiniz ve nihayetinde başvuru yaptığınız vize incelenmektedir. Bu incelenme sonucunda herhangi bir aksilik olması halinde başvurularda ret sonucu görülmektedir. Bu duruma engel olabilmek adına olabildiğince kusursuz bir planla vize başvurusunda bulunmanız önerilmektedir.

İngiltere’de Evlilik Vizesine Başvuru Yapılır mı?

İngiltere’de yaşamak istiyorum diyenlerden biriyseniz ülkeye gidip ikamet etmeniz birçok yolunu bulabilirsiniz.

Tercih edilen ikamet yollarından biri de evliliktir çünkü evlilikle beraber hem oturma süresi daha uzun olmakta hem de yasal olarak hiçbir sorun çıkarılmamaktadır. Bu bakımdan birçok kişi İngiltere’de evlilik yapmanın avantajlı olduğunu düşünmektedir.

Evlilik vizesi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncelikle sürecin nasıl işlediğini öğrenmeli daha sonra gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bu prosedürlerin başında da evraklar yer almaktadır.

Evraklarınızın eksik ya da hatalı olmadığı kesinleştiğinde başvurunuz daha olumlu sonuçlanmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvurusu

İngiltere evlilik vizesi 2018 yılında bazı köklü değişikliklerle belirlenmiştir. Kişi, evlilik vizesine sahip olmak için öncelikle yetkili kuruma başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru yaparken evlenmek istediği kişiyle gitmesi büyük bir artı kazandıracaktır. Bunun arkasından yetkili kuruma evlilik vizesi başvurusu yapılacağı belirtilmelidir. Bunun sonrasında kurum bir sonraki görüşme için randevu verecek ve gerekli belgeleri teslim etmesi gerektiğini vurgulayacaktır.

Gerekli belgelerin teslim edilmesi için bir sonraki randevuya kadar hızla hareket edilmeli ve gerekirse profesyonel yardım alınmalıdır.

Eksik ya da hatalı olmaması için yardım almak fayda sağlamaktadır. Sonraki randevuda tüm evraklar teslim edilmeli ve arkasından sonuç beklenmelidir.

İngiltere Evlilik Vizesi Şartları

İngiltere evlilik vizesi ret nedenlerine kısaca göz gezdirdiğiniz zaman aslında büyük birçoğunun şartları tam sağlayamamaktan kaynaklandığını görürsünüz.

Evlilik vizesi almak için başvuru yapan ancak şartı yerine getirmeyen herkes kolaylıkla reddedilebilmektedir. Bunun için her şeyden önce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Yeterlilik şartı kişinin kendine ve ailesine bakabilecek kadar para kazanması durumudur.

Evlilik vizesi alabilmek için kişinin kendi işinin olması gerekmektedir. İşi olması halinde, iyi bir maaşla çalışması durumunda onay alması mümkündür. Bununla beraber aynı şekilde sağlık raporunun da temiz olması gerekmektedir. Sağlığı elvermeyen kişilere evlilik vizesi verilmemektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi İçin Gelir Şartı

İngiltere evlilik vizesi şartları zaman zaman düzenlemelerle değiştirilmekte ve duyurulmaktadır.

Son yapılan değişikliklerden biri de gelir şartıdır. Kişi yeterince gelir elde edememesi halinde kesinlikle vizeden onay alamamaktadır. Bu bakımdan bir kişinin yıl içerisinde almış olduğu paranın 19 bin Euro olması gerekmektedir.

Yıllık gelir bu rakamın altına düştüğü zaman evlilik vizesi başvuruları reddedilmektedir.

Bunu elde edebilmek için bir iş yerine sahip olabileceğiniz gibi herhangi bir yere girip çalışmanız da yeterli olmaktadır. Bu noktada dikkat edilenler ne kadar para aldığınız ve bu parayı ne kadar düzenli şekilde aldığınızdır.

Tek bir işte istikrarlı şekilde çalışan biriyle sürekli iş değiştiren birinin konumu aynı değildir.

İngiltere Evlilik Vizesi İçin Yaş Şartı

İngiltere evlilik vizesi 2019 yılında yaşla ilgili karmaşanın devam ettiği bir süreçtedir. Özellikle yaş sınırının kaç olduğuyla ilgili bir takım karışıklıklar söz konusudur. Bu durum genç yaşta İngiltere evlilik vizesi almak isteyenler için sorun teşkil edebilmektedir çünkü evlilik vizesi için temel kriter bir süre önce 21 yaş olarak değiştirilmiştir.

Birçok kişi 2008 yılında 18’den 21’e çıkarılan evlilik vizesi yaşını bu şekilde hatırlamaktadır. Ne var ki kısa süre önce yapılan değişiklikler neticesinde evlilik için yaş sınırı yeniden 18’e çekilmiştir.

Bugün yanlış bilgi sunan pek çok nokta olduğu için araştırmayı doğru şekilde gerçekleştirmek önemlidir. 18 yaş üstünde olan her birey vize için başvuru hakkına sahiptir.

İngiltere Evlilik Vizesi İçin Dil Şartı

Bir ülkeye gidip orada uzun süre ikamet etmek niyetindeyseniz bu durumda dil bilmeniz size çok büyük katkı sağlayacaktır. Hele ki dilini bilmediğiniz biri ile yapacağınız evliliği gerçek kılmanız için bu eğitim çok önemlidir.

İngilizce bilmek de İngiliz olan biriyle evliliğiniz için çok önemlidir. Yalnızca iletişim için değil aynı zamanda yetkililerin gerçek evlilik olduğuna inanması için de dil eğitimi almanız gerekmektedir.

29 Kasım 2010 yılında yapılan açıklama gereğince evlilik vizesi için İngiltere’ye başvuru yapan kişilerin A1 seviyesinde İngilizce bilmesi temel şartlar arasında yer almaktadır.

İngiltere evlilik vizesi forumlarda da sık konuşulmakta ve en çok dil nedeniyle reddedilmelerin olduğu görülmektedir. Bu nedenle dil sınavında başarılı olmanız yarar sağlayacaktır.

İngiltere Evlilik Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere partner vizesi olarak da anılan evlilik vizesi, yerleşmek için İngiltere’yi tercih edenlere verilmektedir. Bu noktada 2 kategori olduğu göze çarpmaktadır. Bu da evleneceğiniz kişiye bağlıdır.

Evlenmek istediğiniz kişi İngiliz ise, İngiltere vatandaşı ise bu durumda başvuru yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kişi, İngiltere vatandaşı olan biriyle gerçek bir evlilik yaptığında süreç daha kolay ilerlemektedir.

İngiltere vatandaşı olmayan biriyle evliliğinizde ise partnerinizin en az sürekli oturum iznini almış olması gerekmektedir.

İngiltere sürekli oturum izni almamış olan biriyle evlenip ülkeye yerleşmeniz söz konusu olmamaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Süreli Verilir?

İngiltere nişanlık vizesi yerine evlilik vizesi almak niyetinde olanlar evlilik söz konusu olduğu için daha şanslıdırlar.

Evlilik durumu söz konusu olduğunda yasal bağlar nedeniyle sürenin daha uzun tutulduğu görülmektedir. İlk başvurunuzda onay almanız halinde evlilik vizenizi 30 aylığa alabilirsiniz.

30 ay boyunca dilediğiniz gibi ülkede kalabilir, çalışıp ailenizle vakit geçirebilirsiniz.

30 ay sona erdikten sonra kişi talep ederse vizesinin süresini 30 ay daha uzatabilmektedir. Böylece daha uzun süreli ikamet hakkı tanınmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesinde Sürekli Oturma Hakkı Var mı?

İngiltere evlilik vizesine onay alan kişiler ilk 30 ayı arkada bırakıp daha uzun süreli ikamet etmek isterlerse bu durumda uzatabilmektedirler. Bunun yerine kalıcı şekilde yerleşmeyi uman kişiler 5 yıllık bir uzatmanın neticesinde süresiz yerleşim hakkı elde edebilmektedirler.

5 yıl boyunca ülkede ikamet edebilir daha sonra süresiz şekilde ülkede ikamet etme hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun sonucunda vatandaşlık almak isterseniz 6.yılın ardından vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • İngiltere evlilik vizeniz için kimlik bilgileriniz, evlilik cüzdanınız, çektireceğiniz son 3 aylık biometrik fotoğraf evrak dosyasında yerini almalıdır.
  • Sizin de partnerinizin de herhangi bir bulaşıcı rahatsızlığı olmadığını kanıtlayan sağlık raporu da evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Kişinin ve evlendiği bireyin sabıkasının temiz olması, evraklar arasında yer alması istenmektedir.
  • İş yeri sigortası, son birkaç ayın maaş dokümanı ve varsa taşınmaz mülk tapuları evrak dosyasına yerleştirilmelidir.
  • Aranan evraklardan bir diğeri de banka hesap dokümanıdır. Hesabınızda yeterince para olduğunda evlilik vizesi almanız çok daha kolay olabilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir