Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi İngiltere’de eğitim almak isteyen herkesin mutlaka alması gereken bir vize türüdür. Eğitim göreceğiniz okuldan kabul aldıktan sonra işlemlerde sorun yaşama riskiniz oldukça azdır. Yine de süreç boyunca her adımı özenli bir şekilde kontrol etmenizde fayda vardır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

 • İngiltere öğrenci vizesi almak için yapmanız gereken ilk işlem ihtiyaç duyacağınız belgeleri toplamaktır. Aşağıda ihtiyaç duyacağınız belgeleri ayrıntılı bir şekilde belirttik. Ancak temel olarak pasaportunuz, öğrenci belgesi, sağlık sigortası belgeleri, vize ücreti ödeme dekontu gibi belgelere ihtiyaç duyacağınızı bilmelisiniz.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvuru formunu online olarak doldurabilirsiniz.
 • Bir sonraki adımınız vize randevusu almak olacaktır. Bulunduğunuz şehre göre size en yakın vize merkezini öğrenebilir ve randevunuzu alabilirsiniz.
 • Öğrenci vizesi alabilmek için sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekecektir. Bu aşamada sağlık sigortanızın yapılmış olması, sağlık raporunuzun olumlu çıkması ve gerekli testlerin tamamlanması önemlidir.
 • Vize ücretinizi size sunulan seçeneklerden dilediğinizi kullanarak yatırabilirsiniz.
 • Son adım vize sonucunu beklemek olacaktır. Genellikle 2 içerisinde vizeniz olumlu ya da olumsuz sonuçlanır.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İngiltere öğrenci vizesi alırken sorun yaşamamak için gerekli olan belgelerinizin tam olduğundan emin olmanız önemlidir.

 • Pasaportunuzun fotokopisi hazırlayacağınız dosyaya eklemeniz gereken en önemli belgedir. Ancak bu aşamada pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat etmeniz önemlidir. Vize süreci ardından en az 6 ay daha geçerliliğinin olması önemlidir.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvuru formunu doldurmanız ve imzalamış olmanız şarttır.
 • Öğrenci vizesi alabilmek için okulunuz tarafından gönderilmiş kayıt belgesini ibraz etmelisiniz. İçerisinde eğitimin başlangıç ve bitiş tarihlerinin yer almasına özen göstermelisiniz.
 • Eğer İngiltere’de alacağınız eğitim için herhangi bir burs ya da kredi almışsanız vize belgeleri arasına bu burs ya da kredinin kabul belgesini de eklemelisiniz.
 • İngiltere’de eğitim almak için herhangi bir burs ya da kredi almamışsanız orada yaşayacağınız zaman boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamalısınız. Bunun için hesabınızda bulunan parayı kanıt gösterebilir ya da aile üyelerinden birisinin size sponsor olmasını isteyebilirsiniz.
 • İngiltere’ye gittiğinizde konaklamak için yerinizin hazır olduğunu göstermelisiniz. Başlangıç aşamasında nerede kalacağınızı bilmiyorsanız herhangi bir otelden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Daha sonra konaklama yerini değiştirme imkânınız bulunmaktadır.
 • Eğer sınav için bir dil şartı bulunuyorsa bu sınava girdiğinizi ve minimum geçerlilik notunu aldığınızı kanıtlayan bir belge sunmalısınız.
 • İngiltere öğrenci vizesi alabilmek için bir sağlık sigortanızın bulunması şarttır. Bu sağlık sigortasının İngiltere’de geçerliliğinin olması ve eğitim süreci boyunca devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Daha önce İngiltere’de bulunmuşsanız ya da İngiltere vizesi almışsanız bu vizeleri de dosyanıza ekleyebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücreti

İngiltere öğrenci vizesi ücretleri yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir 2.023 yılı için kısa süreli öğrenci vizesi ücreti 127 sterlin olarak belirlenmiştir. İngiltere’de 11 aydan daha uzun süre eğitim alacaksanız ihtiyaç duyacağınız uzun süreli öğrenci vizesi ücreti ise 460 sterlindir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi almak için gerekli olan süre konsolosluktaki yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle 2 ay içerisinde vize işlemlerini tamamlanması beklenir. Sorun yaşamamak adına 3 ay öncesinde başvuru yapmanızda fayda vardır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Mülakatı Nasıl Geçer?

İngiltere vizesi çeşitlerinden en kolay alınanın öğrenci vizesi olduğunu söylemek mümkündür. Mülakatta genellikle çok ayrıntılı sorular karşınıza çıkmaz. Belgeleriniz incelenir, gerçek olduğundan emin olunur. Ardından okulunuzla ilgili tarafınıza bazı sorular sorulmaktadır.

Vize mülakatı esnasında finansal kaynaklarınızı kanıtlamanız gerekebilir. Ayrıca İngiltere’de alacağınız eğitimi tamamladıktan sonra geleceğinizle ilgili planlarınız sorulabilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken mümkün olduğunca doğru ve gerçekçi bilgiler vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir