İngiltere Oturma İzni – İngiltere’ye Yerleşmek

İngiltere oturma izni evlilik, ev satın almak, iş, eğitim gibi yollarla kolaylıkla alınabilmektedir.

İngiltere dışarıya kapalı bir ülke gibi görünmesine karşın Ankara antlaşmasının sağladığı fayda ile birçok Türk vatandaşı İngiltere’den oturma izni alabilmektedir.

Ankara antlaşması İngiltere oturma izni almanın en önemli dayanağıdır. Ancak tabi ki başvuru yapacak kişilerde bazı özel şartlar aranmaktadır. Yani sadece Ankara antlaşması var diye koşulsuz şartsız İngiltere’ye kabul edilme olasılığınız yoktur.

Ülkeye vize alarak gidenler, vize süreleri bitmeden oturma izni başvurularını yapabilirler. İngiltere vizesini ülkede 90 günden fazla kalacakların mutlaka alması gerekir.

Zaman zaman İngiltere oturma iznini kaldırdı yönünde haberler ortaya çıkıyor olsa da bu uygulama kısa süre sonlanmaktadır.

Ülke göçmenlik konusunda yasal düzenlemeleri yenilediği dönemlerde oturma izni başvurularını almayı sonlandırabilmektedir.

İngiltere gerek yaşam standartlarının yüksekliği gerek gelişmiş ekonomisiyle iş olanaklarının fazlalığı gerekse yüksek refah seviyesi bakımından yerleşmek için tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

İngiltere oturma izni ile seyahat etmek, ülkeye giriş çıkış yapmak da kolay olduğundan vizeden sonra ülkede uzun süre kalmak isteyenler İngiltere oturma iznini tercih etmektedir.

İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan 4 büyük ülkeden bir tanesidir ve bu ülkeler içindeki en büyük ülkedir.

Büyük Britanya adasında yer alan ve Avrupa’nın batısıyla komşu olan ülkede para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılmaktadır.

54 milyonun üzerinde nüfusu olan ülkenin başkenti ve en merkezi yeri Londra olarak bilinmektedir.

İngiltere muhteşem mimarisiyle gidenlerin çok beğendiği bir ülke olmuştur.

Yaşam şartlarının yüksekliği ve ülkenin genel olarak beğenilmesi, yurtdışına yerleşme planı olanlar için cazip gelmektedir.

İngiltere’ye Göç ve Ankara Antlaşması

Ankara antlaşması imzalandığı dönemde ortak pazara sahip olan Fransa, Almanya, Benelüks ülkeleri ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmıştır. Bu antlaşmanın temel olarak alınması ile ECAA ya da bir diğer ismiyle Ankara antlaşması vizesi şekillenmiştir. Bu anlaşma dahilindeki ülkelerin vatandaşları, İngiltere’ye giderek kendi işini kurabilir ya da ülkede yerleşik hayata geçebilir.

ECAA Vizesi ve İngiltere Oturma İzni

ECAA vizesi, uzun süreli oturum sağlayan bir vize tipidir. İngiltere vize türlerinden biri olan ECAA vizesinden Romanya, Türkiye ve Bulgaristan vatandaşları faydalanabilmektedir. Ancak Bulgaristan ve Romanya Avrupa Birliği üyesi olduğundan antlaşmaya bağlı ECAA vizesi aktif olarak Türk vatandaşlarına uygulanmaktadır.

İngiltere Oturma İzni Başvurusu için Gerekli Şartlar

İngiltere’de oturma izni şartları başvurunuzun durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. İngiltere oturma izni nasıl alınır merak ediyorsanız; öncelikle şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız gerekmektedir.

ECAA vizesi kapsamında başvuru yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması en önemli şarttır. Ülkede iş kurmak isteyen, kendini işin, yapmak isteyen ve yeterli sermayesi bulunan her Türk vatandaşı İngiltere oturma izni başvurusu yapabilir.

İngiltere'ye Yerleşmek istiyorum. İngiltere Oturma Vizesi

İngiltere’ye Yerleşmek istiyorum. İngiltere Oturma Vizesi

Ülkede iş kurmak şart olarak aranmaz yani ülkede herhangi bir meslekte iş bularak çalışabilmeniz de mümkündür.

Başvuran kişilerde aranan genel şartlar ve başvuru durumuna özel şartlar vardır.

18 yaşını geçmek, sağlıklı olmak, sabıka kaydı temiz olmak, ülkeye göç edebilecek ve ülkede yaşayabilecek maddi imkana sahip olmak, yeterli düzeyde İngilizce bilmek bu şartlar arasındadır.

İngiltere Oturma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

İngiltere oturum vizesi için gerekli evraklar herkesten istenen belgeler ve başvuru durumuna göre özel olarak istenen belgeler şeklinde ayrılabilir.

Kimlik belgesi, pasaport, pasaporta uygun fotoğraf, sabıka kaydı kâğıdı, sağlık raporu, maddi yeterliliği gösteren belgeler, başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belgeler, Türkiye ve İngiltere’de ikamet adresini gösteren belge herkes tarafından başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgelerdir. Bunun dışında evlilik söz konusu olan durumlarda uluslararası evlilik belgesi, İngiliz vatandaşının kimlik belgesi, doğum bağı söz konusu olan durumlarda doğum belgesi ve kan bağını ispatlayan nüfus kayıt örnekleri, eğitim söz konusu olan durumlarda öğrenci belgesi, okul davet mektubu, eğitime yönelik bilgilerin bulunduğu belgeler, iş söz konusu olan durumlarda işe yönelik antetli kâğıda yazılmış imzalanmış her türlü bilgi belge yetkililere sunulmalıdır.

Hazırlanan tüm belgelerin, asıllarıyla birlikte, İngilizce olmayan belgelerin, yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş kopyaları hazır edilmelidir.

Toparlanan belgelerin noter onayından geçmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. İngiltere oturum vizesi için gerekli evraklara ek olarak başvuru durumunuza ve kişisel durumunuza göre yetkililer sizden bazı ek belgeler talep edebilir. Bu nedenle başvuru sürecinde sizden istenen belgeleri temin edebilecek durumda olmaya dikkat etmelisiniz.

İş sebebiyle ülkede bulunacak olanların İngiltere çalışma ve oturma iznini birlikte alması gerekeceğinden çalışma izni belgeleri de talep edilebilir.

İngiltere Oturma İzni Başvuru Nereye Yapılır?

İngiltere süresiz oturum izni nasıl alınır sorusundan sonra başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

İngiltere oturma izni başvurularınızı, İngiltere’de bulunduğunuz şehirdeki göçmenlik bürolarına yapabilirsiniz.

Başvuruları ülkede yasal olarak bulunduğunuz süreçte, vize süreniz bitmeden yapmanız önem taşımaktadır.

Vizeniz devam ederken belgeleri toparlamak için ülkeye giriş çıkış yapmanız da gerekebilecektir. Bu nedenle vize sürenizin bitmesine az kalmışsa; süre uzatma talebinde bulunmanız gerekir.

İngiltere Oturma İzni Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İngiltere Ankara antlaşması kapsamında çokça başvuru almaktadır. Dolayısıyla bazı dönemler başvuru yoğunluğu yaşandığından işlemlerin sonuçlanması da zaman alabilmektedir.

İngiltere, oturma izni başvurularını vize süresi bitişi sebebiyle kişilerin mağdur olmaması için çoğu zaman kısa sürede sonuçlandırmaktadır. Başvurular genellikle 2-3 hafta içinde neticelendirilmektedir. Bazen bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir.

Evlilik, yatırım, ispatlanmış kan bağı gibi başvurular çok fazla detay gerektirmediğinden daha çabuk sonuçlanmaktadır. Başvuru sonucunuz olumlu olursa ülkeye yerleşme işlemlerini halletmek için Türkiye’ye giriş çıkış yapmanızda sakınca yoktur.

Başvurunuz reddedilmişse, reddedilme nedeninizi öğrendikten sonra duruma göre yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Örnek olarak maddi açıdan yetersiz görülmüşseniz ve başvurunuz reddedilmişse; belli bir süre sonra maddi imkanlarınızı artırarak yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Oturma iznini aldıktan sonra ülkede kalma sürenize, oturma izni uzatma dönemlerinize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yatırım Yoluyla İngiltere Oturma İzni

İngiltere’den farklı yatırımlar yaparak Ankara antlaşması kapsamı dışında oturma izni talebinde bulunabilirsiniz.

Gayrimenkul almak yerine parasal yatırımlar yapmak; izin almanızı kolaylaştıracaktır. İngiltere bankalarına yapacağınız iki milyon sterlin ve üzerindeki yatırımlar, oturma izni yanında vatandaşlık almanızı bile sağlayabilir.

Yatırım yapmak konusundaki en önemli şart, yatırdığınız 2 milyon sterlin paranın bu miktarın altına düşmemesi gerekmektedir.

İngiltere oturma izni ev satın almak yoluyla yapılan yatırımlarda da verilmektedir. Bunun için taşınmazın maddi değerinin ne olacağı her yıl değişmektedir.

Güncel bilgiler için göçmenlik bürosuna danışabilirsiniz. İngiltere ev alana oturma izni verirken de aradığı temel şartlara yine bakmaktadır. Yani diğer şartları sağlamadan sadece ev alarak oturma izni hakkı kazanmanız pek mümkün değil.

Ülkede iş kurmak da farklı bir yatırım yöntemidir. 3 adet İngiliz vatandaşına istihdam sağladığınız 200.000 sterlin sermayeli şirketiniz sayesinde İngiltere’den oturma iznini alabilmeniz mümkündür. Ancak bu durumda iş yerinin kapanmayacak olması, çalışan İngiliz vatandaşı sayısının azalmayacak olması önemli detaylardır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İngiltere Blog dedi ki:

    İngiltere oturma izni için güzel bir yazı olmuş