İran Vize İstiyor Mu? İran’a Vizesiz Nasıl Gidilir?

Paylaş

Türkiye’de yeşil pasaport ve bordo pasaport sahibi vatandaşların bazı ülkelere vizesiz girme hakları bulunmaktadır. Özellikle yeşil pasaport sahiplerinin, çok daha fazla ülkeye vizesiz olarak girme imkanları vardır.

Bütün bu haklara rağmen, özellikle ulaşım kolaylığı açısından cazip gelen sınır komşumuz olan bazı ülkeler hiçbir prosedür uygulamaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, kendi ülkelerine kabul ederler. Bu ülkeler arasında İran gibi hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile son derece zengin ve mutlaka görülmesi gereken ülkeler bulunmaktadır.

İran’a gezi düzenlemeden önce İran vize istiyor mu? Sorusunu cevaplamak gerekir.

Ülkede uygulanan çok ciddi bir İran vize politikası bulunmaktadır. Bu politikaya göre bazı ülke vatandaşları İran’a vizesiz girebilirken, pek çok ülkenin vize alma zorunluluğu bulmaktadır. Ayrıca İran vizesi alamayanlar için bazı havalimanlarından 14 güne kadarlık süreyi kapsamak üzere, havalimanı kapısında vize verilmektedir.

İran’a Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

İran uzun süren diplomatik tartışmalar sonucunda bazı ülkeler için İran vizesi muafiyeti uygulamayı kabul etmiştir. Bu kararın oluşmasında dış politikalar son derece etkili olmuşlardır.

İran vize istiyor mu? Diye düşünenler için vizesiz girilebilen 8 ülke bulunmaktadır. İran vize politikasına göre; Malezya, Sri Lanka, Suriye, Venezuela, Gürcistan, Bolivya, Azerbaycan ve Türkiye İran vizesi almadan ülkeye girebilirler.

Özellikle Türkiye bu ülkeler içerisinde İran’da kalabilme süresi olarak son derece iyi bir yerdedir.  İran vize politikası, Sri Lanka için sadece 1 günlük vizesiz kalış hakkı vermektedir. Malezya içinse bu sınırlama yalnızca 15 günden ibarettir.

Türk Vatandaşları İran’da Vizesiz Olarak Ne Kadar Kalabilirler?

İran vize istiyor mu? Sorusunu yöneltirken öncelikle bilinmesi gereken İran’da ne kadarlık bir süre kalmayı planladığınızdır. İran zaman zaman Türkiye’den vize istemiştir.

Özellikle 80li ve 90lı yıllarda pek çok kez İran vizesi almadan ülkeye giriş yasaklanmıştır. Fakat zaman içerisinde politik olarak karşılıklı anlaşmalar ile, iki taraf için de vizeler ortadan kaldırılmıştır.

Hepinizin sokaklarda, özellikle avmlerde oldukça kalabalık halde gezen İranlı turistleri görmenizin nedeni, İran vatandaşlarının da Türkiye’ye vizesiz olarak gelebilmeleridir.

İran, Türkiye’ye 90 günlük vize vermektedir. Yani İran’a gitmeniz halinde 3 aylık bir süre boyunca İran’da kalabilirsiniz. Bu süreyi aşacak kişilerin, henüz vize süresinin bitmesine oldukça fazla süre varken İran konsolosluğuna giderek vizelerini uzatmaları gerekir.

Vize uzatma başvurusu yaparsanız ve reddedilirse üzülmeyin, çünkü pek çok insanın vize uzatma talebi reddedilmektedir. Bu tutum, İran vize politikasının önemli bir yapı taşını oluşturur.

İran’a Hangi Amaçla Gideceğinize Bağlı Olarak Vize Almanız Gerekebilir

İran turistlerden vize istememektedir. Fakat tabi ki İran vize politikası göz önünde bulundurulduğunda bu sürenin 90 günü geçmemesi gerekir.

Ticari amaçlı vize ise F sınıfı vize olarak geçer. Yani İran’a çalışmak için gidecek olan kişilerin, çalışacakları şirketle daha önceden bağlantı kurmaları ve kendileri adına bir İran vizesi başvurusu yapmalarını istemesi gerekir. Bu başvuru sonrası çıkan F vizesi ile İran’da çalışabilirsiniz fakat gerekli olan bir diğer evrak oturma iznidir.

İran’da oturma izni 1 ay içerisinde çıkar fakat bu süreç içerisinde pasaportunuz işlemler için memurlarda olacağı için yurtdışına çıkış gerçekleştiremezsiniz. Yani başvuru yaparken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir diğer vize türü ise öğrenciler içindir. İran’da öğrenim görmek için ya 3 ayda bir giriş çıkış yapmak gerekir ya da bir okula kayıtlı olmak için öğrenci vizesi almanız gerekir. Bu vizeyi almak için öğrenci belgeniz ile konsolosluklara başvurabilirsiniz. Bu nedenle İran vize istiyor mu diye düşünmeden önce hangi tür bir seyahat yapacağınızı iyi şekilde planlamanız gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Ömer dedi ki:

    ırana vıze ıstıyorum 05398120714

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir