İran’a Arabayla Nasıl Gidilir?

Paylaş

İran’a arabayla gitmek birçok kişinin merak ettiği unsurlardan biridir. Yurtdışı seyahatlerini keyifli hale getirmenin en kolay yollarından bir tanesi kesinlikle kendi özel aracınızla yolculuğa çıkmaktır.

Varacağınız ülkede otobüs saati, taksi ücreti, metro tedirginliği gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan dilediğiniz özgürlükte dolaşmanızı kendi arabanız ile sağlayabilirsiniz.

Özellikle Suriye, İran, Gürcistan gibi sınır komşumuz olan ülkelere şahsi araba ile gitmek çok daha güzel bir kolaylık sağlayacaktır. Peki, bu geziler sırasında ülkelere giriş çıkış yaparken araba konusunda nelere dikkat edilmelidir?

İran’a Nasıl Arabanız ile Gidebilirsiniz?

İran’a arabayla gitmek için 2 farklı sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak sınır kapısıdır.

İkinci alternatif ise Van’da bulunan Esendere sınır kapısıdır. Bu kapılara geldiğinizde İran vizesi almanıza gerek yoktur. Gümrükten geçeceğiniz sırada, memurlar tarafından gümrük kontrolü yapılır ve uluslararası ehliyetiniz olup olmadığına bakılır.

İran vize istemeyen bir ülke olduğu için yorucu prosedürler ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

2016 yılı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ehliyetlerinin, çipli forma dönüşmesi sayesinde uluslararası ehliyet almak için herhangi bir bedel ödemeye gerek kalmamıştır. Çünkü bu çipli ehliyetler, uluslararası ehliyetlerin yerine geçmektedir.

İran Trafiği ve Denetleme

Kapıdan geçişiniz sırasında bazı dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. İran’a arabayla gitmek çok kolay olmasına rağmen bazı kurallar içerir.

Kesinlikle arabanızda alkol ürünü veya müstehcen yayınlar bulunmamalıdır. İran’ın siyasi görüşüne karşıt propaganda içerikli yazılar da sizi kötü duruma sokabilir. Bu nedenle arabanızın temiz olduğundan emin olun.

İran’da trafik aynı Türkiye gibi sağdan akmaktadır, trafik işaret ve levhaları hem Farsça hem de İngilizcedirler. Bu nedenle sorun yaşamazsınız.

Her 50 kilometrede bir ilk yardım için bekletilen helikopterler bulundurulmaktadır. Yani İran’ın trafik sistemi son derece gelişmiş seviyededir, bu nedenle can güvenliğiniz için endişelenmenize gerek yoktur.

İran’a Arabayla Gitmek için Ne Yapmalı?

İran’a seyahat etmek istediğiniz zaman her şeyden önce pasaportlarınızı hazırlayıp cebinize paranızı almalısınız.

Paranızın nakit olarak elinizde olması önemlidir çünkü turistler için kredi kartı kullanım hakkı bulunmamaktadır. Kendi vatandaşlarına kredi kartı kullanımı sunan İran, dışarıdan gelenlere sunmamaktadır.

Elinizin altında yeterince para olduktan sonra arabanızla seyahatinize çıkabilirsiniz.

İran sınır kapılarına geldiğinizde sıkı bir denetimden geçirilmeniz mümkündür ancak vize istenmediği için çok fazla belge karmaşası olmamaktadır.

Kapıda sizden istenen defter parasını yatırmanız haricinde birkaç belge kontrolü sonrasında ülkeye girişinize izin verilebilmektedir.

İran’a Arabayla Giderken Gereken Belgeler

İran’a yolculuk için harekete geçen kişiler her şeyden önce evrak konusunu çözüme kavuşturmalıdır.

Seyahatiniz için yanınızda olması gereken belgelerden ilki uluslararası sürücülük belgesidir. Bunun yanında nüfus cüzdanı fotokopiniz, orijinali, pasaportunuz bulunmak durumundadır.

Seyahate çıkmadan önce evliyseniz evlilik belgenizi de yanınızda bulundurmalısınız aksi halde İran’a girişiniz pek kolay olmayacaktır.

Seyahatiniz için sabıka kaydı, sağlık raporu gibi belgelerinizin elinizin altında olması yarar sağlayacaktır. Kapıda kontrol esnasında bu gibi belgeler gösterildiğinde geçişin çok daha kolay olduğu görülebilmektedir.

İran’a Arabayla Gitmek Ne Kadar Sürer?

Türkiye İran arası kaç km sorusu seyahat edecek kişiler tarafından sık sorulmaktadır. Uçakla seyahat etmektense gezerek arabayla seyahat etmek isteyen kişiler de bu sorunun cevabını merak edebilmektedir.

İran’a seyahat edilmek istenildiğinde 2.900 km kadar yol kat edilmektedir. İstanbul üzerinden hesap edilen bu mesafe ülkenin diğer illerinde biraz daha farklı olabilmektedir.

Ankara civarından İran’a geçmek isteyen kişiler yaklaşık olarak 2400 km gibi bir mesafe kat etmek durumunda kalmaktadırlar. Süre üzerinden hesap edildiği zaman aracınızla 26 saat kadar Ankara’dan İran’a geçebilme şansınız bulunmaktadır.

İran’a Arabayla Gitmek Pahalı mı?

İran’a gitmek için neler gerekli sorusunun bir başka cevabı da paradır. Paranız olmadan seyahatinizin gerçekleşmesi pek de mümkün değildir.

Aracınızın kişisel yakıt masrafı dışında kapıda ödemeniz gereken defter ücreti bulunmaktadır.  300 TL’ye yakın ödediğiniz bu bedelin yanında ayrıca aracınız için sigorta bedeli de ödemeniz gerekmektedir.

Ödediğiniz bu bedel Türkiye’ye kalmakta, İran’la herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Araç için ödeyeceğiniz sigorta bedeli her yıl farklılık göstermektedir bu nedenle bedeli öğrenmeden harekete geçmemeniz tavsiye edilmektedir.

Çoğu zaman araçla gitmenin yakıt olarak da maliyetli olacağına inanılmaktadır.

İran’a seyahat edecek olan kişiler Türkiye’de yakıta çok daha fazla harcarlar ancak İran’da bu konuda çok rahat edebilirler. Hem gezinti çok daha kolay olur hem de ülke içinde maliyeti ok fazla tutmamaktadır.

Arabayla İran’a Gitmek Güvenli mi?

İran’da çalışmak, gezmek amacıyla bulunan binlerce Türk’ten biri olabilirsiniz ancak ülkeye nasıl gireceğinizi, prosedürlerin nasıl işlediğini bilmek durumundasınız.

İran’a seyahat etmek istenildiği zaman çok fazla evrak prosedürü şartı koşulmaz ancak kişinin yanında bulundurması gereken evrakları da unutmaması gerekir.

Her detayı düşünen kişiler gerekli hazırlığı yaparken diğer yandan güvenliği de düşünmektedirler. Özellikle sınırdan geçerken güvenli şekilde geçebilir miyiz, İran’da beni ne bekliyor, yetkililer nasıl karşılıyor gibi kaygılar duyulabilmektedir.

İran’a otostopla gitmek gibi bir riske girmediğiniz sürece kendi arabanızla güvenli şekilde gidebilir, risk almadan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. mert dedi ki:

  ne kadar sure aracimiz ile kalabiliriz orada,daha detayli bilgi alabilirmiyiz lutfen..

 2. Mehmet kucukkokten dedi ki:

  Araba için ödenenecek kaç tl dir.yuro diesel bulunur mu sorun olurmu

 3. Mehmet kucukkokten dedi ki:

  Araba ile geçerken kaç lira öderiz

 4. Veli Gül dedi ki:

  İran’a araba ile girerken Triptik belgesi almış mıydınız. Bu belgeyi kapıda sordular mı ? Teşekkürler.

 5. Bülent dedi ki:

  Agustos 2018 Gürbulaktan araçla girdim. 280 Tl triptik için ödedim.200 avroda teminat. İran tarafında ise 60 tl civarında sigorta yaptım.

 6. Veli dedi ki:

  Merhaba, arabayla giriş için burada yaptırılan yeşil sigorta geçerli mi ve depozito isteniyor mu?
  Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir