İran’a Arabayla Gitmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Paylaş

Yurtdışı seyahatlerini keyifli hale getirmenin en kolay yollarından bir tanesi kesinlikle kendi özel aracınızla yolculuğa çıkmaktır. Varacağınız ülkede otobüs saati, taksi ücreti, metro tedirginliği gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan dilediğiniz özgürlükte dolaşmanızı kendi arabanız ile sağlayabilirsiniz. Özellikle Suriye, İran, Gürcistan gibi sınır komşumuz olan ülkelere şahsi araba ile gitmek çok daha güzel bir kolaylık sağlayacaktır. Peki, bu geziler sırasında ülkelere giriş çıkış yaparken araba konusunda nelere dikkat edilmelidir?

İran’a Nasıl Arabanız ile Gidebilirsiniz?

İran’a arabayla gitmek için 2 farklı sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak sınır kapısıdır. İkinci alternatif ise Van’da bulunan Esendere sınır kapısıdır. Bu kapılara geldiğinizde İran vizesi almanıza gerek yoktur. Gümrükten geçeceğiniz sırada, memurlar tarafından gümrük kontrolü yapılır ve uluslar arası ehliyetiniz olup olmadığına bakılır. İran vize istemeyen bir ülke olduğu için yorucu prosedürler ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

2016 yılı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ehliyetlerinin, çipli forma dönüşmesi sayesinde uluslararası ehliyet almak için herhangi bir bedel ödemeye gerek kalmamıştır. Çünkü bu çipli ehliyetler, uluslar arası ehliyetlerin yerine geçmektedir.

İran Trafiği ve Denetleme

Kapıdan geçişiniz sırasında bazı dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. İran’a arabayla gitmek çok kolay olmasına rağmen bazı kurallar içerir. Kesinlikle arabanızda alkol ürünü veya müstehcen yayınlar bulunmamalıdır. İran’ın siyasi görüşüne karşıt propaganda içerikli yazılar da sizi kötü duruma sokabilir. Bu nedenle arabanızın temiz olduğundan emin olun.

İran’da trafik aynı Türkiye gibi sağdan akmaktadır, trafik işaret ve levhaları hem Farsça hem de İngilizcedirler. Bu nedenle sorun yaşamazsınız. Her 50 kilometrede bir ilk yardım için bekletilen helikopterler bulundurulmaktadır. Yani İran’ın trafik sistemi son derece gelişmiş seviyededir, bu nedenle can güvenliğiniz için endişelenmenize gerek yoktur.

 1. mert dedi ki:

  ne kadar sure aracimiz ile kalabiliriz orada,daha detayli bilgi alabilirmiyiz lutfen..

 2. Mehmet kucukkokten dedi ki:

  Araba için ödenenecek kaç tl dir.yuro diesel bulunur mu sorun olurmu

 3. Mehmet kucukkokten dedi ki:

  Araba ile geçerken kaç lira öderiz

 4. Veli Gül dedi ki:

  İran’a araba ile girerken Triptik belgesi almış mıydınız. Bu belgeyi kapıda sordular mı ? Teşekkürler.

 5. Bülent dedi ki:

  Agustos 2018 Gürbulaktan araçla girdim. 280 Tl triptik için ödedim.200 avroda teminat. İran tarafında ise 60 tl civarında sigorta yaptım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir