İran’da Kadın Turistler Nasıl Giyinmeli?

Paylaş

İran söz konusu olduğunda akla gelen ilk şeylerden birisi İran’da kadın yasaklarıdır. Öncelikle şunu çok iyi bir şekilde bilmek gerekir ki bu yasakların çoğu şehir efsanesidir ve kesinlikle anlatıldığı kadar katı bir durum söz konusu değildir.

Henüz uçaktayken İran hava sahasına girildiği andan itibaren baş örtme işlemlerinin başladığı doğrudur fakat bu örtme işlemi kesinlikle kara çarşaf şeklinde değildir. Daha ziyade formalite icabı bir örtünmedir. Zaten İran’a indiğiniz andan itibaren İran’da kadınlar nasıl giyinmeli sorusuna gerekli cevapları bulacaksınız.

İran’a Seyahat Etmeden Önce Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken nokta İran uçağına binerken şort, kısa etek, dekolteli kıyafetler gibi giysilerden kesinlikle kaçınmanızdır. Çünkü İran’daki herhangi bir hava limanına giriş yaptığınız anda İran’da kadın turistler nasıl giyinmeli? sorusunun cevabı olan tüm kurallar sizin için de geçerli olacaktır. Bu nedenle bedeninizi sarmayan, hatlarınızı belli etmeyen giysiler giymeye ve indiğiniz anda başınıza takmak için el çantanızda ufak bir örtü bulundurmaya dikkat edin.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da valizinizi hazırlarken yanınıza neler alacağınızdır. İran’da kadın yasaklarının başında vücut hatlarını belli eden giysiler gelir. Bu nedenle valizinize dar ve açık giysiler koymadan, İran’ın iklimine uygun kapalı kıyafetler tercih edin.

İran İçin Başörtüsü Nasıl Olmalıdır?

İran’da çarşafa girmeniz veya içi boneli tamamen kapalı türbana bürünmeniz gerekmez. Özellikle Tahran gibi büyük şehirlerde pek çok İranlı kadın daracık taytlar, renkli pantolonlar ve vücuda yapışan giysileri, üzerlerine uzun tunik giyerek kullanmaktadırlar. Bu nedenle çok büyük bir endişe yaşamayın ve gitmeden önce İran’da kadınlar nasıl giyinmeli konusuna hakim olun.

Ahlak polisi diye bir kavramın İran’da olduğu doğrudur fakat bu polisler genellikle kendi vatandaşlarını gözlemlerler. Yani siz turistik amaçla gittiğinizde başınızdaki örtü kaydı diye kimse sizi hapse atmaz, hatta uyarmaz bile. Zaten İran’da kadın turistler nasıl giyinmeli? durumunu inceleyecek olursak, başını örten pek çok kadının saçının ön kısmının açık olduğu görünmektedir. Hatta İran’da saçın önüne perçem kestirip o perçemleri saçtan daha açık veya koyu tonlarda boyama modası vardır.

Yine de İran’ın her bölgesinin Tahran kadar rahat olmadığı unutulmamalıdır. Eğer Yezd veya Meşhed gibi daha kapalı görüşlü bir yere gideceksiniz, başınızı biraz daha fazla kapamaya ve dar giyinmemeye dikkat etmenizde fayda var.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir