İrlanda Vize İstiyor mu? İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi almak için nasıl bir yol izlemeliyim diyen birçok kişi bulunmaktadır. İrlanda seyahati yılın her döneminde popülerliğini koruyan seyahatlerden bir tanesidir.

Özellikle doğal güzellikleri ve etkileyici görüntüleri ile İrlanda’nın dünyanın dört bir yanından misafir ağırladığı bilinmektedir.

Tüm ülkelerden olduğu gibi Türkiye’den de İrlanda seyahatine çıkmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır.

Seyahat için gerekli adımları atmak, doğru olan hamleleri yapmak ve prosedürleri gerektiği gibi yerine getirmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerlidir.

İrlanda vize istiyor mu, vize almak için yapılması gerekenler neler, hangi evraklar bir araya getirilmeli soruları bu açıdan son derece önemli sorulardır.

İrlanda Vize İstiyor mu?

İrlanda vizesi şart, ülkeye vizesiz giriliyor mu soruları sıkça sorulmaktadır. İrlanda vize muafiyeti konusunda ılımlı olmayan ülkelerden bir tanesidir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hususi, diplomatik, umumi ya da hizmet pasaportlarından hangisine sahip olduğunuza dikkat edilmeksizin vize temin etme mecburiyetiniz bulunmaktadır.

Hangi pasaportun sahibi olursanız olun vize başvurusunda bulunmanız ona göre belgeleri bir arya toplamanız ve vize başvurusunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Vize muafiyeti hususunda taviz vermeyen İrlanda tüm vatandaşlar için vize şartı sunmaktadır.

Her ne kadar ülkeye giriş izni olarak bilinse de vizenin tek başına yeterli olmayacağını da aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Kapıdaki görevliler istedikleri takdirde giriş için izin vermeyebilmektedirler.

İrlanda Vizesi için Nereye Başvurulur?

İrlanda vize başvurusu yapmak istediğiniz zaman başvuru yapacağınız ilk kurum yetkilendirilmiş olan resmi kurumlar olmalıdır.

İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda Başkonsolosluğu bu konuyla yakından ilgilenen adresler olarak bilinmektedir.

Başvuru gerçekleştirmek isteyen kişiler bu 2 kurumdan bir tanesinden randevu aldıktan sonra başvurusunu hayata geçirebilmektedir.

Yetkili kurumlar tarafından yetkilendirilmiş olan farklı firmalar olduğu da aklınızda bulunmalıdır.

Firmalarla başvurularınızı gerçekleştirebilir, süreci yakından takip edebilirsiniz. Ayrıca farklı illerde bulunan fahri konsolosluklar da İrlanda vizesi almanıza yardımcı olacaktır.

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Başkonsolosluğu ya da farklı bir kurum fark etmeksizin başvuru yapmak istediğiniz zaman fark etmeksizin randevu almanız gerekmektedir.

Başvuru yapacağınız adresten randevu almazsanız kurum sizin başvurunuzu dikkate almayacaktır. İrlanda’nın bu alanda sunduğu ilk şart online başvuru formu doldurmaktır. Online olarak başvuru yaptıktan sonra randevu alıp gitmeli hangi belgeler gerekli öğrenmelisiniz.

Online vize başvurusu sonrasında evrakları teslim edip değerlendirmenin sonlanmasını beklemeniz istenmektedir. Değerlendirme son bulduğunda tarafınıza onay ya da ret bilgisi verilecektir.

İrlanda Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Vize başvurusu yapmak istediğiniz zaman zamanlamayı çok iyi ayarlamanız gerekir. Zamanlamayı doğru ayarlamadığınız zaman seyahatinizin geç kalması, aksiliklerin baş göstermesi kaçınılmazdır.

Doğru zamanda başvuru yaptıktan sonra sürecin çok daha keyifli geçmesini sağlayabilir, başvurunuzu dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

İrlanda vize başvurusu için en erken 3 ay öncesi tercih edilebilmektedir. Seyahatinizden önce en erken 3 ay önce vize başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

En geç başvuru yapılabilecek tarih ise 15 gündür. Kişi en geç 15 gün içerisinde başvuru yapabilir ancak yaşanacak herhangi bir gecikme hiçbir şekilde yetkili kurumun sorumluluğunda değildir.

İrlanda Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvuru sonuçları başvuru yapılan kuruma, ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Yetkili kurum hızlı çalışan ve yoğunluğu az olan bir kurumsa vize başvurunuzdan anında sonuç alabilmeniz mümkündür.

İrlanda vizesi için başvuru yaparken seyahatinizden 1 ay öncesini tercih etmelisiniz. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğu göz önünde bulundurup ona göre başvuruda bulunmak son derece önemlidir.

Çoğu zaman en geç 10 iş günü içerisinde vize başvurularının sonuçlandığı görülmektedir. 10 iş günü gecikmesi durumu ise yoğun sezonda karşılaşılabilecek bir durumdur. Kişi, tatillerde özel günlerde bu süreyi göz önünde bulundurmak durumundadır.

İrlanda Vize Türleri

İrlanda vize türleri arasında sıklıkla kullanılanların başında turistik vize gelmektedir. Turistik vize dışında İrlanda ticari vizesi, konferans vizesi, araştırma ve öğrenci vizesi de sık sık tercih edilmektedir.

Gerek iş için gerek eğitim için birbirinden farklı vize alternatiflerinin bulunması çok büyük bir avantajdır. Dil öğrenmek için başvuranlar için de ayrı bir vize sunan İrlanda ayrıca ziyaret vizesi ve eğitim vizesi de tanımaktadır.

Ailesi İrlanda’da olan ya da herhangi bir akrabası bulunan kişiler İrlanda vizesi çeşitleri içinden ziyaret vizesini tercih edebilmektedir. Bilinen bu vizeler dışında aile birleşimi vizesi ve gönüllü çalışma vizesi de İrlanda’nın sık sunduğu vizeler arasında yerini almaktadır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İrlanda vizesi için gereken evraklar nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Evrakları teslim ederken esas olarak alacağınız vizenin türüne göre belge teslim etmeniz gerekmektedir.

Teslim edilmesi gereken evraklardan bazıları tüm vize çeşitleri için ortakken bazıları değişkenlik gösterebilmektedir.

Vize temin edebilmeniz için pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı, sabıka kaydı, sağlık raporu ve seyahat sağlık sigortasını muhakkak bulundurmanız gerekmektedir.

Belgelere ilaveten banka hesap dokümanı, sigortanın son 3 aylık dokümanı da istenebilmektedir. Kişi bir firmayı temsilen İrlanda’ya gidiyorsa bu durumda şirket vergi levhası, imza sirküleri, gazete ve kişinin şirketteki konumu gösteren belgeler muhakkak teslim edilmek mecburiyetindedir.

İrlanda Vizesi İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

İrlanda vizesi için evrak hazırlarken en önemlisinin pasaport olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Pasaportunuzun 10 yıldan yeni olması ve seyahatiniz sona erdiğinde daha 6 ay kadar kullanım süresinin bulunduğundan emin olmalısınız.

Pasaportta herhangi bir eksik, yırtık yaprak varsa bu durumda başvurunuza onay alabilmenizin mümkünatı yoktur. Yaprakların her biri tam olmalı ve yazılarının net şekilde okunuyor olması önemlidir.

Pasaport yapraklarından en az 2 tanesinin boş olduğundan emin olmanız önemlidir çünkü İrlanda seyahatiniz için 2 yaprağa da damga basılacaktır.

İrlanda Vizesi İçin Rezervasyon Belgeleri Nasıl Olmalı?

Vize için rezervasyon belgesi son derece önemlidir çünkü ülkeye girerken görevliler nerede kalacağınızı ve ne zaman ayrılacağınızı bilmek isterler. İrlanda vizesi için başvur yaparken rezervasyon belgenizin muhakkak olması gerekir.

Uçak biletinizi gidiş dönüş olacak şekilde ayarlamalı, rezervasyonunuzu ona göre yapmalısınız. Belgeler arasında hem gidiş hem de dönüş biletine mutlaka yer vermelisiniz.

Gereken bir başka rezervasyon belgesi de oteldir. Otel rezervasyonu vize alabilmek için çok büyük öneme sahiptir çünkü bu belge sayesinde nerede ikamet ettiğiniz takip edilebilmektedir.

İrlanda Vizesi İçin Reddedilebilir mi?

İrlanda Türkiye’den vize istiyor mu sorunu soran kişiler, vize almaları gerektiğinde önce belgeleri toparlamayı düşünürler. İrlanda vizesi için başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri evrak hatasıdır.

Evraklarda herhangi bir bilgi hatası söz konusu olduğu zaman inceleme süreci anında son bulmakta ve vize reddi kararı verilmektedir. Kişinin sunduğu tüm bilgilerin doğru olması son derece önemlidir.

Vizenin reddedilmesine neden olan birçok durum olabilir, evraklarda eksik bırakma, parayı yatıramama ya da eksik yatırma gibi durumlar da sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Vizenin reddedilmemesi için kişinin tüm sürece hâkim olması ve elinden geldiğince kendi takip etmeye gayret etmesi gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İrlanda Vize İstiyor mu? İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? İrlanda Vize İstiyor mu? İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    İrlanda Vize İstiyor mu? İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İrlanda Vize İstiyor mu? İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.