İspanya Vize İstiyor mu? İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Vize İstiyor mu? İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

İspanya vizesi, seyahat edecek olan kişilerin merak ettiği konu başlıklarından bir tanesidir. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan İspanya aynı zamanda Schengen ülkelerine de dâhildir.

Seyahat etmeyi düşünen ve daha önce Schengen vizesi almış olan bireyler bu vize sayesinde İspanya’ya rahatlıkla gidebilmektedirler.

Vize, başvuru süreci, gerekli belgeler, bulunması gereken para gibi birçok konu seyahat etmeden önce düşünülmesi gereken konulardır.

Kişi, İspanya seyahatinden önce birçok detayı düşünmeli ve ona göre hareket etmelidir. Yanlış bir adım atılması, vize sürecinin sekteye uğramasına neden olabilmektedir.

İspanya Vize İstiyor mu?

İspanya vize istiyor mu, vize almadan seyahat edebilmek mümkün mü soruları sıklıkla sorulmaktadır. Schengen ülkesi olan İspanya’ya gidebilmeniz için 4 pasaporttan herhangi birine sahip olmanız gerekir.

Seyahatini gerçekleştirmek isteyen ancak vize muafiyeti var mı merak eden kişiler gri, yeşil ve siyah pasaportlar için vize muafiyeti avantajından yararlanabilirler. Bu 3 pasaport dışında geriye kalan bordo pasaport, umuma mahsus pasaporttur. Umuma mahsus pasaport sahibi olan kişiler vize almak mecburiyetindedir.

Vize alması gerekenlerin başvuru sürecini, evrakları, vize ücretini ve kalan diğer detayları iyi öğrenmesi önemlidir. Aksi halde gecikme, reddedilme durumuyla karşı karşıya kalmak mümkündür.

İspanya Vize Muafiyeti Kaç Gün?

Vizeden muaf olan kişiler bu haklarının ne kadar süreceğini merak edebilmektedir. İspanya gibi AB ülkelerinin sahip olduğu ortak Schengen vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de bazı toleranslar tanımaktadır.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar neticesinde seyahat etmek isteyen kişiler vize muafiyetinden 90 gün boyunca yararlanabilmektedirler.

3 aylık zaman dilimi içerisinde İspanya’da dilediğiniz kadar seyahat edebilir, istediğiniz gezinti planını oluşturabilir, işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Muafiyet süresi sona erdiğinde daha uzun kalmanız gerekirse vize temin etmelisiniz.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya vizesi nasıl alınır sorusu da sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir. Ülkede 90 günden daha uzun süre kalması gereken ya da vize muafiyeti avantajından yararlanamayan kişiler öncelikle seyahat nedenlerini belirlemelidir.

Seyahat nedeninizi belirledikten hemen sonra yetkili olan kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru aşamasında sizden başvuru formunu doldurmanız ve vize dilekçenizi vermeniz istenmektedir. İsteneni yaptıktan sonra gerekli evrakları bir araya getirmeniz gerekmektedir.

Evraklar da teslim edildikten sonra sizin yapmanız gereken tek şey beklemektir. Yetkili kurum vize başvurusunu inceleyecek ve yetkin olup olmadığınıza karar verecektir. Onay ya da reddedilme durumunu tarafınıza bildirecektir.

İspanya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalı?

İspanya vize başvurusu yapacak olan kişiler, vizelerini alabilmek için öncelikle süreye karar vermeliler. Kısa süreli vize başvurusu yapıldığında başvuruların yalnızca temsilci kurumlara yapılması gerekir.

Konsoloslukların görevlendirdiği temsilci kurumlar, kısa süreli vize başvurularını almakta ve inceleyip tarafa sonuçlarını sunmaktadır. Uzun süreli vize başvurusu ise İspanya Başkonsolosluğu ya da İspanya Büyükelçiliği ile yapılmaktadır. Başvuru yapmadan önce sürenizi belirledikten sonra kurumlara gitmek kolaydır.

Yetkili kuruma başvuru için gitmeden önce mutlaka randevu almalısınız. Randevusuz hiçbir görüşme talebi kabul edilmemektedir.

İspanya Vize Başvurusu Vekâletle Yapılabilir mi?

İspanya vizesi nereden alınır sorusu kadar sık sorulan sorulardan biri de ben gitmek zorunda mıyım olmaktadır. Kişi, çalıştığı için vize başvurusunu kendi yapamayabilir ancak yetkili kurum, vize başvurusunun tarafın kendi tarafından yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

İspanya vizesi almak için yetkili kuruma başvurduğunuzda vize bilgi sistemine parmak izinizin kaydının alınması gerekmektedir.

Parmak izi kaydı alınmadığı takdirde ülkeye girişinize kesinlikle izin verilmemektedir. Dolayısıyla vekâletle başvuru yapmaktansa kendiniz başvuru yaptığınızda süreç çok daha sağlıklı şekilde ilerleyebilecektir.

İspanya Vize Türleri

İspanya vizesi ekşi sözlükte de sık sık sorulan bir vizedir. Türkiye’den çok sık misafir ağırlayan İspanya oldukça güzel bir ülkedir.

Çoğu ziyaretçinin bu güzellikleri görmeye gittiği bilinmektedir. Dolayısıyla alınan vizelerden çoğu turistik vize olmaktadır.

Her ne kadar turistik geziler 90 günden az sürse de kimi zaman uzatılabilmektedir. Böyle bir durumda İspanya turistik vizesi kullanılmak durumundadır.

Turistik vize dışında ticari vize, transit vize, aile ziyareti vizesi de sıklıkla talep edilen vizeler arasındadır. Sayılanlar dışında öğrenciler için ayrı olarak verilen öğrenci vizesi de sık sık kullanılan vizeler arasında yer almaktadır.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İspanya vizesi için gerekli belgeler hakkında geniş bir araştırma yapıp eksik belgenin kalmamasını sağlamak gerekir. Eksik belge olduğunda vize başvurusu reddedilmekte ve kişinin isteği geri çevrilmektedir.

Belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaporttan sonra kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı, banka hesap dokumanı, sağlık raporu ve sabıka kaydı da istenmektedir. İstenen evraklara ilaveten rezervasyon belgeleri, fotoğraf, son 3 ayın sigorta dökümü de eklenmelidir.

Kişi bireysel olarak gitmek yerine şirket temsil ederek gidiyorsa o halde iş yerinin imza sirküleri, vergi levhası, çalışan kişinin pozisyon detayları, maaş bordrosu ve İspanya’dan çağıran kurumun davet mektubu da son derece önemli belgeler arasında yer almaktadır.

İspanya Vizesi İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

Vize başvuru sonuçları istediğiniz gibi olsun isterseniz bu durumda öncelikle belgelerinizi herhangi bir eksik olmadan ayarlamalısınız. Eksik belge sorunu olmaması ya da herhangi bir hata yapılmaması için öncelikle pasaportunuzu incelemelisiniz.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. 10 yıldan eski olan pasaportlar hiçbir şekilde kullanılmamaktadır. Bununla beraber seyahatiniz sona erdikten sonra pasaportun daha 3 ay 15 gün kullanım hakkı olduğundan emin olmalısınız.

Pasaportta herhangi bir yaprakta yırtılma, eksilme olmaması önemlidir. Ayrıca vize başvurusunda evraklara dikkat ederken 2 adet boş yaprağın olmasına da dikkat etmelisiniz.

İspanya Vizesi İçin Rezervasyon Belgeleri Nasıl Olmalı?

İspanya vizesi için gerekli evraklar arasında yer alan bir başka evrak da rezervasyon belgesidir. Rezervasyon belgesi dendiği zaman akla 2 adet belge gelmektedir.

Bir tanesi gidişinizi ve dönüşünüzü kanıtlayan uçak belgeleridir. Uçak biletlerini aldıktan sonra muhakkak dosyaya yerleştirmelisiniz çünkü bunlar kendi ülkenize döneceğinizin kanıtıdır.

Bir başka gerekli evrak da otel rezervasyonudur. Otelde rezervasyon yaptırmadıysanız kalacağınız başka bir yer olmalı ve o yerin ikametgâhını teslim etmelisiniz.

Sizi aradıklarında nerede olduğunuzu bilmeleri açısından rezervasyon belgelerinizi dosyada mutlaka bulundurmanız istenmektedir. Aksi halde bu belgelerde herhangi biri eksik olursa vizenize onay almanız mümkün değildir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize kaç günde çıkar sorusu başvuru yapılan ülkeye göre farklılık göstermektedir. Her ülkenin yoğunluğu ayrı olduğu gibi başvuru yapılan kurumun da farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

Başvuru yaptığınız kurum yoğun bir sezon içerisindeyse bu durumda vize başvurularının sonuçları gecikebilmektedir. Gecikmeler sonucunda seyahatinizi kaçırabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

İspanya vize başvurunuz 7 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. 10 iş gününün sarkmasına neden olan özel günler, eksik belge sorunu ya da yanlış bilgi verilmesi her zaman aklınızda bulunmalıdır.

İspanya vizesi için gerekli evraklar 2019 yılında önceki yıllara göre değişmiş olabilir daha sonra da mutlaka güncellemeler gelecektir.

Tüm detayları doğru şekilde öğrenmeden başvurunuzu yapmadığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde gecikme ya da reddedilme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir