İsrail Vize İstiyor Mu? Nasıl İsrail Vizesi Alınır?

Paylaş

İsrail topraklarına girecek Türk Vatandaşları’ndan vize istemektedir. Fakat bu vizeden muaf olan bazı vatandaşlar da mevcuttur.

Eğer Yeşil Pasaport, Gri Pasaport, Siyah ve Kırmızı Pasaport sahibi iseniz vize almadan İsrail’e giriş yapabilirsiniz. Tabi ki bu vizelere sahip insanlar için de bir sınır bulunmaktadır.

İsrail’e girilen süre Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamalıdır. Yani 6 aylık süre içerisinde toplamda 3 ay İsrail’de bulunabilirsiniz. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar için ise İsrail vizesi zorunludur.

Vize işlemleri yaparken resmi tatillere dikkat etmek gerekir. Bir sıkıntı olmaması halinde vizeniz 8 ile 12 gün arasında çıkacaktır.

Eğer İsrail’e değil de Filistin’e seyahat etmek istiyorsanız, yine cevaplamanız gereken ilk soru İsrail vizesi nasıl alınır olacaktır. Çünkü Filistin’in henüz kendisine ait bir vize sistemi yoktur ve tüm giriş çıkışları İsrail Hükümeti’ne bağlı şekilde gerçekleşir.

Nasıl İsrail Vizesi Alınır?

İsrail Vizesi nasıl alınır diyorsanız ilk olarak yapılması gereken şey vize başvuru formunu doldurmaktır. İsrail Vize formu, diğer ülkelerin aksine son derece yalındır. Tek sayfalık bu form sadece temel bazı bilgileri talep eder.

Elbette vizeler de kullanım amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin Göç Vizesi ile Din adamı vizesi arasında farklar bulunmaktadır.

Geçici konaklama vizesi almak isteyenlere uygulanan prosedürler farklıdır. Bu yazıda bahsedilenler tamamıyla turistik amaçlı gerçekleşen ve 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan geziler içindir.

İsrail Vizesi almak için 4 farklı merkeze başvurularınızı yapabilirsiniz. Eğer İsrail’e bir tur şirketi ile gidecekseniz başvurunuzu Seyahat Acenteleri’ne yapabilirsiniz.

Bireysel başvuru yapmak isteyenler için ise İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliği uygun olacaktır. Konsolosluk ve Büyükelçiliğin bulunmadığı noktalarda, İsrail Konsolosluğunun bizzat yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri’ni kullanabilirsiniz.

İsrail Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail vizesi almak için ilk olarak İsrail vizesi nasıl alınır bilmek gerekir. İsrail’de de her ülkede uygulanan vize işlemlerinin benzerlerini yapmak gerekir.

Aradaki farklardan bahsetmek gerekirse, İsrail Vizesi herhangi bir Avrupa ülkesi için vize almaktan çok daha kolaydır. Çünkü vize talebinde bulunurken bankada belirli bir miktarda paranız olması ve bu parayı dekontlar ile kanıtlamanız gerekmez. Bu nedenle vize almak daha kolay olabilir.

Bunun yanı sıra vize çıkartmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz ve İsrail Hükümeti, seyahat sağlık sigortası gibi euro üzerinden yapılan ve yüksek maliyeti olan işlemleri zorunlu kılmamaktadır.

Vize almak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey en 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun bulunmasıdır. Üstelik bu pasaportta en az 2 boş sayfanın bulunması gerekir. Eğer bu pasaportunuz bu durumlara uymuyorsa, pasaportunuzu yeniletmeniz gerekmektedir.

İnternet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz İsrail vizesi başvuru formunu doldurmuş olmanız gerekir. Bu form temel bilgiler içermektedir.

Seyahatinizi yapacağınız İsrail bölgesine dair otel rezervasyonlarının çıktılarını vize alım merkezine sunmanız gerekir. Aynı zamanda seyahatinizi onaylayacak nitelikte olan uçak biletlerini veya ulaşım aracınız her ne ise beyan etmelisiniz.

Elbette her vize işlemi için son bir yıl içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraflar gerekmektedir. İsrail vizesi için fotoğraflarda aranan kıstas 5×5 olmalarıdır.

Şirket sahibi olanlar için vergi levhası fotokopisi, şirketin resmi belgeleri, şirketin ticaret odası kaydı gibi bilgiler de gerekmektedir.

Sgk’da çalışanlar için Sgk işe giriş kaydı veya son 3 aylık bordro mutlaka belirtilmelidir. Eğer İsrail’den tanıdığınız birinin yanına gidiyorsanız o kişiden sizin adınıza gönderilmiş bir davetiye vize almanızı son derece kolaylaştıracaktır.

İsrail Vize Ücretleri

İsrail vizesi almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Son yıllarda İsrail’in, dış işleri bakanımız ile ortaklaşa yürüttüğü müzakereler sonrasında İsrail vize ücretleri ortadan kalkmıştır. Bu nedenle vize almak için sadece prosedürleri izlemeniz yeterli olacaktır. Vizenizin çıkması halinde, herhangi bir ekstra ücret ödemeden rahat bir şekilde İsrail’e giriş yapabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir