İşsiz ve Öğrenciler İçin Schengen Vizesi

İşsiz ve öğrenciler için Schengen vizesi almak neredeyse imkânsız olarak düşünülmektedir. Aslında bilinen bu ifade son derece yanlıştır.

İşsiz olmak, seyahat etmeye engel teşkil etmediği için öğrenciler de işi olmayanlar da rahatlıkla dünyayı gezebilmektedir.

Schengen vizesine sahip olup birçok ülkede gezinmek isteyenler de bu duruma engel herhangi bir unsur olmadığını iyi bilmeliler.

Schengen vizesi almak başlı başına zor bir işken; işsiz ve öğrenciler için Schengen vizesi almak daha da zor bir iş haline dönüşebilmektedir. Ne var ki bu noktada 2 önemli detay dikkatinizi çekmelidir.

Birincisi para, ikincisi ise ülkeye geri dönmek. Kişinin işsiz olması süreci zorlaştırır çünkü ülkesine döneceğine inanılmaz. Bu nedenle farklı bir ülkede kaçak olarak yaşamasına da engel olunmaya çalışır. Bu durumu aşmak için paranızın olduğunu ve ülkenize geri döneceğinizi ispat etmeniz fayda sağlayacaktır.

İşsiz Ve Öğrenciler İçin Schengen Vizesi Almak Mümkün mü?

İşsizler için Schengen vizesi gibi bir prosedür olmadığına göre işsiz olan kişilerin de iş sahibi bireyler gibi vize sahibi olabilmesi mümkün demektir. Bu durum kişinin ne durumda işsiz kaldığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Size düşen, seyahat için işinizden ayrıldığınızı ispat etmektir. İşsiz kalmak parasız kalmak manasına gelmediği için kendinizi izah etmeniz çok önemlidir.

Çalışmayanlar için Schengen vizesi almak isterseniz bu durumda öğrenci de olabilirsiniz.

Öğrenciyken Schengen vizesi almanıza herhangi bir engel bulunmamaktadır. Başvurunuzu yapıp seyahat etmek istediğinizi vurgulamanız yeterlidir.

İşsizler İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar vize alabilir mi sorusunun cevabı evettir ancak öğrenci ya da işsiz fark etmeksizin dikkat edilmesi gereken en önemli unsur başvuru aşamasıdır. Size düşen kendinizi dilekçelerde anlatmaktır.

Prosedür gereği vize başvurusu yaparken başvuru dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçede neden işsiz olduğunuzu izah eden bir paragraf bulundurmanız önerilmektedir.

Öğrenciler İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

En son nereden ayrıldığınız, ne kadar para sahibi olduğunuz, işten ne işin ayrıldığınız gibi ifadeleri açık şekilde dilekçede bulundurmalısınız. Bu sayede vize için başvurunuzu daha açık ve net şekilde yapmış olursunuz.

Çalışmayanın vize alması Schengen vizesi dahi olsa değişkenlik göstermemektedir. Önemli olan işten kovulmamak, parasız kalmamak, ülkeye geri dönme niyetini vurgulamaktır.

İşsizler İçin Schengen Vizesi Belgeleri

İşsizlik durumunda Schengen Vizesi almanız imkânsız gibi görünse de öyle değildir. Elbette denemenizde zarar yok ancak siz Schengen ülkeleri için ülkelerine gelip de geri dönmeyeceklerini düşündükleri grupta yer alıyorsunuz. Bu algıyı kırmanız için gerekli olan tüm belgeleri bir araya getirmelisiniz.

Sizden istenen belgelerde en son nerede çalıştığınız önemlidir. Ne kadar uzun süre sigortalı çalıştığınız ve bundan sonra ülkenize döndükten sonra hangi kurumlara başvuru yapacağınız da önem teşkil etmektedir.

Hiçbir iş yerinin yalnızca gezmesi için çalışanına 30 gün izin vermesi mümkün değildir. Dolayısıyla işten keyfi olarak çıktığınızı özellikle vurgulamalısınız.

Eğer bu ülkelerde tanıdıklarınız mevcutsa davetiye göndermeleri, hesabınızda yüklü miktarda para bulunması şansınızı arttırabilmektedir. Bu sayede keyfi olarak kısa bir gezinti, davet, toplantı ya da seminer gibi etkinliklere katıldığınızı dile getirmeniz, belgeleri sunmanız, vizeyi almanızı mümkün kılmaktadır.

Öğrenciler İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hazır iş güç serüvenine atlamadan önce rahatça gezi fırsatı bulmak isteyen kişilerin Schengen vizesi ile dünyayı dolaşma hayali olabilmektedir. Bu noktada işlerinin kolay olmadığını söylemekte fayda olsa da vizeyi almanın imkânsız olmadığı da unutulmamalıdır.

Üniversitenizin puan durumu, bölümünüzün iş imkânları, size Schengen vizesi konusunda avantaj kazandırabilmektedir. Bu aşamada mümkün oldukça Türkiye’de üniversite okuduğunuzu ve önünüzün açık olduğunu anlatmaya çaba göstermelisiniz.

Vize başvuru sürecinde yazmak zorunda olduğunuz dilekçede bunların her birine yer vermelisiniz.

Hesabınızda yeterince para bulunması ve belgelenmesi de vize için önemlidir.

Ailenizin ekonomik durumunu belgelemeniz, ailenizin kalıcı bir işte çalıştığını ve bu durumun sizi Türkiye’ye bağladığını anlatmanız işinize yarayacaktır. Bu sayede er ya da geç ülkenize döneceğinizden emin olmaları muhtemeldir.

Öğrencilerin Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Schengen öğrenci vizesi doğru şekilde hazırlanarak, gerekli belgeler teslim edilen bir vizedir.

Kişi, vizeyi alabilmek için öncelikle öğrenci belgesini yetkililere teslim etmelidir. Bununla beraber hangi üniversitede okuduğunu, bölümünün niteliklerini ve okulu bittiğinde hedeflediklerini de başvuru dilekçesinde vurgulayabilmelidir.

Schengen vizesi için ortak belgeler dışında otel ve uçak bileti rezervasyonu öğrenciler için ekstra önemlidir. Bu belgeleri de teslim ederek ülkenize dönüşünüzü garanti olarak göstermelisiniz. Bununla beraber ülkede zor durumda kalmayacağınıza dair banka hesap dokuman belgeniz de muhakkak dosyada yerini almalıdır.

Schengen Vizesi Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Schengen vizesi; Almanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, , Belçika, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Avusturya, Hollanda, İspanya Portekiz, Slovakya, Slovenya, Macaristan, Yunanistan gibi ülkelere girmenize yardımcı olan bir vizedir.

Avrupa Birliği üyesi olmayan; İsviçre, Norveç İzlanda ve Lichtenstein da Schengen bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Ülkelerin sayısının fazla olması ve bu ülkeye giden Türklerin geri dönmek yerine yerleşmeyi tercih etmesi vizenin verilmesini zorlaştırmaktadır.

Eğer düzenli olarak çalıştığınız bir işiniz varsa mutlaka tüm belgeleri eksiksiz olarak sunun.

Özellikle kurumsal bir firmada çalışıyorsanız ya da devlet memuruysanız vizenizi almanız çok da zorlamayacaktır. Ancak henüz öğrenciyseniz ya da çalışmıyorsanız ne olacak?

İşsizler Ve Öğrenciler Hangi Ülkeden Schengen Vizesi Almalı?

Yeni mezun Schengen vizesi alabileceği gibi işsiz de Schengen vizesi alabilmektedir. Aynı şekilde öğrenciliği devam edenler de doğru başvuruyu yaptıklarında vize almaları kolay olmaktadır.

Schengen vizesini alabilmek için başvuru yaptığınız ülkede çok büyük önem taşımaktadır.

Hangi ülkeden başlayacaksanız ona başvuru yapmalısınız inanışı oldukça yanlıştır.

Schengen vize başvuru şartlarını düşünüp hangi ülkede daha uzun süre kalacaksanız ona başvurmalısınız. Uzun süre kalmanız halinde vizeyi almanız daha kolay olmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Filiz Şimşek dedi ki:

    Paranız olduğunu kanıtladığınızda işiniz çok da zor olmuyor. Her yerde olduğu gibi burada da iş paraya bakıyor.