Vize Vatandaşlık » Yurt Dışına Yerleşmek » İsveç’te Yaşamak İstiyorum. İsveç’e Nasıl Yerleşebilirim?

İsveç’te Yaşamak İstiyorum. İsveç’e Nasıl Yerleşebilirim?

İsveç'te Yaşamak İstiyorum. İsveç'e Nasıl Yerleşebilirim?

İsveç’e nasıl yerleşebilirim? İsveç’te yaşamak istiyorum ama nasıl oturma ve çalışma izni alabilirim? Soruları yurt dışına yerleşmek isteyenlerin en çok sordukları sorular arasında yer almaktadır.

Ülkenin yaşam şartları, İsveç’e rağbet olmasının en büyük nedenlerindendir. İşsizlik yok denilecek kadar az seviyede. Sınıflar arasında ayrım ise neredeyse yok. Bu nedenle gerek yaşamak gerekse eğitim alıp çalışmak için pek çok Türk İsveç’e yerleşmek istemektedir.

İsveç’te Yaşanır mı?

Eğer yurt dışına yerleşmek istiyorsanız İsveç yaşayabileceğiniz en güzel ülkelerden birisidir. Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alması boşuna değil. Yaklaşık 10 milyonluk nüfusu olan ülkede 65.000 civarında göçmene bulunuyor.  Doğası ve huzuru ile bilinen ülkenin yaşam şartları da oldukça rahat.

İsveç’e Yerleşme Yolları

İsveç’e yerleşmek için izleyebileceğiniz birden fazla yol var. Avrupa Birliği vatandaşları için süreç son derece kolay olsa Türkler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Ancak bir İsveç vatandaşı ile evlenmek, İsveç’te eğitim almak ya da çalışmak gibi yolları izleyebilirsiniz.

İsveç Vatandaşı ile Evlenmek

İsveç vatandaşı ile evlenmek İsveç’te oturum izni almak için en kolay yolların başında yer alır. İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2020 yılında 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu şartlar ülkenin vatandaşlığını almak için gereklidir. İsveç vatandaşı ile evlenince kolaylıkla oturum izni alabilirsiniz.

Oturum izni almak için evlilik cüzdanı ile konsolosluğa başvurmanız ya da online başvuru yapmanız gereklidir. Daha sonra kararın çıkmasını beklemeniz gerekecektir.

İsveç aile birleşimi mülakat soruları arasında eşinizle ne zaman tanıştığınız ne kadar süredir beraber olduğunuz mevcuttur. Ekstra olarak İsveç kültürü ile ilgili çeşitli sorular da mevcuttur.

Erasmus ile İsveç’te Okumak

İsveç’te yaşamak için en ideal yollar arasında Erasmus ve benzeri programlar yer almaktadır. Bu programlara katılmak için üniversitede okumanız gerekmektedir. Yalnızca anlaşması olan üniversitelerin öğrencileri programlara katılabilmektedir.

Yabancı ülkelerdeki değişim programlarına katılabilmeniz için dil sınavına girmeniz ve not ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir. Eğer üniversite başarınızın yeterli olmayacağını düşünüyorsanız Work and Travel gibi programları da değerlendirebilirsiniz.

İsveç’te Üniversite Okumak

Avrupa Birliği üyesi olduğundan pek çok ülkede geçerli olan diplomalar veren İsveç üniversiteleri oldukça ilgi görmektedir. İsveç’te üniversite okumak için gerekenler tercih edeceğiniz üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin büyük kısmına internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Seçeneklerin büyük kısmı için İngilizce dil sınavlarından yeterli puanı almanız şarttır. Ekstra olarak lise diploma notunuza bakılabilir. Ayrıca bazı üniversitelere geçiş yapmanız da mümkündür. Yani; bir üniversitede okuyorsanız kendi üniversitenizden İsveç’teki farklı bir üniversiteye geçiş yapma imkânınız olabilir.

İsveç’e Gönüllü Gitmek

İsveç gönüllü hizmet için gitmeniz mümkündür. Avrupa Birliği tarafından düzenlenen ve kültürler arasında etkileşim sağlamak adıyla çeşitli projeler düzenlenir. Europa.eu sitesi üzerinden aktif projeleri takip edebilirsiniz. Bu projelerin şartları değişken olmakla beraber farklı yaş grubundaki kişiler için açık olabilir.

Gönüllülük hizmetinde ulaşım ücretlerinizin proje oluşturucuları tarafından karşılaşılır. 3 ile 12 ay arasında değişen projelerde çalışma saatleri genellikle son derece düşüktür. Ekstra olarak tarafınıza yemek ve konaklama ihtiyaçlarınız için bir miktar ödeme de yapılır.

İsveç’te İş Bulmak

İsveç’e yerleşmek istiyorum diyenlerin izleyebileceği adımlardan birisi de İsveç’te iş bulmaktır. Hali hazırda bir iş yerinde çalışıyorsanız İsveç’te bir şubesinin bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Birçok kurumsal firma yurt dışında çalışma imkânı sunmaktadır. Böyle bir imkânınız yoksa İsveç iş arama sitelerine göz atabilirsiniz. Yalnızca İngilizce bilmenizin yeterli olduğu çok sayıda iş imkânı mevcuttur. Bu ilanlara CV bırakabilirsiniz. İş başvurunuzun kabul edilmesi durumunda oturma ve çalışma izni bölümleri iş vereniniz tarafından halledilecektir.

İsveç Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsveç oturum izni almak için tercih edeceğiniz yönteme göre başvurunuzun sonuçlanma süresi değişiklik gösterir. Başvuru yaptıktan sonra mülakat için randevu alırsınız. Mülakat sonrasında oturma izni alıp alamayacağınız belli olur. Bu işlemler genellikle 1-3 ay arasında tamamlanır.

İsveç’te Yaşamak İçin Ne Gerekli?

İsveç’te yaşamak istiyorsanız öncelikle bir oturum izni almanız gerekmektedir. Eğer bu süreçte size sponsor olacak birisi yoksa çalışma izni alıp bir yerde çalışmanız da önemlidir.

Ülkede çok kişi İngilizce bilmektedir. Ancak uzun süreli oturumlar için İsveççe de bilmelisiniz. Türkiye’de bir sabıka kaydınız yoksa ve bulaşıcı bir hastalığa sahip değilseniz İsveç’te yaşayabilirsiniz.

İsveç Yaşam Şartları

İsveç’te yaşam şartları insanların birçoğunu mutlu edecek düzeydedir. Alınan en düşük maaşlar dahi geçim esnasında sorun yaratmaz. Özellikle çift halinde İsveç’e gittiyseniz son derece rahat olursunuz. İsveç vasıfsız işçi ücretleri dahi yeterli düzeydeyken mühendis, sağlık çalışanı gibi İsveç’te popüler olan mesleklere sahipseniz oldukça güzel gelirler elde edebilirsiniz.

İsveç’te Yapılabilecek İşler

İsveç’te yaşamak istiyorum diyenler bu ülkede yapılabilecek işleri araştırmaya başlamaktadır. Ayrıca belirli bir meslek yerine İsveç’e ne satılır araştırmasına girerek kendine iş alanı üretmek isteyenler de mevcuttur.

İsveç; eğitim konusunda oldukça başarılı ülkelerden birisidir. Eğitim de aynı şekilde gelişmiştir. Bu nedenle ülkede daha çok lisans ve yüksek lisans yapan kişiler iş bulabilmektedir.

 • İsveç’te mühendislerin iş bulması kolaydır. Özellikle yazılım, bilgisayar ve makine mühendisleri için imkanlar çoktur. Ancak yüksek lisans yaptıysanız bir adım önde olursunuz. Mühendis olarak iş bulmak için İsveç’teki teknoloji firmalarının internet sitelerine göz atabilir ve CV gönderebilirsiniz.
 • İsveç’te Türk psikologlar genellikle Türk göçmenlere yardımcı olmaktadır. Ancak çok fazla kişi bulunmadığı iş imkanlarının çok fazla olduğunu söylemek mümkün değildir.
 • İsveç iş bulma sitelerinde en çok aranan işler arasında hemşire ve doktor yer almaktadır.
 • İsveç’te berberlik, tır şoförlüğü gibi işlerde çalışmanız da mümkündür. Bunun için internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.
 • İsveç’te kaçak çalışmak son derece zordur. İnsan haklarına önem veren bir ülke olduğundan merdiven altı kaçak işçi çalıştırma gibi durumlar söz konusu olmaz.

İsveç’te Maaşlar Ne Kadar? Asgari Ücret Ne Kadar?

İsveç’e yerleşip orada çalışarak hayatlarını idame ettirmek isteyenler “İsveç’te asgari ücret ne kadar?” sorusunu sormaktadır. Ancak ülkede devlet asgari ücret belirlememektedir. Kişilerin katıldığı sendikalar aracılığı ile asgari ücret belirlenir. İsveç asgari ücret 2020 yılı için saatlik olarak 178.30 SEK olarak kabul edilir. Bu da yaklaşık 20 dolara tekabül eder.

İsveç’te çalışma saatleri haftalık maksimum 38-40 saat aralığındadır. Genellikle yıllık izinler 5 hafta olarak düzenlenir. Ayrıca hastalık durumunda maaşın %80’i ödenmeye devam edilir. İşsizlik durumunda ise minimum 6 ay işsizlik maaşı verilir.

İsveç’te Yaşam Maliyeti

İsveç’te yaşam maliyeti Türkiye ile TL üzerinden karşılaştırıldığında pahalıdır. Ancak maaşınızı İsveç kronu ile aldığınızda rahatlıkla yaşayıp beslenebilmeniz ve sosyal yaşamınızı keyifli bir şekilde sürdürebilmenize yetecek düzeydedir.

İsveçliler, sıklıkla yemeklerini evde yemeyi tercih ederler. Bu durumun nedeni maddiyat değil İsveçlilerin birlikte yemek yapmayı bir sosyal aktivite olarak görmeleridir. Ancak dışarıda yemek yemeyi tercih edenler de mevcuttur.  Orta seviyede bir akşam yemeği yaklaşık 100-200 SEK arasında değişiklik gösterir.

İsveç’te Beslenme Harcamaları

İsveç’te yaşam maliyetleri ise yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterecektir. Stockholm’de tek başına yaşayan bir kişinin en az 13.000 SEK gelire sahip olması önemlidir. Göteborg’a gittiğinizde bu tutar 11.000 SEK’e kadar inebilir. Uppsala’da ise yaşam giderleri daha da düşer ve 9.000 SEK yeterli olur.

12 adet yumurta yaklaşık 12 SEK iken İsveç’te bira fiyatı 500 ml için 2 dolardır. Şaraplar 100 SEK civarından başlar.

İsveç’te Ev Kiraları

İsveç’te kiralık ev sayısı Türkiye’ye göre oldukça azdır. Bu nedenle kiracıların evin belli odalarını başkalarına kiralama durumu sıklıkla görülür. İster oda isterseniz ev kiralayın genellikle kira bedellerinin içerisinde internet, elektrik ve su da mevcuttur.

Stockholm kiralık ev fiyatları aylık yaklaşık 1300 SEK iken daha az popüler olan Uppsala, Malmö gibi şehirlerde 900 SEK kadardır.

İsveç’te Eğitim Ücretleri

İsveç’te devlet üniversiteleri tamamen ücretsizdir. İsveçliler de genellikle devlet okullarına gitmeyi tercih eder. Çünkü eğitim son derece başarılıdır. Ancak özellikle yabancılar özel okulları tercih edebilmektedir. Özel okulların ücretleri yıllık 30.000 SEK civarından başlar ve 100.000 SEK’e kadar da çıkabilir.

İsveç’te Toplu Taşıma Ücretleri

İsveçliler genellikle özel araçlarının yerine bisiklet ve toplu taşımayı kullanmayı tercih ederler. Bu durumun nedeni doğaya karşı hissettikleri hassaslığın yanı sıra devletin de benzin fiyatlarına ekstra vergiler eklemesidir. 1 litre benzin yaklaşık 16 SEK’tir.

Toplu taşıma ücretleri ise oldukça uygundur. Özellikle tren sıklıkla tercih edilen bir araçtır. Stockholm ile Uppsala arası tren bileti 2 USD kadardır. Otobüs biletleri ise 10 USD civarındadır.

Şehir içi ulaşım da ise tramvay, metro ve otobüsler kullanılır. Özellikle Stockholm’de bulunan metro sistemi oldukça revaçtadır.

Şehir içi tek binişlik toplu taşıma biletleri 45 SEK civarındadır. Ancak öğrenciler, çocuklar ya da düzenli olarak toplu taşıma kullananlar için yüksek indirimler söz konusudur.

İsveçliler Nasıl İnsanlardır?

İsveçliler, saygıya son derece önem veren insanlardır. Kesinlikle sizi kendilerinden küçük görmezler. Alt-üst ilişkileri oldukça azdır. Şirketin Ceo’larına dahi isimleri ile hitap ederler. Toplum içerisinde torpil gibi durumlar söz konusu değildir. Bir restorana gelen yüksek mevkili de herkes gibi sıraya geçer.

Kadın erkek arasındaki eşitlik dikkat çekicidir. Kişilere bay, bayan olarak hitap etmek saygısızlık olarak görülür.

İsveç’te yaşan Türkler, başlangıç aşamasında oldukça yadırgayacaktır. Ancak İsveçlileri tanıdıkça pek çok kişinin ülkeyi daha çok seveceğini söylemek mümkündür.

“İsveç’te Yaşamak İstiyorum. İsveç’e Nasıl Yerleşebilirim?” hakkında 50 yorum

 1. Merhaba ismim ferhat ailemle isvicreye yerlesmeyi çok istiyoruz evliyim bir çocuğum var 1 yaşında henüz zinciri bulunan market firmasinda yonetici olarak çalışıyorum yabanci dilim yok İsviçre’de nasil iş bulup yerleşebilirim

  1. Isvecte yaşamayı cok istiyoruz ailemle. Araştırdık ve imkansız gibi bizim için oraya yerleşmek. Eğer böyle bir şey olabilirse çok seviniriz. Yardımcı olur musunuz

 2. Arkadaşlar İsveç’te iş bulmak istiyorum diyenler benimle iletişime geçebilir.
  8 yıldan beri İsveç’te yaşıyorum ve eşim İsveçli.
  Burada bir Türk marketi işletmeye başlayacağız.
  Eğer Türk arkadaşlar market görevlisi olarak çalışmak isterse öncelik vereceğiz.

  1. Merhaba Aslı Hanım nasıl iletişime geçebiliriz bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

  2. Isvecte yaşamayı cok istiyoruz ailemle. Araştırdık ve imkansız gibi bizim için oraya yerleşmek. Eğer böyle bir şey olabilirse çok seviniriz. Yardımcı olur musunuz

  3. Ayşenur çakır

   Merhaba! Aslı hanım bende orada hem çalışmak hem de okumak istiyorum benimle iletişime geçerseniz sevinirim. Çünkü hep hayalimdi gerçekleştirmem için yardımcı olun lütfen ..MAİL:aysenur.cakir@icloud.com

  4. Merhaba ben şu anda türkiyede kurumsal bir markette çalışıyorum. Genelde bu sektörlerde çalıştım yeteri kadar deneyimim var eğer size uygun olursa isveçe gelmek istiyorum.

  5. Aslı Hanım merhaba size bir yanıt vermiştim. Mail adresimi bırakmamışım. demiray.94@hotmail.com. Market sektörlerinde yeterince deneyime sahibim. 26 yaşındayım ve şu anki işimde kurumsal bir firmadayım yaklaşık olarak 1.5 senedir çalışıyorum.

  6. Alpaslan Dumanlı

   Merhaba geç kalınmış bir hayali gerçekleştirmeniz de yardımcı olursanız çok memnun oluruz eşim kızım oğlum ve ben

  7. Yeşim Karademir

   Merhaba aslı hanım. Benim üç kızım var yanlız büyütüyorum. 20 yaşında kızım markete çalışıyor bende ailem boşandığı mı bilmiyor ogrenirlerse benim ve kızlarım için çok kötü olacak ondan yurtdışına gitmek istiyoruz. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏
   zilanzilanasi@gmail.com bu hesaptan ulaşabilirsiniz

  8. aslı abla ben lise son sınıf öğrencisiym daha 17 yaşımdayım bende gitmek istiyorum yurt dışına bana yol gösterir misiniz arz ederimi.

  9. Merhaba Aslı Hanım Ben Ercüment Hayat şartın da zorluk çektiğim için gelmek istiyorum İngilizcem yeterli değil gelmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  10. Merhaba eşimle birlikte en yakın sürede Geek istiyoruz yardımcı olabilir misiniz aşamalar için şuan İstanbul’dayız ve koşullari araştırıyoruz iş bulmadan gelmemiz imkansız gibi gözüküyorail adresime dönüş yapabilirseniz çok sevinirim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim 🤍 yilankayagulcin@gmail.com

  11. markette uzun yıllar şarküteri, bakliyat v.s tecrübem var birde arkadaşım var beraber gelmek istiyoruz Gaziantepliyiz o arkadaşımda baklava, kebab, katmer, simit poaça, pizza ustası
   sizden olumlu güzel haberler bekliyoruz İNŞAALLAH şimdiden teşekkürler.
   yusuf002127@gmail.com

  12. Asli hanim merhabalar turkiyede yasiyorum universite isletme mezunuyum market deneyimim de var sizinle calismak isterim bilgi verirseniz cok sevinirim saygilarimla..

  13. Merhaba ben de isveç e yerleşmek istiyorum ingilizce derecem iyi bunu kanıtlamak adına IELTS (International English Testing System) sınavından iyi bir derece yakaladım. Son 6 aydır isveççe öğreniyorum. Geçtiğimiz yıl pamukkale üniversitesi iktisat bölümünden mezun oldum. Muhase ve finans dalında. Kız arkadaşım yüksek lisans yapacak Malmö – Lund da ben de yapmak istiyorum ama önce isveççe mi geliştirmek ve isveç i keşfetmek istiyorum. Adım Muhammed. Bana ihtiyaç duyarsanız lütfen benimle iletişime geçin..

  14. Aslı hanım merhaba..uzun süre işletmecilik yaptım market cafe deneyimim var..ailemle birlikte gelmeyi düşünüyoruz .05324087772

  1. Aslı Hanım biz uzun suredir arastirma yapiyoruz. Ben ve arkadasim isvec e yerlesme planimiz bulunuyor. Fakat is bulma konusunda sorun yasadik. Eger yardimci olmak isterseniz minnettar kaliriz. Orada belli bir sure gecinebilecek kadar birikintimiz bulunuyor. Is bulmak kaydiyla ya da calismak kaydiyla gelmeyi cok istiyoruz.

 3. Alpaslan Dumanlı

  Merhaba geç kalınmış bir hayali gerçekleştirmeniz de yardımcı olursanız çok memnun oluruz eşim kızım oğlum ve ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir