İsviçre Oturma İzni Nasıl Alınır? İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

İsviçre oturma izni nasıl alınır, uzun süreli ikamet için yapılması gerekenler nelerdir soruları sık sık sorulmaktadır.

Dünya genelinde en favori ülkelerden biri kabul edilen İsviçre her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Gerek çalışmak gerekse okumak için dünyanın pek çok noktasından misafir ağırladığı görülmektedir.

İsviçre’de 90 günden daha uzun süre kalmak istediğiniz zaman oturma izni almak zorundasınız.

İsviçre’ye nasıl yerleşilir sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi budur. Bu bakımdan pek çok kişi önce oturum izni almalı daha sonra ülkede rahatlıkla ikamet etmeyi planlamalıdır. Oturum izni alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

İsviçre’de Oturum İzni Çeşitleri

 • İsviçre Federal Cumhuriyeti 26 kantondan meydana gelmektedir. Bu 26 kantonun her biri kendi içinde özerkliğe sahiptir ancak tek bir yasa üzerinden hareket etmektedir. Kişiler, oturma izni için başvuru yapacakları zaman 26 kantondan herhangi birini tercih edebilir, ikametlerini bu seçeneklerden birinde gerçekleştirebilirler.
 • İsviçre farklı nedenlere dayalı olarak çok fazla oturum izni çeşidi bulundurmaktadır.
 • Kısa süreli oturum izni olarak bilinen L oturum izni bunlar arasında en çok tercih edilendir.
 • İlk ya da geçici oturum izni olarak bilinen B oturum izni de pek çok kişi tarafından seçilmektedir.
 • Yerleşmeyi düşünen kişiler için C yerleşme izni de çokça tercih edilmektedir. İkamet izninin türü, kalma süresi üzerinde etkili olabilmektedir.
 • G oturum izni olarak bilinen oturum izni ise sınır ötesi banliyö izni olarak tanımlanmaktadır.

İsviçre Kısa Süreli Oturum İzni

İsviçre’de çalışmak istiyorum diyenlerin hemen hepsi öncelikle oturma izni almak zorundadır. Bunun için ilk aşamada kısa süreli oturma izni olan L oturma izninin alınması gerekmektedir.

1 yıla kadar geçerliliği olan biyometrik kart olarak verilen bu oturma izni, kişinin 1 yıl boyunca hayatını düzene koymasına yardımcı olabilmektedir. Alındıktan sonra başvuru yapılması halinde L oturma izninin 24 aya kadar uzatılması mümkün olmaktadır.

İsviçre Geçici Oturma İzni

İsviçre’ye iltica şartları, temin edeceğiniz oturma iznine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. B oturma izni olarak bilinen geçici oturma izni 1 yıllık izin alabilmenizi sağlamaktadır. Bu izni alabilmenizin altın kuralı kendinize finansal açıdan yetebilmenizdir.

Kendine bakabilecek durumda olan kişinin, 1 yıl için çalışmak ya da eğitim almak için İsviçre’ye gelmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

İlk kez İsviçre’ye gelen ve hayatı henüz belli olmayan kişilere ilk adımda bu oturma izninin verildiği bilinmektedir. Bu sayede kişinin hayatı yoluna girene kadar yeterince zamanı ve parası olmaktadır.

B oturma izninin alınabilmesi iş durumuna bağlıdır. İş kontenjanından alım yapılabilmesi durumu sınırlı sayıda kişiye verilmektedir. Bununla beraber bu oturma izninin alınması halinde belirli kantondan dışarıya çıkamama ve işten ayrılamama kuralları da bulunmaktadır.

İsviçre Sınır Ötesi Banliyö Oturum İzni

İsviçre’de yaşamak için ne yapmak lazım sorusuna verilecek ilk cevap oturum izni almaktır. Oturum izni alırken dikkat etmeniz gereken ilk detay ise hangi türü seçeceğinizi bilmenizdir. Bu noktada nerede yaşadığınıza bağlı olarak banliyö oturum izni için de başvuru yapabilirsiniz.

İsviçre’nin komşu ülkelerinden birinde yaşadığı halde İsviçre’de çalışmak isteyen kişiler, G oturma izni olarak bilinen banliyö oturumunu almak zorundadır. En sık tercih edilen oturma izinlerinden biri olan bu izin, İsviçre’nin pahalı bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır.

G oturum iznini alması gereken kişi, 1 yıllık olarak bu hakkı kullanabilmektedir ancak her hafta oturduğu ülkeye giriş yapmak zorundadır. Bununla beraber bunu kullanması halinde İsviçre’de oturma izni alabilmesi mümkün olmamaktadır.

isviçre'ye nasıl yerleşilir - isviçre göçmenlik başvurusu - isviçre'de yaşamak için ne yapmak lazım

isviçre’ye nasıl yerleşilir – isviçre göçmenlik başvurusu – isviçre’de yaşamak için ne yapmak lazım

İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

İltica etmek istiyorum, İsviçre’de çalışmak istiyorum diyen birçok Türk, yerleşim iznini talep etmektedir. C oturum izni olarak bilinen yerleşme izni, uzun süreli ikamet edebilme hakkı elde edebilmenizi sağlamaktadır.

Birçok kişi için süresiz oturma izni almak büyük önem taşımaktadır çünkü iş ya da eğitim süreci belirsizdir. Böyle bir durum olduğunda C oturum izni en doğru seçenek olarak düşünülebilmektedir.

C oturum iznini alan bireyin dilediği işte çalışma hakkı olduğu gibi istediği herhangi bir kantonda da yaşamayı seçme şansı da bulunmaktadır. Diğer oturma izinleriyle kıyaslandığında C oturma izni biraz daha zor alınmaktadır ve bazı şartlar öne sürülmektedir.

İsviçre C Oturma İzni Şartları

İsviçre oturma izni şartları alınacak izin türüne göre farklılık göstermektedir. Bu izinler arasında en favori olan ancak alınması en zor olan oturma izni C oturma izni olarak bilinmektedir.

C oturma iznini alabilmek için yapmanız gereken en az 10 yıl kadar İsviçre’de yaşamış olmaktır. İsviçre sınırları içerisinde diğer oturum izinleriyle 10 yılınızı geçirmişseniz sonrasında C oturma iznine sahip olabilirsiniz. Başvurunuz ancak bu şekilde kabul edilebilir.

C oturma izni ancak ABD ve Kanada vatandaşları için iltimas tanımaktadır. Bu iltimasta süre 5 yıl kadar olmaktadır.

İsviçre Ci Oturma İzni

Oturma izni başvurularından bir diğeri de Ci olarak bilinmektedir ancak bu oturma izni belli bir grup için geçerlidir.

Hükümetler arası kuruluşlardan herhangi birinde çalışıyorsanız İsviçre’de oturma izni için Ci iznine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bununla beraber yabancı elçiliklerde çalışanlar için de uygun olan bu oturma izni yalnızca kişileri değil ailelerini de kapsamaktadır.

İsviçre Oturum İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İsviçre Göçmenlik Bürosu her kantonda ayrı ayrı görev yapmaktadır. 26 kantonun kendine özel göçmenlik bürosu bulunmaktadır. Siz hangisinde yaşamak niyetindeyseniz öncelikle burayı belirlemeli daha sonra bu adrese oturum izni için başvuru yapmalısınız.

Farklı bir adrese oturum izni başvurusu yaptığınızda oturmanız gereken yere göre tercih yapmanız gerektiği vurgulanmaktadır. Bu nedenle doğru noktaya başvurmak, zamandan kazanmayı sağlamaktadır.

İsviçre Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Oturma izni için gerekli evraklar dendiğinde akla ilk olarak online başvuru formu gelmektedir. İsviçre’de oturmak niyetindeyseniz öncelikle eksiksiz şekilde online başvuru formunu doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Oturma izni için geçerliliğini koruyan seyahat tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliği olan pasaport, güncel olarak çekilmiş biyometrik fotoğraf istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Çalışmayı düşünen kişiler bu belgelere ilave olarak; çalışma sözleşmesi, iş pozisyonunu gösteren evraklar, özgeçmiş ve üniversite mezuniyet belgesi, işveren tarafından yazılmış neden kabul edildi belgesi ve sabıka kaydının da gerekli evraklar arasında yer aldığını bilmeliler.

İsviçre Süresiz Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

İsviçre göçmenlik başvurusu 2018 yılında da diğer yıllarda da sık sık güncellenmektedir. Bu bakımdan başvurularınızı yapmadan önce güncel detayları edinmeye gayret göstermeniz önerilmektedir.

İsviçre’ye gidecek olan kişi, süresiz oturma izni olan C oturma iznini almak isterse bilinen evraklara ilave olarak birkaç evrak daha temin etmelidir.

Mevcut sahip olunan oturum izni belgesi, İsviçre borç tahsilat evrakları, İsviçre’de sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı eş ya da herhangi bir çocuğun olmadığına dair evrak ve son olarak güncel alınmış polis kontrol belgesi de teslim edilmesi gereken belgeler arasında yerini almaktadır. Bu belgeleri temin etmeniz halinde başvurunuz gerçekleştirilecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Eray dedi ki:

  Japonya vatandasligi istiyom ordan evlenmek istiyom karayolu ustasiyim insat ustasiyim türkiyede durduk ça evlenemiyecem

 2. Yaşar Korkmaz dedi ki:

  İsviçre gibi gelişmiş bir ülkede yaşamak istiyorum. İsviçre’de yaşamak için ne yapmak lazım? Bir iş bulmak ya da oturum izni almak için basit bir yol var mıdır?

 3. Mehmet Ali YAMALl dedi ki:

  Merhabalar,35 yasindayim. Eskişehirde ikamet ediyorum. Meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. İsvicrede calisip orada yaşamak istiyorum. Bilgendirebilirsenin cok sevinirim. İyi günler dilerim.

  • Özge dedi ki:

   Merhabalar. İsviçrede iş imkanları nasıl. Hangi alanlarda iş bulmamız daha kolay olur ve iş bulabilmek için hangi dili bilmek daha cok işimize yarar. Yardımcı olursanız sewinirim