İtalya için Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Schengen vizesi ile birçok Avrupa ülkesine seyahat edebilirsiniz. İtalya’ya seyahat etmek için de Schengen vizesi almanız mümkündür ama bu vize altı aylık süre içinde üç ay kadar seyahat izni vermektedir. Bu süreyi aşan ziyaretleriniz için İtalya’nın ulusal politikalarına bağlı olan özel vizesini almanız gerekecektir. Schengen vizesi ile belirli bir süre 26 Avrupa ülkesine seyahat etmeniz mümkündür.

Schengen Vize Çeşitleri Nelerdir?

Schengen vizesi, İtalya ve diğer 25 Avrupa ülkesine; resmi, ticari, tedavi, eğitim, turistik ziyaretler için giriş yapmanızı sağlayacak kapsamlı bir vizedir. C tipi Schengen ile bahsi geçen ülkeye 90 günlük giriş hakkınız vardır. D tipi Schengen vizesi yine 90 gün kadar geçerlidir ama kapsamı çalışma, eğitim, girişimcilik, aile birlikteliği gibi konulardadır. Kendinize uygun vizeyi anlayıp başvuru yapmanız; sonucu hızlı almanız açısından önemlidir.

Türkiye’de Schengen Vizesi Nereden Alınır?

İtalya’ya ya da başka bir Avrupa ülkesine gitmek için Schengen vizesi başvurusu yapacaksanız; başvuru birimlerini bilmelisiniz. Türkiye’de Schengen ülkelerine ait konsolosluklar İstanbul, Ankara, Edirne ve İzmir illerindedir. Vize uygulaması ülkemizde uyumlu bir biçimde yürütülüyor olsa da vizeyi verip vermemek Schengen ülkelerinin sorumluluğundadır. Konsolosluğa başvuru için gerekli evrakları düzenleyerek gidebilir ve işlemleri başlatabilirsiniz. Bu evraklar, kişinin evli, çalışan, emekli, öğrenci olmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak temel olarak yanınızda kimliğiniz, pasaportunuz, fotoğrafınız, yapacağınız seyahatin masraflarını nasıl karşılayacağınızı belirten belge gerekli olacaktır. Masrafları nasıl karşılayacağınızı gösterir belge olarak son 3 aya ait hesap dökümünüzü ve hesabınızda ne kadar para olduğunu gösteren bir belgeyi götürmek yeterli olacaktır. Görüşmelere ve incelemelere göre konsolosluk sizden daha ileri seviye belgeler ve bilgiler talep edebilir. Hatta hiç beklemediğiniz sorularla karşılaşmanız bile mümkün.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir