İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Paylaş

İtalya oturma izni oturma izinleri arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Dünya genelinde en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerden biri olan İtalya,  oturma izni konusunda da aynı popülerliğini muhafaza etmektedir.

İtalya oturma izni başvurusu yapanlardan biri olmak isterseniz ülkenin bu konudaki tavrını bilmeli ona göre başvurunuzu yapmalısınız. Her ülke prosedür olarak birbirinden farklı kurallar uygular.

İtalya gibi çok tercih edilen ülkelerde oturma izni başvurusunda bulunmak çok daha zor olur çünkü süreç bir detaylı incelemeye bağlıdır.

İtalya’da oturmak ya da çalışmak gibi bir amacınız varsa oturma izninin nasıl alındığını alındıktan sonra prosedürlerin nasıl devam ettiğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

İtalya Oturma İzni

İtalya oturma izni almak isteyen kişiler her şeyden önce hangi kuruma başvuru yapacaklarını, başvuru sürecinde nasıl ilerleme kaydedeceklerini öğrenmek durumundadırlar.

Özellikle oturma izni için başvuru yapan kişiler adım adım takip etmek durumunda olduklarını bilmeliler. Süreç her bir evrakla yakından ilgilenmeyi, eksik ya da hatalı bir belge bırakmamayı gerektirmektedir. Oturma izni almak birçok ülkede çok kolay olsa da İtalya için basit bir adım değildir.

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken şartları ve prosedürleri çok iyi bilmeniz gerekir. Şartları detaylı şekilde yerine getirdikten sonra oturma iznini sorunsuz şekilde alabilirsiniz.

İtalya Oturma İzni İçin Nereye Başvurulur?

İtalya oturma izni başvurusunu yapabilmek için başvuru yapmanız gereken kurumu bilmelisiniz.

Eksik ya da hatalı bir başvuru size zaman kaybettirecektir. Yetkili kurumlar her ülkede farklı olduğu için bu konuda bilinçli davranmak son derece önemlidir.

İtalya oturma izni için başvuru yapacağınız nokta yaşadığınız şehir ya da bölgedeki postanedir. Hangi şehirde yaşıyorsanız postaneye başvuru yapmalısınız.

Görevliler sonraki aşama için sizi emniyet müdürlüğüne yönlendirecektir. Adım adım 2 kurumla ilgili olan oturma izni her kurumda ayrıca incelemektedir. Başvuruyu doğru yapmak bu açıdan önemlidir.

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya oturma izni nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Adım adım ilerledikten sonra oturma iznini almanız son derece kolay olacaktır. Önce bulunduğunuz şehrin postanesine gidip başvuru yapmak istediğinizi dile getirmelisiniz.

Sonrasında postane görevlileri başvuru dilekçesi doldurmanızı isteyecek ve emniyet müdürlüğünden aldığı randevu tarihini size bildirecektir.

Randevu tarihiniz geldiğinde emniyet müdürlüğüne gitmeniz ve arkasından gerekli olan belgeleri öğrenmeniz gerekmektedir. Gerekli olan belgeleri öğrendikten sonra bir sonraki görüşme için randevu almanız icap etmektedir.

Son görüşmede evrakları teslim edip başvuruyu tamamlamanız mümkündür. Sonrasında kurum evraklarınızı inceleyecek ve onay için uygun olup olmadığınızı gözden geçirecektir.

İtalya Oturma İzni Başvurusu Şahsen mi Yapılır?

İtalya göçmenlik başvurusu 2018 yılında nasıl yoğun şekilde yapılıyorsa sonraki yıllarda da aynı şekilde yoğun yapılmaktadır.

Oturma izni başvurusunu yapacak olan binlerce kişi olduğu bilinse de ülke bazı kurallardan kesinlikle taviz vermemektedir.

İtalya’da bir süre kaldıktan sonra sürenizi uzatmak için oturma izni almayı düşünebilirsiniz. Oturma iznini alabilmeniz için tüm başvuru sürecinde bizzat bulunmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Tüm başvuru sürecinde bizzat bulunmanın nedeni kişinin parmak izini almalarıdır.

Postane, emniyet müdürlüğüne yönlendirdikten sonra emniyet müdürlüğünde başvurunuzu yürürlüğe koymak için parmak izinizin alınması zorunludur. Parmak izi için tüm süreçte bizzat bulunmak önemlidir.

İtalya Oturma İzni Almanın Şartları

İtalya’da oturmak gibi bir hayaliniz varsa oturma izni almanız gerektiğini unutmamalısınız. Oturma izni alabilmeniz için de aranan şartları karşılamanız gerekir.

Oturma izni almasına izin verilen ilk grup evli olanlardır. Evlilikle oturma izni almak son derece kolay olmaktadır. Evlilik dışında şirket kurmak da en çok rağbet gören şartlardandır. Ülkede oturabilmeniz için evlenmeniz, şirket kurmanız ya da çalışma izni almanız gerekmektedir.

Çalışma izni alabildikten sonra oturma izni almak daha kolaydır çünkü artık kendinize bakabilecek kadar para kazandığınız görülür.

Evlilik, çalışma ya iş yeri açma dışında son şart ise eğitimdir. Eğitim alan kişiler de oturma izni şartlarını karşıladıkları için zahmetsizce başvuru yapabilmektedirler.

İş İçin İtalya Oturma İzni Almak

İtalya’da çalışmak ister misiniz sorusunun cevabı sizin için evetse bu durumda çalışma şartlarını sağlayıp önce çalışma izni almalı arkasından oturma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Çalışma izni aldıktan hemen sonra oturma izni almak çok da zor olmayacaktır. Her şeyden önce yaşamanızı idame ettirebilecek kadar maaş aldığınız bir iş bulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bununla beraber başvuru aşamasında süreyi kaçırmamanız önemlidir.

Çalışmaya başladıktan sonra ilk 8 gün içerisinde emniyet müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapmanız zorunludur. Aksi halde kaçak olarak algılanırsınız.

8 gün içerisinde oturma izni başvurusu yaptığınızda geçen süre için size geçici belge verilecektir. Siz de bu esnada belgelerinizi hazırlayıp yetkili kuruma teslim edip sonucu beklemek durumundasınız.

Eğitim İçin İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya göçmen alımı konusunda en esnek tavrı eğitimde sergilemektedir. Eğitim için İtalya’yı tercih ediyorsanız oturma izni almanız çok da zor olmayacaktır.

Oturma izni alabilmeniz için öncelikle Türkiye’de bulunan İtalya Konsolosluğu’ndan eğitim vizesi almanız gerekmektedir. Sonrasında İtalya’ya gelip en geç 8 gün içerisinde postaneye başvuru yapması ve oturma kiti ismi verilen formu doldurması istenmektedir.

Emniyet müdürlüğünden randevu alan postane aynı zamanda belgeleri belirtecek ve başvurunuzu eksiksiz şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Belgeleriniz eksik olmadığı sürece eğitim sebebiyle oturma izni almanız zor olmayacaktır.

Aile Birleşimi İçin İtalya Oturma İzni Alınabilir mi?

Aile birleşimi oturma izni için en etkili sebeplerden bir tanesidir. Aile birleşimi ile izin almak isteyen kişiler her şeyden önce akrabalık bağlarını ispat eden belgeyi temin etmek durumundadırlar.

Sonrasında izni sağlayacak ailenin İtalya’ya gelerek valiliğe uğraması ve tek gişe ofisine başvuruda bulunması gerekecektir.

Tek gişe ofisine başvuruda bulunulduğu zaman bir belge verilecek ve postane sonrasında da emniyet müdürlüğünde bu belge ile başvuru yapılması gerekecektir.

İtalya Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

  • Oturma izni için belgeler dendiği zaman akla ilk olarak doldurulan form gelmelidir. Başvuru formuyla beraber dilekçenin de teslim edilmesi istenmektedir.
  • İtalya oturma izni için gerekli belgeler arasında pasaport, vize ve kimlik de bulunmaktadır. Her birinin orijinalinin yanında fotokopilerinin de bulunması gerekmektedir.
  • İtalya oturma izni için evraklar dosyasında sabıka kaydı ve sağlık raporu da kesinlikle bulunmalıdır.
  • Başvuru yaparken biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası da muhakkak dosyadaki yerini almış olmalıdır.

İtalya Oturma İzni Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

İtalya vatandaşlığı ya da yalnızca uzun süreli oturma izni gibi başvurular zaman alabilmektedir. Oturma izni vatandaşlık başvurusu kadar zaman almasa da başvuru yapan kişinin temkinli olması önemlidir. Seyahatten sonraki 8 gün başvuru için çok önemlidir.

İtalya’ya gitmeden başvuru yapan kişiler de yetkili kurumdan 7 ila 10 gün kadar sonucu beklemektedir. 7 ila 10 iş günü içerisinde belli olan sonuçlar kimi zaman daha geç öğrenilebilmektedir.

Durum daha çok sizin başvuru yaptığınız dönemin yoğunluğuna bağlıdır. Yoğun olan günlerde başvuru yapmak için acele etmenin yararı olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir