İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından sık talep edilen vizelerden bir tanesidir. Britanya Adaları’nda, Atlas Okyanusu’nda yer alan İzlanda, coğrafi güzellikleri ve yaşam koşulları gereği çokça ziyaretçi ağırlamaktadır. Ülkeye gitmek isteyen vatandaşların, vize zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen ülkesi olan İzlanda, Avrupa Birliği gereğince Türkiye Cumhuriyetine vize uygulaması yapmaktadır. Bu mecburiyet nedeniyle önce prosedür işlemlerinizi yerine getirmeli daha sonra İzlanda yolculuğu planlamalısınız.

Başvurularınızı yaptıktan bir süre sonra vize süreci uzayabilir, bu nedenle zamanlama konusunda sıkıntı yaşamadan İzlanda vizesi için gerekli belgeleri toparlamalı erken şekilde başvurunuzu yapmalısınız.

İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda ülkesi, Schengen ülkelerinden biri olduğu için Schengen vizesini zorunlu kılmaktadır. Bu vizeye sahip olmanız durumunda özel olarak İzlanda vizesi almanıza gerek yoktur ancak Schengen vizeniz yoksa mecburen İzlanda özel vizesini almanız gerekmektedir.

Vizeyi alabilmek için öncelikle randevu almalısınız. Daha sonra görüşmeye gidip gerekli evraklar listesini temin etmelisiniz. Tüm evraklarınızı temin ettikten sonra tekrar görüşmeye gitmeli süreci başlatmalısınız. Süreç içerisinde başvurunuz değerlendirilecek ve onay alırsanız sonuç evinizin adresine gönderilecektir.

İzlanda Vize Türleri Nelerdir?

İzlanda vize çeşitleri arasında en çok tercih edilen turistik vizedir. Turistik vize, ülkeye kısa süreli ziyarette bulunabilecek olan kişiler tarafından alınmaktadır. Bununla beraber ticaret vizesi de oldukça tercih edilen vizelerden biridir. İzlanda üzerinde iş fırsatı bulan veyahut Türkiye ile bağlantılarını güçlendiren kişiler ticaret vizesi alabilmektedir.

Öğrenciler ise İzlanda’yı en çok ziyaret eden kesimdir. Eğitim alternatifleri oldukça kapsamlı olan ülke, bu nedenle sıkça ziyaret almaktadır. Tüm bunlarla beraber aile ziyareti ve aile birleşimi vizesi de alınabilecek vizeler arasındadır.

İzlanda Çalışan Vizesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir kurumda çalışan kişilerin İzlanda vizesi alabilmesi için başvuru yapıp belgeleri temin etmesi gerekmektedir. İzlanda vizesi almak zor mu sorusunun cevabı evrakları tamamladıktan sonra hayırdır. Bunun nedeni evrakların bir araya getirilmesi sonrasında yalnızca beklemektir.

Çalışanların İzlanda vizesi için; firmanın imza sirküsü bilgileri, çalışma detayları ve kişinin tüm çalışan bilgileri, kişi tarafından firmanın antetli kâğıda yazılmış başvuru dilekçesi gerekli evraklardır. Bunlarla beraber ne kadar süredir iş yerinde çalıştığı, görev tanımı da belgelerle temin edilip dosyalanmalıdır.

Son 4 ayın sigorta belgesi, son 3 ayın maaş bordrosu, kredi kartı detayları ve herhangi bir firma tarafından davet edilmişse davetiyenin de bulunuyor olması gerekmektedir.

Kişi iş amacıyla gidiyorsa bunu belgelemesi için davetiyesinin olması gerekmektedir. Gezi amacıyla gidiyorsa rezervasyon evrakları ve dönüş bileti evrak dosyasında yerini almalıdır. Tüm bunlarla beraber pasaport, 2 biometrik fotoğraf da gerekli evraklardan ikisidir.

İzlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda vizesi nasıl alınır sorusunu sık soran gruptan biri de öğrencilerdir. Eğitim hayatına İzlanda’da devam etmek isteyen öğrenciler, sorunsuz şekilde İzlanda vizesi temin edebilirler. Bunun için evrakları eksiksiz şekilde temin etmeleri yeterli olacaktır.

Öğrencilerin vize alabilmesi için öncelikle konsolosluk adına yazılmış bir form doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formuyla beraber 2 adet biometrik fotoğraf ve öğrenci belgesi verilmelidir. Öğrenci belgesinin en yakın tarihli olmasına özen gösterilmelidir.

18 yaşından küçük olan öğrenciler, belgeler arasına aile izin belgesini de ilave etmelidir. Bunlarla beraber en az 6 ay geçerliliğe sahip olan pasaport, 30 bin Euro değerinde sağlık sigortası da belgelerden birkaçıdır. Tüm bu evraklara ilave olarak ebeveynlerden herhangi birinin geçerliliğini muhafaza eden İzlanda vizesi fotokopisi de gerekmektedir.

İzlanda Emeklilik Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda vize var mı sorusunun cevabının evet olduğunu öğrendikten sona zaman kaybetmeden vize işlemlerine başlanılması önemlidir. İzlanda vizesi almak isteyen emekli kişiler de gerekli evrakları bir araya getirip vize başvurusunda bulunabilirler.

Emekli olup İzlanda vizesi almak isteyenler; emekliliği belgeleyen fotokopi, emeklilik cüzdanı, banka bilgilerinin yer aldığı banka hesap dokümanı fotokopisi ve taşınmaz malların detaylarının olduğu fotokopiyi belgelemelidir.

Sağlık karnesi fotokopisi, 2 adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf, sağlık sigortası ve pasaport da gereken evraklar arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanında büyükelçiliğe hitaben yazılmış vize talep dilekçesi de evraklar arasında yer almalıdır.

İzlanda Aile Birleşim Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda’da alınan vizelerden biri de aile birleşim vizesidir. Evlilik sonucu vize almak isteyen kişilerin tercih ettiği vizede yapılması gereken en önemli şey, evrakları eksiksiz şekilde temin etmektir. Evlilik belgesi, nüfus cüzdanları, iki tarafın da gelirlerini gösteren evraklar muhakkak dosyadaki yerini almalıdır.

En az 6 ay geçerliliğini koruyacak olan pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf, kredi kartı bilgileriniz ve başvuru dilekçeniz de evraklar arasında yerini almalıdır. Birleşim vizesinin başvuru sonrasında uzun süre içerisinde açıklandığı bilinmektedir. Bu nedenle seyahatin ona göre planlanması önerilmektedir.

İşverenler Nasıl İzlanda Vizesi Alır?

İşveren birçok kişi İzlanda vizesi alarak İzlanda ile ortak iş yürütebilmektedir. Bu noktada gidiş amacınıza göre İzlanda çalışma vizesi alınabildiği gibi turistik amaçla giden işverenler turistik vize de alabilirler. Yapmanız gereken belgelerinizi bu doğrultuda hazırlamaktır.

İşverenlerin İzlanda vizesi alabilmek için şirketlerinin antetli kâğıdına yazılmış büyükelçilik adına doldurulmuş başvuru formuna sahip olması gerekmektedir.

İmzalı ve mühürlü bu dilekçede neden İzlanda’ya gittiğiniz ne kadar süre kalacağınız gibi pek çok detayı bulundurmalısınız. Bunlarla beraber ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, şirketin faaliyet belgesi de muhakkak belgeler arasında yerini almalıdır.

Fotokopi olarak hazırlanmış mallar tapusu, kazanç belgesi, kredi kartları da kişinin yanında olmalıdır.

Gereken evraklar arasında geçerliliğini muhafaza eden pasaport, uçak ve otel rezervasyon belgeleri de evrak dosyasında bulundurulmalıdır.

İzlanda Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İzlanda vizesi almak isteyen kişilerin pasaport türü fark etmeksizin vize almaları zorunludur. Bu nedenle İzlanda yeşil pasaporta vize istiyor mu sorusunun cevabı da evettir.

Hangi pasaport türüne sahip olursanız olan ya Schengen vizesi ya da İzlanda vizesi almanız gerekmektedir. Bu durumda vize için evrakları toparlayıp başvuru yaparken İstanbul veyahut Ankara İzlanda Fahri Konsolosluğu’nu tercih edebilirsiniz. Başvuru esnasında şahsınızın bulunması gerektiğini unutmamalısınız.

İzlanda Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İzlanda vize ücreti her yıl değişkenlik göstermektedir. Özellikle kalacağınız gün sayısı vize fiyatı üzerinde oynamaya neden olmaktadır. 15 gün İzlanda’da kalacak olan kişiler sağlık sigortalarıyla beraber 150 Euro ödemek zorundadırlar. Daha uzun süre kalacak olan kişiler, 3 aya kadar 165 Euro ücret öderler.

Ödediğiniz ücretin içerisinde hizmet bedeli, pin ücreti, sağlık sigortası bulunmaktadır. Ayrıca VIP olarak başvuruda bulunmak isterseniz 80 Euro’ya yakın ekstra ödeme yapmanız gerekmektedir.

İzlanda Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İzlanda vizesi Schengen mi sorusunun cevabını öğrenen kişi ya Schengen ya da İzlanda vizesi almalıdır. Vize başvurularınızı yapıp evraklarınızı teslim ettikten sonra vize türünüze göre süreç içerisine girersiniz.

Turistik vize temin etmek isteyen kişiler, başvuru sonuçlarını 7 ila 10 gün arasında öğrenebilirler. Aksi herhangi bir durum olduğunda 15 güne kadar uzadığı görülebilmektedir.

Ticari vize almak isteyen kişiler, 5 ila 7 iş günü içerisinde vize sonuçlarını öğrenebilirler. Aile birleşim vizesi almak isteyen kişiler ise 3 aya kadar bekleyebilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. BAHATTIN dedi ki:

    Ben endüstri meslek lisesi tesviye bölüm mezunuyum ayrıca ustalık belgem var.Torna tesviye freze vargel kaynak üzerine ustayım 10 yıl tekne gemi bakım onarımında usta olarak çalıştım.Meslek yeke şaft pervane dümen mekanik işleri yaptım mesleğinde ustayım yurt dışına iş arıyorum 05425186937