Japonya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? Japonya’da Çalışmak – İşçi Alımı Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almadan Japonya ziyaretinde bulunabilmektedir. 90 gün boyunca vizesiz turistik gezi şansı bulunan ziyaretçiler yalnızca pasaportları ile bu geziyi tamamlayabilir.

Pasaportlarınız eski tip pasaport ise muhakkak yenilemeniz gerekmektedir. Aksi halde vizeye ihtiyacınız olacaktır. Çip ilaveli, yeni pasaportlar dışında herhangi bir pasaport vize mecburiyeti gerektirmektedir. Bunun yanında ülkede kalıp çalışma hayatına atılmak isterseniz bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekecektir.

Japonya’da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Farklı alanlarda çalışmak amacıyla Japonya’yı tercih ettiyseniz vize işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. 3 aylık vizesiz girişler, işe başlayanları kapsamamaktadır. Bu nedenle İstanbul’dan başkonsolosluğa ya da Ankara’dan Japonya büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirsiniz.

Burada işiniz bittikten sonra Japonya göçmen bürosuna gitmelisiniz. Başvurularınız esnasında bizzat kendiniz bulunmalısınız çünkü şahsınıza ait imzalar gerekecektir.

Çalışma izni için başvuru yapan kişilerin form içeriğinde gereken tüm bilgileri doğru cevaplaması zorunludur. Verilen bilgiler banka detaylarına kadar teyit ettirilecek, vizeye uygun olup olunmadığına bu şekilde karar verilecektir.

Çalışma vizesi isteyen bireylerin daha önce Japonya’da herhangi bir suç işlememiş olmaları gerekmektedir. Aynı şekilde ülkeden sınır dışı edilenler de çalışma vizesi hakkına sahip değildir.

Japonya’da Çalışma Vizesi Alabilmenin Koşulları Nelerdir?

Japonya’da çalışma izni alabilmenin temel şartı; mesleğinizin olmasıdır. Eğer vasıflı işçi olursanız herhangi bir sorun olmadan izni alabilirsiniz. Yalnızca sponsor davetine ihtiyacınız olur. Bir nevi işveren mektubu, iş daveti olarak bilinen belge, işleminizi kolaylaştırır.  Bunun dışında çalışma vizesi alabilmenizin diğer yolu evlilik ile mümkün olacaktır.

Japonya’da evlenmiş ve 4 yıl yaşamışsanız çalışma vizesi almaya hak kazanırsınız. Bu evliliği Japon vatandaşıyla ya da süresiz oturma izni olan biriyle yapmanız gerekmektedir. Aksi halde çalışma vizesi almanız mümkün değildir.

Japonya’da çalışma vizesi almanın bir diğer yolu da kan bağıdır. Üçüncü dördüncü kuşaktan Japon vatandaşı akrabalarınız varsa vasıfsız işçi vizesi almanız mümkündür.

Japonya’da Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Japonya’da çalışmak isteyenler için vize mecburidir. Vizeyi alabilmek içinse evrakları eksiksiz şekilde teslim etmek gerekir. Ortak belge olarak kabul edilen belgeler dışında çalışacağınız sahaya dayalı farklı belgeler de teslim etmeniz gerekebilir.

Pasaport, kimlik, sağlık raporu, vize başvuru formu, vesikalık/biyometrik fotoğraf, uygunluk sertifikası teslim edilmesi gereken temel belgelerdir. Bunlar dışında kalifiye işçi olarak gitmek isterseniz nerede çalışacağınız, iş mektubunuz; üniversite profesörü olarak gitmek isterseniz üniversiteden kabul onayı almanız gerekmektedir.

Çalışacağınız kurum hangisi olursa olsun kanıtlamak için belgeye ihtiyacınız olacaktır. İşveren mektubu olarak da bilinen bu belgeyi temin etmeniz durumunda vizeyi almanız mümkündür.

Japonya’da Çalışma Vizesi Hangi Mesleklere Verilmektedir?

Japonya’da çalışmak için vize isteyenler, mesleklerine göre farklılık göstermektedir. Bazı mesleklere öncelik tanınırken bazılarının işlemleri biraz daha uzun sürebilmektedir.

Profesör, diplomatik görevli, resmi görevli ve yatırımcılar çalışma vizesini daha rahat alabilmektedir. İşlemleri de bir o kadar hızlı gerçekleşir. Bu meslek grupları dışında sanatçılar, dini görevliler, hukuk sektöründe çalışanlar, araştırmacılar, mühendisler ve eğitimciler diğer vize alan mesleklerdir.

Çalışma vizesini almak isteyen kalifiye elemanlar ve eğlence sektöründe çalışanlar da sorunsuz şekilde vize alabilmektedir. Belirli mesleklerin işlemleri daha hızlı gerçekleştirilse de Japonya’da çalışmak isteyen hemen herkes çalışma vizesi alabilmektedir. Bunun için belgelerinizin eksiksiz olması, yapılan mülakatlardan geçmeniz yeterlidir.

Japonya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Verilmektedir?

Japonya’da çalışma vizesi için başvuru yapan hemen herkes vize alabilme şansına sahiptir fakat diplomatik görevler nedeniyle gitmek isteyenler yaklaşık 1 haftada alırken kalifiye işçi olarak gitmek isteyenler birkaç ay bekleyebilir.

Vasıflı çalışan ve vasıfsız çalışan olmak üzere iki şekilde vize almanız mümkündür. Eğer vasıflı çalışan olarak vize almak isterseniz en geç 3 ay içinde çalışma vizenizi alabilirsiniz. Vasıfsız çalışan olarak vize almak isterseniz yaklaşık 6 ay beklemeniz gerekir.

Japonya İşçi Alımı Başvurusu 2018 – 2019

Japonya işçi alımı başvurularını alacağını ve değerlendirme sonucunda yabancı işleri bünyesine katacağını açıkladı. Japonya’da çalışmak isteyen işçiler özel sektörde çalıştırılacak.

Yeni ekonomik planlarına uygun olarak atılan bu adım 2025 yılına kadar parça parça gerçekleştirilecek ve toplamda 500.000 yabancının istihdamı sağlanacak.

Japonya iş ilanı başvuruları ile işe alınan kişilere 5 yıl boyunca ülkelerinde oturma ve çalışma imkanı verecek. Ancak ne yazık ki bu imkandan işçinin yakınları yararlanamayacak.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Salman dedi ki:

  Selam restoran deneyimin iyi derecede döner kebap sıcak soğuk yemek mezeler iyi derecede sahip biriyim Japonya gitmek istiyorum

 2. Yiğit dedi ki:

  Merhaba Sağlık Paramedik mezunuyum vasıflı çalışan olarak başvuruda bulunabilirmiyim bizim diplomalar orada geçerli mi? Japonyaya gitmeden japonyada iş başvurusu yapabileceğimiz bir internet sitesi var mı?

 3. Ismail dedi ki:

  Mrb ben japonyada yasamak istiyorum 14 senedir turizm sektorundeyim ama artik yurt disina gitmek istiyorum kariyerimi daha iyi yapmak kendi meslegimle bir yerlere gelmek istiyorum kolayca oturum izini alabilirmiyim bilgi yazarsiniz mutlu olurum

 4. ömer yıldırım dedi ki:

  japonya hangi meslek dallarından işci alımı yapacak .

 5. Eray dedi ki:

  Japonyaya gitmek ve vatandaslik alip ordan evlenmek istiyom karayolir ustasiyim insahat ustasiyim filim oyuncusuyum meslek sayibiyim belgelerimde var 7 dil biliyom

 6. kürşat dedi ki:

  bu işçi alımı turizim ve deniz sektörünü kapsıyormu deneyimli denizciyim balıkcıyım

 7. Tolga dedi ki:

  Mrb ben tolga bilgen, mesleğim ısı yalıtım ustasıyım aynı zamanda ağır vasıta tecrübeli şöförüm E sınıfı ehliyet, serece 1 2 3 4 ,pisko teknik belgem ve çok tehlikeli işlerde çalışma belgeye sahibimdir yabancı dilim var ingilizce ibranice bu konuda yardımcı olacak yetkili arkadaşlara arz ederim tel 0542 691 33 09 teşekürler,

 8. Rahim dedi ki:

  Tercihen tarım elemanı olarak çalışmak istiyorum. Japonya kırsal bölgelerinde çalışmak istiyorum.

 9. bilal dedi ki:

  sellamlar ben kepçe operetöruyum japonyada çalışma durumum olurmu

  • Ahmet dedi ki:

   Öğretmenim fetö iddiasıyla ihraç oldum. Takipsizlik kararım geleli 1 yıl oldu. Japonya beni kabul eder mi? Orda işçi olabilir miyim?

 10. Ismail abaka dedi ki:

  tokyo yaşamak istiyorum ben istanbul yaşıyorum ve burada turizm sektorunde çalişiyordum ama ben artık kendıme yenı bır dunya kurmak ,yenı bır başlangıç yapmak ıstıyorum ve bunun için de japonya ya gıdıp orada çalışmayı duşunuyorum.. bana japonya da yardımcı olacak dernek yada turklerin olusturduğu bır birlik varsa ismini verirsen minettar olurum.yani ben japonyaya gıdıcem fakat orada nasıl iş bulurum bılemıyorum.. bunun için orada yaşayan turklere ulaşmam lazım… yardımını bekliyorum..